هزینه راه اندازی یک Isp و درآمد Isp ها

- در این مقاله قصد داریم تا شما را بیشتر با هزینه‌های یک ISP آشنا ساخته و با هم به این جمع‌بندی برسیم که آیا بهایی که برای خرید کارت‌های اینترنت در بازار می‌پردازیم تا چه حد معقول است.در ابتدا عوامل درگیر و مؤثر در تعیین قیمت هر کارت را با هم مرور کرده و سپس به هر یک از آنها بیشتر خواهیم پرداخت:

1) سرمایه اولیه (مستقیم و غیرمستقیم)
2) هزینه‌های جاری (مستقیم و غیرمستقیم)
3) هزینه‌های بازاریابی
4) سود

1) سرمایه‌های اولیه:
الف) مستقیم: مطالب شماره قبل را یک بار دیگر در بخش تجهیزات مورد نیاز برای راه‌اندازی یک ISP جهت ارائه سرویس Dial up با هم مرور می‌کنیم. (فرض بر این است که ISP ما از خطوط E1 برای ارائه سرویس استفاده می‌کند)

تجهیزات مورد نیاز:10.000.000 تومان: 1 عدد: -Router 5300 Series -8 Port
6.400.000 تومان: 16 عدد: -E1 Modem
1.000.000 تومان: 1 عدد: -UPS + Butteries
1.500.000 تومان: 2 عدد: -Computer (Cache + Accounting)
2.000.000 تومان: 1 عدد: -Software (Accounting + Cache + Filtering)
1.000.000 تومان: 2 عدد: -Computer (Support)


خوب، همان‌طور که می‌بینید، فرض را بر این گذاشتیم که ISP مورد نظر ما دارای 8 عدد E1 (یا به عبارتی 240 عدد خط) جهت پاسخگویی به تماس‌های ماست. جمع این مبالغ که تشکیل سرمایه اولیه را می‌دهد معادل است با: 22.000.000

ب) غیرمستقیم: سرمایه اولیه غیرمستقیم شامل مواردی چون: میز، صندلی، تلفن، رک و ... می‌باشد که حداکثر رقمی معادل 8.000.000 تومان خواهد بود.
پس در مجموع می‌توان گفت، سرمایه اولیه جهت راه‌اندازی یک ISP با 8 عدد لینک E1 معادل است با: 30.000.000 تومان.
در قسمت‌های بعدی نحوه محاسبه این سرمایه در هزینه تمام شده را خواهیم دید.

2) هزینه‌های جاری:
الف- مستقیم: هزینه جاری مستقیم در ارائه سرویس Dial up توسط یک ISP، هزینه‌ای است که آن ISP برای تأمین لینک اینترنت مورد نظر و یا همان Band Width می‌پردازد. به طور کلی و مطابق تجربه می‌توان گفت به طور متوسط هر E1 به پهنای باندی معادل 192K (اینترنتی) نیازمند است.
توضیح: وقتی می‌گوییم 192Kbps اینترنتی، منظورمان پهنای باند با این مشخصه است:


- Receive: 192 Kbps
- (Send: 64 Kbps (Maxبا این توضیح به راحتی می‌توان محاسبه کرد که برای 8 لینک E1 به پهنای باندی معادل 192 × 8 = 1536 کیلوبیت بر ثانیه نیاز است.
1536Kbps را اصطلاحاً معادل5/1 مگابیت بر ثانیه می‌شناسیم . قیمت این پهنای باند بسته به نحوه تهیه آن در بازار (منظور از نحوه تهیه، در واقع تأمین‌کننده آن است، چنانچه می‌دانید پهنای باند در کشور توسط شرکت ارتباطات دیتای ایران و شرکت‌‌هایی موسوم به ICP ارائه می‌شود.) از حدود 2 میلیون تومان تا 3 میلیون تومان خواهد بود. ما در این مقاله، قیمت متوسط را 5/2 میلیون تومان فرض می‌کنیم.

ب: غیرمستقیم: منظور از هزینه‌های غیرمستقیم اجاره محل، آب، برق، هزینه‌های پرسنلی و سایر هزینه‌های جاری یک شرکت می‌باشد. این رقم حداکثر معادل است با 4 میلیون تومان در ماه.

3) هزینه‌های بازاریابی: چنانچه می‌دانید هر ISP جهت شناساندن خود در بازار نیاز دارد تا با روش‌های مختلف تبلیغاتی، حضور خود را به نوعی اعلام و حفظ نماید. علاوه بر آن در این مقاله هزینه لازم جهت تهیه کارت نیز به عنوان هزینه بازاریابی تلقی شده است. همچنین توزیع‌کننده و فروشنده کارت اینترنت در بازار همواره رقمی در حدود 30 تا 50 درصد از قیمت فروش هر کارت را به عنوان حق‌الزحمه مطالبه می‌کند.

توضیح: چنانچه مشاهده می‌کنید، رقم قابل توجهی از قیمت یک کارت که شما در بازار تهیه می‌کنید در واقع نه در جیب شما می‌رود و نه در جیب ISP مورد نظر شما، بلکه جذب جیب افرادی زحمت‌کش! به عنوان توزیع‌کننده و فروشنده سرازیر می‌شود.

توصیه!!!
به خریداران: فکر می‌کنم توصیه هر عقل سلیمی این است که بیشتر سعی کنیم کارت مورد نظرمان را به طور مستقیم از ISP مورد نظرمان تهیه کنیم.
به ISPها: اگر ISPها بر روی کارت خود درج کنند که در صورت خرید مستقیم مثلاً 20 یا 30 درصد تخفیف به خریدار تعلق خواهد گرفت، فکر می‌کنم معامله سودمندی برای هر دو طرف باشد.
خوب چنانچه شما هم تصدیق می‌فرمایید نمی‌شود گفت هر ISP دقیقاً چه مقدار هزینه جهت تبلیغات می‌پردازد چرا که این رقم کاملاً سلیقه‌ای و بسته به حجم و نوع تبلیغ آن ISP دارد.

البته هر چه تبلیغات یک ISP بیشتر باشد، مسلماً تعداد مشتری‌ها و در نتیجه تعداد خطوط مورد نیاز و همچنین پهنای باند مورد نظر هم بیشتر خواهد شد، ولی در نهایت قیمت تمام‌شده در مجموع کمتر خواهد شد. در این بخش هم مجبوریم پای تجربه را وسط بکشیم و بگوییم یک ISP با 8 لینک E1 حداکثر ماهیانه 1 میلیون تومان صرف تبلیغات خواهد کرد.

هزینه بعدی در این بخش هزینه کارت اینترنت بود که این رقم نیز بسته به نوع کارت (کارت مقوایی یا PVC) رقمی معادل 40 تا 100 تومان است. ما در اینجا این رقم را 70 تومان فرض می‌کنیم که برای کارت 10 ساعته به ازاء هر ساعت 7 تومان خواهد بود.

4) سود: به قول شاعر از هر چه بگذریم سخن .... خوش‌تر است. شما در جای خالی بگذارید پول ولی شاعر گفته است دوست!!!
این هم کاملاً به انصاف و توقع صاحبان ISP مربوط می شود. در اینجا برای اینکه به دست خود برای خود دشمن درست نکرده باشیم، میزان سود را به خود شما می‌سپاریم. لذا تا لطف دوستان ISP گریبانمان را نگرفته به سرعت برق و باد از آن می‌گذریم.

خوب، تا حالا گفتیم که یک ISP چه هزینه‌هایی دارد، اعم از هزینه‌های اولیه و هزینه‌های جاری و هزینه‌های سرمایه‌ای. اما نگفتیم که یک ISP چه درآمدی دارد! بله! یک ISP چه درآمدی دارد؟ آیا می‌توان گفت درآمد یک ISP چقدر است؟

اگر در بخش سود، توانستیم به لطایف‌الحیلی از مشخص کردن مقدار و میزان آن طفره برویم، اما در اینجا نمی‌توانیم. تجربه ثابت کرده است هر خط در یک ISP در طول شبانه روز حداقل 10 ساعت اشغال خواهد بود، گفتیم حداقل، چرا که این رقم بسته به سیاست‌های یک ISP در بازاریابی متفاوت است.

به عنوان مثال: ISPهایی که قیمت‌های مختلف برای ساعات مختلف شبانه روز در نظر می‌گیرند، می‌توانند این رقم را تا 50% افزایش دهند. پس با یک محاسبه ساده می‌توان دریافت که میزان ساعات فروش یک ISP با 8 عدد لینک E1 در طول یک ماه معادل است با:


(ساعت) 72.000= 30 × 10 × 30 × 8


چنانچه گفتیم این رقم می‌تواند تا 100.000 ساعت هم افزایش پیدا کند.

حالا وقت آن است که یک بار دیگر هزینه‌ها را با هم مرور کنیم تا بعد از آن بتوانیم با یک محاسبه ساده هزینه تمام شده هر ساعت را محاسبه کنیم:

1- هزینه سرمایه‌گذاری:
الف) استهلاک سرمایه: 20% در سال: 20% × 30.000.000= 6.000.000
ب) سود سرمایه: 20% در سال: 20% × 30.000.000= 6.000.000
در مجموع 12.000.000 تومان در سال و یا یک میلیون تومان در ماه.

2- هزینه‌های جاری: مجموعاً 6 میلیون تومان در ماه
3- بازاریابی:
الف) یک میلیون تومان تبلیغات
ب) هزینه کارت: 7 × 72.000 = 500.000 تومان
و در مجموع: 5/1 میلیون تومان

توضیح: در این قسمت خاطرتان هست که گفتیم 30 تا 50 درصد قیمت یک کارت توسط توزیع‌کننده و فروشنده دریافت می‌شود که در ادامه به آن هم خواهیم پرداخت.
خوب موافقید این اعداد و ارقام را به طور شسته و رفته در یک جدول با هم مرور کنیم؟
به جدول بالا کمی دقت کنید. منظورم ستون آخر است. مخصوصاً ردیف دوم. بله! منظورم هزینه پهنای باند است. خاطرتان هست در ابتدای امسال اعلان شد قیمت پهنای باند کاهش یافت؟ و مسؤولین در بوق و کرنا کردند که قیمت اینترنت برای مصرف‌کننده نصف شد؟ خودتان قضاوت کنید آیا با کاهش قیمت پهنای باند به میزان 50%، قیمت تمام شده هم 50% کاهش خواهد یافت؟

البته تازه اگر سایر هزینه‌ها نظیر اجاره حقوق پرسنل و ... که به طور کلی به آن هزینه‌های جاری غیرمستقیم گفتیم افزایش نیافته باشد. (چنانچه شما هم به راحتی می‌توانید محاسبه کنید، در صورت کاهش قیمت پهنای باند به میزان 50%، قیمت تمام شده یک ISP به ازاء هر ساعت نهایتاً 10% کاهش خواهد یافت.

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند، معمای چو حل گشت آسان شود، بله! معمای ما هم حل شد، یادتان هست، ریاضیات کلاس چهارم، پنجم ابتدایی؟

مسئله: یک ISP در هر ماه برای تهیه و تولید 72.000 ساعت اینترنت 9 میلیون تومان هزینه می‌کند، قیمت این ساعت اینترنت برای این ISP چند تومان است؟
جواب: تومان 80 = 72.000/ 9.000.000
IP مورد نظر ما برای هر ساعت اینترنت 80 تومان هزینه می‌کند.

خوب شما اینترنت را ساعتی چند می‌خرید؟ 150 تومان؟، 200 تومان؟، 250 تومان؟، 300 تومان؟ نمی‌دانم ولی اگر شما اینترنت را ساعتی 200 تومان می‌خرید، یعنی یک کارت 10 ساعته را به 2.000 تومان تهیه می‌کنید، حالا دیگر می‌دانید که ISP شما چقدر منصف است.

80 – 200= 120 تومان، خیلی زیاده! نه؟! عجب ISPها بی‌انصافند، نه؟!!!، جواب، نه! یادتان رفت؟ تا 50% از قیمت فروش را زحمت‌کشان! توزیع‌کننده و فروشنده صاحب می‌شوند. یک ISP که کارت 10 ساعته خود را 2 هزار تومان می‌فروشد، حداکثر 30% بابت توزیع و فروش می‌پردازد پس، 60 تومان از این مبلغ به دست ISP شما نمی‌رسد و رقمی که به اصطلاح بازار، دست ISP شما را می‌گیرد معادل است با 60 – 200= 140 تومان. که در این صورت سود ISP شما معادل بوده است با 80-140= 60 تومان (آخ آخ، ببخشید، این سطر را نباید می‌نوشتیم)

البته یادتان باشد، یک ISP علاوه بر هزینه‌هایی که گفتیم، هزینه‌هایی نظیر مالیات و بیمه هم دارد که ما در اینجا به آن اشاره‌ای نکردیم.
(این سطر را هم نوشتیم برای اینکه جبران دو، سه سطر بالاتر را کرده باشیم)

در انتها توجه شما را به جدول ذیل که به طور تقریبی قیمت تمام شده یک ISP با تعداد لینک‌های E1 متفاوت را نمایش می‌دهد. جلب می‌کنیم.

__________________

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٧
تگ ها :