میهمانان ناخوانده علاقمند به کامپیوتر شما


ممکن است هم اکنون میهمانی
ناخوانده در کامپیوتر شما حضور
داشته باشد

Intruders، این اصطلاح به مزاحمین و افرادی گفته می شود که بدون اجازه و یا به حالت سر زده وارد منزل مردم می شوند. امروزه تعداد زیادی از این افراد وجود دارند که بدون اجازه خیال ورود به کامپیوترهای متصل به شبکه را دارند. اما چرا؟ برای آنکه این ا فراد می خواهند از چیزهایی که شما در کامپیوتر خود ذخیر کرده اید استفاده کنند. آنها به دنبال شماره کردیت کارت (Cerdit Card Number)، اطلاعات و شماره حساب بانکی و ... خلاصه هر آنچه که ممکن است شما در کامپیوتر خود ذخیره کرده باشید هستند. Intruder ها با سرقت این اطلاعات می توانند بجای شما از آنها استفاده کنند.

اما موضوع فقط به پول ختم نمی شود، آنها ممکن است حتی از هارد دیسک شما برای نگهداری و ذخیره اطلاعات خود استفاده کنند و یا از پردازشگر قوی کامپیوتر شما! شاید باور نکنید ولی اگر ارتباط پرسرعت با اینترنت داشته باشید آنها از آن برای download کردن اطلاعات مورد نظر خود استفاده می کنند و یا کامپیوتر شما را بازیچه ای برای حمله به سایر کامپیوتر های موجود در اینترنت قرار می دهند.

دقت کنید که هرچقدر آنها از تعداد بیشتری کامپیوتر برای حمله - مثلا" به یک بانک - استفاده کنند، کشف حمله و یا حتی پیدا کردن خاطی برای ماموران قانونی بسیار دشوارتر و سخت تر خواهد بود.

اما چرا Intruder ها به به کامپیوترهای خانگی علاقه نشان می دهند؟
دلیل آن بسیار ساده است، چرا که کامپیوترهای خانگی معمولا" دارای سیستم های حفاظتی محکم نیستند و بسادگی قابل دسترسی آنها می باشند. بخصوص هنگامی که شما دسترسی به اینترنت پر سرعت داشته باشید و کامپیوتر شما همواره روشن باشد، دیگر وقت آنها را تلف نیز نخواهید کرد.

حملات این میهمانان سرزده معمولا" با موفقیت توام است، چرا که تقریبا" تمام صاحبان کامپیوترهای خانگی از لزوم ایمن کردن کامپیوتر خود با خبر نیستند. آنها اینگونه فکر می کنند که چون کامپیوتر در خانه است پس کسی نمی تواند آنرا سرقت کند یا مورد سوء استفاده قرار دهد. در صورتی که اتصال کامپیوتر به اینترنت بدون رعایت موارد امنیتی مانند آن است که شما درب و پنجره منزل خود را همواره باز بگذارید.

اما یک میهمان ناخوانده (Intruder) چگونه وارد کامپیوتر شما می شود؟
معمولا" آنها با ارسال یک email حاوی ویروس ماجرا آغاز می شود. شما با خواندن این نامه ویروس را در کامپیوتر خود فعال می کنید و درب آنرا به روی میهنمان ناخوانده باز می کنید. در موارد دیگر آنها ممکن است از ضعف سایر برنامه هایی که مورد اطمینان شما هستند استفاده کنند مانند مرورگر اینترنت، یا نرم افزار چت و ...

در هر صورت موضوع آن است که آقای Intruder برای اولین بار به طریقی وارد کامپیوتر شود. پس از آن یک یا چند نرم افزار را بصورت مخفیانه در کامپیوتر شما نصب می کند تا به این وسیله به او امکان استفاده از منابع کامپیوتر شما را بدهد. حتی پس از آنکه احیانا" شما متوجه حضور این میهمان شوید و راه های ورودی او را ببندید، Intruder باز هم مسیرهایی را برای ورود خود به کامپیوتر شما از پیش درست کرده اند تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنند. به این مسیر ها اغلب درب های پشتی یا Backdoors گفته می شود.

فراموش نکنید که مهمترین شرط داشتن امنیت در شبکه - یا حتی در دنیای واقعی - آن است که بدانیم به چه برنامه، email، سایت و ... - و یا چه افرادی - اطمینان کنیم.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٥
تگ ها :