شناسایی 10حفره بزرگ ویندوز و نحوه بستن آنها(قسمت چهارم)

سومین حفره بزرگ در ویندوز وجود سوراخ های متعدد و بزرگ روی مایکروسافت اسکیوئل سرور (MSSQL) است که به کاربر از راه دور، اجازه دسترسی به اطلاعات حساس سرور و سیستم های وابسته ، دسترسی به بانک اطلاعاتی و پیکره بندی اطلاعات را به آسانی مهیا می کند. کرم بزرگی که در ماه مه 2002 روی اسکیوئل آمد، حفره بزرگی را روی این سرور مایکروسافت آشکار کرد و البته سیستم های زیادی را نیز مبتلا کرد. اولین کاری که این کرم انجام می داد، این بود که به یک میزبان دستور می داد تا در ترافیک شبکه اخلال ایجاد کند. پورت1433 (که پورت تعریف شده اسکیوئل سرور است) مرکز این حملات به شمار می رود و با اسکن کردن این پورت و افتادن آن به دست هکر حمله آغاز می شود. برای اطلاعات بیشتر به سایت زیر مراجعه کنید:

www.cert.org/advisories/CA-2002-22.html

سیستم هایی که روی آن اسکیوئل سرور نسخه 7و یا اسکیوئل 2000یا اسکیوئل سرور دسکتاپ انجین 2000 نصب شده ، آماده حفره پذیری هستند. برای تشخیص حفره پذیری سیستم ، ابتدا شاخه رجیستری ویندوز خود به آدرس زیر را چک کنید:

HKEY-LOCAL-MACHINESSoftwareMicrosoft
MSSQLserverserverMSSQL

هر نوع برنامه SQL که به روز نشده و هیچ گونه پس دستوری روی آن نصب نشده به احتمال قوی آسیب پذیر است.

برای تشخیص این موضوع بهترین راه ، استفاده از تحلیلگر حفره های مایکروسافت ( MBSA ) است که به راحتی حفره های اسکیوئل نسخه 7و 2000را تشخیص می دهد. برای نصب این تحلیلگر گرافیکی به آدرس زیر مراجعه کنید:

microsoft.com/tecnet/security/tools/MBSAhome.asp

برای حمایت از اسکیوئل خود ابتدا آخرین پس دستورها و سرویس پک ها را روی آن نصب کنید و بعد سرور خود را در سیستم شبکه کاملا ایمن نمایید.

www.microsoft.com/sql/downloads/2000/sp2.asp
www.microsoft.com/sql/downloads/sp4.asp

یکی از حملات شایع حمله روی اکانت موسوم به sa است که با یک پسورد جای خالی اجازه دسترسی همگان در حد راهبر را به سرور می دهد. اگر شما اکانت saرا دارید، مطمئن باشید که با دست خودتان سیستم را باز گذاشته تا انواع کرمها به سیستم نفوذ کنند و هکرها ماشین شما را براحتی دور بزنند. اگر یک کلمه عبور بسیار قوی و نیرومند برای آن تهیه کنید ، می توانید از این خطر مصون بمانید.

microsoft.com/sql/techinfo/productdoc/2000/books.asp

خود مایکروسافت نحوه تعویض saرا داده و حتی نحوه Login کردن را نیز آموزش داده است و از آن می توانید استفاده کنید.

msdn.microsoft.com/library/en-us/modadmin/html/deconchangingsqlserveradministratorlogin.asp

اسکیوئل خود را تحت یک دومین معتبر و نه دومین administrator بالا بیاورید که کمترین ریسک را به جان بخرید. همه تاییدیه های سیستم ( authentication ) را مجددا پیکره بندی کنید و انواع ادیت از سوی کاربران را چک نمایید. اگر مجبورید از پورت 1433یا 1434روی دروازه اینترنت شبکه خود استفاده کنید، باید یک فیلترینگ قوی روی اسکیوئل خود و روی این پورتها نصب کنید.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:۳٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :