سرویس پیام کوتاه یا SMS

 
نسرین سادات جزایری پور
دی ماه 85 شماره 28

اشاره :
اگر این سوال یک دهه پیش مطرح می‌شد شاید درصد بسیاری از پاسخ ها به صبر کردن تا انتهای جلسه و یا برهم زدن نظم جلسه ختم می شد که هر دو گاهی عواقب بدی نیز در پی داشت. باز به گذشته بازگردیم زمانی که به تازگی اولین سری سیم کارتهای تلفن همراه وارد جامعه شد و تعداد اندکی از مردم می توانستند از امکانات صوتی شبکه موبایل استفاده کنند اغلب پیش میامد که شبکه موبایل مناطق بسیاری را پوشش نمی داد و یا کیفیت انتقال صدا بسیار پائین بود و موبایل ها که انتظار می رفت وسیله ای برای سرعت بخشیدن به امور باشند باز هم نمی توانستند گره ای از مشکلات باز کنند. درآن زمان اگر کار مهمی با شخصی وجود داشت منوط به یافتن وی و صحبت کردن با او بود. اما امروزه با توسعه شبکه موبایل در کشورمان در صد بالائی از افرادی که موقعیتهای مشابهی را تجربه کرده اند استفاده از یک سرویس ارزان, سریع, مطمئن و دوست داشتنی به نام SMSرا تنها راه حل مشکل می دانند. هریک از ما روزانه به طور متوسط ده‌ها SMS فرستاده و یا دریافت می کنیم و برای برخی از ما زندگی بدون آن امکانپذیر نیست ؛‌ گاهی SMS ها به یاری ما در موقعیت های حساس می شتابندو شاید به وسیله ای برای اوقات فراغت تبدیل شده اند. به زبان ساده SMS سرویسی است که به کاربران اجازه می دهد پیام‌های کوتاهی به صورت متنی از طریق تلفن های موبایل خود ارسال کنند.این پیام‌ها واقعاً کوتاه هستند. 160 حرف برای پیام‌های مشتق از لاتین وحداکثر70 حرف برای زبان های غیر لاتین مثل فارسی , عربی وچینی. با وجود استفاده بالا از این سرویس آیا تا به حال به این فکر کرده اید که SMS هایتان چگونه به این سرعت فرستاده می‌شوند؟ چه مسیری را طی می کنند و چگونه امنیت‌شان تامین می‌شود؟ چرا تنها اجازه دارید160 کاراکتر تایپ کنید؟ و ده‌ها چرای دیگر که این مقاله سعی در پاسخگوئی به آنها دارد.


تصور کنید در جلسه مهمی نشسته اید؛ ناگهان به یاد می آورید که بایستی پیغام بسیار مهمی را به یکی از همکارانتان بدهید امکان خروج  و یا تماس تلفنی وجود ندارد چه راهی به ذهنتان می‌رسد؟

پیدایش SMS
زمانیکه مردم اروپا در اوایل دهه 80 میلادی اولین تلفن بی سیم که می توانست رومینگ یکپارچه‌ای برای مشترکان در کشورهای مختلف را فراهم آورد را دیدند ؛ دانشمندان آمریکائی در تلاش برای گنجاندن صدای آنالوگ در لفافه دیجیتال بودند و اولین نسخه تکنولوژی  TDMAو سپس  CDMA را  در دهه نود ارائه دادند و دقیقا در همین اثنی اروپائی‌ها با ارائه GSM که به عنوان سیستمی جهت انتقال صدای آنالوگ به همراه قابلیت‌های دیجیتال بالقوه پایه گذار شایع ترین سرویس ارتباطی موبایل دراروپا و آسیا شدند.
GSM, پرکاربردترین استاندارد مورد استفاده برای تلفن‌های موبایل در دنیاست که توسط 2 میلیارد نفر در 212 کشور دنیا مورد استفاده قرا ر می‌گیرد , فراگیری GSM باعث ایجاد ارتباط راحت بین سریس دهنده‌ها ( Roaming ) در کشورهای مختلف شده است.
دقیقا مانند دیگر سرویس های مبتنی بر GSM کسی نمی‌تواند ادعای پدری SMS را بکند تنها می‌توان گفت این سرویس از دامان GSM به رشد رسید و اولین پیام کوتاه در دسامبر سال 1992 از یک کامپیوتر شخصی به یک تلفن همراه تحت پوشش شبکه Vodafone GSM فرستاده شد و به تدریج به عنوان مهمترین سرویس بعد از سرویس Voice در شبکه های موبایل شد به طوریکه امروزه SMS  بسیار فرا گیر شده است و هر ماه تعداد پیغام‌های ارسال شده بوسیله آن زیاد تر می‌شود.
SMS تمام مزایای دیجیتال را برای انتقال پیام‌های متنی بر روی شبکه GSM با خود به همراه دارد و در فرکانسی بالا از شبکه , جائی که کمترین ترافیک را دارد حرکت می‌کند پس سرعت بالاتر و استفاده بهینه از پهنای باند را در پی دارد این سیستم با قابلیت  Point to Point  ( از یک مشترک به مشترک دیگر ) و روش ارسال پیام به طور عمومی توانسته است از یک حرف جایگاه با ارزشی را به لحاظ اقتصادی برای اپراتورهای ارائه دهنده و از طرف دیگر تسهیلاتی را برای مشترکان فراهم آورد . SMS نیز یکی از این مشخصه های دیجیتال سودمند است که یکی از بزرگترین زمینه‌های نسل دوم و سوم تکنولوژی بی سیم است که بررسی ساختار و پیدایش آن منوط به اطلاع در مورد تکنولوژی های بی سیم ونسل‌های آنها است.

سیرتکامل نسل های تکنولوژی موبایل
استفاده امروزه ما از تکنولوزی موبایل و سرویس های متنوع جانبی آن مدیون راه پر فراز و نشیبی است که در چند دهه اخیر پیموده شده است. از شروع کار با سیستم های نظامی آنالوگ گرفته تا انتقال پیام‌های چند رسانه‌ای تلاش‌های فراوانی برای بهبود سرعت , کیفیت و یکپارچگی سیستم های موبایل انجام شد.
نسل‌های موبایل به 4 نسل کلی تقسیم می‌شود که گاهی برای تقسیم بندی بهتر سرویس های مبتنی بر آنها این نسل ها را به چندین زیر مجموعه کو چکتر تقسیم می کنند. جدول یک شامل این نوع طبقه بندی  برای نشان دادن سیستم های ابداع شده در توالی 3 نسل اولیه است؛ نسل صفر در این طبقه بندی تنها نشان دهنده اولین تلاشها در این زمینه است و در حقیقت نسل اول مبدا حقیقی این دسته‌بندی به شمار می رود ؛ نسل چهارم نیز به عنوان جدید ترین عضو این خانواده مراحل تحقیق و بررسی را می پیماید.

جدول 1

نسل اول
اکثر تجهیزات این نسل در ابتدا کارکرد نظامی و امنیتی  داشته و رفته رفته وارد استفاده های عمومی شدند تقریبا همه آنها آنالوگ بوده و بیشترین ترافیک شبکه توسط کانالهای صدا اشغال می شده است. در محدوده فرکانسی 800 مگاهرتز و نرخ انتقال اطلاعات  9.6 Kbpsقرار دارد و تکنولوژی‌هائی مانند Amps NMT  ،  AMPS ،  Hicap  ،  CDPD  ،  Mobitex  ،  DataTac را تحت پوشش دارد. از لحاظ حجم ، محدود و از لحاظ امنیتی ناکار آمد است.

نسل دوم
تمامی استانداردها در این نسل دیجیتالی و با اهداف تجاری ایجاد شد و شامل دو گروه اصلی , یکی از اروپا و دیگری از آمریکا است. در حدود 60% بازار کنونی در دست استانداردهای اروپائی است. در محدوده  فرکانسی 1900 ، 900 ، 800  مگاهرتز و نرخ انتقال اطلاعات9.6   تا14.4 kbps  قرار دارد.
 استانداردهای متنوعی از تکنولوژی‌های  Cdma ،Tdma  را مانند:
 GSM ، HSCSD ، PDC ، GPRS ، PHS ، CSD ، IS-95 ، D-AMPS ، iDEN ، EDGE ( EGPRS ) ،
 
CDMA2000 ( 1xRTT / IS-2000 ) ، WiDEN پوشش می‌دهد.
 کانال‌هایData ، Voice در آن قابل انتقالند . امنیت بهتر ، حجم بیشتر و ظهور SMS در نسل دوم از مشخصه‌های آن است .

نسل سوم
برای پاسخگوئی به حجم وسیع مشترکان ( افزایش ظرفیت شبکه ها ) نسل سوم جهت ایجاد بستری پر سرعت برای انتقال اطلاعات چند رسانه ای شروع به رشد کرد در حقیقت سیستم‌های نسل 3 نوع تقویت شده نسل 2 هستند که در این میان نسل 5 / 2  در محدوده فرکانسی 1900 Mhz  و نرخ انتقال اطلاعات56  تا  Kbps 144قرار دارد. در نسل 3 محدوده فرکانسی  به2  GHZ  رسیده و نرخ انتقال اطلاعات بالا رفته است.
تکنولوژی‌های 3.75G – HSUPA  ، 3.5G – HSDPA ، GAN/UMA ، TD-SCDMA
،
 
1xEV-DO / IS-856 ، FOMA ، UMTS ( 3GSM ) ، W-CDMA را پوشش می‌دهد.
علاوه بر انتقال Packet های Data ،  Voiceانتقال با سرعت بالای پیام‌های چند رسانه‌ای را نیز پوشش می‌دهد . علاوه بر SMS  و EMS ،MMS  را نبز پشتیبانی می‌کند ,  SMSدر کنار این نسل‌های ارتباطی از قالب یک پیام کوتاه ساده به سمت سرویس پیام‌های بزرگتر و بهتر مثل  EMS و MMS  پیش می رود. به هر حال EMS و MMS با وجود انتقال اطلاعات حجیم تر و پر محتواتر باز هم از SMS مشتق می‌شوند .

نسل چهارم
ساختار زیربنائی و پایانه‌های این نسل تقریبا همه استانداردهای نسل دوم و سوم را دارا خواهند بود و در حقیقت یک نوعه Platform باز برای اضافه کردن نوآوری‌های جدید است. برخی استانداردها که درنسل چهارم قرار خواهند گرفت WIMAX ،  WiBro و تکنولوزی‌های در دست ایجاد مثل HSOPA خواهند بود.

جدول 2 لیستی از مشخصه‌ها و توانائی‌های تکنیکی این تکنولوژی بزرگ ومهم را به طور خلاصه نشان می‌دهد. در هر صورت با مشاهده این جدول به روند پیدایش SMS  تا حدی واقف می‌شویم.

جدول 2


جدول 3 نیز برای روشن‌تر شدن برخی از اصطلاحات اختصاری مفید است.

جدول 3با این شرح مشخص می‌شود که GSM اروپائی متولد نسل دوم و راه‌‌حل ارتباطی سودمندی برای ارتباط بین شبکه‌‌های مختلف به حساب می رود؛ ابداع SMS در دامان  GSM و سپس گسترش آن به دیگر تکنولوژی‌ها در نسل دوم قوت گرفت و در واقع لذت بردن از SMS چه بین دو دستگاه موبایل و چه از طریق اینترنت به لطف وجود GSM است. در اینجا نوبت به گرفتن پاسخ سوال‌هایمان است, اولین پرسش : SMS چگونه کار می‌کند؟
SMS  چگونه کار می‌‌کند ؟
زمانی که یک پیام SMS  ارسال می‌شود توسط یک مرکز سرویس پیام‌های کوتاه
( SMSC ) در یافت سپس از طریق این مرکز به دستگاه تلفن همراه مورد نظر ، فرستاده می‌شود.این روند در ادامه بیشتر توضیح داده خواهد شد.
ساختار پیام‌ها در SMS بسیار ساده است و از قسمت‌هائی از قبیل بدنه پیام ، اطلاعات مربوط به SIM کارت ؛ اطلاعات مربوط به گیرنده ، مربوط به خدمات رسان SMS و غیره تشکیل شده است.
در انتقال SMS از دو روش متنی و PDU استفاده می‌شود. در نتیجهSMS  بوسیله بسته‌های اطلاعاتی کاراکتر بندی‌ شده و توسط یک کانال با پهنای باند کم انتقال می یابد که می‌تواند به وسیله موبایل و یا دستگاه های بی سیم دیگر از قبیل Pager مکانیسمی برای برقراری ارتباط و ارسال پیام کوتاه بین دو یا چند کاربر را فراهم کند.
پیام‌های SMS  در باند فرکانسی بالاتر و ترافیک شبکه کمتر در شبکه حرکت می‌کنند پس به کاربر اجازه استفاده کامل از پهنای باند موجود را می‌دهد .
در کنار سرویسSMS  سرویس‌های از قبیلVMS  ، FMS و ... نیز ارائه می‌شود کهSMS  را از امکانی تنها برای CHAT  در بین جوانان به یک وسیله کوچک ارزان وسریع ارتباطی با مزایای بسیارتبدیل کرده است که به وسیله بستری ساده به نام هوا انتقال می یابد. هنگامی که یک پیام فرستاده می‌شود در مرکز پیام کوتاه یا
Short Massage Service Centre ) SMSC ) نگهداری می‌شود . تا بعد از آن به موبایل مقصد فرستاده شود . پس اگر گیرنده در دسترس نباشد پیام کوتاه نگهداری و بعدا فرستاده می‌شود . برای انجام این کار ، مرکز SMSC  به منظور یافتن فرد سیار مورد نظر ، در خواستی را به ثبت کننده مکان ( HLR ) ارسال می کند. زمانی که HLR  در خواست را دریافت کرد و وضعیت مشترک را مشخص می کند :
1: فعال یا غیر فعال بودن مشترک   
2: خط سیر مشترک

سپس پیام را ارسال می کند چنانچه مشترک غیر فعال باشد SMSC  پیام را برای مدتی نگاه خواهد داشت زمانی که مشترک به دستگاه خود دسترسی یافت HLR یک پیام هشدار کوتاه به SMSC  می فرستد و SMSC  مجددا پیام را ارسال می‌کند. پس از آن SMSC   پیامی را با قالب ( P2P SMD ) به مرکز خدمات انتقال می‌دهد. بدین ترتیب SMSC  تائیدیه‌ای مبنی بر دریافت پیام توسط کاربر در یافت می‌کند و این پیام را به عنوان پیام ارسال شده طبقه بندی می‌کند تا دیگر ارسال نشود.
پیام‌ها که به صورت متنی ( Alphanumeric  ) یا باینری هستند بعد از رسیدن به مقصد در لیست پیام‌های فرستاده شده قرار می‌گیرند و اگر فرستنده بخواهد می‌تواند پیغامی کوچک ( Delivery Report ) را مبنی بر رسیدن پیام دریافت کند ( می‌توانید در قسمت Setting گوشی آن را فعال کنید که البته شامل هزینه‌ای اضافه‌تر می‌شود ).
SMS  یک سرویس بین المللی است یعنی می توان یک پیام را از طریق  SMS به هر موبایلی تحت شبکه GSM  که با شبکه مورد استفاده کاربر  roaming داشته باشد فرستاد .

اجزای شبکه SMS
SMS یک فرآیند  Store and Forward( نگهداری و ارسال ) یعنی به طور مستقیم از فرستنده به گیرنده نمی‌رسد بلکه این فرآیند توسط یک مرکز پیام ( SMSC ) انجام می‌شود. هر موبایل تحت SMS از یک یا چند SMSC جهت مدیریت پیام‌ها استفاده می‌کند.
همان طور که متوجه شدیم SMSC مسئول انتقال پیام‌هاست ولی چگونه و با کمک چه تجهیزاتی این کار را می‌کند؟ به شکل 1 دقت کنید. شبکه  SMS  از اجزائی تشکیل شده است که هر کدام وظیفه خاصی را در انتقال اطلاعات بر عهده دارند.

شکل1

SMSC : ایستگاهی است که کار نگهداری و فرستادن پیام‌ها را بر عهده دارد . تضمین می‌کند که پیام تحویل گیرنده شود البته تا زمانی که گیرنده در دسترس نباشد پیام درSMSC  نگهداری می‌شود . بدین ترتیب کاربر در هر زمانی که بخواهد می‌تواند پیام بفرستد یا بگیرد . ارتباط بین گوشی و  SMSC می‌تواند از طریق پروتوکل‌های مختلفی انجام گیرد مانند  SS7 یا TCP / IP هردو در چهاچوب استاندارد  GSM MAP.
بر اساس محدودیت‌های این استاندارد است که هر پیام نمی‌تواند بیش از 1120بیت باشد یعنی 140 بایت یا 160 کاراکتر 7 بیتی یا 70 کاراکتر 16 بیتی و چون زبان‌هائی مانند فارسی ، چینی یا زاپنی ملزم به استفاده از کاراکترهای 16 بیتی 
( UTF-16 / UCS-2 ) هستند ما نمی‌توانیم بیش از 70 حرف در پیام‌های فارسی‌مان داشته باشیم. پیام‌های با بیش از سایز استاندارد به چندین پیام تقسیم می‌شود و اطلاعات مربوط به این تقسیمات در سرآیند پیام قرار می‌گیرد که به وسیله آنها موبایل مقصد  قطعات را دوباره به هم می‌چسباند . با اینکه به صورت تئوری این تعداد می‌تواند تا 256 عدد باشد در عمل بیشتر از 6 الی 8 پیام نمی‌توانند در مقصد یکی شوند و باقی به صورت پیام‌های مجزا در نظر گرفته می‌شوند.

شکل 2


SME :که می‌تواند  یک جزء در شبکه ثابت و یا یک شبکه موبایل باشدکه پیام‌ها را در یافت و ارسال کند .

Bss یا Celltower : که با نام های‌ Cellular relay station یا Celltower نیز خوانده می‌شود ایستگاهی است که یک موبایل هنگام دریافت یا ارسال تماس توسط آن شناسائی می‌شود . Bss پاسخگوی اولیه انتقال اطلاعات و صدا بین موبایل ها و مرکز سوئیچ موبایل است همه انتقال ها به وسیلهBss  اداره می شوند که مانند یک مشخص کننده برای ارتباطات بی سیم کار می کند.
MSC ( مرکز سوئیچ موبایل )
که یک مرکز خدمات رسانی الکترونیکی است و وظیفه سوئیچ کردن ارتبا طات بین ایستگاه های موبایل یا بین ایستگاه های موبایل و شبکه ثابت را دارد . توسط کامپیوتر کنترل می‌شود و به صورت اتو ماتیک عملیات شبکه در آن سازماندهی می‌شود .
Msc  به طور اتوماتیک مشخصات تماس را کنترل ومکان یابی می کند و وظیفه مسیر یابی بین موبایلها را در منطقه تحت کنترل خود دارد. Msc  به Base station  از طریقLand line T1 یا کانال های میکرو ویو متصل می‌شود و به PSTN یا شبکه تلفن ثابت از طریق  Land line متصل است .

SMS Gmsc : مدخلی مانند Msc  است که مثل آن می‌تواند پیام‌های کوتاه را دریافت کند. Gmsc یک قسمت از یک شبکه موبایل است که با دیگر شبکه‌ها تماس برقرار می‌کند. SMSC  بوسیلهGmsc  با شبکه اینترنت ارتباط بر قرار می‌کند.
Gmsc  در گرفتن پیام کوتاه از مرکز پیام کوتاه از شبکهSS7  برای بررسی و چک کردن موقعیت جاری ایستگاه موبایل نسبت به  HLR استفاده می‌کند.

HLR  : پایگاه داده اصلی از شبکه موبایل است . داده های مربوط به مشخصات مشترکان موبایل ؛ اطلاعات مسیر یابی خدمات رسان ، منطقه ای که موبایل مورد نظر در آن قرار دارد وغیره را نگهداری می کند به وسیله HLR ؛Gmsc  مرکز سوئیچینگ درست را برای ارسال پیام تشخیص می‌دهد .

VLR  : هرMSC را با اطلاعات کمکی درباره موبایل و داده‌هائی مثل مشخصات شناسائی موبایل و مکان جاری موبایل تطبیق می‌دهد. با استفاده داده هائی از VLR  ؛MSC  قادر است که اطلاعات یا همان پیام‌های کوتاه را با BSS منطبق سوئیچ کند.
در جدول 4 می توانید صورت کامل اصطلاحات این بخش را بیابید.

جدول4پیام SMS ، همان طورکه توسط سازمان ( EtsiEuropean Telecommunications Standards Institute ) تعریف شده است( استاندارهای Gsm 03.40 و  Gsm 03.38 ) میتواند حد اکثر 160کاراکتر داشته باشد که هر کاراکتر بر طبق استاندارد پیش فرض GSM شامل 7 بیت است . علاوه بر این هر پیام دارای یک سری اطلاعات اضافه درباره فرستنده و درباره پروتکل ارتباطی می‌باشد .

شکل 3


نکته : لازم به توجه است که در موبایل های مبتنی برGSM ( Subscriber identify modules card ) ; یا همان  Simcardقطعه الکترونیکی است که برای شناسائی کاربر، مشخصا ت تلفن ، محاسبه حق شارژ و ذخیره برخی اطلاعات کاربر در گوشی‌ها استفاده می‌شود.

پیام‌های 8  بیتی ( ماکزیمم 140 کاراکتر ) معمولاً توسط تلفن ها به صورت پیامهای متنی قابل مشاهده نیستند. در عوض این پیام‌ها در دیتا به عنوان مثال ، پیام دهی‌ هوشمند ( تصاویر و تن های زنگ تلفن ) و تدارکات OTA  برای پیاده سازی مکانیزم  Wap قابل   استفاده هستند .. پیام 16 بیتی کلاسO  در بعضی از تلفن ها به صورت پیام کوتاه فلش ( پیام کوتاه چشمک زن یا پیام کوتاه هشدار دهنده ) ظاهر میشوند .
برای ارسال و دریافت پیام‌های کوتاه( SMS )دوروش وجود دارد : مد متنی و مد PDU مد متنی که در بعضی از تلفن‌ها قابل دسترس نیست , فقط یک روش رمز گذاری رشته بیتی است که در مد PDU  ظاهر می‌شود . در ادامه با تشریح یک مثال به تعریف PDU Mode که با هر نوع encoding سازگاری دارد می پردازیم.

فرمت PDU :
برای نمایش پیام‌های  SMS ، حروف الفبا متفاوت است وروش های مختلف رمزگذاری وجود دارد. روش های متداول شامل Pccp437 ، Pcdn ، 8859-1 ، lra و GSM می‌باشد . زمانی که پیام در تلفن خوانده می‌شود ، تلفن یک روش رمز گذاری مناسب انتخاب می‌کند. در این حالت اگر مد متنی استفاده شود به روش رمز گذاری که از قبل ست شده است ، محدود می‌شود پس در بعضی از مواقع ، این روش کافی نیست . اگر مد PDU  استفاده شود ، هر روش رمز گذاری قابل پیاده سازی است .

نحوه کد شدن پیام از کاراکترهای 7 بیتی (  Septet) به octet های 8 بیتی:
همانطور که تا کنون متوجه شدیم هر پیام شامل قطعه های 8 بیتی است ولی ساختار بدنه پیام از کاراکترهای 8 بیتی تشکیل شده است , بنابراین بر طبق مکانیزمی این کاراکترها باید به Octet ( 8 بیتی )تبدیل شوند این روند را با مثال Hello hello ادامه میدهیم.
پیام Hello hello شامل 10 کاراکتر می‌باشد که وقتی هر کدام با 7 بیت نمایش داده می‌شود Septet نامیده می‌شود. برای انتقال SMS  نیاز است که هر یک از این قسمت‌ها به Octet  تبدیل شوند. جدول 5 فرم باینری 7 بیتی  Hellohello را نشان می دهد.

جدول 5

روند انجام کار بدین گونه است که اولین کاراکتر ( H ) با اضافه کردن اولین بیت سمت راست دومین کاراکتر به سمت چپ آن به Octet تبدیل می‌شود که به صورت زیر در می آید :
1 + 1101000  = 11101000 ( E8 )اولین بیت سمت راست کا راکتر دوم حذف می‌شود بنابراین کاراکتر دوم به 2 بیت از کاراکتر سوم احتیاج دارد تا یک Octet هشت بیتی ساخته شود قسمتهای زرد رنگ در جدول 5 این روند را نشان می‌دهد که به صورت نشان داده شده در جدول 6 کامل می‌شود .

جدول 6


پس 9 octet از پیام hellohello سطر آخر جدول 5 و 6 به صورت زیر و طبق روش بالا ایجاد می‌شوند:
E8 32 9B FD 46 97 D9 EC 37

مشخصات SMS
 Delivery report : یکی از خصوصیات بارز SMS ارسال تأئیدیه مبنی بر ارسال پیام از طرف SMSC از طرف فرستنده است, بر خلاف سیستم‌های Paging که کاربر تنها می‌تواند امیدوار باشد که پیامش به مقصد خواهد رسید.
این قابلیت به صورت پیش فرض در موبایل‌ها غیر فعال است واگر مشترک آن را فعال نماید با پرداخت هزینه اضافه‌ای ( غالبا نصف حق شارژ هر SMS ) می‌تواند از رسیدن پیامش اطمینان حاصل کند.برای فعال سازی Delivery Report در آکثر موبایل‌ها باید وارد گزینه Text Message Setting در قسمت Messaging  گوشی شده و گزینه
 Delivery Report را on  کنید.

Validity period : مشخص می کندکه تا چه زمانی SMSC  نگهداری وتحویل پیام را گارانتی می کند بدین معنی که اگر گیرنده دردسترس نباشد پیام در مرکز نگهداری و به محض قرارگیری وی در شبکه SMS به او ابلاغ شود. این گزینه در اکثر شبکه ها بر روی 48ساعت تنظیم می‌شود‌.
اگر از میزان این زمان اطمینان ندارید در Text Message Setting گوشی می توانید این میزان را با انتخاب Network Maximum بر روی حداکثر قرار دهید.

Proirity : میزان اهمیت پیام را مشخص می کند که بسته به سرویس ارائه شده از سمت شبکه می توان از آن استفاده کرد.

Time-stamp-reporting : زمان تحویل پیام و آگاهی دادن به گوشی که چه تعداد پیام در راه است را مشخص می کند.

کاربرد ها و محدودیتهای  SMS
چه کسانی از SMS  استفاده می کند ؟
اولین و بزرگترین جواب به این سوال جوانان اروپاوامریکا هستندکه علاقه شدیدی به SMSوچت از طریق آن دارند اما می توان گفت تمام قابلیت های SMS در این مطلب خلاصه نمی‌شود . و علاوه بر قابلیت هائی که اکنون نام برده می‌شود امکانات بسیاری را نیز در آینده به ما نوید میدهد :

 تبدیل جملات کوچک مانند See you at 8 به پیام کوتاهSMS  برای چنین پیام‌های بسیار سودمند است زیرا  SMS بسیار ارزانتر از تماس تلفنی برای گفتن همان جمله تمام می‌شود .

بسیاری ازکاربران E-mail ازطریق SMS را ترجیح می دهند هرکاربر می‌تواند یک آدرسEmail به خود اختصاص دهد و با استفاده از SMS نامه ها تبدیل به پیام کوتاه شده و روی موبایل قابل دسترسی است .SMS هم چنین در سیستم های Paging  نیز قابل استفاده است .

می توان از طریق SMS یک نامه الکترونیکی با کمتر از 160 کاراکتر را به یک آذرس Email  ارسال کرد . ( در حال حاضراین قابلیت در کشور ما فعال نیست ) 

می‌توان از طریق اینترنت پیامی را برای دارندگان موبایل ارسال کرد. در کشور ما استفاده از Account های رایگانی  که برخی سایت‌ها در اختیار قرار می دهند به تعداد محدود امکانپذیر است. هم چنین می توانید با پرداخت هزینه ای حق شارژ تعداد بیشتری پیام را خریداری نمائید.

• امکان بازی بین کاربران : برخی از شرکت های خدمات رسان  SMS امکاناتی را برای برخی از بازی های ساده فراهم می کنند .

• سرویس اطلاعاتی : مثل اخبار ، هواشناسی، تفریحات ، قیمتهای کالاها وغیره می‌تواند از طریق SMS  به کاربر منتقل می‌شود.

SMS می توان به عنوان یک سرویس آگاهی رسان استفاده شود به این معنی که اگر کاربر اجازه داشته باشد می‌تواند از طریق SMS   از رسیدن یکEmail  یا فکس آگاهی یابد.

• ارائه سرویس های مبتنی بر مکان و ارزش افزوده ؛ SMS یک بستر مناسب برای بسیاری از این سرویس هاست مثل اطلاع رسانی در مورد مشکل ترافیک محلی نمایش فیلم ها ، تبلیغات , یافتن رستوران مناسب ودیگر خدمات شهری. در حاضر شاهد برگزاری برخی مسابقات , تبلیغات برخی موسسات به ویژه بانکها , استفاده از کارت پارک و غیره هستیم

صندق پستی صوتی ( VMS ) : کاربر با ثبت نام برای این سرویس می‌تواند یک صندق پستی صوتی مخصوص به خود داشته باشد بدین ترتیب درهرزمان با اتصال به VMS  پیام‌های رسیده برای خود را گوش دهد و یا صندق صوتی خود را تنظیم کند . البته VMS یکی از سرویس های اضافه شده بر SMS  است .که قابلیت Call forwarding را نیز فراهم کرده است که در صورت دسترس نبودن کاربر تماس بر روی صندق صوتیDivert  می‌شود و تماس گیرنده تماس خود را به صندوق می سپارد.

• ( FMS  ( Fax Massage Service : یکی دیگر از سرویس های همراه  SMSاست که کاربر را از ارسال یک Fax جدید آ گاهی می کند .

• ( EMS ( Enhanced Massage Service : مکانیسمی است که به وسیله آن می توان پیام‌های قدرتمند تری که شامل ملودیها تصاویر سیاه وسفید و انیمیشن است را فرستاد.

• ( MMS ( Multimedia Massage Service : که اجازه می دهد یک متن با انیمیشن ، صدا ، تصویر و ویدئو ترکیب شود.

محدودیت های SMS :
ـ کاربر از طریق SMS فقط می‌تواند متن ساده بدون هیچ گرافیک یا Audio بفرستد اما أین مشکل با از راه رسیدن Ems که در مورد آن صحبت شد قابل رفع است. 

• پیام‌ها از نظر اندازه بامحدودیت مواجه اند همانطوری که قبلاً ذکر شد SMS از 160 کاراکتر نمی‌تواند بیشتر باشد که این مسئله در پیام‌های به غیر از حروف لاتین مشهودتر است .

• اگر پیام بیشتر از این مقدار باشد به چند SMS شکسته می‌شود که از لحاظ وقت وهزینه به صرفه نیست .البته با ارائه سرویس Mms  این مشکل نیز تا حد زیادی قابل رفع است .

• مشکل دیگر مکانیسم وارد کردن اطلاعات و متن پیام بوسیله گوشی های موبایل است که باعث می‌شود استفاده از SMS  برای فرستادن پیام‌هائی بیش از 5-6 کلمه راحت نباشد .

• تفاوت در قابلیت گوشیها و وسایل مورد استفاده کاربران گاهی ایجاد مشکل می‌کند.برخی از کاربران از یک سیستم متنی برای پیام استفاده می کنند و برخی ازچند سیستم . برخی تنها می توانند 140 کاراکتر را دریافت کنند. انواعی از گوشی ها می توانند پیام‌های ترکیبی را بگیرند و برخی از آنها توانائی گرفتن داده های باینری را دارند که این اختلاف ها باعث می‌شود در برخی موارد اشکالاتی در دریافت پیامها به وجود آید.

در پایان به نظر می رسد تعریف برخی از اصطلاحات موجود در مقاله به درک بهتر مباحث کمک می‌کند:

ROMING : رومینگ قابلیتی است که به استفاده کنندگان از شبکه موبایل امکان می دهد به صحبت کردن باتلفن هایشان ویا ارسال ودریافت دیتا در مکانی خارج از محدوده جغرافیایی پوشش داده شده توسط شبکه خانگی شان بپردازند در حقیقت این کار با کمک شبکه موبایل مقصد انجام می‌شود. اگر رومینگ در داخل یک کشور ولی بین شبکه های مختلف انجام شود رومینگ محلی و اگر بین دو شبکه موبایل درکشورهای مختلف باشد رومینگ بین الملل یا جهانی نام دارد. رومینگ GSM یکی از بهترین و آسانترین انواع رومینگ است که به راحتی در بیشتر از210 کشور دنیا قابل پیاده سازی است و یکی ازدلایل فراگیری GSM نیز ارائه رومینگ با کیفیت است.

WAP ( Wireless Application Protocol ) : WAP معیارانتقال جهانی ومطمئنی است که به کاربران دستگاه های بی سیم تحت شبکه های موبایل امکان دسترسی و تعامل آسان را به اطلاعات وسرویس ها می دهد. WAP کاربران را قادر می سازند که از طریق وسیله‌های بی‌سیم دستی از قبیل تلفن‌های همراه، تلفن‌های هوشمند و پیجرها ، سریعاً به داده‌ها دست یابند. امروزه اکثر سیستم عامل‌ها از WAP پشتیبانی می‌کنند.

EDGE ( Enhanced Data for GSM Evolution ) : EDGE مدل ارتقا یافته‌ای است که سرعت انتقال داده‌ها را نسبت به وضعیت موجود برای کاربران GSM افزایش می‌دهد. این امر ارائه کنندگان تلفن همراه را قادر می‌سازد تا برنامه‌های مالتی‌مدیا و باند پهن را به کابران سلولی تحویل دهند.

SIM (Subscriber Identity Module) : SIM ، کارت هوشمند کوچکی که محتوی اطلاعات و برنامه‌هایی است که الگوریتم های A3 و A4 در آنها اجرا شده‌اند.این سیستم محتوی اطلاعات مهم کاربر از قبیل تعیین هویت مالکیت تلفن همراه کاربر در تمام دنیا می‌باشد و همچنین می‌تواند اطلاعات تعریف شده کاربر از قبیل آدرس و شماره تلفن‌ها را ذخیره نماید.(همان سیم کارت تلفن‌های همراه است)

iDEN (Integrated Digital Enhanced Network  ) : iDEN محصول موتورولا و فناوری بی‌سیم ارتباطات است که باعث می‌شود رادیوهای دوموج، پیجرها و مودم‌های DATA / FAX و تلفن‌های سلولی دیجیتال در یک شبکه با هم کار کنند. iDEN براساس ساختارهای TDMA و GSM و در باندهای 800 ،  900 و  500 1 گیگاهرتز کار می‌کنند.

آنالوگ: متدی جهت انتقال صدا و دیتا بر مبنای مقادیرمتغیر پیوسته است و درمقابل دیجیتال که اطلاعات رابه صورت مقادیر گسسته عددی منتقل می‌کند قراردارد. سیگنال آنالوگ که به صورت موج های پیوسته و با متدهای خاصی حرکت می‌کند در طی مسیر ممکن است تحت تاثیر نویزهای محیطی مانند میدان های مغناطیسی قرار گرفته و دچار افت کیفی شوند. 

TDMA: یا Time Division Multiple Access نوعی از انتقال سیگنال است که در آن چندین دسترسی به یک موج حامل فراهم می‌شود. زمانیکه یک ایستگاه سیگنالها را به ماهواره می فرستد در سگمنتهای زمانی بدون overlap قرارمیگیرند. به عبارت ساده تر یک سیگنال به چندین کانال تقسیم بندی شده بر اساس زمان تفکیک می‌شود.

CDMA : Code Division Multiple Access نیزنوعی انتقال سیگنال که چندین دسترسی را به وسیله یک متد مدولاسیون روی یک طیف گسترده ایجاد می‌کند.

سخن پایانی
گذشته ازمحدودیتهای SMS بایدگفت گوشی های موبایل کاری باداده ها در قرن 21 انجام داده اندکه ترانزیستور ها برای رادیو وموزیک درنیمه قرن بیستم کرده اند وSMS یکی از مهمترین قسمت های این مسئله است.گسترش انتشاراطلاعات متنی ازطریق SMSو پشتیبانی داده های باینری در MMS,EMS می‌تواند یک دنیای قوی و جدید برای انتقال متنها ،گرافیک ها ،کارتون ها ،موزیک ها و ویدئوها را فراهم کند.


  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٧:٢٤ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها : پیام کوتاه