شناسایی 10حفره بزرگ ویندوز و نحوه بستن آنها (قسمت اول)

عمده ترین حملات موفقیت آمیز هکرها روی سیستم عامل ویندوز تنها از چندین حفره موجود روی برنامه ها انجام می گیرد. به تعبیری می توان گفت هکرها فرصت طلب هستند که آسان ترین مسیر را انتخاب کرده اند و از روی شکافهای شناخته شده exploit خود را صورت می دهد و بعد به طور گسترده ای از برنامه های ساخته شده برای به انجام رساندن عملیات خود بهره می گیرند. معمولا هم به سراغ سایت های متعلق به سازمان های بزرگ می روند و ابتدا به ساکن سیستم و شبکه آنها را اسکن می کنند و باقی قصه را هم که حتما می دانید. در این میان فهرست کردن حفره ها و برشمردن آنها کار طاقت فرسایی است ؛ اما می توان گزیده ای از مهمترین آنها را جمع آوری کرد و ضمن بررسی حفره ها به نحوه بستن آنها نیز نگاهی دقیق تر داشت.

از همین رو با هدف امن تر کردن سیستم ها و سرورها سلسله مباحثی در این شماره و شماره های آتی از نظرتان می گذرد:
1- سرویس IIS :
برنامه IIS مایکروسافت (internet information services)از دیرباز عمده ترین حفره ها را در خود جای داده و بالطبع نیز بیشترین حملات را به سوی خود جلب کرده است.

حفره پذیری IIS تقریبا در 3کلاس فرعی قابل دسته بندی است : یکی قصور به سوی به کار گرفتن درخواست های غیرقابل پیش بینی ، دوم سرریز شدن ضربات از ضربه گیر ( bufferoverflow ) و سوم اپلیکیشن های ساده.

الف : بسیاری از حملات روی IIS براساس این حفره که می توان درخواست های نافرم HTTP را برای به کار گرفتن درخواست های غیرقابل پیش بینی استفاده کرد، صورت می گیرد. یک مثال خیلی ساده وجود یک حفره در تراورسال دایرکتوری یونیکد بود که براحتی به ویروس codeBlue اجازه نفوذ می داد. یعنی درخواست یا Request به ظاهر قانونی بوده ؛ اما به عنوان یک نیرنگ به صورت exploit از آن سوءاستفاده شده و با آن کنترل رایانه در اختیار حمله کننده می افتاده است.

پس IIS اجازه می دهد تا با حفره ای که حمل می کند اجازه ارسال درخواست های نافرم را از طریق HTTP به هکر بدهد و وی نیز با ارسال این درخواست به ظاهر قانونی کنترل سیستم را به عهده بگیرد.
ب: سرریز کردن ضربات و پشت سر نهادن ضربه گیرهای تعریف شده از دیگر حفره های موجود در IIS است که روی الحاقات سیستم مانند پرینتر ، ISAPI و ASP و... خود را نشان می دهد. مثلا ویروس codeRed از الحاقی idq برای بافر شدن بهره می گرفت و زمینه حملات Dos روی سیستم را فراهم می کرد.
ج: اپلیکیشن های ساده اغلب روی محیطهای سرور خود را نشان می دهند و تحمل حملات را نیز ندارند. در این میان Default تعریف شده روی IIS به عنوان اولین راه نفوذ روی سرورها مدنظر هکرها قرار می گیرد. به عنوان مثال یک اپلیکیشن ساده نظیر newdsn.exe اجازه می دهد که هکر حملات از راه دور خود را برای نوشتن مجدد فایل های سرور انجام دهد. برخی دیگر از اپلیکیشن ها که وظیفه جمع آوری دیتای حیاتی نظیر کلمه عبور را دارند نیز مورد سوئاستفاده هکرها قرار می گیرند و یا مثلا یک فایل ism.dll یا iisadmin اگر به دست هکر بیفتد، می تواند در نقش راهبر سیستم کل سرور را هک کند. بیشترین سیستم عامل هایی که از طریق IIS مورد حمله قرار گرفته اند NT نسخه 4 است که روی آن IIS4 نصب است.

بعدی سرور 2000است که روی آن IIS5 نصب است و دیگری نیز ویندوز xp است که روی آن IIS1.5 نصب شده است.

از چه راهی می توانیم ببینیم IIS ما حفره پذیر شده است؟

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :