آموزش asp.net (جلسه8)

کنترل SqlDataSource

کنترل SqlDataSource در داخل toolbox و سربرگ data قرار داردبا قرار دادن این کنترل بر روی وب فرم پنجره کوچک زیر نمایش داده می شود . بدین طریق می توان دستورات این کنترل را ایجاد کرد .
 

با کلیک کردن بر روی گزینه configure data source در تصویر بالا فرم زیر به نمایش در می آید که در آن می بایست connection string خود را مشخص کنید . connection string یک رشته است که نوع و محل و چگونگی اتصال به پایگاه داده را مشخص می کند . از لیست باز شدنی connection string مربوط به پروژه خود را انتخاب کنید .در صورتیکه برای اولین بار این کار را انجام بدهید ، visual studio از شما در مورد ذخیره این connection string در web.congif سوار می کند .
در فرم زیر شما می توانید نامی برای این connection string انتخاب کنید و آن را در web.config ذخیره کنید .سپس شما می بایست که دستور select کنترل را مشخص کنید
دکمه های زیر برای ایجاد دستور select به کار می روند .
دکمه where برای مشخص کردن بخش where دستور select ، و دکمه order by هم برای مشخص کردن بخش order by دستود به کار می رود
با کلیک کردن بر روی دکمه advanced دیالوگ بعدی به نمایش در می اید


در این فرم شما می توانید با انتخاب گزینه اول ، دستورات  insert , update, delete  را بر اساس دستور select بسازید .درمرحله بعد می توانید با تست کردن نتیجه را مشاهده کنید .
Data Binding


در مورد اکثر کنترل های لیستی از این روش می توان استفاده کرد .

AppendDataBoundItems property
در صورتیکه این صفت را true قرار دهید آیتم هایی که از پایگاه داده گرفته می شوند به آیتم هایی که در designer برای کنترل تعریف شده اند اضافه می شود در غیر این صورت آیتم های طراحی شده در designer پاک می شوند

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/۱٦
تگ ها :