در مورد هاوایی

عکسهایی بسیار زیبا از طبیعت هاوایی

گمان بر اینست که مردمی که هزار سال پیش به هاوائی رفتند، از مارکیساز Marquesas که در ۴ هزار کیلومتری جنوب غربی آنجاست کوچ کرده اند. البته موج بزرگ مهاجرت به هاوائی حدود ۵۰۰ و یا ۶۰۰ سال پیش از سوی پلی‌نزی‌ها انجام گرفت. در اواخر سده هیجدهم بود که اروپاییان هاوائی را کشف کردند. جمعیت هاوائی در آن زمان در حدود ۳۰۰ هزار نفر بود. نخستین اروپائی که وارد هاوائی شد کاپیتان جیمز کوک در سال ۱۷۷۸ بود و آن را جزایر ساندویچ نامید.

از سال ۱۸۵۲ تا ۱۹۳۰، صاحبان کشتزارها ۴۰۰،۰۰ کارگر کشاورزی را که بیشتر آسیائی بودند به هاوائی آوردند. در سال ۱۹۰۰، بومیان کمتر از ۱۵ درصد کل جمعیت و بقیه را آسیایی‌ها تشکیل میداند. هم اکنون نزدیک به ۴۰ درصد از جمعیت این ایالت را سفید پوستان یا دورگه‌های سفید تشکیل می‌دهند. در سال ۱۹۸۸، جمعیت این ایالت به یک میلیون و صد هزار نفر رسید. در نتیجه مهاجرت، درصد رشد جمعیت سالانه هاوائی از متوسط رشد جمعیت در ایالات متحده بسیار بالاتر است. رصدخانه کک (Keck) در هاوائینخستین کشتزارهای شکر در سال ۱۸۳۷ در هاوائی بوجود آمد، با اینکه فقط در میانه‎های سده بود که این جزایر به تولید کنندگان اصلی شکر تبدیل شدند. از آن زمان تا آخر قرن نوزدهم، هاوائی به مقام یکی از اصلی‌ترین صادرکنندگان شکر نائل شد. هاوائی همچنان بخش عمده‌ای از فراورده شکر جهان را تأمین می‌کند و سالانه در حدود ۶۵۰،۰۰۰ تن آناناس تولید می‌کند که آن را بزرگ‌ترین تولید کننده این محصول ساخته است. بیش از ۸۰ درصد اقتصاد ایالتی در اواهو متمرکز شده است. لانای و مولوکائی هر دو برای اشتغال و درآمد به حد زیادی به تولید آناناس متکی هستند. همانگونه که شکر و آناناس در ماوی و کاوائی پایه‌های اصلی اقتصادی هستند، حیوانات اهلی و شکر در جزیره بزرگ این نقش را ایفا می‌کنند.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٧


طراحی بر روی پارچه

انواع طرح های جالب بر روی پارچه 

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٠٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٧


در مورد طوطی

طوطی پرنده‌ای است سبزرنگ از راسته طوطی‌سانان (Psittaciformes) که به مناسبت سهولت تقلید آوای آدمی قابل‌ملاحظه است. طوطیان عموما در نواحی گرم و رطوبی افریقا و هند زیست می‌کنند. طوطی معرب توتی و آن پرنده‌ای است سبز که به عرف آن را طوطا نامند و شکرشکن، شکرفشان، شکرمقال، شکرین‌مقال، شیرین‌زبان، شیرین‌سخن، شیرین‌تکلم، شیرین‌گفتار، خوش‌نوا و خوش‌حرف از صفات اوست.

طوطی برزیلی (نام علمی: Agapornis roseicollis)
طوطی کوچکی با بدن سبز و کله نارنجی از راسته طوطی‌سانان (Psittaciformes) از خانواده طوطی‌ها (Psittacidae) و از جنس مرغ عشق (Agapornis) است. طوطی برزیلی را خیلی‌ها به عنوان پرنده خانگی نگه می‌دارند و رام کردن آن نسبت به دیگر مرغ‌های عشق آسان است. هوش او به سطح پرنده بزرگ‌تری مانند طوطی دم‌بلند آمریکای جنوبی (طوطی مکو macaw) می‌رسد. در صورتیکه مرغ برزیلی تنها پیش صاحبش نگه داشته شود به او خو می‌گیرد بویژه هنگامی که با دست به او غذا داده شود. برخلاف نامش، این پرنده بومی صحرای نامیبیا در جنوب غربی آفریقا است. بتازگی این طوطی‌ها جمعیت چشمگیری در منطقه کلانشهری فینیکس، مرکز ایالت آریزونای آمریکا تشکیل داده‌اند. آب‌وهوای آریزونا نیز بیابانی است و به صحرای نامیبیا شباهت دارد.

طوطی خاکستری آفریقایی
 طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای محبوب در کشورهای اروپایی و بسیاری از کشورهای دیگر جهان است ، علت محبوبیت این پرنده، هوش سرشار و قدرت سخنگویی و تقلید صدای این پرنده می‌باشد وشاید به یقین بتوان گفت که این پرنده بهترین پرنده تقلید کننده صدا در جهان می‌باشد که به راحتی می‌تواند بیش از صدها واژه را به خاطر سپرده و تکرار نماید وبا این کار باعث شادی وخوشحالی صاحبان خود گردد . این پرنده در محیط زیست طبیعی خود پرنده‌ای خجالتی و ترسو است . طوطی خاکستری آفریقایی و یا به تعبیری دیگر کاسکو از سالیان دور به عنوان پرنده اهلی در قصرهای پادشاهان و خانه‌های طبقات مختلف مردم جامعه نگهداری می‌شده‌است و رومیان اولین ملتی در جهان هستند که در باره این پرنده مطالبی نوشته‌اند . این پرنده در اصل پرنده‌ای وحشی است که در قاره آفریقا زندگی می‌کند و از قرن‌ها پیش مورد توجه آدمی قرار گرفته و تلاش‌های زیادی برای اهلی کردن و آموزش دادن پرنده صورت گرفته‌است .امروزه کاسکو‌ها توسط پرورش دهندگان دست آموز شده و به پرنده‌ای خانگی و سرگرم کننده و جالب تبدیل شده‌است با این حال به دلیل آنکه عملکردی غیر قابل پیش بینی دارند نباید به آنان زیاد اطمینان کرد . کاسکو‌هایی که از حیات وحش به جمع انسان‌ها آورده میشوند نیازمند صبر و کوشش بسیار برای آموزش و تطبیق با محیط تازه هستند. کاسکوها بسیار قوی هستند در صورت عصبانیت میتوانند گاز بگیرند و یا پنجه بکشند. این پرنده یکی از اعضای تبار پستاسی Psitacidac می‌باشد که همانند سایر طوطیان از بدنی استوار ولی نرم تشکیل شده به طوری که پرنده می‌تواند با منقار خود به راحتی به تمام اجزای بدن خوددسترسی داشته باشد وتا ۱۸۰ درجه سرخود را برگرداند . اندازه بدن طوطی خاکستری آفریقایی بسیار متفاوت است و در گونه‌های کوچک ۱۲ سانتی متر ودر گونه‌های بزرگ تا ۱۰۰ سانتی متر می‌رسد و وزن آن در حدود ۴۰۰ گرم است رنگ پر وبال آن خاکستری است و در نژاد کنگو رنگ دم آن سرخ رنگ است ، دمگاه به رنگ خاکستری روشن و لبه‌های بال سیاه رنگ و پاها خاکستری تیره هستند . رنگ منقار پرنده سیاه و رنگ چشم پرنده بالغ زرد روشن و هردو جنس نر و ماده از نظر ظاهری شبیه به هم می‌باشند . این پرنده در طول زندگی زاد و ولد می‌کند و معمولاً در حدود ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می‌کند . طوطی خاکستری آفریقایی پرنده‌ای تیز پرواز است و پروازی منظم دارد اما این پرنده قدرت جهت شناسی مناسبی ندارد و نمی‌تواند همانند کبوترها محل زندگی خود را جهت یابی نموده و به لانه بازگردد ، از این رو پرورش دهندگان این پرنده باید توجه کافی داشته باشند که چنانچه پرنده از محل زندگی خود دور شد ، نمی‌تواند به راحتی لانه و کاشانه خود را یافته و بدان بازگردد .

طوطی بزرگ اسکندر
  طوطی بزرگ اسکندر (نام علمی: Psittacula eupatria) پرنده‌ای از خانواده طوطیان است که در ایران آن را به نام "شاه طوطی" میشناسند. طول این پرنده ۵۸ سانتیمتر و زیستگاهش از شرق افغانستان، شبه‌جزیره هندوستان، برمه، تایلند تا ویتنام است. رنگ اصلی اش سبز است و در جنس نر آن نوار سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب شده و در پشت گردن به نوار قرمزی ارتباط می‌‌یابد. اگر از جوجگی با انسان باشند استعداد یادگیری واژه‌ها را دارند. تکثیر این طوطی در درون نورخان (پاسیو) میسر است. طوطی بزرگ اسکندر طرفداران چندانی ندارد.

طوطی کوچک اسکندر
 طوطی کوچک اسکندر (نام علمی Psittacula krameri) پرنده‌ای از خانواده طوطیان است و در ایران به نام "ملنگو" مشهور است. طولش 40 سانتیمتر و زیستگاهش در آسیا بویژه هندوستان و سریلانکا و در افریقا از سودان تا غرب افریقا است. برای نگهداری در نورخان (پاسیو) مناسب است. رنگ پرها عمدتآ سبز است در نرها حلقه سیاهی از بخش زیرین منقار منشعب و تا پشت گردن ادامه دارد که در آنجا با نوار قرمزی ادغام می‌گردد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٧


در مورد سگها

سَگ (نام علمی: Canis Familiaris) یکی از زیر رده‌های خانگی گرگ‌ها و پستانداری از راستهٔ سگ‌سانان است. این واژه برای هر دو گونهٔ خانگی و شکاری و گاهی اوقات برای گونه‌های وحشی نیز به کار می‌رود. سگ خانگی یکی از حیوانات کاری و نیز هم‌نشین انسان‌ها بوده و هست. همچنین در بعضی فرهنگ‌ها از سگ به عنوان یک منبع غذایی استفاده می‌شده‌است. سگ‌ها شامل صدها گونهٔ متفاوت می‌شوند. ارتفاع آن‌ها از سطح زمین تا بین دو کتف از چند اینچ در گونهٔ Chihuahua تا چند فوت در Irish Wolfhound متغیر است. رنگ آن‌ها نیز از سفید تا سیاه و از قهوه‌ای تیره تا روشن با طرح‌های مختلفی متغیر است. پوشش آنها نیز از بسیار کوتاه تا چند سانتی متر متفاوت است، از موی خشن تا پشم صاف، مجعد یا نرم.

 تاریخچه برخی تحقیقات نشان می‌دهند که سگ‌ها دست کم در حدود پانزده هزار سال پیش از گرگ‌ها اهلی شده‌اند، اما با معیار قرار دادن شواهدی که از فسیل‌ها و از آزمایش دی‌ان‌ای به دست آمده‌است سگ‌ها از یک صد هزار سال پیش اهلی شده بودند. تحقیقات دیگر نشان می‌دهند که از اهلی شدن سگ‌ها زمان کمتری می‌گذرد و سگ‌ها از اهلی کردن سگ‌های وحشی که از قبل از گرگ‌ها منشعب شده بودند به وجود آمده‌اند. سگ‌ها دو نوع کلی دارند. (سگ‌های شکاری و سگ‌های خانگی).

گونه‌ها سگ شکاربرخی از دسته‌بندی‌ها در مورد سگ

 • سگهای نگهبان
 • تریرها (terrier)
 • سگهای شکاری
 • سگهای خانگی
 • سگهای عروسکی
 • سگهای تازی

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٧


در مورد کبوتر

کبوتر پرنده ای است از خانواده Columbiforms که به دو صورت وحشی واهلی یافت می شود ورنگ ها ونژادهای مختلفی دارد که معروف ترین آن ها کبوتر خانگی وکبوتر صحرایی است . نام علمی کبوتر خانگی Clumba domestica است که در زبان انگلیسیDove وPigeon ودر زبان فرانسه Pigeon و Colombe نامیده می شود . نام علمی کبوتر صحرایی ، Columba Livia است که نام انگلیسی آن Wild Pigeon ونام فرانسه أن Biset یا Pigeon Sauvage می باشد . به این پرنده در زبان عربی ، حمام ودر ترکی ، گورچین گویند . واژه کبوتر یک واژه اصیل فارسی است که از دو واژه کبود ( آبی ) وتر تشکیل شده است . در زبان سانسکریت به آن Kap^ota ودر زبان پهلوی به آن Kapotar می گفته اند . در فارسی محاوره ای متداول ، به کبوتر ، کفتر می گویند که مبدل کبوتر است ونام های محلی آن در کردستان وکرمانشاه کوتر ، کموتر ودر بعضی نقاط جنوب کپتر وکبتر است . در فرهنگ لغتنامه دهخدا ، نام های زیر به این پرنده نسبت داده شده است : کفتر ، کبتر ، حمام ، حمامه ، نامه بر، کوتر ، عفد ، فاخته ، سعدانه ، صلصله وبالاخره ورقاء .

رده بندی علمی کبوتر
کبوتر در رده بندی علمی جایگاه زیر را دارد : Charadi Formes راسته Order Columbida زیر راسته Sub - Order Columba جنس Genus
Livia Domaestica            گونه  Species

قابل ذکر است که جمع آوری اطلاعات در مورد گونه های کبوتر ، با توجه به فراوانی آن ها واختلاف صفات ، رنگ ها وشکل آنان ، کار چندان آسانی نیست چرا که آمیزش گونه های مختلف با هم ، بسیار رواج دارد واین آمیزش ها باعث پدید آمدن گونه های جدید شده است برخی معتقدند که انواع کبوترها ، از هزارگونه نیز بیشتر است .

تاریخ اهلی شدن کبوتر:

تاریخ دقیق پیدایش کبوتر وزمان اهلی شدن واستفاده از آن در جنگ وصلح به درستی معلوم نیست ، ولی آن چه مسلم است این است که از سه هزار سال قبل از میلاد مسیح ، کبوتر در مصر وجود داشته وفراعنه مصر ، به عنوان پیک از آن استفاده می کردند وحتی آن را پرنده ای مقدس می دانستند . یونانی ها هم چندین هزار سال قبل از میلاد از کبوتر به عنوان قاصد استفاده می کردند ونام برندگان ورزش های المپیک را به پای آن ها می بستند وبه وطن شان می فرستادند . پس از مصر ، ایران ، چین ، یونان وروم از قدیمی ترین مراکز پرورش وتربیت کبوتر در اعصار گذشته بوده اند . تاریخ نشان می دهد که کورش کبیر ، برای ارسال اخبار محرمانه به نقاط مختلف کشور پهناور خود ، کبوترانی در اختیار داشته وجولیوس سزار ، امپراتور روم ، اولین کسی بوده که برای فتح گال ( فرانسه امروزی ) از کبوتران نامه بر استفاده کرده است . دریانوردان فنیقی وقبرسی ، در هنگام سفر کبوترها را با خود می بردند وپس از رسیدن به مقصد ، آن ها را با نامه هایی به محل سکونت خود می فرستادند ، تا خانواده هایشان را از وضعیت وتاریخ بازگشت خود مطلع سازند . در کشورهای یاد شده ، پرورش متراکم کبوتر متداول بوده ، بشر با ساختن برج هایی ، که امروزه کبوترخانه نامیده می شود وحفره های زیادی دارد ، کود این پرنده را جمع آوری می کرده است ، این رسم هنوز در کشور ما متداول است .

کبوتر بازی در ایران :

کبوتر بازی یکی از بازی های سنتی ایرانیان به شمار می رود واین بازی منحصراً به مردان اختصاص داشت وامروزه نیز در اکثر شهرهای ایران هنوز هم رواج دارد . اصولاً کبوتر بازی در ایران به دو شکل مختلف انجام می شود : شکل اول رقابت بازیکنان بوسیله کبوتران در حین پرواز وشرط بندی بین صاحبان کبوتر است . در این روش کبوتر باز می کوشد کبوتران حریف را در حین پرواز به بام خود بکشاند وآن ها را تصاحب کند .

جایگاه ومحل نگهداری کبوتر

جایگاه نگهداری کبوترها بسیار متفاوت می باشد وبرحسب محل نگهداری آن ها در منازل ، پشت بام ها ویا برج ها ی مخصوص در مزارع متغییر است ، ولی به هرحال این جایگاه به صورت یکی از اشکال زیر می باشد : 1 . در صورت نگهداری کبوتر در خانه ، معمولاً جایگاه آن ها را از قفس های چوبی ، فلزی ، جعبه های حلبی ، سنگ های ساختمانی ویا چیزی نظیر آن می سازند . این جایگاه ها معمولاً کوچک بوده وبرای یک تا دو جفت پرنده ساخته می شود . 2 . کبوترهایی که بر روی پشت بام ها ویا در مزرعه نگهداری می شوند . در قفس های بزرگی که از چوب یا فلز ویا حلبی ساخته شده ، جای داده می شوند . این قفس های بزرگ معمولاً دارای یک یا چند در کوچک یا بزرگ است که به کبوترها اجازه ورود وخروج می دهد وگاهی اوقات آشیانه های کوچکی به اندازه 40 × 50 × 40 سانتی متر برای هر دو جفت کبوتر در داخل آن تعبیه می شود . اندازه قفس های بزرگ معمولاً 3 × 2 ×2 متر است که گنجایش 50 جفت کبوتر را دارد.

 

کبوتران را به سه گروه تقسیم می کنند.

 • کبوتران وحشی (چاهی ـ صحرایی)
 • کبوتران خانگی
 • کبوتران نامه بر

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:۳٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٧


اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با نتیجه آزمون کاردانی به کارشناسی

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در رابطه با نتیجه آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1387
سازمان سنجش آموزش کشور - 24/06/87

سازمان سنجش آموزش کشور، بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1387 که مجاز به انتخاب رشته گردیده و در زمان مقرر نسبت به انتخاب رشته اینترنتی خود اقدام نموده‌اند، می‌رساند که نتیجه آزمون از ساعت 18 ( 6 بعد از ظهر ) روز سه‌شنبه مورخ 26/6/87 در سایت این سازمان قابل رویت و بهره‌برداری خواهد بود.
لذا داوطلبان گرامی می‌توانند با مراجعه به سایت این سازمان به نشانی www.sanjesh.org از نتیجه آزمون مطلع شوند.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

منبع خبر:  http://www2.sanjesh.org/KarshNP/1387/870624_01.php 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٤۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٥


مردی نبود فتاده را پای زدن

گر بر سر نفس خود امیری مردی
گر بر دگران خرده نگیری مردی
================
مردی نبود فتاده را پای زدن
گر دست فتاده ای بگیری مردی

=============================
http://www.bitasoft.ir/
09131253620
Porojeh haie Daneshjoii
Microsoft Access Projects

Visual Basic Projects
KarAfarini Projects
Porojeh ie Mohandesie narmAfzar
Porojeh ie Tajzieh va tahlile SystemHa
Porojeh haie ASP va ASP.Net
Porojeh ie Assembly

=============================

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٥


تاریخ اعلام نتایج کنکور کاردانی به کارشناسی سه شنبه 26/6 ساعت 9

اعلام نتایج آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته

24 شهریور 1387  10:55
معاون اجرایی سازمان سنجش و آموزش اعلام کرد : نتایج آزمون های کاردانی به کارشناسی ناپیوسته ، کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای و کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور ، 26 ؛ 28 و 30شهریور اعلام می شود.
توکلی معاون اجرایی سازمان سنجش و آموزش کشور در گفتگو با سایت شبکه خبر گفت : نتایج آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته سال 1387 از ساعت 9 صبح سه شنبه 26/6/87 بر روی سایت سازمان سنجش کشور قرار داده خواهد شد تا هر داوطلب با مراجعه به سایت از نتیجه آزمون خود مطلع شود .

وی ادامه داد : نتایج آزمون کاردانی پیوسته آموزشکده های فنی و حرفه ای سال 1387 از ساعت 9 صبح پنجشنبه 28/6 بر روی سایت سازمان سنجش قرار خواهد گرفت .

توکلی افزود : آزمون دوره های کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور هم صبح روز شنبه 30/6/87  اعلام خواهد شد . 
وی گفت : برای آزمون کارشناسی فراگیر پیام نور در اوایل هفته آینده برنامه زمانی اعلام نتایج هم به اطلاع عموم خواهد رسید .

معاون اجرایی سازمان سنجش و آموزش کشور ادامه داد : داوطلبان پس از اطلاع از نتیجه آزمون خود در صورت قبولی باید بنابر برنامه زمانی مربوط برای ثبت نام در دانشگاهها و یا موسسات که قبول شده اند اقدام کنند .
*********************************************************************

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٩:٠٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٤


اعلام نتایج آزمونهای فراگیر و کاردانی به کارشناسی در هفته آینده

تاریخ درج خبر در مهر: 2۲ شهریور 1387,  

دکتر ابراهیم خدایی افزود: نتایج آزمونهای کاردانی به کارشناسی ناپیوسته، آزمون کاردانی فنی و حرفه ای و آزمونهای کارشناسی و کارشناسی ارشد فراگیر دانشگاه پیام نور طی هفته آینده اعلام می شود.

در آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته 195 هزار و 881 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شده بودند و 55 هزار و 900 نفر از افرادی که انتخاب رشته کرده اند پذیرفته می شوند.

در آزمون دوره های کاردانی آموزشکده های فنی و حرفه ای وابسته به آموزش و پرورش 588 هزار و 550 نفر داوطلب در 41 کد رشته امتحانی  ثبت نام کرده بودند.

آزمون کارشناسی ارشد فراگیر پیام نور با حضور 108 هزار داوطلب و آزمون کارشناسی نوبت نوزدهم فراگیر دانشگاه پیام نور نیز با رقابت 192 هزار داوطلب 25 مردادماه برگزار شد.

منبع:مهر

http://www.mehrnews.ir/

 منبع خبر : http://www.kanoon.ir/misc/news/fullnews.aspx?postid=51933 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٠۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٤


فوائد میوه ها

عکسهای انواع میوه

در گیاه‌شناسی به نهنج وتخمدان رسیده یک گیاه گلدار میوه می‌گویند. میوه‌ها خود معمولاً تخم گونه خود را نیز در دل دارند. هنگامی که در آشپزی بحث از میوه به‌عنوان غذا می‌شود این واژه معمولاً فقط به میوه گیاهانی اطلاق می‌شود که شیرین و گوشتدار هستند مانند آلو، سیب و پرتقال. درحالیکه گروه بسیار زیادی از سبزیجات معمولی، مغزها و غلات میوه گیاهان خود محسوب می‌شوند. میوه‌هایی که معمولاً در آشپزی جزو میوه‌ها به حساب نمی‌آیند عبارت‌اند از کدوها(مثل کدو و کدو حلوایی)، ذرت، سیب زمینی و فلفل سبز. اینها از نظر یک گیاه شناس میوه هستند اما عموماً در آشپزی جزو سبزیجات در نظر گرفته می‌شوند. بعضی از ادویه‌ها مانند فلفل شیرین و جوز هندی میوه هستند. گاهی مواقع میوه‌های مربوط به آشپزی از نظر گیاه‌شناسی جزو میوه‌ها بشمار نمی‌آیند مانند ریواس که در آن فقط برگ شیرین دمبرگ قابل خوردن است. گاهی اوقات اصطلاح میوه کاذب در مورد یک میوه مثل انجیر یا یک ساختار گیاهی که شبیه میوه است اما از یک گل یا تعدادی گل حاصل نمی‌شود بکار می‌رود. بعضی از بازدانگان از قبیل گیاه سرخدار دارای آریل‌های گوشتدار شبیه میوه هستند و تعدادی از ارسها، مخروطهای گوشتداری شبیه گیلاس دارند. در بیشتر میوه‌ها، گرده‌افشانی بخش مهمی از پرورش میوه است و عدم دانش کافی در مورد گرده سازها و گرده افشانها می‌تواند به تولید محصولات ضعیف یا نامرغوب منجر شود. در تعداد کمی از گونه‌ها فرآیندی به نام بکرمیوه‌دهی (parthenocarpy) وجود دارد که درآن احتمال تولید میوه در غیاب گرده سازها / گرده افشانها وجود دارد. اینگونه میوه‌ها بدون دانه هستند.

بعد از باروری تخمک دراثر فرآیندی به نام گرده افشانی، تخمدان شروع به رشد می‌کند. گلبرگها می‌‌افتند و تخمک درون دانه رشد می‌کند. سرانجام تخمدان (دربیشتر موارد به همراه سایر قسمت‌های گل) ساختاری را حول دانه یا دانه‌ها بوجود می‌‌آورد که میوه نامیده می‌شود. رشد میوه تا زمان بلوغ دانه‌ها ادامه می‌‌یابد. در برخی از میوه‌های چند دانه‌ای، مقدار رشد گوشت میوه متناسب با تعداد تخمکهای بارور شده است. دیواره میوه که از دیواره تخمدان گل بوجود آمده پیرابر نامیده می‌شود. پیرابراغلب بصورت دو یا سه لایه مجزا به نامهای برون بر(لایه خارجی)، میان بر (لایه میانی) و درون بر (لایه داخلی) جدایش یافته است. در بعضی از میوه‌ها بویژه میوه‌های یکپارچه که از یک تخمدان همبند حاصل شده‌اند، سایر قسمت‌های گل (از قبیل آوند گل که شامل گلبرگها، کاسبرگها و پرچم‌ها است) با تخمدان در آمیخته شده و با آن رشد می‌کنند. اگر بخش‌های دیگر گل که به آنها اشاره شد قسمت مهمی در میوه باشند به آن میوه ‌ثانوی می‌گویند. چون ممکن است سایر قسمت‌های گل در ساختار میوه موثر باشند لذا برای فهم چگونگی شکل گیری یک میوه خاص، بررسی ساختار گل آن بسیار مهم است. سیبها از نظر رشد و نمو و شکل بسیار متنوع هستند وهمین مسئله ایجاد یک نظام طبقه بندی که دربرگیرنده تمامی میوه‌های شناخته باشد را مشکل می‌‌سازد. بعلاوه به نظر می‌‌رسد که بسیاری از اصطلاحات در رابطه با دانه‌ها و میوه به درستی بکار نرفته است و این واقعیتی است که درک واژگان را مشکل ساخته نموده. دانه‌ها، تخمکهای رسیده هستند ؛ میوه‌ها، تخمدانها یا برچه‌های محتوی دانه هستند.این توضیح را می‌توان به این دو تعریف افزود که در واژه‌شناسی مربوط به علم گیاه‌شناسی یک مغز نوعی میوه است و واژه دیگری برای دانه نیست. سه گروه کلی برای میوه‌ها وجود دارد: میوه‌های یکپارچه میوه‌های فراهم میوه‌های چند بخشی

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:۱٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٢


تاریخچه موتورسیکلت

انواع موتورسیکلت

موتور سیکلت یک وسیله دو چرخ است که با یک پیشرانه تامین کننده نیروی محرکه بعنوان یک وسیله نقلیه ارزان قیمت وبسیار پر کاربرد در بسیاری از نقاط جهان مورد استفاده قرارمیگیرد. شاید بتوان آن را دو چرخه ای نامید که تنها درمکانیسم حرکتی توسعه یافته است. اولین ایده ساخت یک وسیله موتوری دوچرخ واحتمالا اولین موتور سیکلت توسط دوسازنده آلمانی " گاتلیب دایملر " و" ویلهلم میباخ " در شهر بدکانسات ( شهری که از سال ۱۹۰۵ بخشی از اشتوتگارت شد ) در سال ۱۸۸۵ عملی واجرا شد.

 

البته وسیله ای که ساخته شد درواقع همان دوچرخه موتور دار بود که بامواد نفتی تغذیه می شد. بدنه آن ازچوب بود و چرخهایی که در آن استفاده شده بود ترکیبی از اسپوکهای چوبی با تسمه های فلزی وشخصاً یک شاسی " بون کرشر" بود که درکنار پیشرانه تک سیلندر اتوسیکل و یک کاربراتور تلمبه ای این وسیله نقلیه ابتدایی موتوری را ارائه می کرد. سازندگان این اختراع خود را " Reitwagen " ( یعنی خودروی سواری ) نام نهادند. حدف اولیه آنها طراحی یک فرم رسمی نقلیه نبود بلکه تمام کار و تلاش آنها بر طراحی یک حمل کننده موتور متمرکز بود.

 البته اگر کسی موتور سیکلت را بعنوان دو چرخ که با نیروی بخار کار می کند تعریف کند. اولین موتور سیکلت آمریکایی بوده است. این وسیله در نمایشگاه ها و سیرکهای آمریکای شرقی در سال ۱۸۶۷ توسط "سیلوستر هاروارد روپر" از روکسری ماساچوست به معرض دید همگان قرارداده شد. یک نمونه از ماشین روپر ساخت ۱۸۶۹ موجود است. این دستگاه از یک پیشرانه دو سیلندر زغال سوزساخته شده ویک میله اتصال بطور مستقیم چرخ عقب را به حرکت در می آورد. دراوایل گسترش صنعت تولید موتورسیکلت، سازندگان دوچرخه بسیاری وجود داشتند که تولیدات خودرابه وسایلی با پیشرانه های درونسوز توسعه دادند.البته درابتدای راه، کارتمامی تولید کنندگان، طراحی مدلهای سه یا چهار چرخه بود واین حالت امنیت واطمینان کافی را برای کنترل وسیله وزمین نخوردن راننده تضمین می کرد.راه با قویتر شدن پیشرانه ها وتوسعه طراحی بدنه دوچرخه ها سازندگان موتور سیکلت کم کم افزایش یافتند. یک مدل دوچرخ بسیار جالب که بعدها در سال ۱۸۹۲ طراحی شد. مدل " میلت" بود. میلت از یک پیشرانه ۵ سیلندر استفاده میکرد که به عنوان توپی چرخ عقب نیز بکار می رفت. سیلندرها همراه چرخ دور میخوردند ومیل لنگ آن نیز محور عقب را تشکیل می داد. اولین تولید واقعا موفق مدل دوچرخ، "هیلد براند وولفهولر " بود که درسال ۱۹۸۴ در مونیخ عرضه شد. یک پیشرانه دو تایی موازی درپایین بدنه نصب می شد که که سیلندرهای آن جلو و عقب می رفت.میله اتصال مستقیما به محور چرخ عقب متصل می شد. بجای استفاده از چرخ سنگین برای ذخیره انرژی در بین احتراق سیلندر در این موتور یک جفت تسمه محکم ارتجاعی مورد استفاده بود که هر کدام در قسمت خارجی برد سیلندر نصب می شد. سیستم خنک کننده پیشرانه استفاده از یک تانکی آب ( رادیاتور ) در بالای گلگیر عقب بود. در سال ۱۸۹۵ شرکت فرانسوی " دودیون باتن" پیشرانه ای ساخت که امکان تولید انبوه وعمومی موتور سیکلت را فراهم می کرد . این پیشرانه سبک، کوچک وبا دور موتور بالا بود که از باتری و احتراق ذغال استفاده میکرد. دودیون ـ باتن این پیشرانه ۲.۱اسب بخاری را برای استفاده درموتورهای شهری ارائه کرد. پیشرانه فوق توسط شرکت های متعددی همچون " ایندین " و هارلی دیویدسن در آمریکا کپی شد. اگر چه یک آمریکایی به نام " پنینگتون " تعدادی ماشین از این دست را در سال ۱۸۹۵ ساخت ( البته صحبت عملکرد ساخت های وی معلوم نیست ) اولین تولید آمریکایی موتور سیکلت " ارینت ـ آستره " بود که کمپانی "هتز " در و "اتهام ماساچوست" ساخته شد. سال ها پس از آن تا قبل از جنگ جهانی اول، بزرگ ترین تولید کننده موتور سیکلت شرکت "ایندین" بود.پس از آن " هارلی دیویدسن " این جایگاه را در دست داشت. در سال ۱۹۲۸ این DkW بود که به بزرگ ترین سازنده تبدیل شد. موتور سیکلت های ب ام و در سال ۱۹۲۳ با موتور دو قلو یا " بوکسر " خود وارد عرصه شد. پس از جنگ جهانی دوم گروه BSA ، موتور سیکلت های "ترایامف" را در سال ۱۹۵۱ خریداری کردند تا بدین ترتیب ادعای تولید یکی از هر چهار موتور سیکلت را داشته و به بزرگ ترین تولید کننده وقت تبدیل شوند. شرکت آلمانی NSU از سال ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۰ به بزرگ ترین سازنده موتور سیکلت بدل شد. ۱۹۷۰ سالی بود که هوندا این عنوان را بدست آورد وتا امروز نیز در اختیار دارد. تولید کنندگان انگلیسی ( ترایامف ـ BSAـ نورتون ) تا قبل از به عرصه آمدن ژاپنی ها ( و در راس شان هوندا ) جایگاه غالبی در تولید موتور سیکلت در برخی بازارها داشتند. اما تولیدات سریع، ارزان، متنوع و با کیفیت برتر ژاپنی ها در اواخر ۱۹۶۰ و اوایل ۱۹۷۰ بازار را از دست دیگران خارج کرد و شرکت های انگلیسی را کم کم از بین برد. امروز شرکت های ژاپنی سازنده موتور سیکلت هوندا، کاوازکی و سوزوکی صنعت موتور سیکلت را تحت نفوذ گرفته اند. اگرچه هارلی ـ دیویدسن هنوز از محبوبیت بالایی درایالات متحده برخوردار است، البته درسال های اخیر برخی از مارک های دیگر نیز توانسته اند باز هم محبوبیت خود را بدست آورند و دراین میان شرکت هایی همچون ب ام و، ترایامف ودوکاتی وهمچنین ویکتوری به عنوان دومین تولید کننده موفق موتور سیکلت در آمریکا وجود دارند.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٢


فوائید ورزش به همراه گالری عکسهای ورزشی

فوائد ورزش چیست؟

ورزش به شما کمک خواهد کرد تا چربی از دست داده و لاغر شوید. اما باید دلایل مهم بیشتری برای ورزش کردن وجود داشته باشد. شما نه تنها برای کسب و حفظ سلامتی ورزش بلکه برای زندگی و زندگی کردن ورزش می کنید.

فوائد دال بر صحت و سلامتی ورزش

نقطه چربی خود را دوباره تنظیم میکند

فیزیولوژیست ها معتقدند که یک نوع از آمونیوآلکائیل ها که در جایی از مغز ذخیره شده اند زمان و مقدار خون را تنظیم می کند.
این ماده "نقطه چربی" (همچنین به عنوان "نقطه تنظیم" نیز شناخته شده است) را کنترل می نماید و سطح چربی که بدن شما سابقا کسب نموده را مشخص می کند.

بدن شما می داند برای محافظت از شما در مقابل اوقاتی که ممکن است غذای کافی به بدنتان نرسد که فقط نیاز به این سطح چربی نیاز دارد.

اعتقاد بر این است که این سطح چربی برای حفظ سلامتی بسیار مهم است و بدن شما سعی خواهد کرد تا آن را بدست آورده و حفظ نماید.

بنابراین بدن شما در برابر هر کوششی که برای کم کردن وزن و پایین آوردن این نقطه چربی بکنید مقاومت خواهد کرد و این یکی از دلایلی است که وقتی افراد وزن کم می کنند تمایل به دوباره جایگزین کردن و بدست آوردن آن دارند.

 

اگر شما ناگهان شروع به کم خوردن کنید بدنتان فکر خواهد کرد که حتما قحطی شده بنابراین دستور به حفظ چربی بدن می دهد. میزان سوخت و ساز بدن شما کم خواهد شد و اشتهایتان افزایش می یابد.

شما ممکن است تقلا کنید تا سر رژیم خود بمانید و به آن ادامه دهید اما نقطه چربی شما اصرار در ذخیره کردن دارد.

سوزاندن چربی و در نتیجه کم کردن وزن خیلی سخت می شود. اگر شما از اشتهای خود تبعیت کرده و بیشتر بخورید ممکن است نقطه چربی خود را بالاتر هم ببرید.

آنچه شما باید انجام دهید نوعی کلک زدن به نقطه چربی بدنتان می باشد. یعنی با کم کردن کالری روزانه خود به تدریج چربی را مجبور به پایین آمدن نمایید.

نقطه چربی بتدریج کم شده و آمونیوآلکائیل با فکر و ایده سوزاندن ذخائر چربی راحتر عمل می کند. زیرا به اندازه کافی غذا به بدن رسیده و فکر قحطی زدگی سلول های بدن منتفی می شود. زمانیکه بدن شما به گرفتن کالری کمتر عادت کرد، استفاده بیشتر از انرژی به جای ذخیره سازی آن موثر تر خواهد شد.

(نکته): کلید اصلی لاغر شدن و لاغر ماندن تنظیم نقطه چربی می باشد. یعنی بدن شما بیشتر چربی سوز شود تا ذخیره ساز چربی . چطور؟ با درست خوردن و بیشتر ورزش کردن.

ورزش نقش مهمی را در تنظیم دوباره میزان آمینوآلکائیل ایفا می کند.

اگر شما به طور مداوم در حال رژیم گرفتن و از دست دادن وزن بوده اید اما به یک نقطه رکود و سکون رسیده اید احتمالا بدن شما تصمیم گرفته تا تعادل نقطه چربی در بدنتان حفظ شود. با افزایش میزان ورزش شما می توانید بدن را دوباره به حالت چربی سوزی برگردانده و به کم کردن وزن ادامه دهید.

خطر و شدت ابتلا به بیماری دیابت غیر ارثی را کاهش می دهد

ورزش ملایم و آرام که فقط 200 کالری در روز می سوزاند مانند یک پیاده روی 30 دقیقه ای می تواند خطر ابتلا به دیابت غیر ارثی را بکاهد. ورزش تاثیرانسولین را با کمک در رفع قند از خون قبل از اینکه به عنوان چربی ذخیره شود افزایش می دهد.

انسولین از تغییر و بازگشت چربی به گلوکز هم ممعانت می کند. تاثیر بیشتر انسولین با میزان پایین فشارخون ، میزان بالای کلسترول خوب(بی ضرر) و احتمال کم ابتلا به بیماری های قلبی نیز ارتباط دارد.

ایمنی و مصونیت بدن را افزایش می دهد

ورزش مرتب و ملایم تعداد سلولهای گلبول سفید را افزایش می دهد تا توانایی بدن در برابر عفونت ها بیشتر شود.

ورزش همچنین تعداد سلول های کشنده (سلولهای بخصوصی که برای جنگ با بیمارهای جدی و خطرناک تجهیز می شوند) را افزایش می دهد و تولید پادزهر ها را در بدن می افزاید.

راه دیگری که ورزش توسط آن ایمنی بدن را افزایش می دهد کاستن استرس و نگرانی است. زیرا استرس به خودی خود می تواند سیستم ایمنی بدن را تحت فشار و تاثیر منفی خود قرار دهد.

میزان کلسترول خون را می کاهد

ورزش همراه با یک رژیم کم چربی می تواند میزان کلسترول بد(مضر) را دوبرابر بیشتر از رژیم تنها کم کند.

ورزش میزان کلسترول خوب خون را افزایش می دهد. ورزش یکی از معدود چیزهایی است شما را به هردو هدف می رساند. زندگی زناشویی را بهتر می کند. ورزش تاثیر غیرقابل انکاری در تحکیم بخشیدن به زندگی زناشویی و حفظ سلامت روانی افراد دارد.

عکسهایی از صحنه های ورزشی
 

بنیه شما را تقویت می کند

افرادی که یک برنامه مرتب ورزشی را دنبال می کنند معتقدند که انرژی خیلی زیادی دارند. در سطح عضلانی ، ورزش کارایی ماهیچه را با استفاده بیشتر از اکسیژن می افزاید.

ورزش همچنین به بدن شما کمک می کند تا اکسیژن بیشتری به دیگر اندام های مهم بدن مانند شش ها، مغز، قلب و عضلات برساند. به طورخلاصه ورزش در انتقال اکسیژن در سرتاسر بدن و به درون سلولها تاثیر به سزایی دارد.

قلبی سالم برای شما می سازد

ورزش ماهیچه را ساخته و محکم می کند و وقتی که شما ورزش می کنید در واقع در حال ساختن و محکم کردن عضلات قلب خود هستید.

یک قلب قویتر خون بیشتری را در هر بار(ضربه) پمپاژ می کند و بنابراین همین قلب با ضربات کمتر همان میزان خون را می تواند پمپاژ نماید.

براساس تحقیقاتی که روی 13000 زن و مرد انجام شده احتمال بروز حمله قلبی یا ابتلا به سرطان در افرادی که در هفته 3 تا 4 بار روزانه 30 دقیقه پیاده روی می کنند تا 50 درصد کاهش می یابد.

در افرادی که فشار خون بالا دارند ورزش مداوم و مستمر در پایین آوردن فشار خون به طور متوسط ده برابر موثرتر می باشد.

ورزش همچنین میل به لخته شدن سلول های خون را ضعیف کرده و بنابراین از لخته شدن خون جلوگیری می کند. ورزش با این عمل از بروز سکته یا حملات قلبی جلوگیری می کند.

روند پیری را کند می نماید

تقریبا تمام تغییرات فیزیولوژیکی که به پیر شدن کمک می کند باضافه حجم عضلانی تحلیل یافته ، چربی ذخیره شده بالا، ضعف عضلانی بالا ، حجم استخوانی کاهش یافته، میزان متابولیسم که باعث افزایش میل به ذخیره سازی چربی می شود، سلامت قلبی تضعیف شده، مشکلات خواب، مشکلات جنسی، کاربرد و بهره برداری درست از اکسیژن که در ماهیچه تقلیل یافته، هوشیاری و تیزی روحی روانی ضعیف شده با ورزش بهبود می یابند. ورزش مانند یک تقویت کننده بسیاری از علائم پیری را مرتفع می نماید.

طول عمر را افزایش می دهد

افرادی که ورزش را به طور مرتب و منظم انجام می دهند عمر طولانی تری نسبت به افرادی که ورزش نمی کنند دارند.

آمار مرگ با افزایش تعداد کالری که در ورزش می سوزد کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده که کاستن میزان کالری ورودی به بدن نیز می تواند طول عمر شخص را افزایش دهید. بنابراین ترکیب یک رژیم غذایی کم کالری با ورزش برای سوزاندن کالری ها، نتیجه را مضاعف می کند. با بالا رفتن سن ، حجم عضلات تحلیل می رود بنابراین شما باید ورزش را با بالا رفتن سن خود افزایش دهید.

عضلات را می سازد

ورزش عضلات را می سازد و عضلات بزرگترین منبع چربی سوز بدن می باشند. عضلات کالری ها را مصرف می کنند البته نه تنها در طی زمان ورزش کردن بلکه وقتی که در حال استراحت کردن هستید، عضلات به طور اتوماتیک کالری ها را می سوزانند.

هر قدر حجم عضلانی بیشتری داشته باشید کالری بیشتری (چربی بیشتر) نیز می سوزانید حتی هنگامیکه خواب هستید. با ورزش ملایم شما می توانید حجم عضلانی خود را برای سوزاندن اتوماتیک صد کالری اضافه در روز که همان سوزاندن اتوماتیک چربی حدود 0.5 کیلو در یک ماه می باشد افزایش دهید.

بنابراین هنگامی که لاغر شدید شما شانس لاغر ماندن خود را افزایش می دهید. بهترین ورزش برای ساختن عضلات آموزش مقاومت و ایستادگی است که ماهیچه ها در برابر وزن سنگینی انجام می دهند. مانند تعلیم وزنه برداری. ورزش به اندازه کافی عضله و ماهیچه می سازد و آنها را حفظ می کند و برای لاغر ماندن آنها را همیشه آماده نگه می دارد. ورزش سرعت متابولیسم را زیاد می کند.

شما هنگام ورزش کردن نه تنها چربی می سوزانید بلکه میزان متابولیکی افزایش یافته شما بین 6 الی 12 ساعت پس از ورزش هم باقی می ماند.

ورزش همچنین استخوان سازی هم می کند

فضانوردان که در جاذبه صفر فضا کار می کنند حجم استخوانی خود را از دست می دهند. ورزش وزنه برداری در روی زمین استخوان هارا محکم تر می کنند.

ورزش وزنه برداری روش خوبی برای جلوگیری از پوکی استخوان یا نرمی استخوان می باشد. یک دلیل اینکه ورزش به ساخت استخوان در بدن کمک می کند این است که هنگام ورزش کردن بدن شما تمایل کمتری به از دست دادن کلسیم از کلیه ها دارد تا هنگامیکه ساکن و بی تحرک هستید.

نکته: عضله (ماهیچه) بسازید و چربی بسوزانید

بهترین داد و ستد تغذیه ای در بدن شما این است که هر چه ماهیچه بیشتری بسازید، چربی بیشتری هم از دست می دهید.

دلیل این است بافت های ماهیچه حتی هنگامیکه شما در حال استراحت هستید کالری بیشتری نسبت به بافت های چربی می سوزانند. هر کیلو ماهیچه اضافی که شما می سازید بطور اتوماتیک روزانه 100- 200 کالری می سوزاند.

پس با تنها ساختن یک کیلو ماهیچه شما می توانید سالیانه 5 کیلو چربی بسوزانید. پایه سلولی برای اصطلاح "پروار" این است که ورزش باعث افزایش آنزیمهای چربی سوز در عضلات می شود بنابراین "پروار شدن" واقعا به معنی افزایش توانایی بدن در سوزاند چربی می باشد.


حوصله و اخلاق شما را بهبود می بخشد

ورزش مواد شیمیایی ضد درد را در بدن آزاد می کند این مواد شیمیایی هورمونهای آرام بخش درد، روحیه بخش و مسکن و خواب آور درونی خود بدن هستند. ورزش کشش و تنش های روحی شما را آرام کرده و استرس و نگرانی را در شما مرتفع می سازد. آرام بخش ها و مسکن ها حتی جلوی اشتها و اشتیاق شما به غذا را می گیرند.

موادشیمیایی اعصاب که در طی ورزش کردن ترشح می شوند نه تنها شخص نگران و مضطرب را آرام می سازد بلکه آنها شما را از افسردگی نیز نجات می دهند.

مطالعات و تحقیقات نشان داده اند که علائم بیماری افسردگی در زنانی که مرتب ورزش می کنند مانند پیاده روی تند، بالا و پایین پریدن و دویدن، بلند کردن وزنه یا رقص 3 تا 4 بار در هفته به مدت 8 الی 10 هفته ، کاهش می یابد. روانشناسان اغلب برای مبارزه با افسردگی ورزش را تجویز می کنند. این روش ارزان، فوائد و محاسن بسیاری بر روی فرد افسرده باقی می گذارد.

مغز را به فعالیت وامی دارد

چون ورزش جریان خون را به سمت مغز افزایش می دهد ، ورزش برای مغز و سر شما به اندازه بدن شما مفید می باشد. ورزش می تواند به تمرکز حواس شما و همچنین استراحت و آرامش مغز شما حتی در هنگام خواب کمک کند.

وضعیت مزاجی شما را بهبود می بخشد

ورزش وضعیت گوارشی را بهبود بخشیده و عبور غذا از روده ها را تسریع می کند. افرادی که دچار یبوست هستند اغلب پس از ورزش، شاهد بازگشت روده ها به حالت عادی خود هستند. بنابراین مرتب ورزش کنید تا وضع مزاجی و گوارشی و دفع مواد زائد بدن شما مرتب انجام شود.

خطر ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

ورزش نه تنها خطر و احتمال ابتلا به سرطان روده را می کاهد بلکه با تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند متوجه شدند که کلا بروز همه انواع سرطان ها کاهش می یابد.

ورزش و یک رژیم غذایی کم چرب همراهان خوبی در بدست آوردن سلامتی شما هستند. رژیم غذایی بدون ورزش مقدار کمی چربی از شما می سوزاند و احتمالا دوباره چربی را بدست خواهید آورد.

ورزش بدون تغذیه خوب معادل لاغری کم و یا از دست ندادن چربی است. رژیم غذایی خوب باضافه ورزش برابر است با از دست دادن مقدار زیادی چربی. هنگامیکه ورزش می کنید شما چربی زیادی نمی سوزانید .

شما در ورزش کردن بیشتر قند می سوزانید. جریان چربی سوزاندن در طی دوازده ساعت پس از ورزش کردن که میزان متابولیسم شما افزایش یافته شروع می شود. به همین دلیل است که در ورزش صبحگاهی میزان بیشتری می سوزد تا ورزش هنگام غروب یا قبل از خواب. خواب میزان متابولیسم شما را دچار رکود و سکون می کند.

بنابراین ، بهترین زمان برای ورزش هنگام صبح می باشد. اواخر بعداز ظهر قبل از شام نیز اوقات خوبی برای ورزش کردن است. هنگام شام کمتر خواهید خورد و کالری های بدست آمده در تمام غروب و بعد از ظهر را می سوزانید. این تسریع متابولیسم برای افراد 40 سال یا بالاتر بسیار مهم می باشد. چون متابولیسم در میان سالی آرام می شود و ورزش به این رکود طبیعی متابولیسم سرعت دوباره می بخشد.

 

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٠٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٢


ماشینهای اسپرت

عکسهایی بسیار متنوع از انواع ماشینهای سواری و اسپرت

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٠۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٢


تاریخچه شرکت بنز

مرسدس نام یک دختر اسپانیایی است و اصولاً‌ یک اسم اسپانیایی است که به معنای وقار و زیبایی است. آن آرم جاودان در سال ۱۹۰۳ طراحی گردید اما در سالهای ۱۹۰۹ ( دو بار ) ،‌ ۱۹۱۶ و ۱۹۲۱ تکامل یافت تا اینکه در سال ۱۹۲۶ به یک ستاره طلایی با دایره ای که دور آن را محصور کرده بود مبدل گردید و تا به امروز به همین شکل و شمایل ماند.
 کارل بنز در بیست و پنج نوامبر سال ۱۸۴۴ در کاسروه ( یکی از شهرهای آلمان ) پا به عرصه وجود گذاشت وقتی دو ساله بود پدرش درگذشت . با وجود وضع بد مالی ‌، مادرش امکانات آموزشی را برای او فراهم نمود . کارل بنز دبیرستان را زیر نظر (( فردیناند رتین بافر )) به پایان رساند و بعد از آن در دانشکده فنی در شهر کاسروه ادامه تحصیل داد . همزمان با تحصیل یک دوره دو ساله را در یک کارخانه فنی و مهندسی در کاسروه گذراند در مدتی که آنجا بود ،‌ کارل تجربه های مقدماتی را در همه زمینه های فنی کسب کرد . اولین تجربه کاری او ،‌ به عنوان یک طراح در ساخت یک کارخانه در شهر (( مانهایم )) بود . وی در سال ۱۸۶۸کارش را از دست داد و جذب شرکتی به نام ((‌ Gebruder Benckiser Eisen werke und Maschines Fabrik ))‌ شد این شرکت بیشتر کارهای ساختمانی و پلسازی انجام می داد . سپس در کارخانه (( Ben ckiser )) در وین مشغول بکار شد .
 در سال ۱۸۷۱ اولین شرکت خود را در مانهایم به کمک یک مکانیک به نام آگوست ریتر تاسیس کرد و به زودی معلوم شد ریتر همکار مناسبی نیست در نهایت بنز تنها با کمک نامزدش ‌، برتا رینگر ،‌ موفق شد بر موانعی که سد راه او شده بودند پیروز شود یکی از دلایل پیروزی او این بود که برتا جهیزیه اش را فروخت و بنز توانست سهام ریتر را خریداری نماید .

 در سال ۱۸۷۲ برتا و کارل ازدواج نمودند. کارل و برتا پنج فرزند به نامهای ایگن ( ۱۸۷۳ ) ،‌ ریچارد (‌۱۸۷۴ ) ‌، کلارا ( ۱۸۷۷ ) ‌، تایلد ( ۱۸۲ )‌ ‌، الن (‌۱۸۹۰ ) داشتند .
 بنز ابتدا در تجارت موفقیتی بدست نیاورد و خوش شانس نبود .برای مثال (( Iron foumdry and mechanical work shop )) که از کارگاههای او بود توسط ماموران سلطنتی مصادره شد در طول این مدت کارل تمام توانایی اش را روی توسعه موتورهای دو زمانه متمرکز کرد .
 بنز چند امتیاز مهم برای تولید و تکمیل کردن موتور دو زمانه اش دریافت کرد ‌، و تا وقتی که به استانداردهای مورد نظرش نرسید ‌، دست از کار نکشید به عنوان مثال یکی از این امتیازهایی که به بنز اعطا شد این بود که سیستم موتورهای سرعتش را تنظیم کند وی با کمک مخترعان و همکاران جدیدش ‌، عکاس معروف (( امیل بوهلر )) و برادرش،‌ یک بازرگان و با پشتیبانی مالی یک بانک در مانهایم یک شرکت سهامی در سال ۱۸۸۲ تاسیس کردند و آن را (( Gas motoren-fabrik Mannheim )) نامیدند. کارل بنز ۵۰‌% از سهام شرکت را در اختیار داشت او به عنوان یک عضو هیئت مدیره و سهام دار از حق اظهار نظر کمتری نسبت به دیگران برخوردار بود همکارانش (( دیگر سهامداران )) سعی کردند که نفوذشان را در شرکت بیشتر کنند و بالاخره این برخوردها باعث شد که بنز شرکت را در سال ۱۸۸۳ ترک کند .
 در سال ۱۸۸۳ بنز یک پشتیبان مالی دیگر را در ماکس رز پیدا نمود او کسی نبود جز (( بردریک ویلهم ابلینگر )) . فردریک فروشگاه دوچرخه فروشی را اداره می نمود و بنز علاقه وافری را به وسایل موتوری در او یافت . در اکتبر همان سال بنز و ۲ نفر دیگر که یکی از آنها فردریک بود شرکت ((‌ Benz & co )) را تاسیس نمودند نیروی کار این شرکت به ۲۵ نفر می رسید . این کمپانی تا جایی پیشرفت کرد که قادر بود امتیاز تولید موتورهای بنزینی را واگذار کند
 اکنون بنز می توانست بیشتر وقتش را وقف توسعه موتورهای اتومبیل کند. وی راه خویش را از دایلمر جدا کرد و موتور چهار زمانه بنزینی خودش را بر روی کالسکه ای نصب کرد. در سال ۱۸۸۶ بنز از اولین خودروی خود پرده برداری کرد و آنرا به نمایش عمومی گذاشت .
 بین سالهای ۱۸۸۵ تا ۱۸۸۷ ،‌ سه مدل از این نوع خودروها را طراحی کرد. مدل اول که بنز آنرا در سال ۱۹۰۶ به موزه آلمان اهداء کرد. مدل دوم که چندین بار طراحی و بازسازی شد. مدل سوم که از چرخهای چوبی استفاده می کرد و (( برتا )) برای اولین بار با این خودرو به مسافرتی طولانی رفت .
 در سال ۱۸۸۶ تولیدات بنز جوابگوی تقاضای مردم برای خودرو نبود و او(( Benz & co . Rheinische Gas motoren Fabrik )) را به کارخانه بزرگتر در والدهافتتراس منتقل نمود. دراین کارخانه تا سال ۱۹۰۸ خودرو تولید می شد. در سال ۱۸۹۳ مرسدس بنز خودروهایی تولید می کرد که مجهز به محورهای پیچشی بود .
 بین سالهای ۱۸۹۴ تا ۱۹۰۱ بنز خودرو مدل (( velo )) را در کارخانه ((Benz & co )) تولید می کرد. این خودرو از قیمت متعادلی برخوردار بود و از این خودرو دو نفره جمعاً‌ ۱۲۰ دستگاه تولید شد. بتدریج Benz & co به قدری پیشرفت کرد که پیشتاز در امر خودرو سازی شد و در نهایت در سال ۱۸۹۹ به یک شرکت سهامی تبدیل شد
 (( جولیوس گان )) عضو هیئت مدیره و مسئول امور بازرگانی شرکت شد کارگران قسمت تولیدی از ۵۰ نفر در سال ۱۸۹۰ به ۳۴۰ نفر در سال ۱۸۹۹ رسید. در همین سال بنز به تنهایی ۵۷۲ دستگاه خودرو تولید کرد .
 ۲۴ ژانویه ۱۹۰۳ ‌، روزی بود که کارل بنز از کارهای فنی کناره گیری کرد‌، و به عنوان ناظر هیئت مدیره به کار خودش ادامه داد. این اقدام او نتیجه مشاجره ای بود که با مدیر عامل داشت زیرا مدیر عامل تصمیم داشت که از طراحان فرانسوی در طرح مانهایم استفاده کند و هدفش مقابله و رقابت با (( مرسدس )) بود . همچنین دو پسر کارل ‌، ایگن و ریچارد ‌، همراه با این اقدام او شرکت را ترک کردند اگر چه ریچارد در سال ۱۹۰۴ به عنوان مدیر تولید خودروهای مسافرتی به شرکت برگشت. در پایان همان سال کل فروش شرکت ۳۴۸۰ دستگاه بود .
 در سال ۱۹۰۶ کارل بنز شرکتی بنام (( Carl Benz shone )) در لیدنبورگ تاسیس کرد .
 سهامداران این شرکت خودش و پسرانش بودند در ابتدا آنها سعیشان بر این بود که خودروهایی با موتور بخار تولید کنند با این حال ‌، زمان به سرعت تغییر می کرد و تقاضا برای این موتورها به سرعت رو به کاهش بود . آنها مجبور شدند که خط مش را تغییر دهند. در سال ۱۹۲۳ تعدادی از (( Benz ۳۵۰ )) تولید شد. در این زمان ،‌ خانواده بنز به شهر لیدنبورگ مهاجرت کردند. در سال ۱۹۱۲ وی شرکت را به عنوان یک شریک ترک کرد و پسرانش ‌، ایگن و ریچارد را تنها گذاشت. شرکت به سرعت پیشرفت کرد و شعبه هایی در بازارهای مختلف ایجاد کرد. برای مثال در انگلیس خودروهای تولیدی این شرکت ‌، بخاطر کیفیت بالایی که داشتند به عنوان تاکسی بکار گرفته شدند و هر روز به محبوبیت آنها افزوده می شد . در سال ۱۹۲۳ کارل آخرین خودروهای تولیدی خود را ساخت. این خودرو یکی دارای ۸ و دیگری ۲۵ اسب بخار قدرت تولید می کرد. هر دو این خودروها را بنز برای استفاده شخصی خودش نگه داشت و از آنها لذت برد و هرگز آنها را نفروخت این خودروها امروزه در موزه نگهداری می شوند .
 کارل بنز در چهارم آوریل ۱۹۲۹ در منزلش واقع در لیدنبورگ در گذشت و امروزه خانه اش به عنوان دفتر مرکزی مرسدس بنز استفاده می شود .

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٢


عکس انواع خوراکیهای خوشمزه برای زنگ تفریح

عکسهایی زیبا از انواع خوراکیها مدرسه و سلامت اندر فواید خوراکی زنگ تفریح

بسیاری از الگوهای رفتاری بزرگسالان و عادات غذایی آنها در سنین کودکی شکل می گیرد و در سنین بزرگسالی کمتر قابل تغییر است. با توجه به این که کیفیت و کمیت الگوی غذایی نقش بسزایی را در سلامت و یا بروز بیماری های مختلف ایفا می کند، پس توجه به چگونگی شکل گیری عادات و الگوی مصرف غذایی کودکان می تواند حائز اهمیت باشد.
    در سنین قبل از مدرسه علایق غذایی کودکان منحصراً تحت تأثیر محیط خانواده است، ولی به محض ورود به مدرسه، کودکان از محیط خانه دور شده و ساعاتی از روز را در مدرسه و جدا از خانواده در کنار همسالان سپری می کنند، بنابراین عادات و انتخاب های غذایی آنها کم کم تغییر کرده و تحت تأثیر محیط و شرایط جدید قرار می گیرد.

    از آن جایی که دانش آموزان وعده های غذایی اصلی «صبحانه، ناهار و شام» را اکثرا در خانه و با حضور والدین مصرف می کنند، الگوی غذایی اصلی آنها بیشتر تابع خانواده است؛ ولی میان وعده ها یا در محیط مدرسه همراه با دوستان و همسالان و یا درساعاتی از روز و غالبا بدون حضور والدین خورده می شود. به عبارتی نقطه شروع اختلاف بین الگوی غذایی والدین با کودکان از همین میان وعده ها و موادغذایی و خوراکی هایی است که در آن زمان صرف می شود.
    با توجه به این که سهم میان وعده ها در تأمین انرژی و مواد مغذی ضروری، به ویژه برای دانش آموزان حائزاهمیت است، با این حال متأسفانه بسیاری از آنها در این وعده ها، خوراکی ها و موادغذایی ای را می خورند که حاوی انرژی بالاو مواد غذایی پایین هستند و بخش عمده ای از میان وعده ها را چربی و مواد قندی ساده تشکیل می دهد. این نوع خوراکی ها باعث ایجاد یک حس سیری کاذب در دانش آموزان شده، بدون این که نیازهای تغذیه ای لازم را تأمین کنند و در صورتی که در زمان های نامناسب در طی روز صرف شوند، علاوه بر این که اشتهای دانش آموزان را برای خوردن و عده های اصلی «که از نظر تغذیه ای» کامل تر هستند از بین می برد، بلکه به مرورزمان باعث ایجاد کمبودهای تغذیه ای در آنها می شوند، همچنین به خاطر داشتن انرژی زیاد، سبب تجمع انرژی در بدن و به دنبال آن بروز مشکل اضافه وزن و چاقی در دانش آموزان می شوند. مطالعات مختلف در دنیا نشان می دهد که شیوع اضافه وزن وچاقی در کودکان و نوجوانان کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه رو به افزایش است و یکی از عوامل مهم و موثر در بروز این مشکل کیفیت و کمیت الگوی وعده ها و میان وعده های مصرفی روزانه است.
    موادغذایی ای مثل پفک، چیپس، شکلات، شیرینی ها، پیراشکی، نوشابه های گازدار، آب میوه های صنعتی، انواع ساندویچ های سوسیس، کالباس، همبرگر آماده و پیتزا که متأسفانه به دلایل مختلف تقاضای مصرف آنها در بین کودکان و نوجوانان بالاست، همگی جزو خوراکی ها و غذاهایی هستند که انرژی زیادی داشته، ولی از لحاظ تغذیه ای کم ارزش هستند و به جز تأمین میزان زیادی انرژی و برطرف کردن حس گرسنگی، کمکی به برآورده شدن سایر نیازهای رشد و سلامت دانش آموزان نمی کنند؛ حال آنکه استفاده از موادغذایی مفید و مناسب در میان وعده ها به خوبی بخشی از نیاز رشد و سلامت تغذیه ای دانش آموزان را تأمین می کنند.
    تحقیقات مختلف نشان می دهند که گنجاندن یک وعده مناسب و مغذی در برنامه غذایی روزانه دانش آموزان می تواند بر حافظه کوتاه مدت، میزان توانایی یادگیری و به دنبال آن پیشرفت تحصیلی آنها تأثیر مثبت داشته باشد.
    ¤ میان وعده های مناسب برای دانش آموزان در مدرسه و یا خانه باید شامل مواد غذایی و خوراکی هایی باشد که جزو گروه های اصلی غذایی هستند. چند نمونه از انواع میان وعده های مفید و مغذی برای دانش آموزان عبارتند از:
    ¤ انواع سبزی ها مثل هویج، خیار، گوجه فرنگی و...
    ¤ میوه های تازه فصل مثل سیب، پرتقال، نارنگی، موز و...
    ¤ آب میوه های تازه و طبیعی که می توان آنها را در خانه از میوه های تازه تهیه کرد.
    ¤ انواع مغزها مثل گردو، بادام، پسته و... که حاوی پروتئین گیاهی مرغوب و چربی مفید هستند و همچنین میزانی از ویتامین ها و املاح معدنی را دارا هستند.
    ¤ شیر که می تواند به همراه بیسکویت های ساده و یا کیک های ساده خانگی میل شود.
    ¤ ساندویچ های نان و پنیر و گردو، نان و پنیر و گوجه فرنگی، نان و تخم مرغ آبپز و گوجه فرنگی.
    گفتنی است اقدام لازم در جهت فراگیری و آگاهی از نیازهای غذایی دانش آموزان، اصلاح رفتارهای تغذیه نامطلوب، همچنین توصیه های کاربردی لازم و مناسب برای بهبود شیوه تغذیه آنها در برنامه های آموزشی، بیان نقش و اهمیت تغذیه در یادگیری و درک مطالب، اهمیت صرف صبحانه، آگاهی از گروه های مختلف غذایی و ارزش آنها، تشویق به خوردن شیر و لبنیات و انواع سبزی و میوه ها، بیان آثار زیانبار مصرف شکلات، شیرینی و تنقلات غذایی کم ارزش؛ و... تأثیر فزاینده ای در بهبود تغذیه دانش آموزان و سلامت آنها دارد.
    همچنین برنامه ریزی مناسب در جهت ایجاد یک بوفه غذایی سالم در مدرسه همراه با آموزش دانش آموزان و آگاهی آنها در مورد غذای سالم ضرورت دارد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/٢٢


واکنس های حیوانات

عکسهایی بسیار زیبا از حیوانات

واکنش حیوانات در برابر خورشید گرفتگی

مطالعات و مشاهدات زیادی درباره واکنش حیوانات در برابر خورشید گرفتگی صورت گرفته است . بعضی از گونه های حیوانی در تاریکی نابهنگام وسط روز خیلی راحت می خوابند ! مثلا مرغ ها و اسب ها که در شب فعالیتی ندارند به محض مشاهده خورشید گرفتگی ، خواب را انتخاب می کنند . همچنین پرندگان از خواندن باز می مانند و حشرات فعالیت خود را متوقف می سازند . گاوهایی که به گاری یا خرمن کوب بسته شده باشند کاملا سر جایشان می ایستند و اگر آزاد باشند به دور هم حلقه می زنند ، مثل اینکه می خواهند در برابر یک حمله از خودشان دفاع کنند . گوسفندها هم با ترس و لرز به دور یکدیگر جمع می شوند . مشاهده شده است که در موقع خوشید گرفتگی ، سگی به میان پاهای صاحبش پناه برده و یا سگ دیگری غذایش را زمین انداخته و بعد از روشن شدن دوباره هوا ، از نو به سراغ آن آمده است . واکنش های شدیدتر از این هم دیده شده است ، مثلا یک بار به محض بروز خورشید گرفتگی ، یک سهره از شدت هیجان در قفس جان داد . در سال 1415 ، در جریان یک خورشید گرفتگی در «بوهم» واقع در اروپای شرقی ، پرندگان جان سپردند . پرستوها و کبوترها بر اثر تاریکی نگهانی هوا راهشان را گم می کردند ، و گاهی بعلت برخورد با دیوارها کشته می شدند . اما در عوض ، بروز خورشید گرفتگی برای حیوانات شب گرد و پرندگان شب پرواز یک نعمت غیر مترقبه است . مثلا جغد ها و خفاش ها بلافاصله شروع به پرواز می کنند . بازگشت سریع خورشید آنها را دوباره به مخفیگاه هایشان می راند ، در حالی که خروس با ترانه خوانی اش ، ظهور مجدد روز را گرامی می دارد .

در گذشته خورشید گرفتگی بر انسان ها هم تاثیر می گذاشت . به محض بروز این پدیده ، «اینکا»ها و «اسکیموها» گوش سگ هایشان را می گشیدند . اگر سگ ها عوعو سر می دادند ، این نشانه آن بود که پایان کار جهان هنوز نزدیک نشده است . به هنگام ماه گرفتگی ، «اینکاها» ( ساکنین قدیمی کشور پرو ) حتی از این حد هم فراتر می رفتند ، انها سگ ها را می بستند و این حیوانات را زیر ضربات شلاق می گرفتند . «اینکاها» فکر می کردند که با این اقدام ، ماه از شنیدن صدای عوعوی جگر سوز سگ ها دلش به رحم می آید و دوباره ظاهر می شود . از سوی دیگر ، خیلی از ملت های قدیمی ، حیوانات را مسئول واقعی خورشید گرفتگی و ماه گرفتگی می دانستند .در واقع آنها فکر می کردند که یک هیولای عظیم ماه را می بلعد .

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٥٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٤


انواع عکسهایی از گلهای زیبا

 عکسهایی بسیار زیبا از گلهای پرورشی گلخانه ای

از قدیم گفته اند « عقل سالم در بدن سالم » است. در این جمله منظور از عقل همان روان ، و روحیه سالم و سرحال داشتن و پر انرژی بودن است.
 آلودگی هوا همان طور که بر روی تنفس ( اکسیژن رسانی) و جریان خون، قلب، مغز و ... اثر می گذارد، روان انسان را نیز درگیر می کند. در این زمینه تحقیقاتی نیز به عمل آمده که نتایج آن را در برخی از روزنامه ها و مجلات تحت عنوان « افسردگی همه گیر» مطالعه کرده ایم. انسان موجودی طبیعت گراست و می تواند با محیط، مبادله انرژی داشته باشد؛ بنابراین هر قدر محیط سالم تر، زیباتر و آرام تر باشد این تبادل به نحو مفیدتری صورت خواهد گرفت.
 رنگ سبز، رنگ بودن، گرمی، آرامش، مهربانی و دعوت کننده است. رنگی که خداوند با طیف بسیار گسترده ای آن را در جای جای طبیعت گسترده است و این گستره زیبایی، پیام آور آرامش و سلامتی است. افسوس که ماشینیزم، بهره وری انسان را از این نعمت محدود ساخته است. اما با این محدودیت و آلودگی رو به افزایش چه باید کرد؟ آیا گل ها و گیاهان آپارتمانی می توانند جایگزینی مناسبی برای این نعمت باشند؟ و ما انسان ها چگونه می توانیم از وجود این گیاهان برای تقویت روح و روان خود استفاده کنیم؟
 « در آپارتمان های امروزی به علت نبود نور و انرژی کافی، گیاهان دست ساز و بی جان جای گیاهان طبیعی را گرفته اند که نه آب می خواهد، نه کود و نور؛ و به راحتی قابل شستشو است. برقراری ارتباط با چنین وسایل بی جان به مراتب سخت تر از جانداران سبز و با نشاط است. لطافت و سرزندگی یک گیاه زنده و جاندار به راحتی می تواند ما را به سوی خود دعوت کند و اگر ما راه های کسب انرژی را بیاموزیم و بتوانیم با دنیای درون خود ارتباط برقرار کنیم، به راحتی پاسخگوی این دعوت خواهیم بود. ما می توانیم با گیاهان صحبت کنیم، درددل کنیم و به زبان دیگر همنشینی داشته باشیم. وقتی در فضای کوچک آپارتمان خود پنجره را به هوای چند گلدان باز می کنیم، خودمان هم کمی هوای تازه استنشاق می کنیم ( البته اگر مه و دود نباشد).
 ریزش برگ های کهنه و قدیمی و رویش مجدد برگ های نو الگویی است برای بازسازی، تلاش و سازندگی ما که همنشین این موجودات با طراوت و سرشار از زندگی هستیم. اگر گلدانی در منزل دارید حتماً این کلمات برایتان معنادارتر خواهد بود زیرا مأنوس شدن با این مخلوقات زیبای بی کلام، بسیار لذت بخش خواهد بود. به طوری که اگر آفتی به خاک یا برگ های گیاهتان بیفتد ناراحت می شوید و درصدد رفع آن برمی آیید، به مغازه های مختلف سر می زنید تا چاره ای بیابید و وقتی که گل و گیاهتان را مجدداً سرحال می بینید، گویی دوباره انرژی گرفته اید و خوشحال می شوید. این همان احساسی است که مزرعه داران، کشاورزان و کسانی که در دل طبیعت زندگی می کنند، بارها و بارها تجربه کرده اند؛ ولی با مقیاسی کوچک تر و شهری. وقتی نمی توانیم گلستان داشته باشیم، چرا خود را از گل محروم نماییم؟
 با کمک تکنیک های گوناگون، با چگونگی ارتباط با دنیای درون خود – که هنوز متداول نشده– آشنا شوید تا نیازهای ناشناخته درون خود را ملموس، و از سطح ناهوشیار به سطح هوشیار خود منتقل سازید. در این صورت است که می توانید با دنیای گیاهان رابطه برقرار کنید. زیرا آن هنگام است که زبان سکوت را فرا گرفته اید.
 با چشم دل ببینید و با گوش جان بشنوید. به خصوص برای افرادی که تنها زندگی می کنند، نگهداری گیاه در چهار دیواری خانه بدون حیاط بسیار مفید خواهد بود. مونس و همدمی که آزار رسان نیست. آسیب ها و زخم های عاطفی و روانی را نه تنها نمک پاش نیست بلکه مرهمی بی دردسر است. انرژی دهنده ای که توقع و انتظارات عصبی ندارد و شما را نمی آزارد. با شما مهربان است و همراه سکوتش دریایی از آرامش را به شما هدیه می کند.

 
 ‌● شرایط نگهداری بعضی از گیاهان آپارتمانی
 فیکوس ، بنجامین ، آگلونما ، دراسنا، دیفن باخیا ، اسپاتی فیلم، تپوس، برگ انجیری ، فیلودندرون ، گوش گرگی یا سینگونیوم، سانسوریا و فیکوس الاستیکا ( فیلتوس) نام چند گیاه آپارتمانی است.
 ● فیکوس بنجامین
 شامل انواعی مانند بنجامین سبز، ابلق، سیلور، زعفرانی، آمستر، شیدا، پرتقالی و مینیاتوری است. این گیاه به مکانی پر نور نیاز دارد که بهترین محل برای آن پنجره های جنوبی و نور غیر مستقیم از پشت پرده است. آبیاری این گیاه در تابستان باید هفته ای دوبار و در زمستان هفته ای یک بار باشد. بنجامین در تابستان، یک روز در میان احتیاج به اسپری آب روی برگ هایش دارد تا رطوبت نسبی اش تأمین شود.
 ● آگلونما گیاهی بوته ای است. بهترین شرایط نوری برای این گیاه، پشت پنجره های شمالی و مکان های کم نور است. برای تأمین رطوبت نسبیِ، این گیاه در تابستان باید هر روز اسپری آب شود و در زمستان هر دو روز یک بار. اما دراسنا که شامل دراسنای بلالی سبز، در اسنای بلالی ابلق، دراسنای پرچمی و دراسنای قرمز است، باید پشت پنجره های جنوبی گذاشته شود تا از نور غیرمستقیم استفاده کند. این گیاه باید در تابستان هفته ای دو بار آبیاری شود. اما فاصله بین دو آبیاری با توجه به شرایط دمایی باید به گونه ای تنظیم شود که سطح خاک گلدان خشک باشد.
 ● دیفن باخیا یا سُم برگ از نظر شرایط نوری همانند دراسنا است، اما آبیاری آن در تابستان هر چهار روز یک بار و در زمستان هر ده روز یک بار کفایت می کند و رطوبت نسبی این گیاه در تابستان باید یک روز در میان از طریق اسپری روی برگ ها تأمین شود.
 ● پتوس یکی دیگر از گیاهان آپارتمانی است که شامل دو نوع سبز و ابلق است. این گیاه به نور حساسیت زیادی نشان می دهد و حتی در محیط هایی با نور کم می تواند به رشد خود ادامه دهد. آبیاری پتوس در تابستان هفته ای دوبار و در زمستان هر ده روز یک بار کفایت می کند اما به جهت حفظ طراوات و شادابی برگ ها باید هر روز اسپری آب کم املاح انجام شود.
 اما نگهداری گیاهان آپارتمانی، مشکلاتی را هم با خود به همراه دارد. دو مشکل عمده ای که اکثر گیاهان آپارتمانی در تهران با آن مواجه هستند یکی وجود توده های متحرک سفید رنگ با پوشش آردی به نام شپشک آردآلود است. این حشره از شیره پرورده گیاه تغذیه کرده و باعث افت گیاه می شود. شیوه مبارزه با این حشره، استفاده از سموم تماسی مانند مالاتیوم، دیازنیون، گوزاتیون به صورت وتاول(پودر) به نسبت به یک قاشق مرباخوری ( دو سی سی در یک لیتر آب به اضافه پنج تا شش قطره مایع ظرفشویی ) است که باید روی سطح برگ ها و پشت آنها اسپری شود و در صورتی که مؤثر واقع نشود باید دو هفته بعد تکرار شود. اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که با عنایت به این که این حشرات از شیره گیاهی تغذیه می کنند، می توان از سموم سیستمیک نیز جهت مبارزه استفاده کرد.
 دومین مشکل، وجود کرم خاکی یا خرخاکی داخل خاک گلدان هاست که این امر با توجه به وجود این گیاهان در داخل آپارتمان باعث کثیفی محل سکونت و بد منظر شدن اطراف گیاه می شود. روش مبارزه با این مشکل استفاده از سموم سوین یا لیندین ( وتاول پودری) به نسبت یک قاشق مرباخوری در یک لیتر آب است. این آب باید به عنوان آب آبیاری روی سطح خاک استفاده شود.
 بدون تردید رعایت نکات علمی برای نگهداری از گیاهان آپارتمانی و فراهم کردن شرایط مناسب زیستی برای این گیاهان، تأثیر به سزایی در رشد، پرورش، سبزی و طراوت آنها دارد، اما نباید این نکته را فراموش کرد که گیاهان همانند ما انسان ها دارای احساسات و عواطف هستند و احساس ما را نسبت به خودشان به خوبی درک می کنند. اگر ما یاد بگیریم که جمله های تأکیدی مثبت را برای خود نهادینه کنیم ، بهتر می توانیم این نعمت های الهی را باور کرده، با آنها ارتباط برقرار کنیم و بهره وری مثبت داشته باشیم.
 بیایید احساسات خود را به آزمون بگذاریم، امتحان کنیم و نتیجه اش را ببینیم. به طبیعت روی آوریم. اگر نمی توانیم باغ و باغچه داشته باشیم، سبزی هر چند کوچک را در گلدان های گلی به خانه هایمان دعوت کنیم. به امید روزی که لطافت این سبزی روح و روان ما را فراگیرد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٤


در مورد انواع گل

یک گل یا شکوفه ساختاری دوباره زاده شدنی(تناسلی) است که در گیاهان گل دار دیده می‌شود. یکی از انواع گلها، گل یاس است.

گل ها به دلیل تنوع نامحدودشان در هر شرایطی معانی ویژه و خاصی داشته و تاثیر جاودانه ای بر هدیه شوندگان خود دارند. آگاهی از معانی رنگ گل ها، تعداد شاخه های گل در یک دسته و غیره می تواند ما را در اهدای درست و افزایش تاثیرگذاری آنها یاری دهد. فراموش نکنید که لازم نیست حتما منتظر موقعیت و اتفاق خاصی برای هدیه گل به کسانی که دوستشان دارید باشید، در حقیقت گل هدیه ایست که اگر به صورت غیر منتظره تقدیم شود ارزش بیشتری دارد. 

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


همه چیز در مورد پروانه

پَروانه حشره‌ای است از راسته پولک‌بالان (Lepidoptera)، از خانواده طبقه‌بندی‌نشده گُرزشاخکان (Rhopalocera). الگوهای گوناگون رنگارنگ بر روی بال‌های پروانه‌ها و پرواز نامنظم ولی باوقار آن‌ها باعث شده تا تماشای پروانه یکی از سرگرمی‌های محبوب در برخی کشورها به‌شمار بیاید.

عکسهایی زیبا از انواع پروانه ها
ساختار بدن

یک حشره شامل 6 قطعه بهم جوش خورده است که 4 قطعه آن دارای زایده هستند. ماندیبولها و اولین ماگزیلها نسبت به دهان در اطراف واقع می‌شوند و یک لب بالایی دهان را از جلو محافظت می‌کند. ماگزیلای دوم لب پایینی را می‌سازد. این اندامهای ذکر شده قطعات دهانی خورد کننده و جونده را تشکیل می‌دهند. در پروانه ماگزیلا به صورت قطعات دهانی مکنده خارج می‌شود.

هر یک از 3 قطعه سینه در بردارنده یک جفت پا است و به قطعات دوم و سوم یک جفت بال نیز متصل است. در شکم حشره 7 قطعه اول بدون زایده هستند. در قطعات هشتم و نهم زایده‌ای وجود دارد که به کار تخم‌گذاری کمک می‌کنند. مخرج در قطعه دهم قرار دارد. دو قطعه آخر سینه‌ای و 8 قطعه اول شکمی دارای اسپیراکلهای زوجی هستند که به دستگاه تنفسی نایی منتهی می‌شوند.

پوست بدن

سطح بدن دارای پوششی ویژه است که در دوران رشد پس جنینی و به هنگام پوست اندازی به شدت تحت تأثیر اعمال فیزیولوژیک مختلف قرار می‌گیرد. پوست بدن بر عکس کرمها و نرمتنان از استحکام و مقاومت زیادی برخوردار است. بررسیهای بافت شناسی پوست که به‌وسیله میکروسکوپ نوری انجام شده نشان می‌دهد که پوست از دو لایه مشخص یکی سلولهای اپیدرمی یا هیپودرم و دیگری لایه کوتیکول تشکیل می‌شود. پوست بدن بطور کلی وظایف زیر را انجام می‌دهد. • بدن را در برابر عوامل فیزیکی و مکانیکی مختلف محیط مانند زرهی محافظت می‌کند. • از تبخیر آب بدن که در زندگی حشرات دارای اهمیت ویژه‌ای است جلوگیری کرده و مانع نفوذ مواد سمی و خارجی به بدن می‌شود. • حشره را در برابر تغییرات بیش از اندازه گرمای محیط محافظت می‌کند. غده‌های پوستی غده‌های پوستی اعم از تک سلولی یا چند سلولی بلافاصله در زیر کوتیکول و یا اندکی فراتر قرار می‌گیرند. ترشحات آنها در مراحل مختلف زندگی حشره ، اعمال بسیار گوناگونی را انجام می‌دهند. مهم‌ترین غده‌های پوست عبارت‌اند از: غده‌های چرب کننده ، غده‌های مومی ، غده‌های لاکی ، غده‌های ابریشم‌ساز و غده‌های پوست اندازی. ماهیچه‌های بدن بیش از یک قرن است که معلوم شده است ماهیچه‌های بدن حشرات مانند دیگر بند پایان بجز در موارد استثنایی عموماً از تیپ مخطط است. رنگ آنها معمولاً روشن و یا خاکستری است اما ماهیچه‌های بال زرد ، نارنجی و یا قهوه‌ای روشن است. اینگونه رنگ آمیزی به سبب وجود رنگدانه‌های گوناگونی است که در ساختمان ‌آنها پراکنده‌اند. چون بدن حشرات و پیوستهای آنها از بندهای زیادی تشکیل شده است به این دلیل تعداد ماهیچه‌ها برای تامین حرکات آنها بسیار زیاد و قابل توجه است. چنانچه در بدن لارو بعضی از پروانه‌ها تعداد آنها 3000 و گاهی بیشتر است. دستگاه تنفس تنفس به‌وسیله شبکه‌ای از لوله‌های میان تهی ویژه به نام تراشه صورت می‌گیرد. مجموع این لوله‌ها و انشعابات متعدد آنها بطور کلی سیستم تنفسی حشره را بوجود می‌آورد. تراشه‌ها لوله‌های اکتودرمی منشعبی هستند که در دو طرف جانبی بدن به‌وسیله روزنه‌های متقارن به نام استیگمات به بیرون باز می‌شوند.

تراشه‌ها به رنگ نقره‌ای شفاف بوده و درون آنها دارای پوشش کوتیکولی مارپیچی به نام تنیدیوم می‌باشد. انتهای هر یک از لوله‌های تنفسی به یک سلول تراشه‌ای و لوله‌های تنفسی بسیار باریک به نام تراکئول ختم می‌شود. این تراکئولها که قطر آنها کمتر از یک میکرون می‌باشد برای اکسیژن رسانی بطور مستقیم به سوی اندامها ، بافتها و سلولهای بدن کشیده می‌شود.

دستگاه گردش خون

دستگاه گردش خون حشرات در مقایسه با دیگر جانوران بی‌مهره سلوم‌دار بسیار ساده بوده و تنها از یک لوله پشتی تشکیل شده است. این لوله در ناحیه شکم معمولاً قلب و در قفسه سینه و سر ، آئورت را بوجود می‌آورد. در پروانه لوله پشتی با خانه‌های قلب است. در اینحالت قلب به تعدادی اطاقک که در بیشتر موارد شماره آنها به 8 عدد می‌رسد تقسیم شده است. جریان خون به داخل قلب به‌وسیله روزنه‌های جانبی آن که در حد فاصل خانه‌ها قرار دارند انجام می‌گیرد. تولید مثل عمل لقاح از طریق جفتگیری صورت می‌گیرد و تخم گذاشته می‌شود. در پروانه جنین به صورت رشد نیافته‌ای از تخم درمی‌آید و در ظاهر به کرمهای حلقوی می‌ماند. این لاروها طی پوست اندازی متوالی رشد می‌کنند و سرانجام محفظه‌هایی در دیواره بدن پدید می‌آید و دیسکهای شفیره‌ای شروع به پیدایش می‌کنند. این دیسکها جوانه‌های درونی هستندکه بعدها زایده‌های جانور بالغ مانند بالها ، پاها و قطعات دهانی جدید از آنها حاصل می‌شوند. تغییر شکل لارو کرمی شکل به جانور بالغ در درون پیله انجام می‌شود. در این مرحله محفظه‌هایی که محتوی دیسکهای شفیره‌ای هستند باز می‌شوند و زواید جانور بالغ کم‌کم ظاهر می‌شوند.

انواع پروانه

میوهٔ اژدها، پرتغال، موز و گریپ فروت از غذاهای مورد علاقه پروانه‌ها هستند.
میوهٔ اژدها، پرتغال، موز و گریپ فروت از غذاهای مورد علاقه پروانه‌ها هستند.

پروانه اطلسی این حشره شب‌زی بزرگ‌ترین بالها را در میان گروه پروانه‌ها دارد. اما بدن او کوچک است و در حدود 5 سانتیمتر طول دارد. بالهای جلویی نوع بالغ به سمت عقب خم شده و هر چهار بال او دارای طرحهای نیمه شفاف می‌باشند. پروانه بلوطی این پروانه درشت هیکل دارای شاخکهای بسیار کوچکی است و تا به سن بلوغ نرسد٬ غذا نمی‌خورد. نرها و ماده‌ها از نظر اندازه و رنگ با همدیگر فرق دارند. نوع نر خیلی بزرگ‌تر از نوع ماده است. نوع ماده تا زمانی که نوع نر آن را پیدا کند و با او جفتگیری نماید٬ پرواز نمی‌کند.

پروانه شطرنجی دم چلچله‌ای این پروانه استوایی که در همه جا پراکنده است٬ یک پرواز کننده قوی می‌باشد و احتمالاً برای پیدا کردن غذا مهاجرت می‌کند. پیله این پروانه به خوبی استتار شده و در صورت مورد تهدید قرار گرفتن٬ شاخ چنگالی شکل پشت سرشان را باد می‌کند. این شاخ بوی تنفر انگیز و بدی را در فضا منتشر می‌کند. پروانه فینیقیه‌ای نام دیگر این پروانه آپولوی کوچک می‌باشد. این پروانه در مناطق کوهستانی زندگی می کند و به ندرت درمناطق پایین‌تر دیده شده است. طرح روی بالهای این پروانه متغیر است بالهای او بسیار نازک بوده و دارای پولکهای ظریفی می‌باشند که نیمه شفاف به نظر می‌آید. پروانه فینیقیه در مقابل سرما بسیار مقاوم است و با وجود آن فقط در فصل تابستان فعال است. پروانه کوچک پستچی این پروانه استوایی در حاشیه جنگلها زندگی می‌کند و از شهد گل ساعتی تغذیه می‌کند. گونه این پروانه دارای 30 رنگ مختلف بوده و با لرزاندن بالهای خود پرندگان مزاحم را از خود دور می‌کند.

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


چند پشت زمینه زیبا برای ویندوز

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٤۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


در مورد گربه - Cats

همه چیز در مورد گربه  

معرفی گربه
گربه‌ عضو خانواده‌ گربه‌سانان‌ بوده‌ و حیوانی‌ گوشتخوار می‌باشد. از خصوصیات‌ گربه‌سانان‌ یکی‌ پوشش‌ راه‌راه‌ یا لکه‌ای‌ تیره‌ در زمینه‌ای‌ روشن‌تر بوده‌ که‌ این‌ لکه‌ها و خطوط از هم‌ جدا می‌باشند. خصوصیت‌ دیگر داشتن‌ پوزه‌ کوتاه‌ ودندانهایی‌ است‌ که‌ برای‌ بریدن‌ و پاره‌کردن‌ تخصصی‌ شده‌اند.
گربه‌ اهلی‌ با سگ‌ متفاوت‌ است‌. سگ‌ اجتماعی‌تر و با وفا بوده‌ ولی‌ گربه‌ منزوی‌ و خودخواه‌ می‌باشد. بیش‌ از 100 نژادشناخته‌ شده‌ گربه‌ وجود دارد اگر چه‌ بیشتر گربه‌ها دورگه‌ می‌باشند. گربه‌ها را میتوان‌ در 2 گروه‌ کلی‌ موکوتاه‌ و موبلندتقسیم‌بندی‌ نمود.
گربه‌ بالغ‌ 30 دندان‌ دارد. فکهای‌ گربه‌ حرکت‌ جانبی‌ ندارند تا غذا آسیاب‌ شوند، ضمنا دندانهای‌ آسیا نیز دارای‌ سطح‌آسیاب‌کردن‌ نیستند، در عوض‌ زبان‌ سوهان‌ مانند گربه‌ توانایی‌ جداکردن‌ گوشت‌ از استخوان‌ (ونیز تیمار کردن‌ بدن‌) رادارد.
گربه‌ها بطور طبیعی‌ شبگرد هستند و در طول‌ روز بیشتر اوقات‌ را استراحت‌ می‌کنند. اینکه‌ گفته‌ می‌شود گربه‌ها درتاریکی‌ می‌بینند صحت‌ ندارد، ولی‌ در نور کم‌ قادر به‌ دیدن‌ می‌باشند. بدن‌ گربه‌ها دارای‌ انعطاف‌ زیادی‌ است‌ و هنگام‌دویدن‌ و تعقیب‌ شکار به‌ سرعت‌ به‌ حداکثر سرعت‌ خود می‌رسد ولی‌ به‌ دلیل‌ داشتن‌ ریه‌های‌ کوچک‌ طاقت‌ زیادی‌ ندارد(برخلاف‌ سگ‌) و زود خسته‌ می‌شود.
چرخه‌ زندگی‌ گربه‌
گربه‌ ماده‌ پس‌ از 61-68 روز دوران‌ بارداری‌ (متوسط 63) بطور میانگین‌ 3-5 نوزاد به‌ دنیا می‌آورد. بدن‌ نوزادان‌ از موپوشیده‌ شده‌ ولی‌ چشمها و گوشهایشان‌ بسته‌ می‌باشد. وزن‌ آنها هنگام‌ تولد بین‌ 90-140 گرم‌ بوده‌ و اضافه‌ وزن‌ طبیعی‌حدود 80-100 گرم‌ در هفته‌ می‌باشد. در هفته‌ اول‌ زندگی‌، نوزادان‌ تنها توانایی‌ مکیدن‌ سینه‌ مادر، خزیدن‌ و میو کردن‌ رادارند. در صورتی‌ که‌ بچه‌ها به‌ میزان‌ کافی‌ شیر بخورند و جای‌ مناسب‌ و گرم‌ داشته‌ باشند اغلب‌ ساکت‌ یا خواب‌ هستند.در حدود 10 روزگی‌ چشمها باز شده‌ و در حدود 20 روزگی‌ بچه‌ها قادرند با زبان‌ نیز شیر بنوشند. در هفته‌ چهارم‌ علاوه‌بر شیر مادر می‌توان‌ به‌ بچه‌ها شیر و غذای‌ نرم‌ کمکی‌ داد. بچه‌ گربه‌ها حتما باید تا 2 ماهگی‌ شیر بخورند.
بچه‌ گربه‌ها حدود 6-7 ماهگی‌ بالغ‌ می‌شوند ولی‌ آبستنی‌ در سن‌ کمتر از یک‌ سال‌ مناسب‌ نیست‌ زیرا گربه‌ ماده‌ هنوزجثه‌ لازم‌ را پیدا نکرده‌ است‌. گربه‌ ماده‌ تا 8 سالگی‌ و نر تا 10 سالگی‌ قابلیت‌ جفت‌گیری‌ مناسب‌ دارند. طول‌ عمر گربه‌ساکن‌ منزل‌ با شرایط مناسب‌ حدود 12-15 سال‌ است‌.

انتخاب‌
هنگام‌ انتخاب‌ گربه‌ به‌ سن‌، جنس‌ و پوشش‌ بدن‌ آن‌ توجه‌ کنید.
سن‌: بچه‌ گربه‌ نیاز به‌ مراقبت‌ بیشتری‌ دارد ولی‌ سازش‌ پذیرتر است‌ بخصوص‌ اگر حیوان‌ دیگری‌ در خانه‌ باشد. بچه‌گربه‌ را میتوان‌ به‌ میل‌ خود تربیت‌ کرد و دردسر آن‌ کمتر از گربه‌ بالغی‌ است‌ که‌ عادات‌ قدیم‌ دارد. بهتر است‌ بچه‌ گربه‌ تا 8هفته‌ نزد مادرش‌ باشد.

جنس‌: ماده‌ مهربانتر، مطیع‌تر و بازیگوش‌تر است‌. گربه‌ نر برای‌ حفظ قلمرو خود مبارزه‌ می‌کند. اگر گربه‌ نر اخته‌ شودمطیع‌تر خواهد شد. اگر گربه‌ ماده‌ دارید باید مراقب‌ آبستنی‌ ناخواسته‌ نیز باشید.

پوشش‌ بدن‌: گربه‌ موکوتاه‌ وقت‌ کمتری‌ جهت‌ نگهداری‌ می‌گیرد و می‌تواند خود را تیمار کند. گربه‌ موبلند زیباتر است‌ولی‌ نیاز به‌ برس‌زدن‌ روزانه‌ دارد و به‌ مشکلات‌ پوست‌ و مو حساس‌تر می‌باشد.

فراهم‌ کردن‌ وسایل‌ اولیه‌

پیش‌ از آوردن‌ گربه‌ به‌ منزل‌ بهتر است‌ وسایل‌ زیر تهیه‌ شده‌ باشد. ظرف‌ آب‌ و غذا، محل‌ خواب‌، قفس‌ محل‌ گربه‌،برس‌، جعبه‌ برای‌ بچه‌ گربه‌، ظرف‌ یا سینی‌ شن‌ (جهت‌ دفع‌ ادرار و مدفوع‌) و یک‌ گلدان‌ چمن‌ یا گیاه‌ غیر سمی‌ (درصورتیکه‌ گربه‌ شما همیشه‌ داخل‌ است‌).
ظرف‌ آب‌ و غذا: بهتر است‌ فلزی‌ باشد و هر روز شسته‌ شود.
محل‌ خواب‌: گربه‌ نسبت‌ به‌ سگ‌ به‌ جای‌ راحت‌تری‌ نیاز دارد که‌ از سرما و رطوبت‌ زیاد مصون‌ باشد.
کنده‌ کوچک‌ جهت‌ پنجه‌ کشیدن‌: گربه‌ برای‌ تیز کردن‌ پنجه‌های‌ خود عادت‌ به‌ پنجه‌ کشیدن‌ دارد. بهتر است‌ یک‌ وسیله‌برایش‌ فراهم‌ کنید در غیر اینصورت‌ به‌ مبلمان‌ و فرش‌ شما ممکن‌ است‌ آسیب‌ وارد نماید.
چمن‌ داخل‌ خانه‌: اگر گربه‌ همیشه‌ داخل‌ خانه‌ است‌ برای‌ جویدن‌ باید گیاه‌ در دسترس‌ داشته‌ باشد. علف‌ منبع‌ فیبرخوب‌ برای‌ گربه‌ است‌. ضمنا برای‌ گربه‌های‌ مو بلند که‌ ممکن‌ است‌ کلاف‌ مو در معده‌شان‌ تشکیل‌ شود می‌تواند بعنوان‌قی‌آور عمل‌ کند.
ظرف‌ شن‌: شن‌ آن‌ باید بطور مرتب‌ و حداقل‌ هر 3 روز یکبار تعویض‌ شده‌ و تمیز نگه‌ داشته‌ شود.

نگهداری‌ در خانه
گربه‌ را می‌توان‌ به‌ راحتی‌ در خانه‌ نگه‌ داشت‌ به‌ شرطی‌ که‌ سرگرمی‌ و تفریح‌ داشته‌ باشد. در نگهداری‌ گربه‌ 4 اصل‌ زیررا رعایت‌ کنید.
1ـ پیرایش‌: گربه‌ مو بلند هر روز و گربه‌ مو کوتاه‌ 1 بار در هفته‌ برس‌ زده‌ شود. بعد از غذا برای‌ اینکار زمان‌ مناسبی‌ است‌.
2ـ تغذیه‌: به‌ گربه‌ خود بطور منظم‌، در زمان‌ معین‌ و در یک‌ مکان‌ مشخص‌ غذا بدهید.
3ـ بازی‌: حداقل‌ روزی‌ 15 دقیقه‌ بازی‌ مورد نیاز گربه‌ است‌ (بویژه‌ اگر فقط در منزل‌ باشد).
4ـ خواب‌: مکان‌ خواب‌ و استراحت‌ گربه‌ در نقطه‌ای‌ ساکت‌ باشد.

فعالیت‌ و بازی‌
گربه‌ها نیاز به‌ بیرون‌ بردن‌ روزانه‌ ندارند ولی‌ باید آزاد باشند تا فعالیت‌ طبیعی‌ خود را انجام‌ دهند. گربه‌ها (بویژه‌ بچه‌گربه‌) به‌ بازی‌ روزانه‌ نیاز دارند. توپ‌ پینگ‌پنگ‌، گلوله‌ کاموا و کارتن‌ خالی‌ اسباب‌ بازیهای‌ مورد علاقه‌ گربه‌ به‌ شمارمی‌رود.
تغذیه‌
انواع‌ غذای‌ مناسب‌ برای‌ گربه‌ عبارت‌ است‌ از:
1ـ غذای‌ تازه‌: شامل‌ گوشت‌، مرغ‌، ماهی‌، تخم‌ مرغ‌ پخته‌، شیر و غیره‌.
2ـ غذای‌ آماده‌: شامل‌ غذای‌ کنسرو شده‌ (Canned food)، غذای‌ خشک‌ (Dry food) و غذای‌ نیمه‌ مرطوب‌ (Semimoist food)می‌باشند ولی‌ در صورتی‌ که‌ غذای‌ تازه‌ مصرف‌ شود باید بصورت‌ پخته‌ بوده‌ و نیاز به‌ بالانس‌ دارد.
شیر: همیشه‌ باید شیر تازه‌ داده‌ شود. شیر را نباید بعنوان‌ جایگزین‌ آب‌ داد. برخی‌ گربه‌ها توانایی‌ هضم‌ لاکتوز راندارند. در ناراحتی‌ معده‌ شیر گاو داده‌ نشود.
آب‌: آب‌ تازه‌ باید همیشه‌ در دسترس‌ گربه‌ باشد. نیاز گربه‌ به‌ آب‌ بستگی‌ به‌ نوع‌ غذا دارد.

نوع‌ و شرایط تغذیه‌
هر گربه‌ باید دارای‌ ظرف‌ آب‌ و غذای‌ جداگانه‌ و تمیز باشد. زیر ظرف‌ آب‌ و غذا بهتر است‌ روزنامه‌ انداخته‌ شود.محل‌ غذاخوری‌ گربه‌ باید در جایی‌ ساکت‌ و تمیز (مثلا گوشه‌ آشپزخانه‌) باشد و کمتر تغییر کند.
در صورتی‌ که‌ بیش‌ از یک‌ گربه‌ دارید ظروف‌ غذا جدا باشد. یک‌ گربه‌ بزرگ‌ ممکن‌ است‌ به‌ یک‌ بچه‌ گربه‌ اجازه‌غذاخوردن‌ در یک‌ ظرف‌ مشترک‌ را ندهد. از سنین‌ پائین‌ باید سعی‌ کرد گربه‌ را به‌ غذاهای‌ مختلف‌ متنوع‌ عادت‌ داد.
بچه‌ گربه‌ تا 2 ماهگی‌ باید در کنار مادر باشد و شیر مادر را به‌ حد کافی‌ بخورد. از سن‌ 1 ماهگی‌ میتوان‌ علاوه‌ بر شیر مادرغذای‌ نرم‌ جامد و شیر گاو را نیز اضافه‌ کرد. در صورتیکه‌ بچه‌ گربه‌ای‌ به‌ اندازه‌ کافی‌ شیر مادر را نخورده‌ باشد باید تا 4ماهگی‌ شیرگاو در غذای‌ بچه‌ گربه‌ موجود باشد (حداقل‌ 1 وعده‌) در صورتی‌ که‌ گربه‌ نتواند شیر گاو را هضم‌ کند میتوان‌به‌ جای‌ آن‌ ماست‌ شیرین‌ داد.
تعداد وعده‌های‌ غذایی‌ با توجه‌ به‌ سن‌ گربه‌ متفاوت‌ است‌.
1-2 ماهگی‌: 6 وعده‌. حداقل‌ 3 وعده‌ شیر ولرم‌ و 3 وعده‌ غذای‌ جامد نرم‌.
2-4 ماهگی‌: 4-5 وعده‌. 2 وعده‌ شیر ولرم‌ و 2-3 وعده‌ غذا.
4-6 ماهگی‌: 3 وعده‌.
6 ماهگی‌ به‌ بعد: 2 وعده‌.
در آبستنی‌ سنگین‌: 2-4 وعده‌ (13 بیشتر از غذای‌ معمول‌).
در دوران‌ شیردهی‌: 4-5 وعده‌
گربه‌ پیر: 2-3 وعده‌ ولی‌ میزان‌ غذای‌ هر وعده‌ کمتر باشد.

نظافت‌ و تمیز کردن‌
برس‌ زدن‌: گربه‌ مو کوتاه‌ 1-2 بار در هفته‌ و گربه‌ مو بلند هر روز باید برس‌ زده‌ شوند. این‌ کار باید به‌ آرامی‌ و در جهت‌موهای‌ بدن‌ انجام‌ شود. در صورتی‌ که‌ روی‌ بدن‌ کرک‌ بوجود آمده‌ باشد می‌توان‌ از شانه‌ فلزی‌ برای‌ باز کردن‌ آن‌ استفاده‌نمود.
موی‌ گربه‌ بطور طبیعی‌ می‌ریزد. در صورتی‌ که‌ بطور منظم‌ برس‌ زده‌ نشود گربه‌ موهای‌ سست‌ ریخته‌ شده‌ را خواهدبلعید. این‌ موها قادرند در دستگاه‌ گوارش‌ کنار هم‌ جمع‌ شده‌ و ایجاد گلوله‌های‌ مو (Hair ball) و انسداد نمایند.
تمیز کردن‌ چشم‌، گوش‌ و دندان‌: حداقل‌ هفته‌ای‌ یکبار چشم‌ها و گوشها باید بوسیله‌ پنبه‌ مرطوب‌ و تمیز شده‌ و دندانهابا مسواک‌ کوچک‌ یا گوش‌ پاک‌کن‌ مسواک‌ زده‌ شوند. گربه‌ را باید از بچگی‌ به‌ این‌ موارد عادت‌ داد.
کوتاه‌ کردن‌ ناخنها: در صورتی‌ که‌ گربه‌ شما دائم‌ در خانه‌ است‌ بهتر است‌ بطور منظم‌ انجام‌ شود. عمل‌ جراحی‌ قطع‌ناخن‌ توصیه‌ نمی‌شود زیرا دفاع‌ طبیعی‌ را از گربه‌ می‌گیرد.
حمام‌ کردن‌: بطور کلی‌ گربه‌ نیاز به‌ شستشو ندارد مگر اینکه‌ بدن‌ آن‌ واقعا کثیف‌ شده‌ باشد. در صورت‌ نیاز به‌ حمام‌کردن‌، این‌ کار باید با آب‌ گرم‌ و شامپو مخصوص‌ انجام‌ شده‌ و پس‌ از آن‌ بدن‌ گربه‌ کاملا خشک‌ شود.

سلامتی‌ گربه‌

گربه‌ سالم‌ دارای‌ اشتهای‌ خوب‌، پوشش‌ شفاف‌ و حرکت‌ آسان‌ بوده‌ و از زندگی‌ لذت‌ می‌برد. در منزل‌ به‌ نشانه‌های‌ زیرتوجه‌ کنید:
پوشش‌ بدن‌: خارش‌، ریزش‌ موی‌ زیاد، انگل‌ خارجی‌ و تغییر رنگ‌ پوست‌.
چشم‌ها: آبریزش‌، التهاب‌ ملتحمه‌ و پلک‌ سوم‌، تار بودن‌ قرنیه‌ و عدسی‌.
گوش‌: خارش‌ گوش‌، تورم‌، نگه‌داشتن‌ سر به‌ یک‌ طرف‌، ترشحات‌ قهوه‌ای‌.
بینی‌: آبریزش‌، عطسه‌، صدای‌ تنفسی‌ غیر طبیعی‌
دندانها: لثه‌های‌ متورم‌، بوی‌ بد تنفسی‌.
دفع‌: اسهال‌، ترشحات‌ دستگاه‌ تناسلی‌، دفع‌ مکرر ادرار.
لاغری‌: می‌تواند به‌ دلیل‌ انگل‌، بیماری‌ یا سوء تغذیه‌ باشد.
کاهش‌ اشتها: در هوای‌ داغ‌ یا متعاقب‌ بیماری‌ پیش‌ می‌آید. نباید به‌ زور به‌ گربه‌ غذا داد. غذا را عوض‌ کرده‌ یا غذای‌مطبوع‌ گرم‌ با مقادیر کم‌ داده‌ شود. غذایی‌ را که‌ گربه‌ امتناع‌ می‌کند پس‌ از 10 دقیقه‌ دور بیاندازید.
استفراغ‌: گاهی‌ به‌ دلیل‌ ماده‌ مضر بلعیده‌ شده‌ است‌ یا برای‌ خلاصی‌ از کلافه‌ مو. اگر استفراغ‌ ادامه‌ یابد و همراه‌ اسهال‌باشد یا خون‌ نیز وجود داشته‌ باشد نشانه‌ بیماری‌ است‌.

بیماریهای‌ مشترک‌
مهمترین‌ بیماریهایی‌ که‌ از گربه‌ ممکن‌ است‌ به‌ انسان‌ سرایت‌ کند عبارتند از هاری‌، توکسوپلاسموز، عفونتهای‌قارچی‌ و انگلی‌. باید توجه‌ داشت‌ که‌ همه‌ اینها قابل‌ پیشگیری‌ می‌باشند.
هاری‌ بوسیله‌ واکسیناسیون‌ منظم‌ گربه‌ و بیماریهای‌ انگلی‌ با تجویز منظم‌ داروهای‌ ضدانگلی‌ قابل‌ پیشگیری‌ هستند.جهت‌ پیشگیری‌ از توکسوپلاسموز، گربه‌ شما نباید غذای‌ خام‌ خورده‌ یا اجازه‌ شکار داشته‌ باشد. ضمنا با گربه‌های‌ولگرد تماس‌ نداشته‌ باشد.

مراقبتهای‌ دامپزشکی‌

گربه‌ را باید مرتب‌ نزد دامپزشک‌ برد. واکسیناسیون‌ گربه‌ نیز در سال‌ اول‌ 2 و 3 ماهگی‌ و سپس‌ سالی‌ یکبار توسطدامپزشک‌ انجام‌ می‌شود. داروهای‌ ضد انگل‌ باید هر 6 ماه‌ یکبار تجویز شوند.
تجویز دارو: برای‌ خوراندن‌ قرص‌ یک‌ نفر گربه‌ را محکم‌ گرفته‌، سر گربه‌ را با یک‌ دست‌ گرفته‌ و با دست‌ دیگر که‌قرص‌ در آن‌ است‌ به‌ آرامی‌ دهان‌ را باز می‌کنیم‌. قرص‌ را در انتهای‌ زبان‌ قرار داده‌ دهان‌ را بسته‌ و کمی‌ بالا نگه‌ میداریم‌ تابلع‌ نماید. داروی‌ مایع‌، با سرنگ‌ (بدون‌ سوزن‌) از گوشه‌ دهان‌ به‌ آرامی‌ داده‌ می‌شود. برای‌ قطره‌ گوش‌، ابتدا گوش‌ را ازترشحات‌ پاک‌ کرده‌ بعد لبه‌ گوش‌ را به‌ عقب‌ می‌بریم‌ تا مجرا مشخص‌ شود. پس‌ از تجویز قطره‌ به‌ آرامی‌ ماساژ داده‌می‌شود.
گربه‌ بیمار: گربه‌ بیمار یا پس‌ از عمل‌ جراحی‌ نیاز به‌ مراقبت‌ دارد. گربه‌ را باید در جایی‌ آرام‌، گرم‌ و تمیز قرار داد. یک‌کارتن‌ که‌ کف‌ آن‌ روزنامه‌ یا پارچه‌ است‌ مناسب‌ می‌باشد. غذای‌ آن‌ نیز باید مطبوع‌، در حجم‌ کمتر و وعده‌های‌ بیشتر داده‌شود.
کمکهای‌ اولیه‌: اگر گربه‌ مجروح‌ پیدا کردید قبل‌ از رساندن‌ به‌ مراکز درمانی‌، زیر آن‌ یک‌ پتوی‌ گرم‌ و نرم‌ انداخته‌ و باگرفتن‌ دو سر پتو گربه‌ را جابجا کنید. نباید چیزی‌ به‌ او خوراند و بیش‌ از 5-10 دقیقه‌ نباید گربه‌ به‌ یک‌ سمت‌ خوابیده‌باشد.
اگر دست‌ و پا شکسته‌ باشد نیز گربه‌ را به‌ آرامی‌ روی‌ پتو قرار داده‌ پای‌ شکسته‌ نباید حرکت‌ کند و بهتر است‌ بطرف‌بالا باشد.

تربیت گربه‌

تربیت‌ گربه‌ از سگ‌ مشکل‌تر می‌باشد. در ابتدا گربه‌ باید نام‌ خود را بداند. هنگام‌ غذا دادن‌ یا زمان‌ خواب‌ او را صداکنید. بزودی‌ یاد می‌گیرد که‌ پاسخ‌ دهد.
عصبانیت‌ گربه‌: عموما گربه‌ها با انسان‌ رفتار تهاجمی‌ ندارند. در صورتی‌ که‌ گربه‌ شما ناگهان‌ حمله‌ کرده‌ تا شما را گازبگیرد و چنگ‌ زند ممکن‌ است‌ به‌ دلیل‌ درد، حال‌ ناخوش‌ و جابجایی‌ همراه‌ با خشونت‌ شما باشد. گربه‌هایی‌ که‌ دائما درداخل‌ خانه‌ هستند و وسایل‌ بازی‌ ندارند، بیشتر عصبانی‌ و تهاجمی‌ می‌شوند.
اگر گربه‌ هنگام‌ بازی‌ چنگ‌ زند معمولا آسیب‌ نمی‌رساند. اگر گربه‌ به‌ پشت‌ خوابیده‌ باشد در این‌ حالت‌ احساس‌آسیب‌ پذیری‌ کرده‌ و بیشتر تهاجمی‌ می‌شود.
ولگردی‌: گربه‌های‌ نر و گربه‌هایی‌ که‌ بد نگهداری‌ می‌شوند ممکن‌ است‌ چنین‌ عادتی‌ پیدا کنند. با صدا زدن‌ مرتب‌ گربه‌هنگام‌ غذادادن‌ و فراهم‌ کردن‌ وسایل‌ بازی‌ در منزل‌ باید با این‌ عادت‌ مبارزه‌ کرد.
جویدن‌ گیاهان‌ خانگی‌: اگر گربه‌ شما برگ‌ گلدانی‌ را مرتب‌ می‌جود، می‌توان‌ در چند مرحله‌ روی‌ آن‌ آبلیموی‌ رقیق‌اسپری‌ کرد. بیشتر گربه‌ها مزه‌ آن‌ را دوست‌ ندارند.
تنبیه‌ کردن‌: دیسپلین‌ را باید از بچگی‌ اجرا کرد. نباید برای‌ اجرای‌ آن‌ کاری‌ کرد که‌ گربه‌ دردش‌ بیاید. یک‌ روش‌ مناسب‌تنبیه‌، اسپری‌ کردن‌ آب‌ با یک‌ آب‌پاش‌ یا سرنگ‌ است‌.
رفتار گربه با سایر حیوانات خانگی
وقتی‌ که‌ برای‌ اولین‌ بار می‌خواهید بچه‌ گربه‌ جدیدی‌ کنار حیوانات‌ دیگر بیاورید، چند هفته‌ اول‌ جداگانه‌ غذا داده‌ ورفتار آنها را با هم‌ زیر نظر داشته‌ باشید. معرفی‌ بچه‌ گربه‌ جدید به‌ یک‌ گربه‌ بالغ‌ خیلی‌ مشکل‌ است‌ و ممکن‌ است‌ آنراتهدید کند.
سگ‌ و گربه‌: اولین‌ رویارویی‌ آنها را کنترل‌ کنید. بهتر است‌ اولین‌ رویارویی‌ سگ‌ شما با بچه‌ گربه‌ جدید هنگامی‌ باشدکه‌ گربه‌ خواب‌ است‌. وقتی‌ که‌ سگ‌ و گربه‌ به‌ هم‌ عادت‌ کردند می‌توان‌ به‌ راحتی‌ آنها را کنار هم‌ قرار داد.
گربه‌ و خرگوش‌: باید تحت‌ نظر باشند. اگر گربه‌ روی‌ حیوان‌ کوچکی‌ بپرد می‌تواند به‌ آن‌ آسیب‌ برساند (حتی‌ در بازی‌)اگر گربه‌ بالغی‌ در خانه‌ دارید اجازه‌ ندهید حیوانات‌ کوچک‌ (بچه‌ خرگوش‌، همستر، مرغ‌ عشق‌ و ...) از قفس‌ خارج‌شوند.

تشخیص‌ نر و ماده‌
نرها بزرگتر از ماده‌ بوده‌ و دارای‌ گردن‌ قوی‌ می‌باشند.

تولید مثل‌

گربه‌ ماده‌ 2 بار در سال‌ می‌تواند زایمان‌ کند حالت‌ فحلی‌ او در هر فصل‌ چندین‌ بار تکرار شده‌ تا جفت‌گیری‌ انجام‌شود. در زمان‌ فحلی‌ گربه‌ ماده‌ بیقرار بوده‌ و پر سرو صدا می‌شود. گربه‌ ماده‌ تنها در پاسخ‌ به‌ عمل‌ جفت‌گیری‌،تخمک‌گذاری‌ را انجام‌ می‌دهد.
گربه‌ آبستن‌ تا هفته‌ پنجم‌ آبستنی‌ نیاز به‌ توجه‌ بیشتر ندارد و تنها حمل‌ و نقل‌ آن‌ باید با احتیاط باشد. در 4 هفته‌ پایانی‌اشتهای‌ آن‌ زیاد شده‌ و نیاز به‌ غذای‌ بیشتری‌ دارد (بویژه‌ گوشت‌ و ماهی‌).
در 2 هفته‌ پایانی‌ رشد جنین‌ها سریع‌ بوده‌ و به‌ مادر باید شیر کافی‌ و سایر غذاها به‌ هر میزان‌ که‌ می‌خواهد داده‌ شود.دادن‌ قرصهای‌ ویتامین‌ و مکمل‌ نیز در این‌ زمان‌ سودمند است‌.
برای‌ زایمان‌ ماده‌ گربه‌ باید یک‌ جعبه‌ مناسب‌ آماده‌ شده‌ و در مکانی‌ نسبتا تاریک‌ قرار داده‌ شود زیرا نوزادان‌ به‌ نورزیاد حساس‌ می‌باشند (حتی‌ قبل‌ از باز شدن‌ پلکها). نوزادان‌ هر کدام‌ با جفت‌ جداگانه‌ به‌ دنیا می‌آیند. گربه‌ ماده‌ بچه‌ها را به‌تنهایی‌ بزرگ‌ کرده‌ و آنها را در برابر گربه‌ نر نیز حفظ می‌کند.

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


یوزپلنگ -

یوزپلنگ به چه معناست؟                                                                   

واژه یوزپلنگ یکی از واژه های اصیل ایرانی است که از ترکیب دو کله یوز و پلنگ حاصل شده است. یوز بُن مضارع مصدر یوزیدن به معنای " جَستن، جهیدن و طلب کردن" بوده و از این رو یوزپلنگ، به معنای پلنگی است که به دنبال شکار خود گشته و آنرا با جستن و دنبال کردن می گیرد. درگذشته این جانور را پلنگ شکاری می نامیدند که به سبب شباهت زیاد آن به پلنگ و روش شکار منحصربفرد آن بوده است. ایرانیان باستان این جانور را بیشتر با نام "یوز" می شناخته اند و کمتر کلمه "یوزپلنگ" را برای آن بکار می بردند. همچنین به این جانور به خصوص در زمان تولگی "هَوْبَر" هم گفته می شده است.

برای این جانور زییا در زبانهای مختلف نامهای گوناگونی بکار رفته است. در زبان عربی یوز را "فهد" می نامند درحالیکه در افغانستان به آن "تازی پرنگ" (فارسی دری) و "تازی پلنگ" (پشتو) گفته می شود. در پاکستان نیز در زبان براهوئی به آن "یوز" گفته می شود. در گویش سواحیلی نیز که در شرق آفریقا رایج است نام "دوما" را برای این جانور بکار می برند.یوزپلنگ در زبان انگلیسی "چیتا Cheetah" گفته می شود که ریشه سانسکریتی داشته و از هندوستان بدست آمده است. امروزه در سرتاسر دنیا این جانور را با نام انگلیسی آن می شناسند.

 

یوزپلنگ دارای بدنی کشیده، دست و پاهایی بلند با پنجه هایی کند است که از قابلیت جمع شدن کمی برخوردرند. پوشش بدن نخودی رنگ با خالهای سیاه و گرد و کوچک است و دارای موهای زبر و کوتاهی است. یوز سر کوچکی دارد که چشمانش برای بهتر دیدن از پشت بوته ها، نسبتا بالا قرار گرفته‌اند. خط سیاه رنگی از گوشة چشم تا گوشة لب‌ها امتداد پیدا می‌کند که به خط اشک موسوم بوده و در یوزهای ایرانی در مقایسه با یوزهای آفریقایی، ضخامت بیشتری دارد. طول بدن جانور بالغ 112 تا 135 سانتیمتر، طول دم 65 تا 85 سانتیمتر، ارتفاع در سر شانه 60 تا 75 سانتیمتر و وزن آن 30 تا 55 کیلوگرم می‌باشد. نرها کمی از ماده ها بزرگترند. ستون فقرات انعطاف  پذیر، کبد بسیار بزرگ، قلب بزرگ، سوراخ‌های بینی فراخ، ظرفیت افزایش یافتة شش و بدن  کشیده و عضلانی، این گربه را به سریعترین جانور خشکی درجهان تبدیل کرده، به طوریکه مکی تواند در یک گام، 7 تا 8 متر طی نماید. یوز فقط با برخورد یک پا بر روی زمین در هر لحظه، می‌تواند به سرعت 100 کیلومتر در ساعت برسد، ولی نمی‌تواند این سرعت را بیش چند صد متر حفظ کند. در دو مقطع از حرکت هیچ پایی به زمین برخورد نمی‌کند. 

پراکنش یوزپلنگ  

حدود 2000 سال پیش پراکندگی یوزپلنگ بسیار گسترده بوده و شامل مناطق وسیعی از آفریقا و آسیا می شده است. در آسیا، اکثر زیستگاه های دشتی و استپی در جنوب غربی این قاره از هندوستان، پاکستان، افغانستان، ایران، ترکمنستان، ازبکستان، قرقیزستان و قفقاز تا عراق، سوریه، اردن، فلسطین و شبه جزیره عربستان محدوده قلمرو این جانور به شمار می رفت. درآفریقا نیز از کِیپ در جنوب تا دریای مدیترانه درشمال به جز جنگلهای انبوه و صحراهای خشک این جانور به وفور یافت می شده است. در واقع پراکندگی یوزپلنگ از گذشته درآفریقا شباهت زیادی به پراکندگی شیر داشته است و سلطان جنگل از گذشته همواره یک رقیب جدی برای این جانور به شمار می آمده است. ولی شرایط در آسیا با آفریقا تفاوت داشته و از آنجا که شیر درآسیا عمدتا در بیشه زارها و جنگلها زندگی می کرده و از طعمه های موجود در این نوع زیستگاه ها تغذیه می کرده، همپوشانی کمتری با پراکندگی یوزهای دشتزی داشته و لذا رقابت چندانی میان این دو گونه وجود نداشته است.

انسان از چندهزار سال پیش قابلیتهای بالای یوز را شناخت و آنرا برای شکار با خود همراه ساخت. تربیت یوز و یوزداری رفته رفته به امری متداول در دربار شاهان و سلاطین بخصوص در آسیا تبدیل شد. مارکوپولو در سفرنامه خود از 1000 قلاده یوزپلنگ  نام می برد که کوبلای خان، پادشاه مغول برای شکار در کاخ تابستانی خود نگهداری می کرده است. البته خاور دور هیچگاه قلمرو یوزپلنگهای امروزی نبوده اند و تمامی این تعداد یوز از غرب آسیا نظیر هندوستان، ایران و کشورهای همجوار گرفته شده و به آنجا برده شده بودند. اکبر، سلطان مغول هندوستان در قرن شانزدهم میلادی نیز علاقه وافری به نگهداری یوز در دستگاه خود داشته و وزیرش نوشته که او تنها در یک زمان بیش از 1000 قلاده یوز نگاه می داشته است. شاهان متعددی در سایر کشورهای آسیایی نیز از این علاقه بی نصیب نبودند. اشراف اروپایی نیز رفته رفته به خیل علاقمندان به شکار با این جانور پیوستند و حتی در برخی کشورهای اروپایی از این جانور برای شکار گوزن در بیشه زارها استفاده می کردند، طعمه ای که هیچگاه یک یوزپلنگ وحشی درطول عمر خود با آن مواجه نمی شود. امروزه تقریبا به قطعیت می توان گفت که از آن جمعیت آسیایی فراوان یوز، به استثنای تعداد اندکی که در ایران به بقای خود ادامه می دهد دیگر هیچ یوزی در این قاره پهناور آزادنه در دشتها و تپه ماهورها به دنبال شکار خود نمی دود.

تا ابتدای قرن حاضر تخمین زده شده که درحدود یکصد هزار قلاده یوزپلنگ در 44 کشور آسیایی و آفریقایی پراکنده بوده است. ولی عوامل مختلف باعث کاهش جمعیت و انقراض آن در بیشتر زیستگاه هایش شد. در یک بررسی گسترده که توسط نُرمَن مایر در سال 1975 در جنوب صحرای بزرگ آفریقا صورت گرفت جمعیت این جانور حدود 15000قلاده برآورد شد. در این بررسی جمعیتهای ایران و شمال آفریقا شامل نبودند ولی بر اساس آمار اسکند فیروز، ریاست وقت سازمان حفاظت محیط زیست حدود 300-200 قلاده یوز در آن زمان در ایران وجود داشته است. آخرین بررسی ها که در دهه نود میلادی توسط "صندوق حفاظت از یوزپلنگ" انجام شد حاکی از آن است که درحال حاضر حدود 12000-9000 قلاده یوزپلنگ به صورت وحشی در 24 تا 26 کشور آفریقایی و حدود 100 قلاده در ایران زیست می کنند. از این تعداد حدود 500-300 قلاده در شمال آفریقا پراکنده هستند.

 

زیستگاه یوزپلنگ 

یوز ایرانی بر خلاف یوز آفریقایی که در علفزارهای باز و ساوانها زندگی می‌کند، عمدتا در بخشهای تپه ماهوری وکوهستانی مناطق نیمه بیابانی و  بیابانی کشور زیست می نماید. در گذشته، این جانور در اغلب دشتهای نیمه شرقی کشور یافت می شد، ولی با از بین رفتن آهوان دشتزی و تحت تعقیب گرفتن توسط موتورسیکلتهای قدرتمند در دشتهای باز، یوزها ناچار شدند رو به مناطق تپه ماهوری و کوهستانی که زیستگاه قوچ و میش و کل وبز بوده و از امنیت بیشتری برخوردار است، آورند.

در آفریقا، یوزپلنگها در دشتها و علفزارهای وسیع و باز که به اصطلاح  ساوان نامیده می شود زندگی می کنند و تا آنجا که  می توانند از جنگلها و بیشه زارها دوری می گزینند. ساوان ها زیستگاه انواع آنتلوپها و غزالهای آفریقایی بوده که طعمه های موردعلاقه یوزهستند و غیر از شیرها و کفتارها که گاهی اوقات یوزها را می کشند، عامل تهدید کننده مهم دیگری وجود ندارد. گذشته از آن گودال های آب در بیشتر اوقات سال آب دارند و یوزها مشکل زیادی برای تأمین آب مورد نیاز ندارند.

زیستگاه یوز ایرانی در گذشته دشتها و استپهای نیمه شرقی کشور که آهو و جبیر نیز در آنها زندگی می کردند و بخشهایی از دشتهای آهوخیز غرب کشور را شامل می شد. درواقع هر منطقه ای را که زیستگاه این دو گونه آهو محسوب می شد، به شرط برخوردار بودن از امنیت نسبی می توان زیستگاه بالقوه یوز نیز دانست.

ولی با کاهش جمعیت آهو و جبیر بعلت شکار بی رویه، تخریب زیستگاه ها و افزایش ناامنی بواسطه حضور شکارچیان مجهز به خودروها و موتورسیکلتهای قدرتمند صحرایی، یوزها ناچار شدند از زیستگاه های دشتی باز و وسیع به زیستگاه هایی که دارای عوارض طبیعی بیشتری بودند کوچ نمایند. از این رو آنها تپه ماهورها و نواحی کوهستانی که از اطراف توسط دشتهای باز احاطه شده اند را انتخاب کردند. چرا که در این زیستگاه ها دیگر مجالی برای شکارچیان موتورسوار نبود که آنها را تعقیب کرده و بگیرند. از سوی دیگر، به رغم کاهش جمعیت طعمه موردعلاقه شان یعنی آهو و جبیر ، جمعیتهای خوبی از قوچ و میش و کل و بز در این نوع زیستگاه ها زندگی می کردند. گذشته از آن این نوع زیستگاه ها با داشتن منابع آبی بیشتر و علوفه مناسبتر در مقایسه با دشتهای خشک، سمداران را از انجام مهاجرتهای طولانی در طول سال بی نیاز می کردند و لذا یوزپلنگ ها در تمام طول سال بدون نیاز به طی مسافتهای طولانی به غذا دسترسی داشتند.

همانطور که گفته شد زیستگاه های فعلی یوز بر خلاف تصور عامه و آنچه که در فیلمهای مستند دیده می شود، تپه ماهورها و مناطق کوهستانی است. در این نوع زیستگاه ها، یوزها عمدتا در داخل دره ها و بستر خشک رودخانه های کویری که از داخل کوه شروع شده و به داخل دشت امتداد می یابد زندگی می کنند. یوزها آن بخشهایی را در کف دره ها و رودخانه ها برای راه رفتن ترجیح می دهند که از خاک نرمی پوشیده شده است. با این حال اگر آنها مجبور شوند می توانند به راحتی در مناطق پوشیده از صخره و سنگلاخ هم زندگی کرده و شکار نمایند و حتی می توانند از صخره ها و کوه های مرتفع که صعود از آنها حتی برای انسان مشکل است، بالا رفته و قسمتهای مختلف قلمرو خود را برای بدست آوردن شکار، آب، پناهگاه و یا جفت در زمان جفت یابی زیر پا بگذارند.

منابع آبی در این نوع زیستگاه ها به عوامل مختلفی از قبیل بستر زمین، میزان بارش سالیانه، دمای هوا، ارتفاع و موقعیت محل و غیره بستگی دارد. در ماه های بارندگی، جانوران با مشکل آب روبرو نیستند، آب باران در حفره های تخته سنگ ها جمع می شود و اصطلاحا سنگاب درست می کند. ولی با گرمتر شدن هوا، بسیاری از سنگابها خشک شده و فقط تعدادی از چشمه های دائمی که از منابع زیرزمینی تغذیه می شود، باقی می مانند. اوج کمبود آب در ماه های گرم سال است که عموما در فاصله ماه های خرداد تا شهریور قرار دارد. خوشبختانه سازمان محیط زیست کشورمان آبشخورهایی را به صورت مصنوعی در بسیاری از مناطق از جمله زیستگاه های یوزپلنگ ساخته است که در تمام ایام سال آب دارند و مورد استفاده حیات وحش قرار می گیرند.

پوشش گیاهی این زیستگاه ها عموما تُنُک بوده و در مناطق مختلف متفاوت است. مهمترین گونه های بوته ای زستگاه یوزپلنگ ایرانی عبارتند از کاروان کش، شور، اِفِدرا، قیچ، درمنه و گَوَن و از گونه های درختچه ای باید از گز، تاغ، بَنه (پسته وحشی)، انجیر و بادام وحشی نام برد. در فصل بهار زمین پوشیده از علف های سبز و تازه می شود و بوته ها و درختچه ها هم از اواخر زمستان شروع به گلدهی می کنند که همگی منابع غذایی خوبی را برای سمداران تأمین می کنند.

گونه های مختلفی از جانوران نیز در زیستگاه یوز زندگی می کنند. همانطور که پیش از این توضیح آن رفت، قوچ و میش و کل و بز از سُمداران اصلی این زیستگاه ها هستند و در حاشیه این مناطق که مابین کوه و دشت قرار دارد، می توان سمدارانی نظیر آهو، جبیر و گورخر را مشاهده نمود. از گوشتخواران باید به پلنگ، گرگ، انواع گربه وحشی نظیر کاراکال و گربه وحشی آسیایی، شغال و روباه اشاره کرد که گونه های بزرگ جثه تر را احتمالا می توان رقیب غذایی یوز در زیستگاهش دانست. کفتار نیز به تعداد بالا در زیستگاه های یوز وجود دارد. سایر پستانداران نظیر تَشی، خرگوش و انواع جوندگان نیز دیگر همسایگان یوز در زیستگاهش هستند. از میان پرندگان باید از انواع پرندگان شکاری و همچنین پرندگانی مانند هوبره، کبک، تیهو و باقرقره نام برد. انواع خزندگان نظیر مارمولکها، بزمجه ها و مارها نیز از دیگر ساکنان زیستگاه یوزپلنگ هستند.

  

تولیدمثل یوزپلنگ 

  یوز در سن 20 تا 23  ماهگی ازلحاظ جنسی بالغ می شود. در ایران، یوزها عمدتا در نیمه نخست زمستان جفتگیری نموده و در اوایل بهار پس از 3 ماه آبستنی، 1 تا 4 توله در محلی امن به دنیا می‌آورند. توله ها در بدو تولد 30  سانتیمتر طول و تقریباً  300  گرم وزن دارند. رنگ بدن آنها خاکستری دودی بوده و موهای بلندی در سرتاسر پشت بدنشان وجود دارد که از کاربردهای متعددی برخوردار است. مثلاً به نظر می‌رسد که به استتار آنها در میان علف ها و  بوته‌ها کمک می‌کند. همچنین به عنوان یک نوع ابزار دفاعی تقلیدی به کار می‌رود که سبب می‌شود توله‌ها شبیه رودک عسل‌خوار به نظر برسند. در ایران در مناطقی که طعمه های بزرگ جثه یوز از فراوانی مطلوبی برخوردار است، یوز همراه با توله هایش بیش از سایر مناطق دیده شده و بر اساس مشاهدات صورت گرفته، به نظر می رسد که یوزها در ایران معمولا 2 تا 3  توله به دنیا می آوردند. همچنین در سالهای اخیر در چند مورد 4 توله همراه با مادر در مناطق خارتوران، نای بندان و بافق مشاهده شده که بسیار امیدبخش است.

 

عادات غذایی یوزپلنگ                   

مطالعات نشان داده ‌اند که طعمه های اصلی یوز ایرانی قوچ و میش Ovis   orientalis، کل و بز Capra   aegagrus،‌ جبیر Gazella bennettii و آهو Gazella subgutturosaاست. همچنین، خیلی اوقات یوزها مبادرت به شکار خرگوش می نماید. بررسی های انجمن یوزپلنگ ایرانی نشان داده که یوزها از انواع پرندگان نظیر تیهو، روباه و سایر گوشتخواران کوچک جثه، انواع جوندگان، و انواع مارمولک ها (نظیر آگاما) نیز تغذیه می نمایند. همچنین گزارشهای غیررسمی مبنی بر شکار گراز در مناطقی از شمال شرقی ایران بدست آمده است. حتی در مواردی دیده شده که بعضی انواع گیاهان را نظیر انجیر وحشی یا سایر مواد گیاهی را هم می خورد.

بررسی ها نشان داده که یوز ایرانی، قوچ ها و کل های مسن را بیشتر ترجیح می دهد چون بخاطر جثه بزرگتر و شاخهای سنگینشان، چالاکی و سرعت عمل کمتری در مقایسه با میش ها و بزها دارند و از سوی دیگر شکار آنها مقدار غذای بیشتری را دراختیار یوز قرار می دهد. از سوی دیگر بره ها و بزغاله ها هم بخش قابل توجهی را از شکارهای این جانور تشکیل می دهند چون درمقایسه با سایر اعضای گله، توانایی کمتری برای فرار از دست شکارچی دارند. لیکن از آنجا که جثه کوچک و استخوان بندی ظریفی دارند، بقایای لاشه شکار شده آنها در طبیعت به ندرت پیدا می شود. یوز ایرانی برای شکار قوچ و میش و کل و بز که در ارتفاعات زیست می کنند، احتمالا ناچار شده شیوه شکار خود را هم تغییر دهد و حتی گاهی اوقات برخلاف شیوه معمول یوزها و مانند روش پلنگ در کنار آبشخورها و چشمه های آب کمین می کند تا شکارش را بتواند در آن لحظه غافلگیر کند. گذشته از آن به نظر می رسد که یوزهای ایرانی برای گرفتن شکارهایشان کمتر به انفجار سرعت فوق العاده شان نیاز داشته باشند و عدم وجود فضای مناسب جهت انجام تعقیب و گریزهای طولانی و مانورهای فراوان، باعث شده که یوز ایرانی به تیزپایی عموزاده های آفریقایی خویش نباشند. 

برخلاف تصور بسیاری از مردم، بررسی ها در ایران نشان داده که یوز معمولا از دامهای اهلی مانند بز، گوسفند و شتر تغذیه نمی کند. البته شواهدی مبتنی بر حمله به دامهای اهلی در آفریقا وجود دارد و همین امر باعث ایجاد تعارض زیاد میان انسان و یوز در آن زیستگاه ها شده است ولی تاکنون گزارش مستندی (به غیر از چند مورد معدود در شمال شرقی ایران)  مبنی بر حمله به دامهای اهلی توسط یوز در ایران وجود نداشته است. متأسفانه بسیاری از دامداران و شتردارانی که در زیستگاه های یوز زندگی می کنند، به اشتباه تصور می کنند که این جانور دشمن دامهای آنهاست. به این خاطر اگر یوزی را در نزدیکی گله خود ببینند برای جلوگیری از شکار دامهایشان بی درنگ درپی از پا درآوردن آن می روند. همچنین اگر بچه شتری مفقود شود، آنرا به یوز نسبت می دهند که آنرا شکار کرده است و اولین یوزی که می بییند را از پای درمی آورند. درصورتیکه جانوران دیگری باعث این تلفات شده اند. گرگ مهمترین دشمن دامهای اهلی است. کاراکال یا سیاهگوش نیز دو نوع از انواع گربه سانان هستند که به سبب شباهت های ظاهری از لحاظ الگوی پوستی یا جثه به یوز در اغلب موارد با این جانور اشتباه گرفته می شوند. شغال و کفتار هم از دیگر گوشتخوارانی هستند که ممکن است به دامهای اهلی حمله نمایند. متأسفانه در طول سالیان اخیر، چندین قلاده یوزپلنگ ایرانی بخاطر این تفکر نادرست از پا در آمده اند.

 

تاریخچه یوزپلنگ در ایران                                                                     

 قبل از جنگ جهانی دوم، جمعیت یوزپلنگ در حدود 400 قلاده بود که تقریبا در تمام مناطق استپی و بیابانی نیمه شرقی کشور و قسمتی از نواحی غربی کشور نزدیک مرز عراق دیده می شد. ولی وجود خودروهای جیپ رها شده پس از جنگ،  سرآغاز  کاهش  اساسی   درجمعیت  این جانور گردید که خود عمدتا معلول کشتار بی  رحمانه آهو به عنوان طعمه اصلی این جانور بوده است .   در نتیجه  جمعیت یوزپلنگ  به شدت کاهش یافت. در سال 1335کانون سابق شکار ایران اعلام  نمود که آهو و در سال  1338 یوزپلنگ جزو  جانوران حمایت  شده هستند. جمعیت آهو در بسیاری از مناطق رو به افزایش نهاد که این باعث افزایش جمعیت یوزپلنگ نیز گردید. مشاهده یوزپلنگ در مناطق مختلف به خصوص داخل زیستگاههای آهو  افزایش یافت که این احیای جمعیت معلول قوانین و مقررات حفاظتی بود که اعمال شد. در میانه دهه 1350، جمعیت یوزپلنگ در در ایران 200 تا 300 قلاده تخمین زده می شد. در خوش ییلاق مشاهده یوزپلنگ بسیار عادی بود (برای مثال در دو مورد مختلف در سال 1970 و 1973، 13 و 9 یوز تنها در عرض چند ساعت گشت در منطقه مشاهده گردید). قلمرو یوزپلنگ تقریبا تمام مناطق کویری نیمه شرقی کشور بود که جمعیت انسانی آن زیاد نبود. در سال 1357، همزمان با وقوع تحولات سیاسی در ایران، حفاظت ازحیات وحش برای چندین سال دچار اختلال گردید. اغلب مناطق به وسیله دامداران اشغال و دشتها و استپهای باز جولانگاه  ماشین های   کمک دار  و    موتورسیکلت های قدرتمند گردید که گونه های کویری مثل  آهو، جبیر، گورخر و همچنین یوزپلنگ را تعقیب می کردند. جمعیت آهو در بسیاری از مناطق کاهش یافت و یوزپلنگها مجبور شدند تغییر زیستگاه داده تا در دامنه کوهها و تپه ماهورها از دست هجوم و مزاحمت انسانها در امان بمانند. از طرف دیگر به علت کاهش قابل توجه تعداد آهو، یوزپلنگ ها مجبور شدند که به منابع غذایی دیگری مثل قوچ و  میش و کل و بز که در مناطق کوهستانی محل زیستشان چندان مانند آهو تحت فشار انسان قرار نداشتند، روی آورند. پناهگاه حیات وحش خوش ییلاق که زمانی مناسبترین محل برای زندگی یوزپلنگ در آسیا بود تقریبا به طور کامل از بین رفت و آخرین یوزپلنگ در این منطقه در سال 1362دیده شد. یوزپلنگ از  بسیاری از مناطق زیست خود ناپدید شده و به  بعضی مناطق دور از دسترس که در آنجا طعمه و امنیت مناسبی وجود داشت محدود گردید.

امروزه جمعیت یوزپلنگ در کشورمان در خطر انقراض قرار دارد بدین معنا که اگر هر چه زودتر اقدامی برای حفظ آن نکنیم، این جانور با همان سرعتی که می دود، روبه انقراض می روى و به زودی به سرنوشت شیر ایرانی و ببر مازندران دچار خواهد شد و برای همیشه از سرزمینمان رخت برخواهد بست. وضعیت امروزی این جانور در کشورمان معلول بی توجهی ما انسانهاست. یوزپلنگ میراث طبیعی ماست و نه تنها به ایرانیان بلکه به تمام انسانهای سرتاسر این کره خاکی تعلق دارد. این وظیفه ماست که این امانت را به نسلهای بعد از خود برسانیم. بیش از 40 سال است که برای حفاظت از این گونه در کشورمان اقداماتی صورت گرفته که بعضا نتایج قابل توجهی نیز به دنبال داشته است و بیش از 20 سال است که در میان کشورهای آسیایی یوزپلنگ توانسته تنها در کشور ما به بقای خود ادامه دهد و این مایه غرور و افتخار ما ایرانیان است که توانستیم این میراث طبیعی را همچنان حفظ نماییم.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳
تگ ها : jaguars ، یوزپلنگ ، پلنگ


انواع قارچ

در گذشته قارچ را از مراتع و جنگل ها جمع می کردند. امروزه درکارگاه های صنعتی تولید و در تمام سال در اکثر مغازه ها وسوپرمارکت ها عرضه می گردد. "قارچ استخوان ها را تقویت می کند، خستگی را  رفع می کند و کمبود ویتامین D را جبران می کند." اکثر مواد غذایی در طبیعت به مقدار کافی ویتامین D دارند؛ مثل ماهی، قارچ و بعضی از انوع پنیرها.

 معمولاً چون با کمک نور آفتاب در پوست بدن به راحتی ویتامین D تولید می شود ، مقدار کمی ویتامین D لازم داریم . فقط در زمستان وقتی که نور آفتاب به ندرت به بدنمان می خورد و ما خیلی کم از خانه خارج می شویم و وقتی هم که خارج می شویم لباسهای کلفت می پوشیم، پوست ما این شانس را ندارد که از نور آفتاب استفاده کند و تولید ویتامین D نماید.

افرادی که مدت طولانی در تخت هستند و یا اصولاً بیرون نمی روند، غالباً ازکمبود ویتامین D رنج می برند و این امر به استخوان های آنها صدمه می زند. ویتامین D باعث می شود که کلسیم در روده جذب شده و بلافاصله در استخوانها بکار رود.

افراد مسن غالباً به مرض بی آهک شدن استخوان( پوکی استخوان ) مبتلا هستند. آنها بایستی از رژیم غذائی استفاده کنند که دارای ویتامین D می باشد مثل قارچ. یک پرس قارچ(200 گرم) نیاز روزانه به ویتامین D را تامین می کند.

هر کس به هر دلیلی مدت طولانی در تخت بماند، استخوان هایش بصورت مطلوب ساخته نخواهد شد. از طرف دیگر در اثر کمبود نور خورشید و کمبود ویتامین D بدن قادر به جذب کلسیم نخواهد بود. غالباً این افراد وقتی متوجه نارسائی می شوند که می خواهند تخت را ترک کنند. با این استخوان های ضعیف بایستی انسان کاملاً مراقب باشد.

به اینگونه افراد توصیه می شود حتی المقدور درهرهفته سه مرتبه،هر بار یک پرس قارچ میل نمایند و بهتر است با شیر و یا محصولات لبنی خورده شود، چه پخته و چه خام بعنوان سالاد مصرف شود؛ قارچ به عنوان منبع ویتامین D و شیر، ماست و یا پنیر به عنوان منابع کلسیم ، سبب تقویت استخوان ها می شوند.

برای اینکه تمام مواد مغذی از موادغذائی به بهترین صورت جذب شوند، نیاز به ویتامین های گروه B می باشد. قارچ یک دسته از این ویتامین های سوخت و ساز را تامین می کند. هر سلول در بدن ما به ویتامین B2 موجود در قارچ نیاز دارد تا بتواند انرژی کسب کند. برای اینکه انسان زود خسته و کم حوصله نشود، اعصاب هم نیاز به ویتامین B2 دارند.

وظیفه بیوتین موجود در قارچ در سوخت و ساز بدن این است که انرژی را آماده نگه می دارد و اسید فولیک در سوخت و ساز پروتئین و مواد اصلی ژن ها نقش مهمی را بازی می کند. خانم ها بطور متوسط 90% مقدار ویتامین B2 توصیه شده را دارا می باشند و بندرت یک زن اسید فولیک را به اندازه لازم جذب می کند. بنابراین برای حل این مشکل بایستی خانمها در رژیم غذائی خود غالباً از قارچ استفاده کنند.

معمولاً قارچ را بایستی فقط بصورت پخته میل کرد. چونکه قارچ ها آلوده به موادی هستند که فقط در اثر پختن از بین می روند. ولی قارچ هایی را که در واحدهای صنعتی تولید می شوند، می توان بدون هیچ مشکلی پس از تمیز کردن مصرف کرد.

 

 

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۳:۱٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


عقرب ، کژدم ، Scorpion

‌عقرب‌ها بیشتر در آب و هوایی گرم و شبها فعال هستند به این علت رعایت نکات ایمنی در مورد جلوگیری از عقرب گزیدگی بخصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریکی هوا اهمیت دارد مثل پوشیدن جوراب، شلوار و کفش مناسب، تکان کفش و لباس قبل از پوشیدن و غیره.
از حدود 200 گونه متفاوت عقرب که در سراسر دنیا پراکنده می‌باشند فقط حدود 20 گونه آنها سمی هستند در میان آنها نوعی عقرب قرزم هندی کشنده‌ترین گونه می‌باشد که میزان کشندگی آن در ایالت‌های هند بین 40 تا 30 درصد گزارش شده است. زهر اکثر عقرب‌های سمی باعث نابودی گلبوهای قرمز خون می‌شود و در محل گزش نیز تغییر رنگ موضعی و تورم دردناک ایجاد می‌کند. گرچه بطور متناقص سم بعضی از انواع کشنده باعث علائم موضعی و تورم زیاد نمی‌شود ولی حتما باید توسط پزشک معاینه شده و با تزریق سرم ضد عقرب درمان شود، کودکان و افراد سالمند نیز نسبت به سم عقرب آسیب پذیرتر بوده و نیازمند توجه بیشتری می‌باشند.
علاوه بر آسیب به گلبول‌های قرمز، زهر عقرب علائم عصبی نیز ایجاد می‌کند که شامل بی‌قراری، تشنج، راه رفتن نامتعادل، آبریزش از دهان، حساسیت شدید پوست به لمس، انقباضات ماهیچه‌ای، درد شکم و کاهش کارکرد سیستم تنفسی می‌باشد که در اکثر موارد این علائم در عرض 48 ساعت فروکش می‌کنند.
در مورد عقرب گزیدگی باید شستشوی محل زخم با آب و صابون، بیرون آوردن و مسائل تزئینی و جواهرات، استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم مورد توجه قرار گیرد بدین منظور می‌توان از یک تکه یخ استفاده کرد ولی هرگز نباید اندام گرفتار را در آب یخ غوطه ور ساخت.

برش محل زخم نیز فایده‌ای در بر ندارد و باید از آن پرهیز شود و استفاده از مکنده هم بی مورد است، برای کاهش درد نیز از قرص استامینوفن می‌توان استفاده نمود ولی از آسپرین و ایپوبروفن باید پرهیز شود،‌ آنتی بیرتیک نیز کمک کنند. نمی‌باشد و در مجموع فرد عقرب گزیده باید به آرامش و خونسردی دعوت شده و اضطراب را از وی دور کرد.
فرد مصدوم به هیچ وجه در طول مدتی که تحت نظر است نباید از مشروبات الکلی و یا داروهایی که فرد راگیج می‌کند مانند انواع خواب آورها استفاده کنند تام افراد عقرب گزیده حتی خفیف ترین انواع آن باید حداقل 24 ساعت در بیمارستان تحت نظر باشند.
هیزم، سنگ و هرگونه زباله از مجاورت محل زندگی باید زدوده شود، در هنگام تمیز کردن این مکانها باید از دستکش و وسایل حفاظتی دیگراستفاده کرد درز درها و پنجره‌ها و هرگونه شکافی در ساختمان باید مسدود شده تا از ورود عقرب به داخل خانه جلوگیری شود.
در آب و هوای خشک استفاده از کیسه و یا گونی‌های کرباس خیس در اطراف خانه سبب به دام افتادن عقربها می‌شوند، استفاده از آفت کشها و حشره‌کشها که با نابود کردن جانورانی که غذای عقرب محسوب می‌شوند می‌تواند بصورت غیر مستقیم باعث کاهش تعداد عقربها در محل زندگی شود و استفاده از مواد شیمیایی عقرب‌کش نیز مستقیما باعث نابود کردن عقربها می‌شود.

اطلاعات بیشتر: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%82%D8%B1%D8%A8

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۳:۱٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


کوسه چیست

نکاتی جالب در مورد کوسه ها:
*۱- بدن کوسه ها از استخوان تشکیل نشده است بلکه از ماده غضروفی است و به آنها کمک می کند تا به راحتی خم و راست شوند و بسیار سبک تر باشند.
*۲- این جانوران بیش از ۴۵۰ میلیون سال است که در اقیانوس ها زندگی می کنند یعنی ۲۰۰ میلیون سال قبل از دایناسورها!
*۳- کلمه کوسه ریشه آلمانی دارد و به معنی حریص و مزاحم است.
*۴- اغلب ماهی ها کیسه هوا دارند که باعث شناور ماندن آنها روی آب می شود ولی در کوسه ها کبد پر از روغنشان که از آب سبک تر است این نقش را ایفا می کند.
*۵- کوسه می تواند صدای شکار خود را حتی از فاصله 5/1 کیلومتری دریافت کند!
*۶- گونه ای از کوسه ها برای محافظت از چشمان خود دارای پلک سوم مخصوصی هستند که به وسیله آن سطح چشمان خود را می پوشانند. سایر کوسه ها مثل کوسه سفید بزرگ چشم هایشان را به درون کاسه سرشان بر می گردانند.
*۷- منافذ کوچک روی پوزه کوسه باعث می شود تا امواج الکتریکی که از سایر آبزیان منتشر می شود را حس کند و محل دقیق طعمه را بفهمد.
*۸- بعضی از کوسه ها بوی خون را از فاصله نیم کیلومتری حس می کنند.
*۹- اگر هر دندان کوسه بشکند یا آسیب ببیند دندان های ردیف پشتی جانشین آنها می شوند. بعضی کوسه ها ده ردیف یا بیشتر دندان دارند و در طول عمر خود صاحب بیش از ۲۰ هزار دندان می شوند!!!
*۱۰- کوسه گازگیر نوعی از کوسه است که دهان آن طوری است که می تواند از حیوانات بزرگی مثل نهنگ ها و دلفین ها گازهای کوچکی به اندازه کلوچه بگیرد. و آن تکه از گوشت را بخورد ولی گازهای آن باعث کشته شدن طعمه نمی شود!
کوسه ها در افسانه هایی هاوایی به طور عمده خودنمایی می کنند. داستانها عمدتا در مورد مردان کوسه ای است که در پشت خود آرواره کوسه دارند. آنها قادرند در هر زمان و مدتی که اراده کنند به شکل کوسه و یا انسان درآیند. یکی از موضوعات معمول چنین بود که یکی از مردان کوسه ای به مردانی که به سمت ساحل می رفتند هشداری داد که مراقب باشند چرا که در آب پر از کوسه ها بود. آنها به مرد کوسه ای می خندید و هشدارهای او را نادیده می گرفتند و برای شنا به آب می رفتند و در نتیجه بوسیله همان مرد کوسه ای که به آنها هشدار می داد، مورد حمله قرار می گرفتند و او آنها را می خورد.

افسانه هاوایی همچنین حاوی خدایان کوسه بسیاری بود. آنها براین باور بودند که کوسه ها نگهبانان دریا هستند و آنها را Aumaakua می خواندند. فهرستی از این خدایان به شرح زیر است:

 • Kamohoali'i : او مشهورترین و مورد احترام ترین خدایان کوسه به شمار می آید. او برادر بزرگتر و محبوب پیل (pele) بود که او را یاری رسانیده و در طول سفر به هاوایی پیل را همراهی نموده بود. او می توانست خود را به شکل همه ماهیها و انسانها در آورده قله کوهپایه ای در دهانه آتشفشان Kilauea به عنوان یکی از مقدس ترین نقاط زندگی او بشمار می آید. دو در هر تکه زمینی که در جزیره Moloka که به سمت اقیانوس پیشروای کرده بود، معبد و یا زیارتگاهی (heiau) داشت که مخصوص خودش بود.
 • Ka'ahupahau : این الهه به صورت انسان بدنیا آمد که موهای قرمزش در ظاهر او جلوه نمایی می کرد. بعد ها به شکل کوسه در آمد و گفته می شد که او از مردم Oahu در مقابل کوسه ها محافظت می کرد. همچنین گفته می شد که او در فیزیکی پرل هاربر زندگی می کرد.
 • Kaholia kane : او خدای کوسه alili kalaniopn بود و چنین گفته می شد که او در غاری در Puhi واقع در kauali زندگی می کرد.
 • Kane'apua : او برادر پیل و hamohoalili بود. او یک خدای شیاد و حقه باز بود که کارهای قهره نانه ای بسیاری انجام می داد مثلا از برخورد دو تپه افسانه ای که قایقها را در حین عبور منهدم می ساخت، جلوگیری کرد.
 • Kawelomahamahai'a : او انسان دیگری است که به شکل کوسه درآمد.
 • Keali'ikau'oka'u : او عموی پیل و پسر کوآ بود. او را حامی مردم Kau خطاب می کردند. او با یک دختر انسان رابطه داشت که به تولید یک کوسه سبز که به مردم خدمت می کرد، انجامید.
 • Kua (کوآ) : اما مهمترین خدای کوسه مردم Kua بود و از نیاکان آنها بشمار می آمد.
 • Kuhaimoana : او برادر پیل بود در جزیره کوچک haula زندگی می کرد. گفته می شد که طول بدن او 30 فاتوم و شوهر Kaahupahan بوده است.
 • Kauhuhu : او یک پادشاه جدی بود که درغاری در hipahulu واقع در جزیره Maui زندگی می کرد. او گاهی به غار دیگری در جهت وزش باد جزیره Malokai نقل مکان می کرد.
 • Kane-i-kokala : او یک خدای کوسه مهربان بود که مردم را از کشتیهای شکسته و غرق شده نجات می داد و به ساحل می برد. مردمی که او را عبادت می کردند از خوردن، لمس کردن و عبور ار دور kokala، ماهی مقدس او، وحشت داشتند.

در یگر فرهنگ های اقیانوس آرام، dakuwanga خدای کوسه ای بود که روحهای مفقود را می خورد. در یونان باستان خوردن گوشت کوسه در میهمانیهای زنانه ممنوع بود.
در اساطیر یونان، Cerberus که Delia را از شکم کوسه نجات داده بود عاشقش شد و سپس به حمایت و محافظت از او مشغول شد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۳:٠٧ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱۳


چند نکته در مورد مار

مار و چند نکته در ارتباط با آن

دیروز کارگاه بودم ، هوا حسابی گرم و آفتاب سوزان بود ، حوالی ساعت 3 که رفتم توی کانکس که هم یک کم استراحت کنم و هم یک سری از نقشه های اجرایی رو بررسی کنم ، متوجه شدم که یک مار وارد کانکس شده ! ممکنه زمانی که لای در باز مونده خودش رو رسونده باشه به داخل کانکس تا زیر کولر از گرمای بیرون راحت باشه ! خیلی راحت یه گوشه زیر میز برای خودش چمبره زده بود و لم داده بود ! با کمک یه میلگرد گرفتمش ، اول خواستم بکشمش بعد دیدم بیچاره گناهی نداره و فقط از گرما فراریه ! بردم بیرون و پرتش کردم ، حیونی بد جور فرار کرد . حدودا 60 سانتیمتر بود .

معمولا مار با آدم کاری نداره ، مگر اینکه شما بهش کار داشته باشید ! اونوقت برای دفاع از خودش مجبوره نیش بزنه ! اگر یه وقت خواستید مار رو بگیرید به یک نکته ی اساسی توجه کنید و اون اینه که مار بر اساس غریزه وقتی که سرش در دستان صیاد گیر باشه سعی میکنه بدنش رو بپیچه دور دست اون و دستش رو بشکنه که البته بستگی به جثه ی خود مار داره اما خوب به هر حال خطر ناکه و ممکنه به راحتی مچ دست خورد بشه پس باید یا دو دستی نگهش دارید یعنی با یک دست دمش رو  و با دست دیگه سرش رو یا اینکه بر اساس تجربه فک مار رو جوری محکم با دو انگشت فشار بدید که از شدت درد و فشار نتونه تصمیم بگیره و امکان واکنش نداشته باشه . ضمنان این نکته رو هم باز اضافه کنم که اگر مار از دستتون زخمی شد حتما بکشیدش چون اگر زخمی ولش کنید قطعا اگر زنده بمونه برای تلافی به شما حمله میکنه ! برای کشتن مار هم بهترین کار زدن ضربه هست به سرش ، برای این کار میتونید هم از چوب دست یا میله استفاده کنید که البته برای این کار باید یک کم سرعت عملتون بالا باشه چون مار هم خیلی سریع جا به جا میشه ، هم میتونید از سنگ استفاده کنید که برای افراد آماتور سنگ رو توصیه میکنم چون از فاصله ی دور میتونید این کار رو انجام بدید و خودتون در امنیت بیشتری باشید.

 

دو نکته ی دیگه هم که چند سال پیش از روستاییان یاد گرفتم اینه که مار از پیاز بدش میاد و البته پیاز هم تاثیر زهر این خزنده رو به صورت چشمگیری کاهش میده و خنثی میکنه ؛ البته محلی ها برای درمان نیش مار هم راه های جالبی دارن ، یکی رو که از یکی از روستاییان در کردستان یاد گرفتم این هست که محل زخم رو فورا خراش میدن تا خون ریزی کنه و بعد از مدتی هم بر روی زخم خاکستر سوخته ی چوب همراه با یک کم عسل میگذارن و میبندن و البته به خود قربانی هم عسل میدن تا بخوره ! . البته فکر کنم این درمان در مورد نیش همه ی مارها کارساز نباشه .

اما روستاییان در هند و پاکستان ، در محلی که معمولا مار هست و تردد میکنه یک کاسه آب نمک میگذارند ، میگویند که مار به آب نمک علاقه داره و به کسانی که برای آب نمک بگذارند کاری نداره ، حتما هم همینطوره چون به هر حال حیوانات هم از یک درک و فهم برخوردارن ، من خودم همیشه در جاهایی که احتمال وجود مار رو میدم در کارگاه ، مقداری آب نمک درست میکنم و در گوشه ای میگذارم ، البته در این کارگاه هنوز این کار رو نکرده ام و امروز خواهم گذاشت . 

لینک منبع: http://arsalanb.wordpress.com/2008/04/26/%D9%85%D8%A7%D8%B1-%D9%88-%DA%86%D9%86%D8%AF-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7-%D8%A8%D8%A7-%D8%A2%D9%86/

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢


فضا

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٢۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢
تگ ها : space ، فضا ، فضانوردان


عنکبوتیان

مقدمه

زیر شاخه عنکبوتیان یا کلیسرداران دارای تنوع و تعدد بسیاری بوده و گرچه پراکندگی گونه‌های آنها به پای سخت پوستان نمی‌رسد لیکن گروه کثیری از بندپایان را که شامل 65000 گونه می‌باشند به خود اختصاص می‌دهند. کلیسرداران به دو گروه عمده تقسیم میشوند. پیکنوگونیدها یا عنکبوتهای آبی و کلیسراتا که خود متشکل از خرچنگ نعلیان یا مروستوماتا ، عقربها (اسکورپیونها) و عنکبوتیان (آراکیندا) هستند. همه ما کم و بیش با کلیسرداران آشنا هستیم. به عنوان مثال اغلب ما با عنکبوتها ، عقربها و کنه‌ها برخورد داشته‌ایم. بسیاری از آنها ناقل عوامل بیماریزا بوده و خطرات بسیاری برای انسان و سایر حیوانات به همراه دارند.

تصویر

 

اختصاصات کلیسرداران

 • بدن از دو قطعه پروزوما و اپیستوزوما تشکیل شده است. زواید پروزومایی عبارتند از: کلیسرها ، پاهای آرواره‌ای و چهار جفت پای حرکتی ، کلیسرداران فاقد شاخک می‌باشند.
 • زواید چند مفصلی و یک شاخه‌اند.
 • تبادلات تنفسی به کمک آبششهای کتابی ، ششهای کتابی یا تراشه‌ها صورت می‌گیرند.
 • دفع از طریق غدد پیش رانی و لوله‌های مالپیگی انجام می‌گیرد.
 • دارای چشمهای ساده میانی و گاهی اوقات چشمهای مرکب جانبی می‌باشند.
 • سکومهای گوارشی به تعداد 2 تا 6 جفت هستند.

 

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٠٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢


مرجان چیست

مرجان چیست ؟

 مرجان ها  از جانورا ن آبزی است که در شاخه کینداریا و رده آنتوزوآ طبقه بندی می‌شود.

مرجان‌ها دو دسته اند:

 مرجان‌های نرم

 مرجان‌های سخت

 مرجان‌ها از اجزایی به نام پلیــــپس تشکیل شده‌اند . پلیــــــپس‌ها در درون خود مایعی ژله مانند دارند . دهان مرجان‌ها از اجزایی به نام تنـــــتیکلز تشکیل شده است که به وسیله آن پلـــــنکتون‌ها را به دام می‌اندازد . مرجان‌ها به دو طریق تقسیم سلولی و حرکت لاروها تولید مثل می‌کنند . مرجان‌ها سیستم دفاعی و تهاجمی هم دارند . مرجان‌ها زندگی همیارگونه‌ای دارند . مرجان‌ها تا جایی که مواد غذایی دارند رشد می‌کنند سپس رشد آنان متوقف گردیده و اجازه رشد به گونه‌های دیگری می‌دهند که فرصت‌های غذایی مناسب‌تری دارند .

 

مرجانها ، سازندگان اصلی تشکیلات یا جزیره‌های کوچک دریایی و توده‌های سختی بوجود می‌آورند که قادر به مقاومت در برابر امواج کوبنده دریاها هستند. بسیاری از جانوران در میان مرجانها به سر می‌برند . تولید مثل این پولیپها به صورت کلنیهای متراکم ، مرجانهای آهکی و تشکیلات مرجانی تولید می‌کنند. این جانوران به آبهای تا 20 درجه سانتیگراد یا گرمتر احتیاج دارند و از سطح تا اعماق 37 متر ، میان 28 درجه شمالی و 28 درجه جنوبی به سر می‌برند. در اطراف فلوریدا و هند غربی و دریای مرجان هاوایی و فلیپین تا استرالیا و آفریقای شرقی فراوان هستند.

 

 حقایقی درباره مرجانها:

 مرجان‌ها فقط 1% از بستر دریاها را پوشش می‌دهند .

 مرجان‌ها 25% از تمام حیات دریا را در خود حفظ می‌کنند .

 بسیاری ازانواع ماهی‌ها در مرجان‌ها زند گی می‌کنند .

 هر کدام از مرجان‌ها یک اکوسیستم کامل هستند .

 در اقیانوس اطلس %15 مرجان‌ها تجمع دارند که مجموعه‌ای از 70 گونه مرجان می‌باشند . این مرجان‌ها محل زندگی 500 نوع ماهی هستند .

 اقیانوس هند و آرام شامل % 85 از ریف‌های جهان با 700 نوع مرجان و 4000 گونه ماهی می‌باشند .

بیش از 80000 گونه حیاتی در مرجان‌ها زندگی می‌کنند .

 مرجان‌ها 6/1 سواحل دریاها و خشکی‌ها را محافظت می‌کنند ،مثلا : جزیره های کم‌ارتفاع را در برابرخشم امواج و فرسایش دریاها محافظت می‌نمایند .

 هر یک متر مربع مرجان از نظر اقتصادی برابر 47000 دلار می‌ارزد .

 بزرگترین صنعت توریست جهان با جذابیت‌های طبیعی که 10% از کل صنعت توریست را پوشش می‌دهند .

 از مرجان‌ها جهت تولید داروهای ضد سرطان و جهت پیوند استخوان استفاده می‌گردد .

مرجان‌ها به غیر از غذا یک مکان برای زندگی موجودات دریایی هستند .

 این موجودات از قدیمی‌ترین اکوسیستم زمین هستند و جوان‌ترین مرجان‌ها 18000 سال عمر دارند .

مرجان‌ها گونه‌ای از جاندارانند که نه گیاهند و نه جانور بلکه ماینرال نام دارند که از موادی به نام زوکسانتیلا تشکیل یافته‌اند .

 

عوامل از بین برنده مرجان ها:

 به طور کلی مرجانها به نوسانات شرایط محیطی و به‌خصوص شوری، شفافیت آب، اکسیژن محلول و درجه‌ی حرارت بسیار حساس بوده و لذا دامنه‌ی تحمل کمی نسبت به شرایط محیطی دارند و به همین دلیل افزایش آلودگی‌های مختلف در محیط‌های دریایی، این اکوسیستم را سریعا دچار نابودی می‌کند .

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢


در مورد قناری - Canary

۱-بهترین زمان واسه خریدن قناری برای جوجه کشی و ازدیاد نسل پاییز است .
۲-الزاما باید جفت ها حداقل شش هفته قبل از اغاز دوره جفت گیری انتخاب و آماده بهره برداری
شود . در طول این مدت جفت ها در عین حال قادر خواهند بود تا خود را با آب و هوا و شرایط
محیطی موجود وقف داده و با آرامش خاطر جفت گیری کنند .
۳-قناری داران با تجربه ترجیح می دهند پرنده هایی را جهت جفت گیری به کار گیرند که در رده مختلف سنی قرار دارند . مثلا یک نر جوان با ماده ای که متجاوز از یک سال عمر کرده است را با هم قرار می دهند و یا بالعکس . چون تجربه ای که پرنده سالخورده داره موجب میشه تا مراحل جفت گیری به آسانی طی بشه .


۴-به طور معمول می توان دو جوجه کشی در سال را حد طبیعی دانست .
۶-در هنگام خرید برای شناسایی جنس و قدرت باروری پرنده :
پرنده را گرفته و با دهان به پرهای ناحیه شکم قناری بدمید یک پرنده سالم نر که آمادگی لازم واسه جفت گیری رو داره دارای زائده خاصی (spike) در اطراف کلوآک یا ناحیه مقعدی( (cloacaاست که این زائده به صورت یک برجستگی در پرنده آماده واسه جفت گیری به وضوح دیده می شود .ناحیه شکمی کمی فرو رفته بوده و دارای رنگ گوشت طبیعی می باشد
چنانچه روده ها متورم بوده و به وضوح در زیر پوست قابل رویت باشه (احتمالا به رنگ قرمز و ملتهب ) می توان یقین حاصل نمود که پرنده بیمار است . استخوان جناغی باید کاملا به وسیله عضلات جانبی در میان گرفته شده باشد و با تماس نوک انگشتان باید احساس شود که تمامی ناحیه سینه پر و فاقد حفره و فرو رفتگی باشد.چنانچه استخوان جناغ به صورت یک استخوان تیز بیرون زده باشه نشانه بارزی از لاغری مفرط پرنده است و یک چنین پرنده ای را می توان بیمار و نامناسب تشخیص داد .
بدن پرنده ماده تا حدی کشیده تر بوده و ناحیه مقعد یا کلوآک آن به واضحی پرنده نر نیست چنانچه
در ناحیه مزبور برجستگی دیده شود بیشتر متوجه دم پرنده است .

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٥٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢
تگ ها : قناری ، canary


مبارزه با سوسکها

سوسک ها ( هیولا های کثیف ) 

مقدمه: 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

 

 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 
این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

 

 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

 

 

 

این روزها کمتر ساختمانی است که در گوشه وکنار آن آلودگی به سوسکها وجود نداشته باشد. تاکنون بیش از هزار نوع سوسک شناسایی شده‌اند که فقط تعداد معدودی از آنها تمایل به ورود به اماکن مسکونی داشته و از نظر بهداشتی پراهمیت هستند. 

 

 

 

 

 

بهترین روش عاری ساختن محیط از زیانها و مشکلات به وجود آمده به وسیله حشرات، کنترل خود حشرات است که این کنترل بایستی با مطالعات کافی در مورد نحوه زندگی حشره، محیط زیست و. انجام پذیرد تا باعث بروز مشکلات دیگر نشود. 

سوسکها در تمام دنیا، خصوصاً مناطق گرمسیر انتشار داشته و گرما دوست می‌باشند و در طول روز پشت رادیاتورها، لوله‌های آب‌گرم، نقاط تاریک مثل مجاری فاضلاب، توده‌های زباله، زیر قفسه‌ها و کشوها و دستشویی و حمام یافت میشوند. این حشره در شب فعال است و روی کف اطاقها و جاهای مختلف دنبال غذا می‌گردد. سوسکها همه چیزخوار و پرخوار هستند و به برگرداندن بخشی از غذای خود که کمی هضم شده و همچنین دفع مدفوع روی غذا و یا هرچیز دیگر عادت دارند. فرم بدن سوسک به گونه‌ای است که میتواند از شکافهای باریک عبور کند. سوسکهایی که وارد اماکن انسانی شده و از نظر بهداشتی اهمیت دارند شامل سوسکهای آلمانی، آمریکایی، استرالیایی، شرقی و . میباشند. 

 

 

 

 

 

 

سوسریها یا سوسکها: 

سوسکهای آلمانی بیشترین پراکندگی را در دنیا داشته و حدود ۲-۱ سانتی‌متر طول دارند. این سوسکها به رنگ زرد مایل به قهوه‌ای بوده و قدرت پرواز دارند و سریعتر از گونه‌های دیگر تکثیر یافته و زیاد می‌شوند. سوسکهای آمریکایی طول بیشتری داشته و دارای رنگ قهوه‌ای روشن بوده و می‌توانند پرواز کنند. 

سوسکها تخم‌های خود را داخل کپسولهایی می‌گذارند که تقریباً شبیه لوبیا قرمز است. بعضی گونه‌ها مثل سوسک آلمانی کپسول تخم را تا چند هفته همراه خود حمل می‌کنند تا تخم برای باز شدن آماده شود. بعضی دیگر تخمها را مستقیماً داخل شکافها می‌گذارند. در موقع باز شدن تخم، سوسک جوان کاملاً سفیدرنگ و بدون بال است و تعداد نوزادان داخل کپسول در گونه‌های مختلف بین ۴۸-۱۴ عدد گزارش شده است که با چند بار پوست اندازی به یک سوسک بالغ تبدیل می‌شوند

نقش سوسکها در انتقال بیماری‌ها:  سوسکها معمولاً تمایل به نزدیک شدن و گاز گرفتن انسان ندارند. ولی در مورد نوزادان و افراد ناتوان و ضعیف مواردی از گازگرفتگی سوسکها دیده می‌شود. که گاهی موجب زخمهای سطحی و عفونی می‌شوند. سوسکها ناقل عوامل بیماریزای مختلف مانند ویروسها، باکتریها، تخم انگلها و غیره می‌باشند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عوامل بیماریزایی را که تاکنون توانسته‌اند از بدن سوسکها جدا کنند شامل ویروسهای فلج اطفال،‌ دو نوع قارچ بیماریزا، عامل بیماری تب زرد، وبا، دیفتری، کزاز، سل، ژیاردیا و انواع اسهال خونی و .. می‌باشند. گاهی نیز مواد مترشحه از بدن سوسک مانند مدفوع، استفراغ و اصولاً خود سوسکها برای بعضی افراد ایجاد حساسیت می‌نمایند.  لازم به یادآوری است که وجود سوسکها بخصوص وقتی به تعداد زیاد باشند برای بسیاری از اشخاص واکنشهای روانی ایجاد می‌کند. سوسکها بخصوص در محلهایی مثل بیمارستانها که عوامل بیماریزا به میزان فراوان و از انواع مختلف وجود دارند بسیار خطرناک می‌باشند. 

 

 

 

 

 

 

۸۴۶۸۴.jpgمبارزه : 

 

 

با توجه به زیانهای بهداشتی و اقتصادی ناشی از وجود سوسکها در اماکن لازم است که محیط زیست انسانی از وجود این حشرات پاک شده و پیشگیریهای لازم جهت جلوگیری از پیدایش و ازدیاد آنها به عمل آید. بهسازی محیط بهترین روش مبارزه با سوسکها است که طی آن لازم است پناهگاههای سوسکها از بین برده شوند. برای این منظور باید در چهارچوب درهای فرسوده تعویض شوند و کلیه شکافهای دیوارها، کف، سقف، درزهای بین پله‌ها و . با سیمان یا مصالح دیگر دقیقاً‌ گرفته شوند. گاهی لازم است بندکشی بین کاشی‌های دیوار و کف و حاشیه و اطراف قرنیزها تشدید گردد. 

حفظ بهداشت، نظافت ساختمانها و جمع‌آوری، حمل و دفع بهداشتی زباله‌ در داخل اماکن و معابر تاثیر مستقیم بر کاهش تعداد سوسکها دارد. از ریخت و پاش مواد غذایی و انبار کردن پس مانده‌های مواد غذایی و نان خشک در ساختمانها باید جلوگیری شود. 

 

 

 

 

 

 

 

 

پوشاندن آب انبارها و مخازن آب، دفع صحیح فاضلاب، نصب صحیح و تراز نمودن سیفونها، خشکاندن محیط‌های مرطوب، گذاشتن توری در مدخل هواکش فاضلاب‌ها و چاههای فاضلاب و گذاشتن سرپوش کف‌شویه‌ها از ورود و خروج سوسک و لانه گزینی این حشره جلوگیری می‌کند.  علاوه بر به کارگیری موازین بهسازی، با استفاده از سموم حشره‌کش نیز می‌توان به مبارزه با سوسکها پرداخت که این روش با توجه به ایجاد آلودگی محیط زیست به عنوان آخرین روش برای مبارزه با سوسکها تلقی می‌گردد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اگرچه وجود سوسکها در اماکن موجب بروز مخاطرات بهداشتی فراوان می‌گردد اما خطرات ناشی از استفاده از ترکیبات سمی برای از بین بردن آنها بخصوص در صورتی که با رعایت کامل جوانب احتیاط نباشد به مراتب بیشتر از وجود سوسکهاست.  نوع سم و نحوه سمپاشی باید توسط افراد ورزیده و متخصص این امر انتخاب گردد و سمپاشی باید توسط این افراد انجام شود. هنگام سمپاشی باید کلیه موازین احتیاطی رعایت گردد. 

 

 

 

 

 

 

لازم است قبل از سمپاشی محلهای مورد نظر تمیز و در صورت امکان شستشو گردند و مواد غذایی، ظروف غذاخوری، وسایل کودکان و وسایل خواب و پرندگان باید از محل خارج یا روی آنها کاملاً پوشانیده شود.  برای مبارزه با سوسکها، یک بار سمپاشی محلهایی که زود به زود شسته می‌شود و استفاده از سمومی که اثر ابقائی آنها کم است کافی نمی‌باشد و ممکن است کپسولهای تخم موجود در محل که پنهان می‌باشند.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢


انواع ماشین بی ام و - BMW

تاریخچه bmw

Bayerische AG”” زندگی خود را در مونیخ به عنوان یک تولید کننده موتورهای هوایی آغاز کرد و بعد از آن در سال ۱۹۲۳ شروع به تولید موتورسیکلت کرد.

91cd52990be6d4bb4f8a1c7748e29e30.jpg

bayerisch agزندگی خود را در مونیخ به عنوان یک تولید کننده موتورهای هوایی آغاز کرد و بعد از آن در سال ۱۹۲۳ شروع به تولید موتورسیکلت کرد.
اولین محصول او موتور مدل R ۳۲ فروش بسیار موفقی داشته و این کمپانی بعدها به نام BMW معروف شد.در سال ۱۹۲۸ با به کار گیری Dixi کارخانه مدلهای گوناگونی تولید کرد.از جمله این اتومبیلها مدلهای BMW ۳ , BMW ۱۵ بودند.
در سال ۱۹۳۳ کمپانی با اطمینان از وضعیت مالی و پشتوانه علمی و عملی خود تصمیم به ساخت اتومبیلی با موتور ۶ سیلندر گرفته و نیز با ایجاد تغییراتی در شاسی آن دو محور چرخ ها را از هم بیشتر کرد.طی مدت کمتر از یک سال حجم موتور شش سیلندر به ۱۵۰۰CC افزایش یافت و در مدلهای جدیدی به نامهای Sport و Saloon به بازار عرضه شد.در سال ۱۹۳۵ حجم این موتور به ۲۰۰۰CC رسید.

در سال ۱۹۳۶ بهترین اتومبیل این دهه یک ۳۲۶ قدرتمند به بازار عرضه شد.این اتومبیل دارای شاسی متفاوتی بود و به عنوان پدر اتومبیلهای دهه ۱۹۳۰ لقب گرفت.در سال ۱۹۳۷ مدل Sport دو نفره ۳۲۸ به اتومبیلی سریع در تمامی پیستهای اروپا تبدیل شده بود. در همین سال مدل کوپه ۳۲۷ به مرحله تولید انبوه رسید.ولی آخرین اتومبیل قبل از جنگ محصول سال ۱۹۳۹ یک مدل ۳۳۴ با حجم موتور ۳۵۰۰CC به تولید انبوه نرسید.
به دلیل بمباران کارخانه در شهر مونیخ, BMW بعد از جنگ دچار مشکلات بسیار جدی شده و ناچار به آلمان شرقی مقل مکان کرد.
در سال ۱۹۴۸ تولید موتورسیکلت مجددا آغاز شد.در سال ۱۹۵۲ با تولید مدل ۵۰۱Saloon تولید اتومبیل از سر گرفته شد.
تا سال ۱۹۶۴ اتومبیلهای این کمپانی تقریبا مشابه یکدیگر و دارای موتورهای شش سیلندر V۸ بودند.در سال ۱۹۵۵ یک مدل کوپه ۵۰۳S ساخنه شد.البته فروش این مدل به دلیل قیمت بالا با مشکلات زیادی روبرو بود و در نتیجه BMW شروع به نولید اتومبیلهای کوچکتری کرد.
مدل ۱۵۰۰Saloon محصول ۱۹۶۱ که در اندازه متوسط تولید شده بود BMW را از ورشکستگی نجات داد.
این ابتکار ساخت یک سری از انومبیلهای ۴سیلندر را در دهه بعد به همراه داشت.با موتورهایی با قدرت ۸۰bhp برای مدل ۱۵۰۰ که گاه تا ۱۷۰bhp برای محصولاتی مانند ۲۰۰۲Turbo افزایش مییافت.(وااای ۲۰۰۲ توریو )
این سری از اتومبیلها در مدلهای دو در , چهار در و کروک و بعد از سال ۱۸۷۱ در مدلهای هاچبک تولید شدند.
موفقیت در این سریها باعث شد تا کمپانی ظرفیت خود را بالا برد و در سال ۱۹۶۷ , ‌پص به همین منظور کارخانه Glas را خریداری کرد و پس از یک سال در این کارخانه مدل ۱۶۰۰GT را تولید کرد.
ضمنا خط تولید مدلهای کوپه بزرگ از سال ۱۹۶۵ به بعد ادامه داشت و مدلهای Bertone از این جمله بودند.
در سال ۱۹۶۸ تولید موتورهای شش سیلندر قوی مجددا شروع شد و حاصل آن اتومبیلهای Saloon بزرگ بود. در سال ۱۹۷۱ حجم موتورهای Saloon به ۳۲۰۰cc افزایش یافت.
BMW در دهه های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ فقط به بهتر کردن کیفیت تولیدات قبلی خود پرداخت و حاصل این تلاش سری ۳(تولید اتومبیلهای Saloon با اندازه متوسط) سری ۵ (اتومبیلهای Saloon در اندازه بزرگ) , سری ۷ (اتومبیلهای Saloon تشریفاتی و راحت) و سری ۶(اتومبیلهای کوپه Sport بزرگ) بود.
در سال ۱۹۷۸ تعدادی از این اتپمبیلها مانند کوپه M۱ با سرعتی در حدود ۲۶۰ کیلومتر در ساعت و کیفیت بسیار بالا به بازار عرضه شد که نشانه پیشرفت بسیار در صنعت اتومبیلهای Sport بود.
انگیزه پیروزی در مسابقات فرمولا ۱ باعث شد تا BMW مدلهای M ام (M۳ , M۵ , M۵۳۵i , M۶۳۵ Csi) را توسط بخش سازنده اتومبیلهای Sport تولید کند.
بخش تکنیکی BMW تصمیم به رقابت با بخش تپلید کننده اتومبیلهای مسابقه ای گرفت و حاصل این رقابت تولید اتومبیلهای Sport دو سرنشینه Z۱ بود که در سال ۱۹۸۹ به بازار عرضه شد.از جمله دیگر محصولات این رقابت مدلهای ۳۲۸ و ۵۰۷ و ۳۲۵i -با قدرت ۱۷۰hbp و موتوری شش سیلندر و ۲۵۰۰cc - می باشد.
یکی از مهمترین اقدامات BMW در سالهای اخیر ایجاد دگرگونی در سری های گذشته ۸,۷,۶,۵,۳ و تبدیل آنها به اتومبیل هایی مطابق با استانداردهای امروزی است که از جمله این اتومبیلها می توان به مدل های ۷۵۰iL از سری ۷ اشاره کرد که دارای موتور V۱۲ با قدرت ۳۰۰hbp و حجم موتور ۵۰۰۰CC می باشد. این مدل از اتومبیلهایی بود که نظر تمام تاجران اتومبیل را به خود جلب نمود.
مدل کوپه دو سرنشینه ۸۵۰i یکی از اتومبیلهای Sport است که بر روی کیلومتر شمار آن سرعت ۲۵۰ کیلومتر در ساعت خود نمایی میکند در حالیکه اتومبیل ظرفیت ۲۷۴ کیلومتر در ساعت را نیز دارد.این مدل برتری تکنیکی بالایی نسبت به بنز پیدا کند.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٦/۱٢