درس یازدهم { نمودار حالت ۱ ( State Chart Diagram ) }

نمودار حالت نسبت به نمودارهای توالی و همکاری کمتر مورد استفاده قرار می گیرد . این نمودار همانطور که از نامش پیداست حالت های مختلفی که یک شی در آن قرار می گیرد را مدل می کند . در واقع این نمودار تصویری از چرخه حیات شی ( Object life cycle ) را به نمایش می گذارد .

موارد استفاده از نمودار حالت ( State Chart Diagram )
  1. اشیائی که دارای تعداد زیادی حالت هستند .
  2. اشیائی که برای Update کردن صفات خاصه خود شروط متنوعی دارند .
  3. اشیائی که معمولاً به صورت سخت افزاری هستند .
  4. اشیائی که عملکرد بعدی آنها به عملکرد قبلی شان بستگی دارد .
اشیا گفته شده بالا اشیائی هستند ، که رسم نمودار حالت معمولاً برای آنها مفید خواهد بود . بررسی نمودارهای حالت به این دلیل است که نمودارها قابلیت این را دارند که یک سری از رفتارهای کلاسها را برای ما مشخص نمایند . ایجاد نمودار حالت

ایجاد یک نمودار حالت مشابه ایجاد نمودارهای توالی ، همکاری یا فعالیت می باشد . برای این ایجاد یک نمودار حالت کافی است بر روی Use Case مورد نظر کلیک راست کرده و میسر New > StateChart Diagram  را دنبال کنید . ملاحظه خواهید کرد که یک نمودار حالت به Use Case شما اضافه شده است . به شکل زیر توجه کنید .

نوار ابزار نمودار حالت این دیاگرام نیز شبیه سایر دیاگرامهای Rose برای خود دارای نوار ابزار مخصوص به خود است . در زیر تصویر آن به همراه تشریح دکمه هایی که مخصوص این است را ملاحظه می کنید .

 

دکمه اول ( State ) : بیان کننده حالت یک شی می باشد .دکمه دوم ( Start State ) : نقطه شروع چرخه حیات شی است .دکمه سوم ( End State ) : بیان کننده نقطه پایانی چرخه حیات یک شی می باشد یعنی طول عمر شی در این نقطه به پایان می رسد .

دکمه چهارم ( State Transition ) : مسیری برای عبور شی از یک حالت به حالت دیگر را نشان می دهد .

دکمه پنجم ( Transition to self ) : مسیری را نشان می دهد که شی در آن تغییر حالت نمی دهد یعنی حالت تغییری پیدا نمی کند .

انواع فعالیتهای یک حالت ( State )
  1. Entry : مجموعه فعالیتهایی که در زمان ورود شی به یک حالت ( State ) باید انجام گیرند را در Entry قرار می دهند .
  2. Exit : مجموعه فعالیتهایی که در زمان خروج شی از یک حالت ( State ) باید انجام شوند را در Exit قرار می دهند .
  3. Do : حالت ( State ) برای انجام یک سری فعالیت ایجاد شده است یعنی شی به یک حالت ( State ) می رود تا یک سری عملیات را انجام دهد . این فعالیت ها با نام Do در حالت ( State ) قرار می گیرند .

فایل PDF درس یازدهم

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱
تگ ها :