شناسایی 10حفره بزرگ ویندوز و نحوه بستن آنها (بخش پنجم)

در این شماره پنجمین راه ( Net Bios ) عمده نفوذ به ویندوز و راه بستن آن را می گوییم.

ویندوز مایکروسافت وقتی روی سیستمی نصب می شود به ماشین میزبان اجازه می دهد تا فایلها و دایرکتوری های خود را براساس شبکه و از طریق ارتباط با سایر میزبانها به اشتراک بگذارد و به اصطلاح Share کند. مکانیزمی که برای این کار در نظر گرفته شده پروتکل (SMB (sever message block یا common internet file system است.

این پروتکل ها اجازه می دهند تا یک میزبان بامهارت کامل فایلها را به صورت از راه دور کنترل کامل کند. اگرچه این ویژگی برای مایکروسافت یک برتری و فناوری جذاب و نوین محسوب می شود؛ اما اشتراک گذاری فایلها به طریقه ناشیانه ممکن است فایلهای حیاتی را بی پناه بگذارد یا اجازه بدهد تا یک هکر با اجرا کردن یک برنامه کنترل کامل ماشین میزبان را به طریقه از راه دور در دست بگیرد. یکی از راههای عمده نفوذ ویروس سیرکام و نیمدا در تابستان 2001، سوئاستفاده از همین شیوه بود تا هکر بتواند به فایلهای میزبان به طور کامل دسترسی یابد و بسیاری از راهبران بی اطلاع خود جاده صاف کن نفوذگران شده اند و با آسان کردن راه دسترسی کاربران تنبل خود به فایلها به راحتی اجازه دور زدن سیستم را صادر می کنند، اما راهبران آگاه با پیکره بندی مناسب روی شبکه به نحو مطلوبی فایلهای اشتراک گذاشته شده را تعریف می کنند و ریسک نفوذ را به کمترین حد می رسانند. تمام آنچه که در بالا گفته شد به Net Bios سیستم و بی حفاظ ماندن آن برمی گردد و در این میان تمام نسخه های ویندوز از 95 گرفته تا xp در معرض تهدید سیستم این حفره قرار می گیرند. برای آگاهی از سوراخ بودن سیستم بهترین راه اسکن کردن ماشین با ابزار MBSA مایکروسافت است که قبلا در مورد آن شرح داده شد. تنها نکته قابل توجه این که با تحلیلگر حفره های مایکروسافت ( MBSA ) از هر 2طریق محلی ( LAN ) و از بیرون از شبکه تست را انجام دهید. شبکه های تجاری باید بسیار در این زمینه محتاط باشند، چرا که از بودن فایلها بلای ناگهانی تلقی می شود. یکی از سایتهای معتبر نیز می تواند باز بودن شبکه تان را به صورت یک گزارش با برنامه SMB مختصر و مفید برایتان از روی اینترنت بگوید که می توانید به این آدرس مراجعه کنید: http://grc.com مایکروسافت معمولا جزییات خوبی را در قسمت Help ارائه کرده است.

نکته دیگر آن که برخی موارد SMB به شما می گوید که آسیب پذیر نیستید؛ اما shieldsup می گوید، هستید. کارشناسان می گویند به دومین گزارش باید بیشتر بها دهید. اما راه چاره برای در امان بودن انواع حملات از این طریق پیکره بندی مناسب فایلهای به اشتراک گذاشته شده از سوی راهبر است.

اگر نیازی به shareدر شبکه ندارید، حتما قید آن را بزنید. از داخل control panel خود share شبکه را حذف کنید.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :