راه‌اندازی FTP Server

 
مهندس حمید اسدی,مهندس نسرین جزایری پور
بهمن ماه 85 شماره 29

اشاره :
به عنوان یک کاربر خانگی ممکن است بارها برایتان پیش آمده باشد که بخواهید تعدادی از فایل‌های خود را در مدت زمانی نامحدود در دسترس دیگران قرار دهید اما به دلایلی نمی‌خواهید که پوشه Share شده‌ای درسیستم‌تان وجود داشته باشد و یا شاید یک مدیر سیستم هستید که دفاتر متعددی در نقاط مختلف شهر یا کشور دارید و استفاده از فایل‌های مشترکی برای همه دفاتر الزامی‌به نظر می‌رسد اما حجم و محدودیت های شبکه امکان ارسال آنها را با پست الکترونیکی فراهم نمی‌کند؛ اصلاً شما می‌خواهید این دسته از فایل‌ها همیشه در یک جای ثابت برای دریافت در دسترس باشند و دائم مجبور نباشید برای تک تک دفاتر آنها را ارسال کنید. یک راه حل ساده ، سریع و قدیمی‌برای این کار راه اندازی یک FTP Sever است. شما می‌توانید بر روی ویندوز XP Professional خانگی خود یا یکی از سرورهای محل کار به سادگی و در عرض چند دقیقه یک سرویس انتقال فایل راه اندازی کنید. با ما باشید تا در انتهای مقاله شما هم یک FTP Server داشته باشید.پروتکل FTP یا File Transfer Protocol یکی از پروتکل‌های لایه کاربرد (Application) در معماری TCP/IP است که مسئولیت انتقال فایل‌ها را تحت شبکه بر عهده می‌گیرد، برنامه سرویس دهنده FTP از پورت TCP شماره 20 یا 21 استفاده می‌کند که با استفاده از پروتکل TCP اقدام به انتقال فایل بین سیستم های مبتنی بر ویندوز و یک سرویس دهنده FTP ویندوزی می‌کند. با اینکه برخی از توانائی‌های این سرویس توسط سرویس وب (www) نیز ارائه می‌شود اما هنوز استفاده از سرویس FTP رواج دارد. به طور کلی به علت مسایل امنیتی سعی می‌شود که امکان ارسال فایل توسط همه کاربران غیر ممکن گردد و تنها عده خاصی با داشتن کلمه و رمزعبور قادر به ارسال فایل بر روی FTP Server باشند.


یک FTP Server می‌تواند سرویس دهنده‌ای بسیار کارآمد باشد در عین  اینکه عدم نظارت و کنترل آن ممکن است نقطه ضعفی برای سیستم به شمار آید.
FTP با شماره پورت 21 ، یک پروتکل قدیمی ‌است و کاربرد آن به زمانی بر می‌گردد که استفاده از پورت 80 (WEB) نیز چندان فراگیر نشده بود. زمانی می‌توان از یک کامپیوتر (با سیستم عامل XP ، 2000 یا 2003) خدمات FTP دریافت نمود که این سرویس روی آن سیستم عامل فعال شده باشد یعنی یک FTP Server روی سرور مورد نظر در حال کار باشد. بعد از برقراری ارتباط با FTP Server در حقیقت شما به یک FTP Client تبدل می‌شوید.
 بوسیله این پروتکل می‌توان فایل ها را در سرویس دهنده Upload نیزکرد اما برای قرار دادن فایل در طرف سرویس دهنده بایستی هر اپراتور یک FTP Account  داشته باشد که توسط ارائه دهنده سرویس در اختیار کاربر یا همان FTP Client قرار گرفته و بوسیله آن با توجه به حق دسترسی تعیین شده می‌توان به ایجاد ، اضافه، حذف و یا تغییر فایل‌های موجود در سرویس دهنده از طریق یک دستگاه دیگر بپردازد. برای  Uploadکردن می‌توان از برنامه‌هایی مانند Cute FTP ،  Flash FXP ، WS FTP و ... استفاده نمود. اما در این مقاله قصد داریم از طریق راه‌‌اندازی FTP Server این کار را آموزش دهیم.

راه اندازی FTP Server
• نصب سرویس FTP
سرویس FTP یکی از سرویس‌های ارائه شده به همرا  IIS(Internet Information Services) است که به طور پیش فرض در تمام سیستم عامل‌ها غیرفعال است پس بایستی آن را نصب و فعال کرد.
برای این منظور مراحل زیر را طی کنید:
Control Panel را باز وAdd or Remove Program را انتخاب نمایید. در پنجره باز شده از قسمت سمت چپ، بر روی آیکون  Add/Remove Windows … را کلیک کنید.

پس از چند لحظه انتظار پنجره مربوطه ظاهر می‌شود در لیست Component  (مانند شکل 1) در مربع کنارIIS تیک بزنید بدون اینکه با زدن Next به مرحله بعد بروید، دکمه Details را انتخاب کنید.

شکل 1IIS شامل چندین سرویس است که یکی از آنها  FTPاست و چون هدف ما تنها نصب FTP است پس در پنجره Details در ابتدا تیک کنار همه گزینه‌ها را برداشته و فقط گزینه  Service (FTP) File Transfer Protocol را انتخاب کنید که طبق شکل 2 به همراه آن ، دو سرویس دیگر نیز فعال می‌شود. تغییری در این تنظیمات ندهید؛ Ok را بزنید و با بازگشت به صفحه قبل Next را انتخاب کنید.

شکل 2در اینجا نصب سرویس شروع می‌شود. در اواسط روند نصب، از شما درخواست CD ویندوز می‌شود.پس از قراردادن CD و نصب فایل‌های مورد نیاز ، سرویس FTP بر روی کامپیوتر فعال می‌گردد.
قراردادن فایل‌ها بر روی FTP Server
با طی شدن مراحل بالا اکنون سیستم به یک FTP Server تبدیل شده است برای قراردادن فایل‌های مورد نظرتان ، پوشه خاصی در نظر گرفته شده است که هر چیزی که در این پوشه قرار گیرد سرویس دهنده آن را در لیست فایل‌ها و پوشه های
 FTP Server قرار می‌دهد.
همانطور که در شکل 3 و 4 مشاهده می‌کنید به محض نصب FTP Server یک پوشه در درایو C کامپیوتر ایجاد می‌شود که Inetpub نام دارد . درون این پوشه نیز دو پوشه دیگر به نام‌های ftproot و AdminScripts قرار دارد، پوشه مورد بحث ما که محل قرارگیری فایل‌های FTP Server است  ftproot است. حالا همه چیز آماده قرارگیری فایل‌ها است. فایل‌هایتان را در این مکان قراردهید، هم اکنون شما یک FTP Server آماده استفاده دارید.

شکل 3

شکل 4اتصال به FTP Server

یقیناً یک FTP Client ابتدا باید به FTP Server متصل گردد تا بتواند از خدمات آن استفاده کند در یک شبکه داخلی این امر با تایپ یکی از دو نوع آدرس زیر در نوار آدرس IE یا هر Web Browser دیگری مثل Mozilla میسر می‌شود و کاربران شبکه با داشتن IP Address یا نام کامپیوتر سرویس دهنده FTP ، می‌توانند لیست فایل‌های موجود در آن را مشاهده و سپس نسبت به دریافت اقدام کنند.

[ftp: //[FTP Server IP address
[ftp: //[FTP Server Computer Name

اما کاربرانی وجود دارند که می‌خواهند از این سرویس توسط نوع دیگری از ارتباط استفاده کنند بدین معنی که هدف آنها از راه اندازی این سرویس دردسترس قرار دادن فایل‌هایی برای افراد خاصی است که با اجازه آنها قادر به اتصال به سیستم باشند نحوه ساختن این نوع ارتباط بدون نیاز به اینترنت و توسط مودم صورت می‌گیرد که به طور کامل در شماره 9 مجله توضیح داده شده است اما به علت اینکه ممکن است برخی از خوانندگان به این شماره دسترسی نداشته باشند این مراحل را دوباره تکرار می‌کنیم:

برای این کار دو مرحله را باید انجام داد: 
• تنظیمات کامپیوتر مقصد و یا به عبارت دیگر کامپیوتر میزبان (Host)
   یعنیFTP Server
• تنظیمات مربوط به کامپیوتر میهمان (Guest) یعنی FTP Client

الف ـ تنظیم کامپیوتر میزبان ( Host )
1 ـ در کنترل پانل بر روی Network Connection دوبار کلیک کنید تا پنجره مربوط به آن باز شود.
2 ـ بر روی گزینه Create a New Connection کلیک و سپس Next کنید.
2 ـ در پنجره Network Connection Type، ابتدا گزینه چهارم یعنی
 Set up an advanced Connection را انتخاب و سپس Next کنید( شکل 5 ) .

شکل 5


3 ـ گزینه Accept incoming Connections را انتخاب و سپس Next کنید.
4 ـ در پنجره Device for Incoming، مودم را انتخاب و سپس Next کنید( شکل 6 ) .

شکل 65 ـ گزینه Do not allow  virtual… را انتخاب و سپس Next کنید.
6 ـ در پنجره User Permissions نام کاربری که می‌خواهید اجازه ورود به سیستم داشته باشد را وارد کنید. برای این کار هم می‌توانید یکی از Userهای موجود را انتخاب و یا اینکه یک User جدید ایجاد نمائید.
برای ایجاد User جدید بر روی گزینه Add کلیک و مطابق شکل 7 نام و کلمه عبور دلخواه را وارد نمائید.

شکل 7


7 ـ پنجره مربوط به Networking Software را  بدون تغییر Next کنید. (توجه داشته باشید که مطابق شکل 8 ،هر 3 گزینه حتماً باید تیک خورده باشند)

شکل 8


8 ـ در آخر بر روی Finish کلیک کنید.با انجام مراحل فوق یک Incoming Connection در لیست موجود در Network Connection ایجاد می‌شود.
ب ـ تنظیم کامپیوتر میهمان ( Guest )
1 ـ مراحل 1 و 2 قسمت (ب) را مجدداً تکرار کنید.
2 ـ در پنجره  Network Connection Type، ابتدا گزینه دوم یعنی
 Connect to the Network at my… را انتخاب و سپس Next کنید.
3 ـ گزینه Dial-up Connection را انتخاب و سپس Next کنید.
4 ـ در قسمت Company Name یک اسم دلخواه ( مثلاً To FTP Server ) وارد و سپس Next  کنید.
5 ـ شماره تلفن مقصد را وارد و Next کنید.
6 ـ در آخر بر روی finish کلیک نمائید. با انجام مراحل فوق یک Connection Dial Up جدید ایجاد می‌شود( شکل 9 ) و کامپیوتر مهمان برای وصل شدن به کامپیوتر میزبان آماده است.

شکل 9


ج ـ وصل شدن به کامپیوتر میزبان
1 ـ درکامپیوتر میهمان، بر روی کانکشنی که در مرحله دوم آنرا ایجاد کردیم، کلیک کنید.
2 ـ نام کاربری ( User Name ) و پسورد ( مربوط به مرحله 6 قسمت الف ) را وارد و بر روی Dial کلیک کنید.
3 ـ با این عمل پس از چند لحظه که مودم‌ها به تبادل اطلاعات می‌پردازند،کامپیوتر میهمان به کامپیوتر میزبان وصل می‌شود(‌شکل 10 ) و کاربر مورد نظر در کنار Incoming Connection  نمایان می‌شود.

شکل 10


این نوع ارتباط در کاربردهائی مثل Remote Desktop Connection و File Sharing که در شماره های پیشین درباره آنها به طور کامل صحبت شده است نیز استفاده دارد , در این شماره هدف ما ایجاد این نوع Connection برای یادگیری و راه اندازی FTP است.
همانطور که در ادامه خواهید دید, پس از اتصال به سرور FTP، به راحتی می‌توانید به نقل و انتقال فایل بپردازید.

اتصال و دریافت فایل از FTP Server
در بخش اتصال به سرویس دهنده یک Incoming Connection  ساخته‌ایم که منتظر برقراری ارتباط از جانب FTP Client می‌ماند.زمانیکه Client به سروری که ساخته‌اید متصل شد به راحتی با باز کردن Web Browser خود و تایپ یکی از دو عبارت
[ftp://[IP address یا [ftp://[Computer Name در آدرس بار می‌توانید لیست فایل‌های موجود در FTP Server را دیده و هر کدام را که مایل بودید دریافت کند.
IP address در فرمان فوق آیپی آدرس کامپیوتر شماست که اگر ارتباط توسط مودم صورت گرفته باشد توسط مودم به شما اختصاص می‌یابد و اگر تحت شبکه در حال رد و بدل کردن فایل‌ها هستید توسط مدیر سیستم به شما داده شده است مانند 192.168.0.2 و Computer Name نام کامپیوتر شماست مثل  rayaneh-khabar.


نکته: یک FTP Client برای بدست آوردن آیپی آدرس ماشین سرویس دهنده FTP ، می‌تواند مانند شکل 11 در System Tray بر روی Connection که ارتباط بین سرور و کامپیوتر میهمان را ایجاد کرده ، کلیک راست و Status را انتخاب نماید. با توجه به شکل 12 در برگه Support هم آیپی آدرس خود و هم آیپی آدرس سرویس دهنده را ببیند.

نکته: زمانیکه دو کامپیوتر از طریق مودم به یکدیگر متصل شده باشند یک نوع IP استاندارد پیش فرض به صورت 169.254.z.t  است  که z و  t به صورت تصادفی به مودم تعلق می‌گیرد.

شکل 11

شکل 12نکته:
نام سیستم خود را هم می‌توانید با کلیک راست بر روی My Computer و انتخاب Properties در برگه Computer Name ببینید و به سرویس گیرنده اعلام کنید تا از آن استفاه کند.

با یک مثال ادامه می‌دهیم:
طبق شکل 5 ما لیستی از فایل‌ها را در پوشه ftproot قرار دادیم سپس با توجه به اشکال 11 و 12 آدرس سرور را با مقدار 169.254.195.157  بازیابی کردیم.
FTP Client مورد نظر مانند شکل 13 , این IP را در نوار آدرس مرورگر Mozilla وارد و سپس همان لیست را که در شکل 5 وجود داشت به صورت لینک‌های قابل Download می‌بیند. به همین راحتی !!

کار ما تمام شد از این به بعد شما تنها به ویرایش لیست‌تان می‌پردازید و دیگر لازم نیست پوشه‌ای را Share کنید و یا فایل‌ها را با درد سر Email کنید.

شکل 13


نکته: این مسأله را فراموش نکنید که در صورتیکه فایروال سیستم شما فعال باشد نمی‌توان به سرویس دهنده FTP شما متصل شد، پس بایستی آن را غیرفعال کنید.

سرعت بالاتر و نظم موجود در این سرویس از مزایای آن به شمار می‌رود. نکته قابل توجه دیگر اینکه، با وجود یک نرم‌افزار مدیریت Download مثل IDM یا DAP می‌توان فایل‌های حجیم را هم با سرعت بالاتری منتقل کرد.
با هر نوع Connection که به سرور متصل شده باشید چه از طریق شبکه داخلی یا اینترنت و یا روشی که ما به شما ارائه کردیم امکانات FTP در اختیار شماست.

نکته: امکان دارد در هنگام برقراری ارتباط با مشکل مواجه شوید، حتما به این نکته نیز توجه کنید.قبل از هر چیز بایستی بر رویMy Computer کلیک راست کرده و Properties را انتخاب نمایید و در برگه  Remoteدر قسمت پائین گزینه
 Allow users to connect remotely … را تیک بزنید.سپس کاربری را که اجازه اتصال به سرور را در هنگام ساختن Connection به او داده‌اید در قسمت Select remote users اضافه کنید

شکل 14


سخن آخر
همیشه راه حلی برای بن بست‌ها در دنیای تکنولوژی وجود دارد، تعلل نکنید، آزمایش کنید و از منابع سیستمی‌ خود حداکثر استفاده را ببرید تا لذت زندگی در عصر حاضر را بیشتر درک کنید.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ٧:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها : ftp server ، ftp