درس دوازدهم { نمودار حالت ۲ ( State Chart Diagram ) }

نحوه انتقال State از نوار ابزار به داخل State Chart Diagram

برای این کار کافی است بر روی شی State کلیک کرده تا به حالت انتخاب در آید . آنگاه به داخل صفحه دیاگرام رفته و یک بار کلیک می کنیم . می بینید که یک State به نمودار شما اضافه شده است . به شکل زیر توجه کنید .

 در مورد State ها آنچه باید گفت این است که می توانید روی آن دوبار کلیک نماید . منوی زیر برای شما باز می شود . در قسمت Name می توانید نام State را وارد کنید .

قسمت مهم Action ها هستند که ما می توانیم آنچه در رابطه با Entry و Do  و Exit  گفتیم مشاهده کنیم . در تب Actions می توانید کلیک راست کنید و گزینه Insert را انتخاب کنید ، ملاحظه می کنید که یک Entry اضافه شده است .

بر روی Entry می توانید دابل کلیک کنید ، در قسمت مشخص شده در شکل زیر می توانید نوع event را مشخص کنید . عملی که باید انجام شود را در قسمت Name وارد کنید .

خواهید دید که event انتخابی شما به همراه عملی که باید انجام شود به نمودار شما اضافه شده است . در شکل زیر event انتخابی Do می باشد .

برای Transition ها نیز ابتدا آن را انتخاب کرده و سپس از مبدا به مقصد آن را می کشیم . در مورد Transition ها باید گفت آنچه مهم است event است که منجر به چنین Transition شده است .

نوع event را در قسمت Event و آرگومانهایی که به همراه event ارسال می شوند را در قسمت Arguments می توانید مشخص کنید . آنچه در شکل می بینید event است که باعث ورود به State 1 شده است .

برای انتقال سایر اشیاء به صفحه همانند گذشته عمل می کنیم . ابتدا آن را انتخاب کرده سپس در صفحه کلیک می کنیم .

همانگونه که در مورد نمودارهای حالت اشاره کردیم عمده کاربرد این نمودارها در مدل سازی اشیاء سخت افزاری هستند . به همین منظور قصد داریم در درس آینده رفتار یک عابربانک را با استفاده از این نمودارها برای شما مدل کنیم .

فایل PDF درس دوازدهم

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٦:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱
تگ ها :