درس ششم ( usecase دیاگرام سیستم ATM و سیستم فروش بلیط)

در این درس قصد داریم آنچه تا به حال آموخته ایم در قالب usecase دیاگرام به تصویر بکشیم . همانطور که قبلاً گفته ایم usecase دیاگرام مجموعه ای از usecase ها ، Actorها و روابط موجود بین آنها در یک نمودار به نام رسم می شود که در بر گیرنده تمام آن چیزی است که از سیستم می خواهند ، در واقع usecaseدیاگرام نمونه ای تصویری از مدل نیازمندیها برای سیستم است . حال برای درک بهتر این دیاگرام به شکل زیر که مربوط به usecaseدیاگرام سیستم  ATMمی باشد توجه کنید .

همانطور که مشاهده می کنید با یک نگاه می توان فهمید این سیستم دارای  چه قسمتهایی است و چه کاری انجام می دهد . مشتری در واقع کسی است که بانک به او یک رمز (و کارت) جهت استفاده می دهد . این رمز در بار اول توسط متصدی بانک ساخته می شود و در اختیار مشتری قرار می گیرد . مشتری با استفاده از دستگاه ATM می تواند رمز خود را تغییر دهد . مشتری برای افتتاح حساب باید وجهی جهت سپرده گذاری در نزد بانک قرار دهد . مشتری می تواند از این وجه برداشت کند . همچنین مشتری می تواند صورت حساب خود را از دستگاه دریافت کند . مشتری توسط دستگاه ATM می تواند وجهی به سایر حسابها پرداخت کند . شما به این نکته توجه کنید که خروجی"UseCase پرداخت وجه" به عنوان ورودی  عامل (Actor) سیستم اعتبار مالی مورد استفاده قرار می گیرد . در اینجا سیستم اعتبار مالی با وجود اینکه یک سیستم است ، ولی بدلیل اینکه برای ادامه کار خود نیازمند اطلاعات این سیستم است (درس سوم) به عنوان یک Actor در نظر گرفته شده است .

حال به مثال دیگری توجه کنید

در این مثال که همان سیستم فروش بلیط می باشد ابتدا مسافر درخواست خرید بلیط  می کند . متصدی فروش درخواست را دریافت کرده و اقدام به صدور بلیط می کند . مسافر بهای بلیط را پرداخت می کند و بلیط را تحویل می گیرد .همچنین امکان این وجود دارد که مسافر بلیط خود را تعویض کند . امیدوارم که مسئله کاملاً برای شما قابل فهم باشد . در پایان به این نکته اشاره می کنم که تجزیه و تحلیل سیستم ها امری سلیقه ای است و می توان گفت مانند نوشتن انشا می باشد . پس نباید انتظار داشت که تجزیه و تحلیل دو نفر از یک سیستم شبیه هم باشد . چون امکان دارد این دو نفر از دو دیدگاه کاملاً متفاوت به قضیه نگاه کنند . دوستانی که مایل هستند نسبت به UseCase دیاگرامی که ترسیم کرده اند بحث و بررسی بیشتری صورت پذیرد ، می توانند UseCase دیاگرام خود را همراه خلاصه عملکرد سیستم برای ما ارسال کنند . ما UseCase دیاگرام شما را بر روی وبلاگ قرار می دهیم تا از نظرات دیگران نسبت به UseCase دیاگرام خود آگاه شوید .

 فایل pdf درس ششم

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٤:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱
تگ ها :