پنج دلیل برای اینکه از لینوکس استفاده نکنیم

"من لینوکس رادوست دارم، از آن در سرور وسیستم رایانه‌ام‌استفاده می‌کنم، حتی لینوکس را بر روی سیستم بی‌سیم (‪ (WI-FI‬خود به کار برده‌ام اما لینوکس برای همه نیست".

متن فوق، مقدمه مقاله‌ای از " استیون ج. ووهان" (‪ (Steven J.Vaughan‬در سایت "لینوکس واچ" (‪ (Linux-Watch‬تحت عنوان " پنج دلیل برای استفاده نکردن از لینوکس " است.

این کارشناس نرم‌افزار در مقاله مذکور با نگارش خاص خود به شرح پنج دلیل و تفاوت سیستم عامل ویندوز (‪ (WINDOWS‬با لینوکس (‪ (LINUX‬پرداخته است.

"ووهان" دلیل اول را " پیچیده بودن لینوکس " دانست و خاطرنشان کرد: حتی سیستم‌های عامل کد باز (‪ (OPEN SOURCE‬مبتنی بر برنامه‌های گرافیکی مانند " ‪ " KDE‬و " ‪ " GNOME‬نیز بسیار پیچیده هستند.

وی با اشاره به‌اینکه در اجرای استفاده از " خط فرمان" (‪(COMMAND LINE‬ یا تنظیم یک فایل " پیکربندی" (‪ (CONFIGURATION‬نیاز دارید، تصریح کرد: در اجرا کردن ویندوز شما به " خط فرمان " یا تنظیم ثبت (‪ (REGISTRY‬این سیستم عامل نیاز دارید.

وی افزود: البته‌در هنگام ثبت ویندوز به شما اعلام می‌شود که با یک اشتباه ممکن است سیستم شما برای همیشه نابود شود.

این کارشناس دلیل دوم را "مشکل بودن نصب لینوکس" دانست و گفت: برای نصب سیستم‌های عامل موجود لینوکس شما نیاز به گذاشتن یک "سی‌دی"(‪ (CD‬یا "دی وی دی"(‪ ،(DVD‬فشار دادن کلید اینتر(‪ (Enter‬و تعیین یک نام برای سیستم رایانه خود به منظور مدیریت دارید.

"ووهان" ادامه داد: اما درباره ویندوز، شما با گذاشتن یک ‪ CD‬یا‪ DVD ‬باید تمام کارهایی را که برای نصب لینوکس انجام دادید تکرار و فورا تمام برنامه‌های اصلاحی ویندوز(‪ (PATCH‬را بارگیری(‪ (DOWNLOAD‬و نصب کنید.

به گفته وی پس از طی مراحل نصب ویندوز، "سیمانتک" (‪ (Symantec‬به هنگام اتصال به اینترنت برنامه‌های اصلاح نشده (‪ (UNPATCHED‬را چند ساعت قبل از به مخاطره افتادن رایانه شما پیدا می‌کند.

وی بیان داشت: یافتن برنامه‌های اصلاح نشده لینوکس ممکن است ماهها طول بکشد اما به نظر شما حسن این کار چیست.

" کافی نبودن برنامه‌های کاربردی لینوکس " دلیل سوم " ووهان " می‌باشد به طوریکه وی با برشمردن برخی از نرم افزارهای کاربردی لینوکس آنها را با برنامه‌های ویندوز مقایسه می‌کند.

به گفته وی لینوکس دارای نرم افزارهایی مانند مرورگر، پست الکترونیکی و ویرایشگر است اما در مورد ویندوز گزینه‌های انتخاب بیشتری وجود دارد.

"ووهان" خاطرنشان کرد: اما نرم افزارهای کاربردی ویندوز نیز دارای مشکلات خاص خود هستند.

این کارشناس دلیل چهارم برای ادعای خود را، " امن نبودن لینوکس " عنوان کرد و گفت: اگر مایکروسافت این جمله را بگوید حتما درست است البته به شرطی که یک هفته خبری از مشکلات امنیتی ویندوز نخوانیم.

وی سپس این پرسش را مطرح کرد: واقعا به چه کسی بیشتر اعتماد دارید، مایکروسافت یا چشمان خودتان.

وی دلیل پنجم را " گران بودن لینوکس " دانست و با مطرح کردن این سوال که آیا شما مایکروسافت را یک دروغگو می‌نامید، اظهار داشت: برخی از کمپانیهای لینوکس برای پشتیبانی نرم‌افزارهای خود حق‌الزحمه دریافت می‌کنند یا محصولات خود را می‌فروشند.

وی تاکید کرد: آنها چطور جرات این کار را پیدا می‌کنند وقتی که می‌توان این برنامه‌ها را به طور رایگان از اینترنت دریافت کرد.

این کارشناس با اشاره به نصب بودن سیستم عامل ویندوز بر روی رایانه خریداری شده، گفت: توجه کنید این ویندوز موجود چندان رایگان هم نیست چرا که درصد بالایی از قیمت رایانه شما به دلیل نصب همین سیستم است.

وی ادامه داد: شما بعد از نصب ویندوز باید نرم‌افزارهای امنیتی را به قیمتهای بالایی خریداری کنید تا بتوانید یک سیستم عامل امن داشته باشید.

"ووهان" در پایان مقاله خود تاکید کرده است که مطلقا هیچ چیز کاملا خوبی وجود ندارد.

یک کارشناس نرم‌افزار در رابطه با این مقاله گفت: نویسنده به برخی از نکته‌ها به طور جدی پرداخته اما در چند مورد مزاح کرده است.

" عباس اکبری " اظهار داشت: سیستم عامل کد باز لینوکس تا حدی امن شده، اما باید توجه کنیم که حفره‌های امنیتی ویندوز چندین برابر لینوکس است.

وی افزود: نصب لینوکس بدون داشتن دانش حرفه‌ای امکان پذیر نیست و برنامه‌های کاربردی تحت این سیستم عامل نیز کم است.

اکبری یادآور شد: برخی از برنامه‌ها و سیستمهای تحت لینوکس مانند سرورها نیز از نظر قیمت گرانتر از ویندوز است.

به‌گفته وی با این وجود سیستم عامل لینوکس دارای مزیتهای فراوانی می‌باشد و استفاده از آن در جایگاههای خاصی نسبت به ویندوز بسیار باصرفه‌تر است.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٩
تگ ها :