مراقب ‌کلمه عبورتان باشید - بهترین کلمه عبور Password

در دنیای مجازی دو کلمه به نام‌های کد کاربری و کلمه عبور که چیزی جز چند کاراکتر حرف و عدد نیستند، می‌توانند کلیدی باشند برای دستیابی به حساب بانکی و تمام دارایی شما! شاید این موضوع کمی‌دور از ذهن باشد ولی حقیقت دارد. در ایران هنوز فاش شدن کلمه عبور تا این حد اهمیت ندارد ولی دست کم با دستیابی به ای‌میل شما می‌توان نامه‌هایتان را خواند و به مسایل خصوصیتان وارد شد!

داشتن یک کلمه عبور خوب و مطمئن می‌تواند احتمال هک شدن ای‌میل شما را تا حد زیادی کاهش دهد. فراموش نکنید که هکر می‌تواند با داشتن کلمه عبور روزها در ای‌میل شما پرسه بزند و حتی برای دوستانتان نامه بفرستد. نامه‌هایی که شما هیچ اطلاعی از آنها ندارید. حتماً می‌پرسید کلمه عبور مطمئن چیست؟ برای انتخاب یک کلمه عبور مناسب نکات زیر را در نظر داشته باشید:

1. هیچ وقت کلمه عبورتان را ساده انتخاب نکنید. داشتن کلمه عبور ساده کار هکر را ساده می‌کند. مثلاً عدد 1234567 کلمه عبور بسیار ساده ای است که به آسانی به ذهن می‌رسد.

2. هیچ وقت مشخصات فردی را برای کلمه عبور انتخاب نکنید. نام، نام خانوادگی، شماره شناسنامه، نام همسر، شماره تلفن یا تاریخ تولد نمی‌تواند کلمه عبور مناسبی باشد.

3. بهتر است از ترکیب اعداد و حروف با هم برای ساخت کلمه عبور استفاده کنید.

4. استفاده ازSpace (فاصله) وShift تا حد زیادی از لو رفتن کلمه عبور شما جلوگیری می‌کند.

5. سعی کنید کلمه عبور خود را بین دو تگ «ََI I»قرار دهید.

6. استفاده ازAlt بصورت ترکیب با کاراکترهای دیگر مثل 0140Alt + می‌تواند موجب پیچیده تر شدن کلمه عبور شما شود.

چند گروه از کاربران اینترنت هستند که در ارتباط با کلمه عبورشان بیشتر دچار دردسر و گرفتاری می‌می‌شوند: یکی کسانی که وسواس دارند و هر روز کلمه عبورشان را تغییر می‌دهند. طبیعی است که تغییر مداوم کلمه عبور می‌تواند موجب فراموش شدن آن شود. دوم کسانی که زیادی راحتند و در هر مکان و زمانی بدون رعایت مسایل ایمنی ای‌میل خودشان را چک می‌کنند. دسته سوم کسانی هستند که چندین ای‌میل و وبلاگ با یک کلمه عبور دارند. این باعث می‌شود که اگر روزی کلمه عبورشان لو برود یا آن را فراموش کنند همه زندگی مجازیشان مختل شود. گروه بعدی افرادی هستند که کلمه عبورشان را مثل شماره تلفن یک دوست در دفترچه تلفنشان یادداشت می‌کنند و لازم به گفتن نیست که اگر دفترچه شان دست کسی بیافتد چه می‌شود!

آنچه گفتیم راه حل‌های ساده ای بود برای ساخت یک کلمه عبور مطمئن و مراقبت از آن ولی راه‌های پیچیده‌تری هم هست. یک نرم‌افزار در حال توسعه وجود دارد که شما می‌توانید نشانی سایت و کلمه عبورتان را به آن بدهید و بی هیچ دغدغه ای حفاظت از ده‌ها کلمه عبور را به آن بسپارید. شما فقط باید کلمه عبور اولیه نرم‌افزار را به خاطر داشته باشید. جالب این که حتی وقتی در سایت‌ها عضو شوید دیگر وارد کردن رمز و کد کاربری لازم نیست و خود نرم‌افزار کارها را انجام می‌دهد.

راه حل دیگر یک راه حل سخت افزاری است. سخت‌افزار جدیدی وجود دارد که مثل قفل پشت کیس شما نصب می‌شود. در این سخت افزار کدهای خاصی وجود دارد که مثلاً وقتی شما وارد یاهو می‌شوید خودش چک می‌کند و وارد ای‌میل یا سایت شما می‌شود. به این ترتیب دیگر نیاز به حفظ کردن و ورود کلمه عبور نیست. بر روی اثر انگشت و گنجاندن سخت افزاری در صفحه کلید هم کارهایی انجام شده اما هنوز با مشکلاتی مواجه است و استفاده آن عمومی‌نشده است.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٥
تگ ها :