لذت یک موسیقی دلنواز با کارت صدای 6 کاناله

رضا صادقی
اسفند ماه 84 شماره 21

اشاره :
باوجود مسائل ومشکلاتی که در خصوص نبود اطلاعات کافی برای برخی از کاربران پیش می آید قصد داریم پیرامون مسائل فوق بررسی هایی را انجام داده ودر ماهنامه منعکس کنیم.


به عنوان مثال در شماره قبل به مقایسه انواع Mp3 Player   های موجود در بازار ایران پرداختیم وقصد داریم در شماره های آتی به مواردی از قبیل ، دوربین دیجیتال، پرینتر های رنکی، اسکنر و... بپردازیم.
در همین راستا در این شماره،بخش تحقیق و بررسی ماهنامه به موضوع جالب ومتفاوتی پرداخته است که اغلب خوانندگان از آن بی اطلاع می باشند.
اگر سیستم خود را تازه خریده اید و یا از زمان تهیه آن کمتر از یک سال می گذرد حتما این مقاله را بخوانید چون ممکن است مانند بسیاری اطلاع نداشته باشید که کارت صدای مادربردتان 6 کانال است و نیازی نیست تا برای وصل کردن یک اسپیکر 5 تیکه به آن ، کارت صدایی با سه خروجی تهیه کنید.
در گذشته ، کارت صدا ،مانند دیگر کارت ها (  مودم ، شبکه  و ...  ) بطور جداگانه تهیه و بر روی اسلات PCI نصب می شد. اما از 5 سال پیش به بعد کارت صدا بر روی مادربرد بصورت Onboard تعبیه شد.این کارت صدا ها تمام آن چیزی که یک کاربر برای گوش دادن به موسیقی و تماشای فیلم نیاز داشت را بر آورده می کرد.
اما صنعت موسیقی و صدا پا را فراتر گذاشت و با فناوری های جدیدی مانند صدا های سه بعدی 3D ) ،  Surround ) ، دالبی دیجیتال ، دنیای موسیقی و فیلم را متحول ساخت . در این زمان کارت های Onboard که فقط از یک خروجی استریو بهره می بردند ، قابلیت پخش صداهای محیطی و دالبی را نداشتند. در این زمان بود که دوباره کارت های صدای PCI با 2 ، 3 و 4 خروجی ، عرضه شدند.

شکل 1: نمونه ای از چیپ کارت صدای Onboard


اما دوباره کمپانی های عرضه کننده مادربرد، محصولات خود را به این تکنولوژی مجهز کردند و کارت های صدایOnboard  قدیمی و تک خروجی را با کارت صدا های 2 ، 3 و در بعضی با 4 خروجی ارائه کردند.
در یکی دو سال گذشته ، اکثر مادر بردهایی که تولید می شدند از کارت صداهایی بهره می بردند که فقط یک خروجی صدا داشتند .فیش هایی که بر روی این مادربرد ها  قرار دارد شامل فیش های Speaker Out ، Line In و Mic  می باشد.
Speaker Out یک خروجی استریو برای اتصال به دو باند بلندگو  ،  ورودی Line in جهت ضبط صدا از دستگاه های آنالوگ و یک ورودی میکروفون Mic جهت ضبط صدا از طریق Microphone.

شکل2 : یک نمونه کارت صدای 5.1 PCI با 4 خروجی صدا 

شکل3 : فیش های Speaker Out ، Line In و Mic  بر روی مادربرد


اکنون و با توجه به پیشرفته تر شدن دستگاه های ضبط صدا ، می‌توان کلیه اصوات موسیقی را بصورت مجزا ضبط کرد که اصطلاحا به آن ضبط بصورت دو، چهار، پنج و هفت باندی گفته می شود.این امکان ، کیفیت فوق‌العاده‌ای را فراهم می‌کند .در اکثر سالن های سینما از سیستم های حرفه ای پخش صدا استفاده می شود .این سیستم ها به صورت پنج و هفت باندی صدا را پخش می کنند و با قابلیت تفکیک فوق العاده ای که دارند، صدایی واقعی را شبیه سازی می کنند.استفاده از تکنولوژی صدای Dolby به گسترده ای در فیلم های سینمایی  با فرمت DVD گسترش یافته است به همین دلیل هم عرضه اسپیکر های 4 ، 6 و 8 تیکه نیز بسیار بیشتر از قبل شده است.
اما آیا برای پخش استفاده از صدای دالبی در حین تماشای یک فیلم DVD  نیاز به کارت صدای 5.1 است یا خیر؟
در حال حاضر اکثر چیپ‌های بکار رفته در مادربردهای جدید قابلیت پخش 6 باند صدا را دارند. در حالت 6 باند ( 5.1 ) کارت صدا بایدد 3 خروجی داشته باشد ، اما اکثر مادربرد های جدید فقط همان 3 فیش معمولی Speaker Out ، Line In و Mic  را دارند !

شکل4 : نمونه ای از اسپیکر پنج باند


مادربردهائی که دارای یک خروجی صدا می‌باشند می‌توانند صدای استریوی دو باندی را پخش کنند و قابلیت پخش صدای 6 باند را ندارند اما، مادربردهای که دارای خروجی صدای 6 باند می باشند از لحاظ ظاهری مانند خروجی‌های دو باند می‌باشند ولی در چیپ آنها تعریفی وجود دارد که می‌توان از فیش های Line in و Mic به عنوان صدای خروجی استفاده کرد.
مادر برد هایی که از قابلیت 5.1 ( 6 کانال صدا ) پشتیبانی می کنند ، عبارت 5.1 Band Sound System  بر روی جعبه و یا دفترچه مادر برد درج شده است.
برای فعال کردن این امکان باید مراحل زیر را انجام دهید :
وارد قسمت Control Panel شده و بر روی Sound Effect Manager  دوبار کلیک نمائید( این آیکون بعد از نصب درایور کارت صدا بوجود می آید.در صورتیکه آیکونی به این نام پیدا نکردید به دنبال آیکونی که مربوط به کارت صدا باشد بگردید).
مطابق شکل 4 و 5 ، نسبت به نیاز خود خروجی‌های صدا را بصورت 2 باند ، 4 باند و یا 6 باند تنظیم کنید.در صورت تنظیم بصورت 4 و یا 6 باند ، ورودی‌ Line in و Microphone به خروجی‌های صدا تبدیل می‌شود.

شکل 5 : تنظیم در حالت معمول


شکل 6 : تنظیم در حالت 6 کانال ( 5.1 )

با توجه به خروجی‌های موجود می‌توانید اسپیکر را بصورت 6 باند به کارت صدا وصل کنید. ‌اکنون زمان، نصب صحیح ورودی وخروجی ها می باشد.
توجه داشته باشید اگر ورودی وخروجی ها را به صورت اشتباه وصل کنید امکان صدمه دیدن دستگاه وجود دارد.
هر دستگاه که دارای خروجی 6 باند باشد از استانداردهای خاصی پشتیبانی می کند این استانداردها شامل:
1) خروجی صدای روبرو Front) ) که شامل صدای سمت راست Right و صدای سمت چپ Left  می باشد.
2) خروجی صدای پشت سر(Rear)  که شامل صدای سمت راست Right و صدای سمت چپ Left  می باشد
3) خروجی صدای وسط (Center) که یک کانال صدای خروجی می باشد و اکثرا صدای اصلی را پخش می کند.
4) خروجی صدای بم (Sub) که جهت ایجاد صدای باس (Bass) در اسپیکرها به کار می رود.

شکل 7


حال با توجه به دانستن نکات فوق وانتخاب حالت 6 باند ، می توانید اسپیکر را به خروجی کارت صدای خود وصل کنید.
توجه داشته باشید در این حالت امکان استفاده از میکروفون و ورودی صدا دیگر امکان پذیر نیست مگر اینکه تنظیمات را به حالت 2 کانال بر گردانید.


  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :