رفع مشکل CD Drive

 
رضا صادقی
مرداد ماه 85 شماره 24

اشاره :
آیا CD Drive شما به راحتی تمام سی دی ها را می خواند ویا اینکه اعصاب شما را خرد کرده است!


بعضی از این دستگاه ها بعد از مدتی کار کردن قدرت خود را از دست داده و به درستی کار نمی کنند.اما مشکل از چیست،آیا عمر آن به پایان رسیده؟
به شما پیشنهاد می کنیم قبل از خرید درایو جدید و صرف هزینه مراحل سرویس زیر را نیز انجام دهید، به احتمال زیاد مشکل شما حل خواهد شد.


باز کردن درایو

ابتدا کامپیوتر را خاموش کرده و کابل برق و دیتای درایو را جدا و سپس آن را  از بدنه کیس باز کنید.
اگر به دقت به قسمت جلوی درایو نگاه کنید سوراخ کوچکی را می بینید.اغلب همراه سی دی درایو میله باریکی وجود دارد که در صورت فشار دادن آن درون این سوراخ در آن  باز خواهد شد ( شکل 1).

شکل 1: میله باریک را در سوراخ جلوی درایو فشار دهید تا در آن باز شود.


بعد از باز شدن در ، مطابق شکل 2 ، پانل جلوی در را باز کنید تا قاب مستطیلی که جلوی درایو قرار دارد جدا شود. برای این کار ، 2 عدد خار که در قسمت کناری درایو و خاری که در بالای درایو قرار دارد را به داخل فشار دهید. با این کار پانل جلوی درایو به راحتی باز می‌شود.

شکل 2 : ابتدا پانل‌جلوی درایو را باز کنید.


در مرحله بعدی با توجه به شکل 3 ، پیچ‌های زیر درایو را باز کنید. با کمی دقت می‌توانید قسمت روی درایو را از بدنه جدا کنید.اکنون قطعات داخل سی دی درایو به خوبی مشاهده می‌شوند.

شکل3 : با باز کردن پیچ های زیری درایو ، قاب آن برداشته و داخل درایو بخوبی مشاهده می‌شود.


تمیز کردن لنز
ابتدا بوسیله یک فرچه کوچک و ظریف ( قلم مو ) و به آهستگی گرد و غبار داخل درایو را پاک کنید .در شکل 4، اپتیک و بقیه قسمت‌ها مشخص نشان داده شده است.بعد از تمیز کردن گرد و غبار ، گوش پاک کن آغشته به الکل سفید را به آرامی بر روی لنز بمالید. توجه داشته باشیدکه به هیچ عنوان از مواد پاک کننده دیگر حتی الکل صنعتی استفاده نکنید زیرا این مواد بعد از خشک شدن ، لکه و جرم از خود باقی می گذارند که باعث کثیف‌تر شدن لنز می شوند. در ضمن این کار را با دقت انجام دهید وبه لنز فشار نیاورید.

شکل 4: لنز درایو را با دقت تمیز کنید


سرویس کابل‌های درایو
بعد از این قسمت می توانید کابل های نواری شکل ( که به کابل های ریبون معروف هستند )‌ را به آرامی از جایش در آورده و با اسپری مخصوص شستشو، قسمت اتصال برد و کابل و خود کابل را بشویید.این اسپری ها به نام اسپری هایContact cleaner  (‌کنتاکت شور )‌معروفند که دارای دو نوع خشک و چرب هستند .برای این کار از نوع خشک آن استفاده کنید.اکثر مغازه های کامپیوتری و یا الکتریکی این اسپری ها را دارند.

شکل 5 : ریبون کابل‌ها را با اسپری خشک و یا الکل تمیز کنید.


روغنکاری چرخ دنده‌ها
در مرحله آخر قسمتی را که ریل ، غلتک و چرخ دهنده‌ها با هم در تماس هستند را با گریس (‌ یا روغن)‌ ، گریسکاری کنید.برای این کار می توانید از کریس ها سفید رنگی که مخصوص همین کار است و سفید رنگ می‌باشد استفاده کنید.این نوع گریس را می‌توانید از فروشگاه های لوازم الکترونیکی تهیه نمایید.

شکل 6 : در مرحله آخر ،‌ غلتک و چرخ دنده ها را گریس کاری کنید.


بستن و تست درایو
اکنون نوبت به بستن سی دی درایواست .قسمت های مختلف درایو را با دقت ببندید و سپس درایو را درون کیس پیچ کنید.کابل دیتا و پاور را به درایو وصل و سپس سیستم را روشن کنید.

 امیدواریم با سرویس انجام شده مشکلات درایو برطرف شده باشد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٤٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :