راه اندازی روتر : ایجاد یک HyperTerminal Session

تمامی روترهای سیسکو دارای یک پورت کنسول سریال غیرهمزمان TIA/EIA-232  می باشند . برای اتصال یک ترمینال به پورت کنسول روتر ، از کابل ها و آداپتورهای خاصی استفاده می گردد : ترمینال ، یک ترمینال اسکی و یا کامپیوتری است که بر روی آن نرم افزارهای شبیه ساز ترمینال  نظیر HyperTerminal  اجراء‌ شده باشد . برای اتصال کامپوتر به پورت کنسول روتر  از RJ-45 to RJ-45 rollover cable به همراه آداپتور RJ-45 to DB-9 استفاده می گردد .
 

نرم افزارهای شبیه ساز ترمینال
هر سیستم عامل از یک و یا چندین نوع  برنامه شبیه ساز ترمینال استفاده می نماید .  HyperTerminal  ، یک برنامه ساده شبیه ساز ترمینال است که از آن در نسخه های مختلف ویندوز اسفاده  می گردد . در واقع ، کامپیوتر به همراه HyperTerminal ، نظیر یک ترمینال رفتار می نماید ( با استفاده از صفحه کلید فرامین تایپ و پس از ارسال به روتر ، نتایج از طریق نمایشگر کامپیوتر ، نمایش داده می شود ) .
استفاده از یک کابل  rollover  و برنامه ای نظیر HyperTerminal  ، متداولترین روش اتصال به پورت کنسول روتر  به منظور بررسی و تغییر پارامترهای پیکربندی روتر می باشد .

تجهیزات مورد نیاز
برای اتصال کامپیوتر به روتر به تجهیزات و امکانات زیر نیاز می باشد :

  • یک دستگاه کامپیوتر که دارای‌ یک اینترفیس سریال است و برنامه HyperTerminal  بر روی نصب شده باشد .
  • یک روتر
  • کابل کنسول و یا rollover برای اتصال کامپیوتر به روتر
     

ایجاد یک HyperTerminal Session
برای ایجاد یک HyperTerminal Session  و اتصال کامپیوتر به روتر مراحل زیر را دنبال می نمائیم :

مرحله اول - پیکربندی اولیه روتر : در اولین اقدام می بایست کابل rollover را به پورت کنسول روتر و سر دیگر آن را با استفاده از یک  آداپتور DB-9 و یا DB-25 به پورت سریال ( COM ) کامپیوتر متصل نمود .

اتصال روتر به کامپیوتر
اتصال روتر به کامپیوتر (
منبع : سایت سیسکو  )

مرحله دوم  -  اجرای برنامه HyperTerminal : در این مرحله پس از روشن کردن کامپیوتر و روتر ، برنامه HyperTerminal   موجود در مسیر زیر را اجراء می نمائیم .

 Start > Programs > Accessories > Communications > Hyper Terminal

مرحله سوم - انتخاب یک نام برای HyperTerminal Session : در این مرحله برای  ارتباط مورد نظر ،  یک نام  را مشخص می نمائیم .

تعریف نام برای HyperTerminal session

مرحله چهارم -انتخاب اینترفیس ارتباطی کامپیوتر : در این مرحله نوع اینترفیس ارتباطی کامپیوتر با روتر را مشخص می نمائیم ( پورت سریال : COM1 ) . 

انتخاب اینترفیس ارتباطی جهت اتصال به روتر

مرحله پنجم - مشخص نمودن خصایص اینترفیس ارتباطی : در این مرحله خصایص پورت سریال انتخاب شده در مرحله قبل ( COM1 ) را مشخص می نمائیم . 

  • Bits per second: 9600
  • Data bits: 8
  • Parity: None
  • Stop bits: 1
  • Flow control: None

 انتخاب پارامترهای اینترفیس ارتباطی کامپیوتر به روتر

پس از فعال شدن پنجره HyperTerminal session  ، روتر را روشن نموده و در صورتی که روتر روشن است ،  کلید Enter را فعال و در انتظار پاسخ روتر می مانیم . در صورت پاسخ روتر ، یک ارتباط موفقیت آْمیز با روتر برقرار شده است .

 مرحله ششم : بستن Session : برای خاتمه دادن به Console session ، گزینه Exit را از طریق منوی Exit انتخاب نموده و آن را با یک نام دلخواه ذخیره می نمائیم ( استفاده مجدد از آن در آینده ).

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:۳٩ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :