کنترل کامپیوتر از راه دورکامپیوتر با نرم‌افزار PCAnyWhere

 
نیکا ماجد اسدی
بهمن ماه 85 شماره 29

اشاره :
در افسانه‌های قدیمی ‌انسان‌هائی وجود داشتند که می‌توانستند در آن واحد در دو جای مختلف حضور داشته باشند، این انسان‌ها از قدرت مافوق طبیعی برخوردار بودند و جزو انسان‌های عادی به شمار نمی‌رفتند؛ ولی آیا قصه پردازان قدیمی ‌به این که روزی انسان‌های عادی به راحتی بتوانند در چندین مکان دور از هم اعمال نفوذ بکنند را می‌کردند؟ امروزه نرم افزارهائی وجود دارند که می‌توانند ما را از طریق خطوط تلفن یا انواع شبکه‌ها به این کار قارد سازند. یکی از این نرم افزارها PCAnyWhere نام دارد که این کار را به سهولت انجام داده و ابزارهای مفیدی را برای اتصال به دیگر سیستم‌ها و کنترل کامل آنها فراهم می‌کند.


اشاره :
در این مقاله تنها به ارتباط از طریق مودم پرداخته شده است در حالیکه بیشترین استفاده از این نرم افزار در شبکه های محلی است که بهتر است بیشتر به آن پرداخته شود یعنی بخش  Network, Cable, DSL و ذکر نکات زیر در این بخش ضروری است:
1- ضرورت نصب نسخه host only روی همه سیستم های شبکه محلی و نصب Remote only روی تنها یک کامپیوتر. 
2- نحوه قفل کردن صفحه کلید توسط کامپیوترremote . 
3- تنظیمات Host در حالت شبکه به ویژه launch with windows .   
4- نحوه اضافه کردن host و اتصال به آن از طریق دادن نام یا Ip در قسمت Setting
مورد دیگر توضیح اتفاقاتی است که بعد از اتصال روی می دهد مثل مراحل اتصال , پرسیده شدن نام و رمز عبور Caller و امکاناتی که بعد از اتصال در اختیار Remote است مثل فرستادن پیام یا Alt+ctrl+del یا قفل کردن صفحه کلید Host , تبادل فایل و ...
در مورد PCAnywhere Tools هم توضیحاتی داده شود.

در کل مقاله گویای خواص بسیار زیاد این نرم افزار نیست و لازم است بیشتر به آن پرداخته شود مخصوصا در قسمت LAN .
فکر می‌کنید موارد استفاده این نرم افزار که با  ارتباطاتی مانند از طریق مودم ، انواع شبکه‌ها، کابل مستقیم و DSL به همه جا سرک می‌کشد، چیست؟
هیچ به این نکته فکر کرده‌اید که اگر مدیر یک شبکه گسترده بودید و سازمان شما آنقدر وسیع بود که اگر می‌خواستید برای سرویس و یا رفع اشکال هر کامپیوتر به محل مورد نظر بروید بایستی مسافتی بسیار طولانی را طی می‌کردید؟
موضوع شبکه‌ها و پشتیانی آنها همزاد یکدیگرند پس نمی‌توان شبکه‌ای را متصور شد که به حال خود رها شود همچنین گستردگی شبکه‌ها و دوری مسافت نیاز به ابزارهای کمکی که با مدیران را قادر سازند تا از دفتر کارشان همه کارها را انجام دهند، تقویت می‌کند. همچنین  این نرم‌افزار شما را نه به عنوان مدیر یک شبکه بلکه به عنوان یک کاربر عادی نیز کمک می‌کند که به کامپیوترهای دیگری که قبلا تعیین و مقدمات لازم را بر روی آنها فراهم کرده اید متصل و کنترل آنها را در دست بگیرید مثلا  نیاز دارید مطلبی را به دوستتان در شهری دیگر به صورت گام به گام آموزش دهید ، به سیستم وی متصل و همه کارها را در مقابل چشمان وی از خانه خود انجام می‌دهید.
در این مقاله با این نرم افزار آشنا می‌شوید.

•‌ اقدامات پیش از نصب نرم‌افزار PCAnyWhere
قبل از نصب نرم‌افزار ابتدا باید از صحت مودم و نصب آن مطلع شوید.در دستگاهی که می‌خواهید بوسیله آن با مقصد ارتباط برقرار کنید، کارت مودم و درایور آن را نصب نمایید. و از نصب صحیح مودم و درایور آن اطمینان حاصل کنید. برای تسن مودم مراحل زیر را انجام دهید:

1ـ روی آیکونMy Computer راست کلیک و گزینه Manage را انتخاب نماییدابتدا بر روی گزینه Device Manager و سپس بر روی گزینه مودم کلیک کنید.بر روی مودم کلیک سمت راست و سپس گزینه Properties  را انتخاب نمایید.

2ـ در پنجره‌ای که ظاهر می‌شود برگه Diagnostics را انتخاب نمایید.

3ـ دکمه Query Modem را کلیک نمایید و منتظر بمانید تا سیستم شما با مودم ارتباط برقرار نموده آن را تست نماید. چنانچه مودم را صحیح نصب کرده باشید در قسمت Command فرمان‌های ارسال شده به مودم و در قسمت Response پاسخ‌های صحیح مودم به سیستم ارسال و نمایش داده می‌شود.
 در غیر اینصورت درایور مودم را دوباره نصب نمایید.

نصب نرم افزار PCAnyWhere
1- فایل pcAnywhere-Remote Only.exe را ازCD  ماهنامه نصب نمایید.
2- در پنجره خوش آمدگوییNext  را بزنید.
3- در پنجره موافقت نامه گزینه I accept …  را انتخاب وNext  کنید.
4- در پنجره اطلاعات کاربری، نامی ‌را برای خود در نظر گرفته وNext  بزنید.
5- در صورتیکه تمایل دارید مسیر نصب برنامه pcAnywhere را تغییر دهید، با زدن دکمه Change، مسیر نصب را تعیین کنید و سپس Next  بزنید.
6- با تیک زدن گزینه Symantec pcAnywhere، یک Shortcut در دسکتاپ خود قرار دهید. سپس دکمه Install را بزنید.
7- مرحله بعدی، به روز رسانی برنامه pcAnywhere می‌باشد. (در صورت تمایل، اتصال به اینترنت را برقرار و دکمه Next را بزنید) در غیر این صورت دکمه Cancel را بزنید.
8- مرحله بعدی مرحله ثبت نام اینترنتی نسخه pcAnywhere می‌باشد. با زدن دکمه Skip  و سپس دکمه Yes ، این مرحله را رد و سیستم را ریست کنید.
9- در مرحله بعدی دکمه Finish را بزنید

پیکربندی تنظیمات نرم افزار PCAnyWhere (نسخه سرور)
1- کلیک بر روی آیکونی که بر روی دسکتاپ قرار دارد برنامه اجرا نمایید

شکل 1


در صورتی که برای اولین بار برنامه را اجرا می‌کنید، پنجره درخواست عضویت ظاهر خواهد شد، دکمه Skip  و سپس Yes را بزنید تا برنامه اجرا شود.

2- از گزینه‌های سمت چپ، گزینه Remotes   را از پانل pcAnywhere Manager کلیک نمایید. با انتخاب گزینه Remotes ، در پانل سفید سمت راست گزینه‌های مربوط  به نحوه اتصال ظاهر می‌شود

شکل 2این گزینه‌ها عبارتند از:
- Direct (اتصال مستقیم کامپیوتر به کامپیوتر از طریق کابل)
- File Transfer از طریق پروتکل TCP/IP
- Modem (اتصال به کامپیوتر راه دور از طریق مودم)
- Network, Cable, DSL (اتصال به کامپیوتر موجود در شبکه)
- Remote Management  (مدیریت از راه دور)

توجه : با کلیک روی هر کدام از گزینه‌های پانل Manager، گزینه‌های مربوط به آن در پانل Action  ، فعال می‌شود.بعد از انتخاب گزینهRemote  از پانل  Manage، گزینه Add را از پانل Action کلیک نمایید. از لیست موجود نوع اتصال خود را با کلاینت انتخاب نمایید. در اینجا نوع اتصال ما از طریق مودم می‌باشد لذا گزینه COM1  را انتخاب وNext  را می‌زنیم.

توجه: ممکن است مودم شما بر روی  COM پورت‌های دیگری نصب باشد. برای اینکه متوجه شوید مودم بر روی کدام COM  پورت نصب است مراحل زیر را طی کنید:
باکلیک راست بر روی My Computer گزینه Manage را و سپس گزینه Device Manager را انتخاب کنید. سپس مودم مورد نظر خود را انتخاب نموده و کلیک راست Properties می‌زنیم .

شکل 3


در پنجره بعدی اطلاعات مربوط به Login ظاهر می‌شود. Next بزنید. آیکونی به لیست آیکون‌هایRemote اضافه می‌شود. نام کامپیوتری که می‌خواهید به آن وصل شوید را برای آن تایپ نمایید تا بعدها دسترسی به آن آسان‌تر باشد. در اینجا ما نام Client را برایش در نظر می‌گیریم. با کلیک راست و Properties روی Client ، پنجره خصوصیات ظاهر می‌شود .

شکل 43- در برگه Connection Info، با توجه به انتخاب نوع اتصال، گزینه‌های موجود در برگه Settings تغییر می‌یابد. در حال حاضر نوع اتصال ما مودم می‌باشد. بنابرین COM پورت مورد نظر را انتخاب می‌کنیم.

4- در برگه Settings، شماره تلفن سیستم کلاینتی که قصد دارید به آن متصل شوید را وارد نمایید.

توجه : سیستم کلاینت حتما باید دارای مودم باشد و به کابل تلفن متصل باشد.
در قسمت Connection Options تعداد تلاش‌های ما برای اتصال به کلاینت (چنانچه خط اشغال باشد) و نیز زمان بین دو تلاش تنظیم می‌شود .

شکل 55- در برگه Security Option، نحوه رمزگذاری اطلاعات و داده‌های ارسالی بین سرور و کلاینت تعیین می‌شود. که حالت پیش‌فرض None  می‌باشد.

6- در قسمت Protected Item،  رمز عبوری را برای Client در نظر بگیرید، تا فقط خود شما بتوانید تنظیمات مربوط به مراحل 4 تا 8 را تغییر دهید. در صورتیکه بخواهید رمز عبوری را تعیین کنید، باید یکی از گزینه‌های مربوطه را انتخاب نمایید. یعنی مشخص کنید که در چه مواردی از کلمه عبور مورد نظر استفاده شود, اگرگزینه Require to view properties را انتخاب کنید فقط با آن می‌توان تنظیمات را دید در صورت انتخاب گزینه دوم بوسیله این رمز می‌توان تنظیمات را تغییر هم داد.

7- OK کنید تا پنجره Remote Properties Client  بسته شود.

8- از این به بعد هر زمان که بخواهید به سیستم Client  وصل شوید، با کلیک راست روی نام Client و انتخاب گزینه Start Remote Control  به کامپیوتر Client  متصل می‌شوید(البته تنظیمات Client باید صحیح باشد و کلاینت آماده پذیرش اتصال باشد). برای هر تعداد کلاینتی که قصد اتصال راه دور به آن  داشتیم مراحل 3 تا 10 را تکرار می‌کنیم

شکل 6

تشریح پانل pcAnywhere Manager
گزینه Remote: امکان تعیین نوع ارتباط و یا ایجاد ارتباط جدید جهت اتصال به کلاینت‌ها.

گزینه Quick Connect: کاربرد این گزینه در اتصال از راه دور با تلفن/مودم می‌باشد. این گزینه امکان اتصال فوری را به شما می‌دهد. با انتخاب این گزینه،  شماره تلفن کلاینت مورد نظر را تایپ کرده و به سیستم وصل شوید.

شکل 7


گزینه Quick Deploy and Connect: کاربرد این گزینه فقط در شبکه می‌باشد. این گزینه امکان اتصال سریع به هر کدام از کامپیوترهای موجود در شبکه را فراهم می‌آورد. با کلیک روی این گزینه در واقع workgroupها و کامپیوترهایی که به Domain اتصال دارند(در صورت وجود) نمایش داده می‌شوند به همراه کامپیوترهایی که زیر گروه هر کدام هستند. توجه داشته باشید که باید نسخه کلاینت PCAnyWhere در هرکدام از کلاینت‌های مورد نظر، به همراه تنظیمات آنها نصب شده باشند. همچنین می‌توانید نام کامپیوتر و یا آدرس IP آن کامپیوتر را تایپ نمود و دکمه Connect را بزنید

شکل 8


گزینه Favorite: جهت اضافه کردن لیستی از ارتباط با کاربرانی که بیشتر مورد توجه و نیاز شما می‌باشند بکار می‌رود.

گزینه History: رویدادهای مربوط به اتصال سرور به کلاینت‌ها به همراه زمان، نوع و وضعیت اتصال آنها می‌باشد.

گزینه pcAnywhere Tools: ........................................................؟

Optimization Wizard: با تنظیمات این ویزارد قادر به بهبود وضعیت صفحه نمایش سیستم کلاینت در حین برقراری ارتباط با سیستم خواهید بود. در اولین پنجره ای که ظاهر می‌شود Next  بزنید. پنجره بعدی، پنجره ColorScale  می‌باشد. که می‌توان تعداد رنگ‌های نمایشی را مشخص کرد.هر چقدر میزان رنگ‌ها کمتر باشد، صفحه نمایش سیستم کلاینت سریعتر بالا می‌آید وکار راحت‌تر است. پنجره بعدی Resolution Synching می‌باشد که برای بهبود کیفیت تصاویر می‌باشد. پنجره بعدی Desktop Optimization  است که شامل دو گزینه می‌باشد ؛

شکل 9• گزینه اول Active Desktop که دسکتاپ کلاینت را غیر فعال می‌کند. (توضیح در زیر).
• گزینه دوم مربوط به غیر فعال کردن screen saver  و wallpaper می‌باشد.
توضیح: Active Desktop یا دسکتاپ فعال، یکی از امکانات ویندوز می‌باشد، که می‌توان صفحه وب دلخواه خود را بصورت زنده در دسکتاپ خود قرار دهیم. برای انجام این کار بدین صورت عمل نمایید:
با کلیک راست در دسکتاپ کامپیوتر و انتخاب گزینه Properties، برگه Desktop سپس دکمه Customize   Desktop و سپس برگه Web را انتخاب نمایید. در این قسمت می‌توانید تنظیمات مربوط به Active Desktop را انجام دهید

شکل 10


پیکربندی تنظیمات نرم افزار PCAnyWhere (نسخه کلاینت)
نصب نرم افزار:
فایل نصب برنامه pcAnywhere-Host Only.exe را ازCD  ماهنامه نصب نمایید.مراحل نصب نسخه کلاینت کاملا مشابه مراحل نصب نسخه سرور می‌باشد. یک shortcut در دسکتاپ ایجاد می‌شود به نام Symantec pcAnywhere آنرا اجرا نمایید.

1- برنامه را از میز کار خود اجرا نمایید.در صورتی که برای اولین بار برنامه را اجرا می‌کنید، پنجره درخواست عضویت ظاهر خواهد شد، دکمه Skip  و سپس Yes را بزنید تا برنامه اجرا شود.

2- از گزینه‌های سمت چپ، گزینه Host   را از پانل pcAnywhere Manager کلیک نمایید.

3- با کلیک روی گزینه Hosts  ، پانل Action ظاهر می‌شود. از پانل Action، گزینه Add را انتخاب نمایید. در اولین پنجره‌ای که ظاهر می‌شود، نوع اتصال خود به سرور را تعیین کنید (در اینجا مودم) و Next می‌زنید.

شکل 114- در این مرحله تنظیمات دیگری هم وجود دارد. تنظیماتی مانند اجرای برنامه با بالا آمدن ویندوز، اجرا برنامه به صورت سرویس.

5- در این پنجره نوع رمزگذاری و اعتبارسنجی برنامه تعیین می‌شود.

6- در مرحله بعد، با کلیک روی دکمه Add، نام کلاینتی را که قصد اتصال به سرور شما را دارد، را تعریف کنید.  در پایان دکمه Finish را بزنید. مشاهده می‌کنید که یک New Host به لیست اضافه شده است. نامی ‌برای آن در نظر بگیرید.در اینجا نام Client  را برای آن در نظر می‌گیریم

شکل 12


7- با کلیک راست Properties  روی نام Client، پنجره Host Properties آن کلاینت ظاهر می‌شود که از برگه‌هایی تشکیل شده است. در برگه Settings تنظیماتی مانند شکل13مشاهده می‌شود.

شکل 138- در برگه Caller می‌توان نام و کلمه عبور کلاینت‌ها را اضافه کرد .

شکل 14


روی دکمه New Item کلیک کنید   تا پنجره Caller Properties ظاهر شود. در این پنجره مشخصات خود را وارد و Ok نمایید.

توجه:
نام کاربری و کلمه عبوری که در سرور آن را تنظیم کردید را در اینجا وارد نمایید

شکل 15


در پنجره Callback ، می‌توان شماره تلفن کامپیوتری که می‌خواهید به آن وصل شوید را بدهید. Callback بدین معنی است که هزینه اتصال تلفنی شما به عهده شرکتی است که به آن می‌شوید دارد. (البته توجه داشته باشید که شرکت سرور باید این امکان را در سیستم خود تعریف کرده باشد)
در قسمت Privileges، اجازه دسترسی‌ها به سیستم خود در هنگام اتصال را کنترل می‌کنید. به عنوان مثال اجازه می‌دهید که سیستمی ‌که به سیستم شما متصل می‌شود:
1- کنترل کامل سیستم شما
2- محدود کردن کنترل به مواردی مانند :
a. فایل‌هایی را آپلود کند.
b. فایل‌هایی را دانلود کند. و غیره.

شکل 16در قسمت Protected Item رمز عبوری برای کاربری که در مرحله 4 ایجاد کردید، تعریف می‌کنید. تا فقط خود شما بتوانید تنظیمات مربوط به مراحل 5 تا 7 را تغییر دهید.
9- در برگه Security Options، تنظیمات امنیتی کاربر اتصالی خود را مشخص کنید

شکل 1710- در پنجره Host Properties، نام کلاینتی را که اضافه کرده‌اید، نمایان می‌شود.اکنون نرم افزار کلاینت شما بصورت کامل نصب و تنظیمات آن انجام شد.
•  نحوه برقراری ارتباط
1- هر زمان که می‌خواهید به شرکت مربوطه (سرور) اتصال برقرار کنید، برنامه را اجرا کرده، کلاینت مورد نظر را از لیست Hosts‌ها انتخاب کنید و Start Host را کلیک نمایید. با کلیک روی این گزینه، آیکونی در system try  (کنار ساعت سیستم) نمایان می‌شود (   ) با کلیک راست روی این آیکون و انتخاب Display Status وضعیت برقراری اتصال شرکت با سیستم شما مشخص می‌شود

شکل 18
  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٧:٢۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤