نسل آینده کامپیوترهای شخصی

 

آذر ماه 84 شماره 18

اشاره :
نسل بعدی کامپیوترهای شخصی ، چه شکلی خواهند داشت ؟ کامپیوتر ها ، کوچکتر و ظریف تر خواهند شد و یا بزرگ تر و غول پیکر تر ؟ در حال حاضر، سرعت پردازنده و حجم حافظه، با شتاب سرسام آوری در حال افزایش است اما با این همه ، آیا کارایی کلی سیستم نیز رشد متناسبی داشته است؟ در این مقاله به بررسی کامپیوتر های شخصی بسیار قدرتمند که از سیستم های معمولی و حرفه ای ، بسیار پیشرفته تر و مجهزتر می باشند و از پردازنده های جدید Intel و AMD استفاده می کنند، خواهیم پرداخت و ملاحظه خواهید نمود که سیستم های نسل آینده دارای چه توانایی و کارایی هستند. بررسی ما شامل سیستم های قدرتمندی که مجهز به مجموعه ای از آخرین مدل پردازنده ، کارت های گرافیکی از نوع SLI و هارد های فوق العاده سریع با استفاده از پیکربندی های RAID و سیستم خنک کننده آبی هستند ، می باشد.


پردازنده های دو هسته ای و نسل آینده کامپیوترها
نسل جدید سیستم های شخصی مجهز به پردازنده های دو هسته ای( Dual Core) می باشند که هم گران هستند و هم کارایی بسیار بالایی دارند.
یک پردازنده دو هسته ای ، اساساً دو پردازنده است که در داخل یک چیپ قرار دارد. این پردازنده ها بطور چشم گیری  بر روی عملکرد سیستم و اجرای همزمان چند برنامه تاثیر دارند بطوریکه زمان محاسبات سنگین و پردازش های موازی را شدیدا کاهش می دهند.
در تست های انجام شده ، سیستم هایی که از پردازنده های دو هسته ای AMD استفاده می کنند در مقایسه با آنهایی که از پردازنده های دو هسته ای اینتل بهره می برند سریع ترند. در آزمایش های انجام شده توسط نرم افزار  WorldBench 5، سیستم های دو هسته ایAMD  با پردازنده  Athlon 64 X2 4800+ و فرکانس 2.4GHz ، با امتیاز 130 ، عملکرد بهتری از خود نشان دادند.در این آزمایش ، سیستمی که از پردازنده دو هسته ای Intel Pentium4 EE 840 و فرکانس  3.2GHzبهره می گیرد با امتیاز 98 ، نسبت به سیستم های دو هسته ای AMD از کارایی بسیار کمتری برخوردار است.

شکل  Next generation_AMDX2دو کارت گرافیک بر روی سیستم 
اکثر کامپیوترهای شخصی ، در آینده بسیار نزدیک ، شکل جدیدی خواهند داشت. سازندگان سیستم AGP ، با ارائه اسلات PCI Express ، که پهنای باند بسیار بالاتری دارند، آن را جایگزین AGP کرده اند.
مادر برد تمام سیستم هایی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته اند از یک و یا دو اسلات PCI Express X16 برای کارت های گرافیک و چندین اسلات PCI Express X1 برای استفاده دیگر کارت ها ( مانند کارت های شبکه گیگا ) بهره می برند.
در این بررسی، مادربردهایی که شکاف PCI Express X16 دارند و از  تکنولوژی SLI ( Scalable Link Interface )  پشتیبانی می کنند قادرند از دو کارت گرافیک به طور همزمان استفاده کنند.تکنولوژی SLI اجازه می دهد دو کارت گرافیک ، بصورت یک کارت واحد کار کنند.، به این ترتیب قدرت پردازش گرافیک یک سیستم به میزان زیادی افزایش می یابد و عملا سرعت رندر کردن تصاویر سه بعدی زیاد می شود.مادر برد و کارت های گرافیکی که از تکنولوژی SLI پشتیبانی می کنند به هیچ عنوان ارزان نیستند و اغلب برای سیستم های حرفه ای گیم و کار های سه بعدی استفاده می شوند.
با توجه به تست های انجام شده با گیم های  Far Cryو  Doom 3، دو سیستمی که از  دو کارت گرافیکی Geforce 7800 GTX  به همراه تکنولوژی SLI استفاده می کردند، امتیازات بسیار بالایی را بدست آوردند.

شکل  Next generation_SLIحافظه و چیزی فراتر از گیگا بایت
فاکتور بزرگ دیگری که روی عملکرد سیستم تاثیر می گذارد RAM است. به نظر می رسد خیلی ها هنوز فکر می کنند که یک گیگابایت حافظه  مقدار زیادی برای کار است اما در سیستم های نسل جدید حداقل حافظه پیشنهاد شده و بکار رفته در آنها  ، یک گیگا بایت حافظه از نوع و DDR II می باشد.
زمان استفاده از حافظه های DDR نیز کم کم رو به پایان است و در آینده بسیار نزدیک در کامپیوتر های معمولی نیز از تکنولوژی DDR II استفاده خواهد شد. طی آزمایش انجام شده توسط WorldBench 5 مشخص شد که سیستمی که دارای 2 گیگابایت RAM است کارایی بهتری نسبت به بقیه دارد و امتیاز بیشتری نیز کسب کرد.
مقدار زیاد RAM ، بیشتر در کار هایی گرافیکی و تدوین و مونتاژ فیلم  استفاده می شود. در حال حاضر تولید مادربردهایی ( برای کامپیوتر های شخصی) که از 8 گیگابایت RAM پشتیبانی می کنند رو به افزایش است اما اگر بخواهید در این مادر بردها از بیش از 4 گیگا بایتRAM  استفاده کنید لازم است که از سیستم عامل های  64 بیتی مانند XP Professional 64 Edition استفاده نمایید.

شکل  Next generation RAMذخیره سازی ، سریع و ایمن 
مهمترین مسئله در زمینه ذخیره سازی اطلاعات ، فقط به حجم و سرعت انتقال داده ها بر نمی گردد بلکه به مواردی از قبیل محافظت در برابر خرابی و از دست رفتن اطلاعات نیز مربوط می شود.
RAID (Redundant Array of Independent Disks  ) زمانی تکنولوژی گران قیمتی بود و منحصر به سرورها و کارهای خاص می شد. این تکنولوژی با اتصال چند درایو هارد به یکدیگر ، در یک کامپیوتر سرعت انتقال اطلاعات را بالا  برده و از اطلاعات ذخیره شده حفاظت می کند. RAID بطور رسمی در 6 سطح ( از 0 تا 5 ) وجود دارد اما سطوح دیگری نیز وجود دارد که رسمی نیستند اما استفاده می شوند مانند سطوح  6 , 1+0 و 7 .
هر یک از سطوح RAID ، مزایای مختلفی دارند . بعضی از آنها ، چند هارد متصل به هم را ، مانند یک هارد واحد و یکپارچه نمایش می دهند ( RAID 0 ) و بعضی ضریب اطمینان در برابر از بین رفتن اطلاعات را بالا می برند بگونه ای که در سیستمی که از چند هارد بهره می برد در صورتیکه به هر دلیلی یکی از آنها از بین رفت ، با جایگزینی هارد جدید اطلاعات از بین رفته ، از روی هارد های دیگر ، بازیابی می گردد( RAID 5 ) .
اعداد به کار رفته  در سطوح RAID به این معنی نیست که عدد بالاتر بهتر است بلکه هر کدام فقط نمایان کننده نوع RAID می باشند.
متداولترین انواع RAID ، سطوح 1+0 , 1 , 0 و 5 می باشد. در حالت RAID 0 ، چندین هارد با هم ترکیب می شوند و به صورت یک هارد واحد دیده می شود.در این حالت ، سرعت انتقال داده بطور چشمگیری افزایش می یابد .این روش برای کار های ویدیویی و کسانی که فایل های گرافیکی بزرگی دارند بسیار مفید است اما ضریب اطمینان در آن بسیار پایین است زیرا در اثر از کار افتادن یک هارد، اطلاعات بقیه هاردها قابل دسترسی نخواهند بود.اما در RAID 1 ،  ضریب اطمینان بسیار بالا می باشد  زیرا در این حالت از دو هارد یک جور استفاده می شود بطوریکه هر اطلاعاتی که در هارد اول نوشته می شود عینا بر روی هارد دوم نیز کپی می شود ( به این کار اصطلاحا Mirroring گفته می شود) بنابر این اگر یکی از درایوها خراب شود این امکان وجود دارد که سریعاً درایو خراب شده را تعویض کرد و عملیات را بدون از دست دادن هیچ دیتایی از سرگرفت.در این سطح ، سرعت بسیار کاهش می یابد اما ضریب اطمینان بسیار بالاست.

سریع و مطمئن 
در آینده بسیار نزدیک و با افزایش استفاده از هارد های ظرفیت بالا ( هارد هایی با ظرفیت 250 مگابایت و دور موتور 1000 و 15000 دور در دقیقه ) حجم فایل های ذخیره بر روی هارد نیز بسیار زیاد خواهد شد و این مورد،باعث افزایش نگرانی هایی در خصوص از بین رفتن اطلاعات خواهد شد.
در حال حاضر بسیاری از سیستم های حرفه ای که توسط شرکت های معتبری چون Sony ، HP ، IBM و ...  تولید می شود از تکنولوژی RAID 5 بهره می برند. RAID 5هم سرعت انتقال نسبتا زیادی دارد و هم ضریب اطمینان آن بالا ست. اما مشکل آن اینست که RAID 5 ، حداقل به 3 هارد نیاز دارد .در این مدل ، ظرفیت قابل استفاده  به اندازه یک هارد ، کمتر از  مجموع فضای کل هارد ها می باشد، یعنی در صورتیکه سیستمی 3 هارد 80 گیگا بایتی داشته باشد ، ظرفیت کل آن 160 گیگا بایت خواهد شد.در این روش در صورت خراب شدن یکی از هارد ها ، با جایگزینی هارد جدید اطلاعات از بین رفته ، از روی هارد های دیگر  بازیابی می گردد.

شکل  Next generation_hardآبرسانی و خنک کننده های آبی
اگر در آینده شنیدید که کامپیوتر های دو منظوره  عرضه شده اند که هم کولر گازی هستند و هم کامپیوتر شخصی! تعجب نکنید.
افزایش سرعت در پردازنده و استفاده از کارت های گرافیک قدرتمند و هاردهای ظرفیت بالا، کار را به جایی رسانده که تهویه هوای داخل کیس ، به عنوان یک مسئله بسیار حیاتی و مهم برای مهندسین تبدیل شده است.
بسیاری از کامپیوتر های قدرتمند  امروزی از سیستم خنک کننده قوی آبی بهره می بند و در آینده بسیار نزدیک نیز اکثر کامپیوتر های خانگی نیز از این سیستم استفاده خواهند کرد.برای پردازنده های امروزی ( پردازنده های اینتل LGA 775  و AMD 64 Dual Core  ) که حرارت بسیار بالایی را تولید می کنند ،  فن های  معمولی ، مناسب این کار نیستند. سیستم های نسل آینده به احتمال بسیار زیاد ، همگی به جای فن از سیستم خنک کننده آبی استفاده می کنند تا پردازنده و چیپ مادر برد را خنک کنند.
کامپیوتر هایی که از سیستم خنک کننده آبی بهره می برند به طور قابل توجهی نسبت به کامپیوتر هایی که از فن های معمولی استفاده می کنند بی صدا ترند.این سیستم خنک کننده  بسیار مطمئن تر است و حرارت پردازنده و چیپ مادربرد را در حین انجام کار های سنگین پایین نگه می دارد که این نکته در افزایش کارایی پردازنده بسیار مهم می باشد.

شکل  Next generation_waretColler02

شکل  Next generation_waretColler0


سخن آخر
تولید قطعات مختلف و با توانایی های متفاوت ، فقط به دلیل تنوع در استفاده از کامپیوتر در مصارف مختلفی چون گیم ، اینترنت ، مهندسی ، اداری و غیره می باشد.آنچه که در ایران به آن کمتر پرداخته می شود ، کار کارشناسی بر روی عرضه کامپیوتر بر اساس نیاز مشتری می باشد و اغلب هیچ مشاوره فنی و مهندسی در خصوص عرضه کامپیوتر برای مصارف متفاوت و تخصصی ارائه نمی شود.مطمئنا مشخصات کامپیوتری که برای کارهای تایپ و اینترنت استفاده می شود با کامپیوتری که مخصوص کارهای گرافیکی و گیم می باشد بسیار متفاوت است .در کشور های پیشرفته که کامپیوتر به صورت کامل و در مدل های متفاوت عرضه می شود ( مانند کامپیوتر های DELL ، Apple ، IBM و ... ) برای مصارف مختلف مدل های متفاوتی ارائه می شود. به عنوان مثال کامپیوتر مدل Xi Computer MTower X2 AGE-SLI  با مشخصات عجیب و غریب زیر ، یک مدل کامپیوتر تولید شده برای گیم و کارهای 3D می باشدکه قیمتی در حدود  5 میلون تومان دارد.     
2.4-GHz Athlon 64 X2 4800+
2GB of DDR400     
600GB drive space (RAID 0 )
DVD±RW DL drive
19-inch ViewSonic LCD monitor
256MB GeForce 6800  Ultra  SLI ( Dual-Card) 

این کامپیوتر ، مدلی از نسل کامپیوتر هایی است که در آینده بسیار نزدیک ، بسیاری از کامپیوتر های شخصی شبیه آن خواهند شد.اما به نظر شما ، برای یک کامپیوتر شخصی خانگی ، آیا این چنین مشخصاتی لازم است ؟ در صورتیکه جواب منفی به این سوال داده باشید در آینده ، حتما آن را پس خواهید گرفت!

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:۳۱ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :