مقدمه ای بر Crossfire

 

فروردین ماه 84 شماره 22

اشاره :
اواخر سال 2004 بود که شرکت قدرتمند nVIDIA فناوری استفاده از دو کارت گرافیکی را در یک سیستم ارائه کرد،که به نام فناوری SLI معروف شد.این امر باعث شد تا ATI ، رقیب دیرینه nVIDIA دست به کار شود تا راه حل جدیدی را ارائه دهد. از این رو در ژوئن سال 2005 با ارائه یک تکنولوژی جدید به نام Crossfire به رقابت باnVIDIA پرداخت و امیدوار است تا سهم بیشتری از بازار کارت های گرافیکی را از آن خود کند و به جایگاهی بالاتر از nVIDIA دست یابد. امروزه روند تولید و فرآیند خلق دنیای تصویری واقعی باعث شده به یکسری جزییات دقت و تمرکز بیشتری شود تا تمامی مصرف کنندگان به حداکثر راندمان و بهره وری دست یابند. به هر حال از بین بردن محدودیت ها و برطرف کردن نیازهایی مانند کار بر روی پیکسل ها و چند بعدی ها باعث شد تا تولید کنندگان به فکر ساخت تکنولوژی های جدید و قدرتمندی مثل Multi GPU بیافتند. قطعا این فناوری انقلاب عظیمی را در سیستم های شخصی ایجاد خواهد کرد زیرا تمام ویژگی ها از قبیل سرعت، واقعیت تصویر و قیمت مناسب را خواهد داشت.


شباهت های تکنولوژی Crossfire با   SLI 
• اولین شباهت آشکار این دو تکنولوژی استفاده از دو کارت گرافیکی برای پردازش تصاویر گرافیکی است. 
• استفاده از رابط ما بین دو کارت گرافیکی همانند تکنولوژی SLI ، برای انتقال داده ما بین دو کارت.
• برای استفاده از تکنولوژی SLI به مادربردی با چیپ nForce4 Ultra نیاز است.
ین موضوع در تکنولوژی Crossfire نیز وجود دارد و به مادربوردی با چیپ
 ATI XPRESS 200  نیاز است.

تفاوت تکنولوژی Crossfire با  SLI
شرکت ATI در تکنولوژی Crossfire  بر خلاف SLI‌ از دو کارت گرافیکی مختلف استفاده کرده است. در این حالت اولین کارت (کارت Master ) یک کارت گرافیکی از نوع Crossfire Edition است.
تفاوت کارت های گرافیکی Crossfire Edition‌ با کارت های معمول در وجود یک چیپ ترکیب کننده دیتا در داخل کارت گرافیکی است . نقش این چیپ ، ترکیب و هماهنگی مابین اطلاعاتی است که از کارت ثانویه وارد کارت Crossfire Edition می شود.
انتقال اطلاعات ما بین دو کارت به وسیله یک کابل DVI مخصوص انجام می گیرد که اطلاعات ، توسط این کابل از خروجی مخصوص DVI کارت دوم به ورودی مخصوص DVI کارت اول انتقال داده می شود و از آنها به چیپ ترکیب کننده داده ، وارد می شود.

برتری های تکنولوژیCrossfire  نسبت به SLI
به طور معمول برای استفاده از قابلیت SLI مجبور به استفاده از دو کارت گرافیکی همسان با BIOS هماهنگ هستید تا بهترین کار آیی به شما داده شود و ممکن است با کوچکترین تفاوتی مابین کارت های گرافیکی، دچار مشکلات و خطاهایی در سیستم خود شوید.اما در تکنولوژی Crossfire دیگر نیاز به استفاده از دو کارت گرافیکی همسان برای فعال کردن حالت Crossfire نیست و فقط نیاز به خرید یک کارت Crossfire Edition‌و یک کارت معمول  هماهنگ با کارت اصلی دارید.
در حالت Crossfire در صورتی که یکی از کارت های سری X800 شرکت ATI را داشته  باشید با خرید یک کارت Crossfire هماهنگ با آن و خرید مادربرد Crossfire Edition می توانید از این ویژگی بهره مند شوید ولی در صورتی که دارای یک کارت گرافیکی 6800GT باشید برای بهره گیری از تکنولوژی SLI نیاز به خرید یک کارت گرافیکی همسان با 6800GT دارید تا بتوانید از ویژگی های SLI بهره مند شوید.اما با تغییراتی که شرکت ATI انجام داده است مشکلاتی از قبیل هماهنگی BIOS کارت های گرافیکی در فن آوری Crossfire نیز از بین رفته است.
در سیستم Crossfire  هر GPU به طور اختصاصی حافظه PCI EXPRESS خود را دارا می باشد و برای ارتباط داشتن با چیپ پل شمالی مادربرد (North Bridge  ) نیازی به ذخیره سازی حافظه در محیط نیست و مقداری ازحافظه به طور مشترک برای دو GPU اختصاص داده شده است که باعث سریع شدن انتقال اطلاعات بین هر دو GPU می شود و همگام سازی اطلاعات را بین دو GPU سریع تر می کند.

شکل 1


حالت های پردازش گرافیکی در تکنولوژی Crossfire
تکنولوژی Crossfire با 4 روش ، پردازش تصاویر گرافیکی و چند بعدی را انجام  می دهد:
1ـ Super Tiling (بافت گذاری پیشرفته)
2ـ Scissor (نیمه کردن تصویر)
3ـAlternative Frame Rendering (پردازش متناوب کادرها) 
4ـ Super AA (تصحیح پیشرفته سطوح ناصاف)
Super Tiling
در این روش هر کادر تبدیل به دو بافت شطرنجی 32 خانه چهار وجهی می شود که در مجموع از کنار هم قرار دادن این بلوک ها صفحه شطرنجی 256 خانه ای بدست می آید.در کل این بلوک ها مانند صفحه شطرنج شامل بلوک های زوج و فرد می شوند که بلوک های فرد توسط یک کارت و بلوک های فرد توسط کارت گرافیکی دیگر مورد پردازش قرار می گیرد،بعد از ترکیب این دو اطلاعات در چیپ ترکیب کننده کارت اصلی، یک تصویر کامل وبا کیفیت عالی ارائه می شود.

Scissor
در این روش هر کادر به دو قسمت تبدیل می شود و هر قسمت با یک GPU پردازش شود. برش می تواند افقی یا عمودی باشد و می تواند حتی 50/50  یا نا مساوی مثل 70/30 یا60/40  باشد.البته این روش چندان هم جدید نیست و در تکنولوژی SLI  هم دیده می شود.

AFR
این روش سریع ترین نوع پردازش است. در این روش همه کادرهای زوج به یکی از GPU ها ارائه می شوند و کادر های فرد به GPU دیگری می روند.کادرها با دو GPU کامل می شوند و به موتور ترکیب کننده که بر روی بورد Crossfire قرار دارد ارسال می شوند.

SUPER AA
این روش یک تکنیک ارائه شده و کاملا شناخته شده است که تمام درخواستهایی که در انجام اعمال 3D وجود دارد را رفع می کند. SUPER AA دارای برنامه قدرتمندتری برای ظرفیت Smooth Vision برای تهیه حتی کیفیت بالاتر از AA در سیستم مولتی GPU است.وقتی هر دو کادر با هم تر کیب می شوند ، ترکیب آنها در موتور Crossfire ویرایش و در مرحله اول از PIXEL ها نمونه گیری می شود سپس ترکیبی از هر PIXEL را بصورت نتیجه در نمای کلی ارائه می نماید که نتیجه آن دیدن تصویری با دو برابر وضوح و کیفیت بهتر و بیشتر است.بنا براین 4X,6XAA تبدیل به 8X,12XAA می شود.

شکل 2: مقایسه کارایی تکنولوژی Crossfire و SLI  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱۱:٤٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :