گام به گام با مونتاژ کامپیوتر

 
رضا صادقی
اردیبهشت ماه 85 شماره 22

اشاره :
آیا تا بحال یک کامپیوتر را از ابتدا تا انتها مونتاژ کرده‌اید؟ آیا تا به حال پیش آمده که هارد سیستم را باز و یا به آن یک رایتر اضافه کنید؟


شاید بیشتر کاربران ، توانایی نصب یک قطعه را داشته باشند اما اینکه مراحل نصب و مونتاژ کامل یک سیستم به چه ترتیب است و هر قطعه چگونه باید نصب و راه اندازی شوند، مقوله‌ای دیگر است،
به همین دلیل و طبق درخواست عده‌ای از خوانندگان  مبنی بر آموزش مونتاژ کامپیوتر بر آن شدیم تا مراحل مونتاژ را بصورت جزء به جزء اما به زبان ساده آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای افرادی که مشکلاتی پیرامون مونتاژ دارند کارآمد و مشکل گشا باشد.


مراحل مونتاژ و نصب

توجه کنیدکه مونتاژ کامپیوتر ، کاری است که حتما باید با دقت انجام شود و پیشنهاد می‌کنیم برای مونتاژ فقط به این نوشته اکتفا نکنید و حتما آن را در حضور یک کارشناس و متخصص انجام دهید.
یک سیستم ، متشکل از قطعاتی چون کیس ( Case ) ، مادربرد ( Motherboard ) ، پردازنده ( CPU ) ، رم ، کارت گرافیک ، مودم ، فلاپی درایو ( FDD ) ، هارد دیسک
( HDD ) و CD Drive می باشد که بنا به نیاز ، قطعات دیگری نیز قابل نصب بر روی آن می باشد.در این مقاله سعی کرده‌ایم که مراحل نصب تجهیزات داخلی یک سیستم را تا جایی که امکان داشته تفکیک و توضیح دهیم . مراحل نصب را از کیس و منبع تغذیه شروع می کنیم :

کیس (Case)
همانطور که می‌دانید تمام قطعات داخل جعبه‌ای به نام کیس قرار گرفته می‌شوند .یک کیس از دو بخش تشکیل شده است :
بدنه یا همان کیس و منبع تغذیه( Power Supply ). کیس ها شکل‌های مختلفی دارند که اکثراً طبق سلیقه مصرف کننده انتخاب می‌شود اما منبع تغذیه یا همان قلب تپنده سیستم ، چیزی نیست که سلیقه ای باشد.پس در انتخاب کیس که اغلب با یک منبع تغذیه ارائه می‌شود دقت لازم را داشته باشید.
کیسی را انتخاب کنید که دارای یک منبع تغذیه خوب و استاندارد باشد و یا در صورتی که از ظاهر یک کیس خوشتان آمد آن را بدون منبع تغذیه تهیه و سپس برای آن  یک منبع تغذیه مناسب خریداری کنید.(جهت اطلاعات بیشتر در خصوص منبع تغذیه به شماره 14 ماهنامه مراجعه نمایید).برای نصب قطعات داخل کیس ، هر دو در آن را ، باز کنید.در داخل کیس ، یک کابل برق ، بسته‌ای شامل پیچ ، واشر، Spacer دیده می‌شود( شکل 1 ) . از آنها جهت بستن قطعات به بدنه استفاده می‌گردد.

شکل 1


مادربرد ( Motherboard )
مادربرد یا تخته مدار مادر ، قطعه‌ای است که اکثر قطعات بر روی آن نصب می‌شود.مادربرد ، برد اصلی دستگاه است که مدل های مختلفی دارد اما از نظر نصب بر روی سینی کیس ، همه مادربردها یکسان هستند.
بر روی مادربرد قطعاتی چون CPU ، رم ، کارت گرافیک ، مودم ، کابل منبع تغذیه ، کابل های هارد ، فلاپی ، رایتر ، USB و... نصب می‌شود که  به همه این موارد در بخش بعدی اشاره خواهد شد.

پردازنده ( CPU  )
CPU یا به عبارتی مرکز کنترل و پردازش ، بر روی مادربرد نصب می‌شود.محل نصب CPU بر روی مادربرد ، Zif Socket ، نام دارد که جای آن کاملا مشخص است.CPU ها اغلب داری پایه هایی هستند که داخل سوراخ‌های سوکت قرار می‌گیرد.

نکته : البته شرکت اینتل پردازنده‌های جدیدی از نوع سوکت LGA 775 تولید کرده است که پایه ندارد و در عوض سوکتی که بر روی مادربرد قرار دارد دارای پایه‌هایی است که اتصال سوکت با CPU را بر قرار می‌کند.

با توجه به اینکه CPU ، دارای پایه‌های بسیار ظریفی است ، نصب آن باید با دقت انجام شود. درصورتیکه نصب CPU به درستی انجام گیرد برای پایه‌ها مشکلی پیش نمی آید.همانگونه که در شکل 2 مشاهده می کنید، بر روی مادربرد سوکت سفید رنگ و مربع شکلی وجود دارد که دارای سوراخ های بسیار ریزی می باشد. این سوکت ، محل نصب CPU می باشد.
ابتدا اهرم کنار سوکت ( شکل 3) را به آرامی بالا کشیده و تا انتها بالا بیاورید. به علامت مثلثی که در گوشه سمت راست و بالای این سوکت قرار دارد توجه داشته باشید. به CPU نگاه کنید. همانطور که در شکل 4 مشاهده می شود در گوشه کناری CPU ، علامت مثلث کوچکی قرار دارد. این علامت نشانگر منطبق شدن  این قسمت بر قسمتی از سوکت مادربرد که دارای این علامت است ، می باشد.
CPU را طوری بر روی سوکت بنشانید که علامت های مثلث موجود بر روی هر دو قسمت با هم منطبق شود اگر کار نصب CPU را به درستی انجام دهید براحتی باید بر روی سوکت چفت می شود.
توجه داشته باشید در زمان نصب CPU اهرم سوکت مادربرد حتماً به سمت بالا یا باز باشد در صورتیکه CPU را به درستی جا نزنید به خاطر منطبق نبودن پایه ها و سوکت به هیچ عنوان بر روی سوکت چفت نمی‌شود اگر به این مشکل برخوردید بر روی CPU فشار نیاورید چون باعث شکستن پایه‌ها شده و عملاً CPU از بین خواهد رفت.
مورد بعدی که ممکن است هنگام نصب CPU پیش آید این است که CPU در جای خود نشیند.
توجه داشته باشید که پایه CPU حتما باید دقیقاً بر روی سوراخ های سوکت منطبق شوند. این امکان وجود دارد که تعدادی از پایه های CPU کج شده باشد، صاف کردن پایه ها دقت بسیار بالایی می خواهد. حتی المقدور از لمس پایه‌ها توسط دست خودداری کنید اینکار هم باعث کج شدن پایه ها می‌شود و هم الکتریسیته ساکن موجود در بدن باعث آسیب دیدگی CPU می‌گردد. بعد از اطمینان از نصب صحیح CPU بر روی سوکت مطابق شکل 3 ، اهرم نگهدارنده را به سمت پایین فشار دهید تا بر روی سوکت چفت شود .

شکل 2

شکل 3


فن CPU
تمام پردازنده‌ها به دلیل سرعت بالای پردازش ، حرارت بسیار بالایی تولید می‌کنند به همین دلیل از فن مخصوصی که همراه CPU عرضه می‌شود برای خنک کردن آن استفاده می‌گردد. در اینجا نوبت به نصب فن CPU ،  فرا می رسد .
بر روی فن ، دو اهرم وجود دارد ( شکل 5)که باعث چفت شدن آن بر روی CPU می‌شود.در زمان نصب ، هر دوی این اهرم ها را به سمت بالا و باز ، قرار دهید. به شکل 6 توجه کنید.این قاب رنگی رنگ محل قرارگیری فن می باشد.در چهارگوشه این قاب ، پایه هایی قرار دارد که باعث چفت شدن پایه های فن درون آنها می‌شود. فن ، دارای پایه هایی است که بر روی آن خاری تعبیه شده است. زمانیکه فن را مطابق شکل 6 بر روی CPU قرار می دهید این خارها با فشار اندکی بر روی مادربرد چفت می‌شود.توجه داشته باشید که در زمان نصب فن اهرم های نگهدارنده به سمت بالا و باز باشد.

شکل 4

شکل 5

شکل 6


فن CPU باید به راحتی بر روی قاب بنشیند بطوریکه هرچهار عدد پایه فن به قاب نگهدارنده فن بر روی مادربرد چفت شود. بعد از اطمینان از اتصال صحیح فن ، اهرم های نگهدارنده به سمت بسته و یا قفل به آرامی فشار دهید تا فن بر روی CPU چفت شود توجه داشته باشید که اینکار نیاز به اندکی فشار به اهرم ها دارد اما اگر با وارد کردن فشار به اهرم‌ها ، اهرم‌ها بسته نشد و فن چفت نمی شود حتماً فن به درستی بر روی سوکت قرار نگرفته است ، پس مجدداً کار نصب فن را انجام دهید تا اهرم ها به راحتی بسته شود.
توجه داشته باشید که فن حتما بر رویCPU به صورت کامل منطبق شده است .در صورتیکه فن CPU را به درستی نصب نکرده باشید به دلیل حرارت بالایی که CPU تولید می‌کند احتمال هنگ کردن و سوختن CPU وجود دارد.
اکنون بعد از اطمینان از نصب صحیح فن ، زمان نصب سوکت برق فن بر روی مادربرد است. به روی مادربرد، کنار محل نصب CPU توجه کنید.سوکت کوچکی ، مشاهده می‌شود که کنار آن عبارت CPU-Fanحک شده است.سوکت فن را به آن وصل کنید.

رم (RAM)
رم ها نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات ، بر روی مادربرد نصب می‌شوند. بر روی مادربرد ، سوکت هایی به نام DIMM مشاهده می‌شود که محل نصب رم می باشد. توجه داشته باشید که رم ها نیز برای نصب دارای جهت هستند.
همانطور که در شکل 7 مشاهده می‌کنید در قسمتی از رم ، یک شکاف وجود دارد .بر روی اسلات نیز یک زائده قرارداردکه در هنگام نصب ، این زائده در شیار رم قرار می گیرد. این زائده به گونه ای می باشد که اجازه نصب رم از جهت دیگر را نمی دهد. در کنار این سوکت‌ها ، دو عدد گیره نگهدارنده رم وجود دارد. درصورتیکه رم را بدرستی بر روی سوکت نصب کنید به آرامی جا رفته و این گیره ها بسته خواهند شد.

شکل 7نصب مادربرد بر روی کیس
بعد از نصب CPU ، فن و رم بر روی مادربرد ، نوبت نصب مادربرد بر روی سینی کیس می باشد.سینی کیس قسمتی است که مادربرد بر روی آن پیچ می‌شود.بر روی مادربرد و سینی کیس ، سوراخ هایی برای پیچ کردن مادربرد قراردارد.
Spacer ها قطعات کوچکی می‌باشند که به سینی کیس بسته شده و مادربرد به آنها پیچ می‌شود. ابتدا Spacer ها ( پلاستیکی و یا فلزی ) را بر روی سینی پیچ کنید سپس مادربرد را طوری بر روی سینی قرار دهید که تمامSpacer  ها دقیقا زیر سوراخ های مادربرد قرار گیرد.از پیچ ها و واشرها جهت محکم کردن مادربرد بر روی سینی استفاده کنید. این کار را به دقت انجام دهید. از فشار آوردن به مادربرد و یا سوکت های آن خودداری کنید. مادربرد باید به راحتی جای خود بنشیند و تمام پیچ ها نیز به درستی بر روی Spacerها منطبق شود. حتما از پیچ های مخصوصی که همراه کیس است جهت بستن مادربرد استفاده کنید و آنها را زیاد سفت نکنید زیرا ممکن است باعث تاب برداشتن و شکستن مادربرد می‌شود( شکل 8) .
قبل از بستن مادربرد بر روی سینی ،توجه کنیدکه پورت های مادربرد مانند کیبورد، ماوس، پرینتر ،  USBو ....  با پانل پشت کیس منطبق باشد.

شکل 8نکته : اغلب به همراه مادربرد یک پانل فلزی کوچک جهت نصب به پشت کیس وجود دارد که خروجی های مادربرد با آن منطبق است( شکل 9).

شکل 9


کارت گرافیک ( VGA Card )
کارت گرافیک یا همان VGA Card وسیله ای است که کامپیوتر بوسیله آن تصاویر را به مانیتور انتقال می دهید. در حال حاضر کارت های گرافیک موجود در بازار از دو نوع AGP و PCI Express می‌باشند( برای اطلاعات در خصوص کارت های گرافیک به شماره های 8 و20 رجوع کنید).
شکل10 نمونه ای از یک کارت گرافیک AGP را نشان می دهد. به محل اتصال کارت گرافیک در شکل2 توجه کنید. این قسمت محل اتصال VGA و اسلات مخصوص آن بر روی مادربرد می باشد. این اسلات نیز در گوشه خود دارای اهرم نگهدارنده‌ای می‌باشد که بعد از نصب صحیح کارت گرافیک چفت شده و آن را نگه می دارد. با کمی دقت می‌توانید کارت گرافیک را به راحتی جا بزنید. قبل از اینکه کارت بر روی دستگاه نصب شود ابتدا باید زائده فلزی پشت کیس برداشته شود ( به شکل 11 توجه نمایید ) تا کارت ها به راحتی درجای خود قرار گیرند. بعد از نصب کارت را با پیچ به بدنه کیس وصل کنید. توجه نمائید که کارت گرافیک فقط از یک جهت قابل نصب بر روی اسلات است.

شکل10


مودم ( Modem )
مادربرد ها دارای چند اسلات یک شکل ( اغلب به رنگ سفید ) به نام PCI Slot می باشند که کارت‌های مختلف اعم از کارت مودم ، کارت کپچر ، کارت TV و مواردی از این قبیل بر روی آنها نصب می‌شود.
تمام اسلات های PCI که بر روی مادربرد قرار دارند مانند هم می‌باشند و مخصوص کارت خاصی نیستند و می توان یک کارت را بر روی هر کدام از اسلات ها نصب کرد. شکل2 نمونه ای از اسلات‌های PCI را نشان می دهد.

نکته :
توجه داشته باشید که کارت های PCI را نمی توان بر روی اسلات AGP نصب کرد و مسلماً کارت های AGP نیز( که کارت گرافیک می‌باشند) بر روی اسلات PCI قابل نصب نیستند.

شکل11


قبل از اینکه کارت ها بر روی دستگاه نصب شوند ابتدا باید زائده فلزی پشت کیس برداشته شود . تا کارت ها به راحتی درجای خود قرار گیرند.کارت مودم را بر روی یکی از اسلات های PCI جا بزنید. این کارت نیز همانند کارت گرافیک فقط از یک جهت نصب می‌شود. بعد از اطمینان از نصب صحیح کارت را به بدنه کیس پیچ کنید.
CD Drive
از نظر مونتاژ ، نصب درایو های CD ، DVD و رایتر مشابه هم می باشد. با توجه به شکل 12، CD Drive را داخل کیس جا بزنید بطوریکه درایو از قسمت جلوی کیس مشاهده شود. بعضی از کیس ها دارای پانلی هستند که درایو در پشت آن قرار می گیرد باید قبل از نصب پانل را از کیس جدا کنید و درایو جا زده و سپس پانل را در جای خودش قرار دهید. درایو بگونه ای پشت پانل قرار گیرد که دکمه Eject پانل با دکمه Eject  درایو بر روی هم قرار گیرد. یکی باشد با کمی دقت اینکار را براحتی انجام دهید. درایو نصب شده را با پیچ های مخصوص ( پیچ های دنده ریز ) که همراه کیس می باشد از هر دو سمت به بدنه کیس پیچ کنید.

شکل 12نکته : اگر از دو درایو ( مثلا یکی CD Drive و دیگری رایتر ) استفاده می کنید حتما باید جامپرهای آنها تنظیم کنید و یکی را Master ( ترجیحا رایتر را master کنید ) و دیگری را Slave نمایید. برای اطلاعات بیشتر به شماره  ماهنامه مراجعه کنید.

 فلاپی درایو ( Floppy Drive )
در اینجا نوبت نصب فلاپی درایو است. فلاپی درایو نیز همانند CD Drive در محل مخصوص خودش قرار می گیرد.در صورتیکه کیس دارای قاب مخصوص جهت فلاپی باشد باید آن را بگونه ای نصب کنید که دکمهEject  فلاپی با دکمه Eject کیس روی هم قرار گیرد. فلاپی را با پیچ های دنده ریز از هر دو سمت به بدنه کیس پیچ کنید.

هارد دیسک (Hard Disk )
نصب هارد ، همانند نصبCD Drive  می باشد.همانطور که در شکل 12 مشاهده می کنید محل نصب هارددیسک در زیر فلاپی است .هارددیسک را به گونه ای نصب کنید که قسمت برد الکترونیکی آن به سمت پایین باشد.هارد دیسک را با پیچ های دنده درشت از هر دو سمت به بدنه کیس پیچ کنید.

نکته :
اگر از دو هارد دیسک استفاده می کنید حتما باید بوسیله جامپر ها ، یکی را Master و دیگری را Slave نمایید. برای اطلاعات بیشتر به ماهنامه شماره  مراجعه کنید.

اکنون تمام قطعات و وسایل مورد نیاز یک کامپیوتر بر روی کیس بسته شده است. حال زمان نصب کابل های برق و دیتا و کلیدها و چراغ های روی کیس است.
نصب کابل های منبع تغذیه بر روی مادربرد در شکل 13 ، کابل های منبع تغذیه دیده می‌شوند .این کابل ها ولتاژ و جریان مورد نیاز قطعات و لوازم را از طریق منبع تغذیه تامین می کنند.اغلب مادربردها دارای 2 سوکت برای تامین ولتاژ و جریان می‌باشند. شکل 14 ، ظاهری این دو سوکت در شکل نشان داده شده است. یکی مستطیل شکل و بزرگ و دیگری مربع شکل و کوچک .هر دوی این کابل ها را بر روی مادربرد نصب کنید. توجه داشته باشید که این دو سوکت فقط از یک سمت نصب می‌شوند.

شکل 13

شکل 14


 
نصب کابل‌های دیتای CD Drive و هارددیسک
اکنون نوبت به نصب کابل های دیتا و تغذیه درایوها می رسد. نحوه نصب کابل دیتا و تغذیه هارددیسک و CD Drive ( DVD Drive ، رایتر و ... ) مشابه یکدیگر می باشد.به همین دلیل در این قسمت ، فقط به نحوه نصب کابل‌های CD Drive اشاره می‌کنیم. همانطور که در شکل 15 مشاهده می‌کنید ، این کانکتور مخصوص تغذیه درایو های چون هارددیسک ، رایتر ، DVD Drive ، CD Drive و قطعاتی از این قبیل می باشد. کابل دیتا ، که یک سر آن به درایو  و سر دیگر به مادربرد وصل می‌شود یه شکل ریبون می‌باشند و وظیفه انتقال اطلاعات از درایوها به مادربرد و یا برعکس را دارند.که این کابل ها دارای 3 سر یا کانکتور می‌باشند. یکی برای اتصال به CD Drive و کانکتور وسطی در صورتیکه بخواهید از وسیله دیگری ( مانند هارد دوم یا رایتر ) استفاده شود ، بکار می رود و دیگری به مادربرد وصل می‌گردد.

شکل 15


ابتدا کابل تغذیه را وصل می کنیم. توجه داشته باشید که کانکتور برق هارد و سی دی فقط از یک جهت جا می رود .
بعد از نصب کانکتور برق ، نوبت به وصل کابل دیتا می رسد.کابل دیتا دارای یک برآمدگی در وسط است که اجازه نصب کابل از یک جهت را می دهد. در صورتیکه کابل مورد استفاده برآمدگی مخصوص را نداشته باشد از هر دو سمت بر روی هارد قابل نصب است.برای نصب صحیح همیشه این نکته را در نظر داشته باشید:
بر روی کابل دیتا ، یکی از رشته سیم‌ها به رنگ قرمز است که نمایانگر پایه 1 است .
این رشته سیم قرمز همیشه باید در کنار سیم قرمز کابل تغذیه هارد باشد و در حقیقت این دو باید روبروی یکدیگر باشند نه دور از هم .در شکل 16 این نکته مشخص است. بر روی مادربرد شکل2 به دقت نگاه کنید. دو سوکت IDE1 و IDE2 دیده می‌شود. این دو محل اتصال کابل های دیتای هارد دیسک (CD Drive ، DVD Drive ، رایتر و ... )  می‌باشند. توجه داشته باشید که بر روی این سوکت‌ها نیز کابل تنها از یک طرف نصب می‌شوند.

شکل 16نکته : نکته مهمی که باید دقت کرد این است که اگر از رایتر بر روی دستگاه خود استفاده می کنید حتماً جامپر رایتر خود را بر روی Master قرار داده و از کابل دیگری برای اتصال آن به IDE2 استفاده کنید.

نکته :شما می تواند تا دو Drive را بر روی هر  IDE با رعایت کردن Master و Slave نصب کنید ولی توجه داشته باشید که درایوهای نوشتنی مانند  CDRWو DVDRW و یا هارد اصلی دستگاه همیشه Master باشد.
نصب کابل های فلاپی درایو
شکل 17، سوکت تغذیه و کابل دیتای فلاپی درایو را نشان می دهد.اگر به شکل کابل فلاپی درایو توجه کنید می‌بینید که در یک سر کابل دو عدد بریدگی وجود دارد. قسمت برش خورده کابل مطابق شکل 18 به کانکتور فلاپی درایو متصل می‌شود.توجه داشته باشید رشته قرمز رنگ کابل دیتا روبروی سیم قرمز کابل تغذیه باشد.

شکل 17نکته : در صورت برعکس زدن کابل دیتا ، بعد از روشن کردن سیستم ، چراغ فلاپی درایو ، بطور دائم روشن می ماند

مرحله بعدی نیز اتصال کابل دیتای به مادربرد است بر روی مادربرد نیز مطابق شکل سوکتی وجود دارد که در کنار آن نام Floppy  مشخص است. قسمت انتهای کابل را نیز همانند کابل هارد ، جا بزنید این کابل فقط از یک جهت نصب می‌شود.
تا این قسمت بیشترین مرحله مونتاژ کامپیوتر به پایان رسیده است . حال نوبت به نصب سیم کلید ها و چراغ های جلوی کیس می رسد.

شکل 18


نصب کلیدها و چراغ‌های جلوی کیس

به شکل 19 توجه کنید.در تمام مادربردها کانکتورهایی وجود دارد که عباراتی مانند HDD LED ،  Power LED، Reset  ، Power SWو Speaker  کنار آنها نوشته شده است. توجه داشته باشید که کیس نیز دارای رشته سیم‌هایی با همین نام‌ها می باشد. با رعایت کردن جهت نصب ( مثبت و منفی )  ، این سیم‌ها را مطابق شکل  19 ، بر روی مادربرد وصل کنید. برای اطمینان بیشتر می‌توانید به دفترچه راهنمای مادربرد رجوع کنید.همانطور که در جدول 1 مشاهده می‌شود هر کدام از این سیم‌‌ها وظایف مشخصی دارند .

شکل  19


جدول


اکنون با کمی سلیقه می‌توانید کابل های داخل دستگاه خود را با  بست های مخصوص مرتب کنید به شکل توجه کنید اکنون دستگاه به صورت کامل مونتاژ گردیده است.

نکاتی قبل از روشن کردن سیستم
قبل از روشن کردن دستگاه و اتصال آن به برق مجدداً و فقط برای کسب اطمینان از انجام صحیح مراحل فوق برای آخرین بار به نکات زیر دقت نمایید:
• مطمئن شوید پیچ یا وسیله فلزی دیگری داخل کیس باقی نمانده باشد.
•  با دست زدن به CPU Fan از جا خوردن و ثابت ماندن آن اطمینان حاصل کنید.
•  دقت نمایید کارت‌های موجود مانند گرافیک ، مودم و... به درستی در اسلات نصب شده و انتهای کارت‌ها از اسلات بیرون نزده باشد.
•  اتصالات مربوط به کابل برق و کابل دیتای فلاپی ، هارد و CD را چک کنید.

بعد از کسب اطمینان از موارد فوق و متصل کردن کابل های ماوس ، کیبورد ، مانیتور و برق دستگاه می‌توانید کلید پاور را فشار دهید تا دستگاه روشن شود. اکنون زمان نصب ویندوز و برنامه های مورد نیازتان است امیدوارم توانسته باشید قطعات خود را به کامپیوتر دلخواهتان تبدیل کنید.در صورت بروز هر گونه اشکال می‌توانید با بخش تحقیق و بررسی رایانه خبر ارتباط برقرار نمائید.
خسته نباشید ! سیستم آماده است...

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٤٥ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :