درس هفتم { نمودار توالی ۱ ( Sequence Diagram) }

ما برای توضیح بهتر Use case های خود ، می توانیم برای آنها نمودارهایی ترسیم کنیم . نمودار توالی یکی از آن نمودارها می باشد .

نمودار توالی یکی از نمودارهای Interaction می باشد که روندی در یک Use case را مرحله به مرحله نشان می دهد . دیگر نمودار Interaction نمودار همکاری یا Collaboration می باشد که در دروس بعدی راجع به آن بحث می کنیم .

نمودار توالی برای نشان دادن جریان عملیات در یک Use case بر حسب زمان استفاده می شود . این نمودار موقعی مفید است که کس بخواهد روند منطقی یک سناریو را بازدید کند .یک آبجکت جیست ؟ آبجکتها در اطراف ما قرار دارند . آبجکت آن چیزی است که اطلاعات و روشها را در خود کپسوله(نگهداری) می کند .یک کلاس چیست ؟ طرح کلی برای یک آبجکت را کلاس آن فراهم می کند .به عبارت دیگر ، یک کلاس تعیین کننده اطلاعاتی است یک آبجکت می تواند نگهداری کند و نشان دهنده رفتارهایی است که می تواند داشته باشد .نمودار توالی موارد زیر را در بر می گیرد :Objects ( آبجکت ها ) : یک نمودار Interaction می تواند از نام آبجکت ها ، نام کلاسها و یا از هر دوی آنها استفاده کنند .Messages ( پیغام ها ) : با استفاده از یک پیغام ، یک آبجکت یا کلاس می تواند از یک آبجکت یا کلاس دیگر ،برخی عملیات خاص را در خواست نماید .

عاملهای وابسته در بالای نمودار نشان داده می شوند . همچنین آبجکت هایی که سیستم نیاز دارد تا Usecase را به نتیجه برساند در بالاترین نقطه نمودار نشان داده شده است . هر فلش یک پیغام ارسالی بین عامل و آبجکت ، یا آبجکت و آبجکت را نمایش می دهد تا عملیات مورد نیاز را به انجام برساند .

کاربران می توانند به این نمودار نگاه کنند و مشخصات پردازش خود را ببینند .تحلیلگران جریان پردازش را در نمودار توالی می بینند . برنامه نویسان آبجکت هایی که به کد نیاز دارند را به همراه عملگرهای آن آبجکت می بینند .مهندسین تضمین کیفیت می توانند جزئیات پردازش و تولید وTest case مبتنی بر پردازش را ببینند . خلاصه اینکه نمودار توالی (Sequence Diagram) برای همه افرادی که با پروژه در ارتباط هستند مفید می باشد .ساخت یک نمودار توالی : این نمودار می تواند در نمای Use Case یا در نمای منطقی (Logical) ساخته شوند . نمودارهای توالی باید مستقیماً درون یک Use Case قرار گیرد و یا درون یک بسته قرار بگیرند .

برای ایجاد یک نمودار توالی به شکل زیر توجه کنید .

 
         برای ایجاد یک Sequence Diagram بر روی Use Case مربوطه کلیک راست کنید و همانطور که در شکل بالا مشاهده می کنید مسیر New - Sequence Diagram را بروید . مشاهده می کنید که یک نمودار توالی به Use Case شما اضافه می شود . این نمودار دارای نوار ابزار مخصوص به خود می باشد که در شکل زیر آن را مشاهده می کنید .این دکمه ها از بالا به پایین به شرح ذیل می باشند :دکمه اول : برای انتخاب یک آیتم، مکان نما را به یک فلش تبدیل می نماید .دکمه دوم : یک کادر متن را به نمودار می افزاید .دکمه سوم : یک یاداشت را به نمودار می افزاید .دکمه چهارم : یادداشتی را به یک آیتم درون نمودار می افزاید .دکمه پنجم : یک آبجکت جدید را به نمودار می افزاید .دکمه ششم : پیغامی را بین دو آبجکت مبادله می نماید .دکمه هفتم : یک پیغام بازتابی را طراحی می نماید .دکمه هشتم : جهت پاسخ به پیغام ارسال شده توسط آبجکت استفاده می شود .دکمه نهم : انتهای کار را در نمودار مشخص می نماید . 

 فایل pdf درس هفتم

یکی از دوستان سوالی مطرح نموده است . بدلیل اینکه احتمال می دهم این سوال برای دیگر دوستان مطرح شود تصمیم گرفتم پاسخ را به غیر از قسمت نظرات به صورت کاملتر در یک یادداشت برای شما عزیزان قرار دهم .

---------------------------------------------

سوال توسط بابک :

می خواستم بدونم Sequence Diagram رو بعد از کدام نمودار باید رسم کنیم؟
بعد از Use Case یا Class diagram

--------------------------------------------

پاسخ :

نمودار توالی (Sequence Diagram ) ، نمودار همکاری ( Collaboration Diagram ) ، نمودار فعالیت (Activity Diagram) و نمودار حالت (StateChart Diagram) همگی مربوط به UseCase Diagram می باشد . یعنی وقتی شما UseCase Diagram خود را ترسیم کردید و مشخص شد در سیستم شما چه UseCase هایی وجود دارد آنگاه می توانید برای هریک از UseCase های خود نمودارهای ذکر شده بالا را ترسیم کنید . در واقع چهار نمودار یاد شده بالا هر کدام از زاویه ای UseCase شما را تشریح می کنند تا مشخص شود UseCase ی که شما در UseCase Diagram خود قرار داده اید باید چه روند کاری را پشت سر بگذارد و دارای چه وظیفه ای است . همچنین اگر شما به آموزش نمودارهای ذکر شده توجه کنید ، متوجه خواهید شد که نمودارهای بالا را ما در قسمت UseCase Diagram به پروژه خود اضافه کرده ایم.

انشالله در درس مربوط به Class Diagram بیشتر راجع به این دیاگرام صحبت می کنیم .

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٤:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱