برخی اصطلاحات نوت بوک

Cache :CPU Cache حافظه کوچکی است با سرعت زیاد که اطلاعاتی که مورد مصرف زیاد دارند را در خود ذخیره می‌کند.

Centrino: ترکیبی است از CPU، تراشه‌های برداصلی و ارتباط شبکه بی‌سیم که در عین مصرف کمتر باتری و تولید حرارت کمتر، از سرعت بالایی نیز برخوردار است.

Sonoma: نوعی پردازنده Intel Centrino که دارای ۲MB Cache و BUS ۵۳۳ است.

Dothan: نوعی پردازنده Intel Centrino که دارای ۲MB Cache و BUS ۴۰۰ است.

Tablet PC: این دستگاه نوعی نوت‌بوک به حساب می‌آید که دارای صفحه نمایش لمسی است و به کاربر این امکان را می‌دهد که بدون استفاده از صفحه کلید بتواند از این دستگاه استفاده کند.

(Wi-fi(۸۰۲.۱۱: مخفف Wireless Fidelity که یک استاندارد شبکه بی‌سیم است و در بازه فرکانس ۲.۴ الی ۵ گیگاهرتز عمل کرده و دارای ۳ استاندارد به شرح زیر است:

۸۰۲.۱۱b با فرکانس ۲.۴ GHz و با سرعت ۱۱ MBPS کار می‌کند.

۸۰۲.۱۱g با فرکانس ۲.۴ GHz و با سرعت ۵۴ MBPS کار می‌کند.

۸۰۲.۱۱a با فرکانس ۵GHz و با سرعت ۵۴ MBPS کار کرده و با b و g سازگار ولی پرهزینه است.

PCMCIA: یک شکاف استاندارد به اندازه کارت اعتباری است که جهت اضافه کردن مودم، شبکه و … به نوت‌بوک استفاده می‌شود.

Serial Advance Tech. Attachment) :SATA) جدیدترین اینترفیس که بعد از PATA آمده و مشکل ایجاد حرارت را ندارد و سرعت آن نیز از ۱۳۳ Mbps در UATA به ۱۵۰ Mbps و در مدل SATA۲ به ۳۰۰Mbps می‌رسد.

DVD :HD DVD با ظرفیت بالا است که تصویر شفافتر، رنگ‌های واقعی‌تر، صدای دیجیتال و ظرفیت ۴۵ گیگابایت را دارد. کمپانی‌های HP، Sanyo، NEC و Toshiba از آن استفاده می‌کنند.

Blu-ray: تکنولوژی جدید دی‌وی‌دی‌که امکان پخش دی‌وی‌دی‌‌های با کیفیت بالا (HD) را می‌دهد. دارای ظرفیت ۱۰۰ گیگابایت که در آینده به ۲۰۰ گیگابایت خواهد رسید. کمپانی‌های پاناسونیک، سامسونگ، هیتاچی، دل، اپل، سونی از آن استفاده می‌کنند.

- HD DVD و Blu-ray جهت ذخیره فیلم‌های طولانی که با دقت خیلی بالا تولید می‌شوند و تلویزیون های HD استفاده می‌گردند.

Core Duo: پردازنده جدید اینتل شامل دو هسته مرکزی و یک پردازنده که دارای سرعت بسیار بالا‌تر و مصرف کمتر باتری بوده و دارای ۲MB Cache و BUS ۶۶۷ است.

Core Solo: همان تکنولوژی Core Duo با این تفاوت که تک هسته‌ای می‌باشد.

Truelife Briteview Truebrite Xbrite: تکنولوژی جدید صفحه نمایشگر است که امکان نمایش با شفافیت بالا و رنگ‌های واقعی‌تر را می‌ دهد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۳
تگ ها :