پیکربندی اولیه روتر ( بخش دوم )

در بخش اول پس از بررسی حالات متفاوت پیکربندی در اولین گام با نحوه تعریف یک نام و رمز عبور برای روتر آشنا شدیم . در این بخش به بررسی دستورات show ، نحوه پیکربندی یک اینترفیس سریال و ثبت تغییرات پیکربندی اشاره می نمائیم . 

بررسی دستورات Show
از دستورات متعدد show می توان به منظور بررسی محتویات فایل ها و اشکال زدائی روتر استفاده نمود . در privileged EXEC mode  و user EXEC mode  با تایپ دستور ? show  می توان لیستی از دستورات show موجود را مشاهده نمود . لیست فوق در privileged EXEC mode بمراتب بیشتر از user EXEC mode  است .
برخی از متداولترین دستورات show عبارتند از :

 • show interfaces : دستور فوق تمامی آمار و اطلاعات اینترفیس های موجود در روتر را نمایش می دهد . به منظور مشاهده اطلاعات یک اینترفیس خاص پس از تایپ دستور فوق کافی است نوع اینترفیس و شماره پورت آن را مشخص نمود . دستور زیر اطلاعات مربوط به اینترفیس سریال را در خروجی نمایش می دهد .

Router1#show interfaces serial 0/1

 • show controllers serial : نمایش اطلاعات مرتبط با سخت افزار اینترفیس 

 • show clock : نمایش تاریخ و زمان در نظر گرفته شده برای روتر 

 • show hosts : نمایش یک لیست cached از اسامی و آدرس های  host  

 • show users : نمایش لیست تمامی کاربران متصل به روتر 

 • show history : نمایش لیست سوابق دستورات تایپ شده 

 • show flash : نمایش اطلاعاتی در خصوص حافظه فلش و فایل های IOS ذخیره شده درون آن

 • show version : نمایش اطلاعاتی در خصوص روتر و IOS موجود در حافظه RAM 

 • show ARP : نمایش جدول ARP روتر 

 • show protocol : نمایش اطلاعات و وضعیت پروتکل های لایه سه پیکربندی شده سراسری ‌و یا مختص به یک اینترفیس خاص  

 • show startup-configuration : نمایش اطلاعات پیکربندی ذخیره شده در NVRAM 

 • show running-configuration : نمایش اطلاعلات پیکربندی جاری موجود در حافظه RAM 

پیکربندی‌ یک اینترفیس سریال
برای پیکربندی یک اینترفیس سریال می توان از خط کنسول و یا یک خط مجازی ترمینال استفاده نمود . بدین منظور می بایست مراحل زیر را دنبال نمود  :  

 • ورود به  global configuration mode 

 • ورود به  interface mode

 • مشخص کردن آدرس و subnet mask اینترفیس

 • تنظیم clock rate در صورتی که اینترفیس به یک کابل DCE متصل شده است . ( در صورت عدم اتصال کابل DCE از این مرحله صرفنظر شود )

 • فعال کردن اینترفیس

هر اینترفیس سریال فعال می بایست دارای یک آدرس IP و subnet mask باشد ( به منظور روت بسته های اطلاعاتی IP ) . برای پیکربندی آدرس IP اینترفیس سریال از دستورات زیر استفاده می گردد :

Router1(config)#interface serial 0/0
Router1(config-if)#ip address

اینترفیس های سریال نیازمند یک سیگنال کلاک به منظور کنترل و زمانبندی مبادله داده می باشند . در اکثر محیط ها یک دستگاه DCE نظیر CSU مسئولیت ارائه کلاک را برعهده دارد . به صورت پیش فرض ، روترهای سیسکو به عنوان دستگاه های DTE در نظر گرفته می شوند گرچه این امکان  هم وجود دارد که آنها را به عنوان دستگاه های DCE پیکربندی نمود .

توضیحات :

 • تمامی دستگاه های RS232 ، که از یک کانکتور DB-9 استفاده می نمایند می بایست استاندارد TIA/EIA-574 را رعایت نمایند . دستگاه مورد نظر می بایست DCE ( برگرفته از Data Communications Equipment ) و یا DTE ( برگرفته از  Data Termination Equipment ) باشد . دستگاه های DCE می بایست دارای یک کانکتور female DB-9 و دستگاه های DTE یک کانکتور male DB-9  باشند .

 • پورت های سریال RS232 معمولا" به عنوان یک پورت DTE و یا DCE پیکربندی می گردند . پورت سریال موجود در کامپیوترهای شخصی یک پورت DTE  است . برای اتصال یک دستگاه DCE به دستگاه DCE دیگر از یک آداپتور null modem استفاده می گردد ( male-to-male ) . برای اتصال یک دستگاه DTE به دستگاه DTE دیگر از یک آداپتور null modem نوع female-to-female استفاده می گردد .

 •  واژه DCE ( برگرفته از Data Communications Equipment )  و DTE ( برگرفته از  Data Termination Equipment ) دارای دو مفهوم در سرویس های packet-switching و frame-switching  می باشند . در Frame relay ، به سوئیچ های frame relay اصطلاحا" DCE و به دستگاه مشتری نظیر روتر DTE گفته می شود . در این بحث ، DCE به دستگاه های ارائه دهنده سرویس و به دستگاه های متقاضی استفاده از سرویس frame-switching اصطلاحا" DTE گفته می شود . CSU/DSU کلاک مورد نیاز روتر را ارائه می نمایند . بنابراین از منظر لایه یک ، CSU/DSU همچنان یک DCE است و روتر همچنان یک DTE است .

بر روی لینک های سریال که به صورت مستقیم متصل نیستند (  نظیر یک آزمایشگاه ) ، می بایست یک سمت به عنوان یک DCE در نظر گرفته شود و مسئولیت ارائه سیگنال کلاک را برعهده بگیرد .
فعال کردن کلاک و مشخص کردن نرخ انتقال اطلاعات با استفاده از دستور clock rate انجام می شود. نرخ انتقال اطلاعات ( تعداد بیت ارسالی در یک ثانیه ) می تواند یکی از مقادیر  1200, 2400, 9600, 19200, 38400, 56000, 64000, 72000, 125000, 148000, 500000, 800000, 1000000, 1300000, 2000000 و  4000000  باشد . برخی از نرخ های انتقال داده فوق بر روی برخی از اینترفیس ها تابع ظرفیت در دسترس آنها می باشد .
اینترفیس ها به صورت پیش فرض غیرفعال می باشند . برای فعال کردن یک اینترفیس از دستور no shutdown استفاده می گردد . در صورتی که  لازم است یک اینترفیس به منظور اشکال زدائی غیر فعال شود از دستور shutdown استفاده می گردد.
فرض کنید می خواهیم نرخ انتقال داده 56000 را برای اینترفیس در نظر بگیریم . بدین منظور از دستورات زیر برای مشخص کردن نرخ انتقال داده و فعال کردن اینترفیس سریال استفاده می گردد :

Router1(config)#interface serial 0/0
Router1(config-if)#clock rate 56000
Router1(config-if)#no shutdown

اعمال تغییرات در پیکربندی
در صورت نیاز به تغییر پیکربندی ، می بایست در mode مناسب استقرار و از دستورات متناسب با آن mode خاص استفاده نمود . مثلا" در صورتی که می بایست یک اینترفیس فعال گردد ،  می توان پس از ورود به  global configuration mode  و در ادامه   interface mode   دستور no shutdown را صادر نمود .
برای بررسی تغییرات انجام شده  از دستور show running-config  استفاده می گردد . دستور فوق پیکربندی جاری را نمایش می دهد . در صورتی که اطلاعات نمایش داده شده متناسب با انتظار ما نباشد ، می توان محیط مورد نظر را با انجام یک و یا چندین مرحله زیر تصحیح نمود :

 • صدور یک دستور پیکربندی به همراه no

 • Reload نمودن سیستم تا فایل پیکربندی اولیه از حافظه NVRAM فعال گردد .

 • کپی یک فایل پیکربندی آرشیو از طریق یک سرویس دهنده TFTP

 • حذف فایل پیکربندی راه انداز با استفاده از دستور erase startup-config و را ه اندازی روتر و ورود به setup mode

برای ذخیره پیکربندی انجام شده به فایل پیکربندی startup در NVRAM از دستور زیر در privileged EXEC mode  استفاده می نمائیم .

Router1#copy running-config startup-config

شکل زیر فرآیند انجام تغییرات در روتر  را نشان می دهد .

فرآیند انجام تغییرات در روتر
فرآیند انجام تغییرات در روتر

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٤٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :