WebCam Live!Motion ، تعقیب کننده حرکات کاربر

 

دی ماه 84 شماره 19

اشاره :وب کم ها در ابتدای ظهورشان وسایلی فانتزی به نظر می رسیدند اما پس از گذشت زمان ، پیشرفت تکنولوژی و افزایش سرعت برقراری ارتباط با اینترنت ، وب کم تبدیل به ابزاری معمول و همه گیر شده است که می توان توسط آن در حین چت کردن تصاویر طرف مقابل را مشاهده کرد.
اما در این دو سه سال اخیر ،  دوربین های وب کم پیشرفت های بیشتری نیز کرده اند به طور مثال 2 سال پیش Logitech ، دوربینی به نام  QuickCam Sphere ارائه کرد که  می توانست 90 درجه در جهت چپ و راست و 30 درجه در جهت بالا و پایین چرخش کند همچنین دارای قابلیت Head Tracking و یا  دنبال کردن حرکات سر بود . اما این دوربین دارای مشکلاتی نیز بوده است مثلاً گاهی تصویر صورت را اشتباه تشخیص داده  و به طور مثال یک جعبه یا اسپیکر را به جای صورت فرد در نظر می گرفت که کاربر مجبور بود  دوربین را از حالت تشخیص اتوماتیک خارج کند و به صورت دستی جهت آنرا به سمت صورت برگرداند.
از جمله مشکلات دیگر افت کیفیت تصویر در هنگام زوم می باشد که میزان قابل توجهی از وضوح تصویر می کاهد. اما مشکل اصلی مربوط به چگونگی حرکت دوربین است که به جای حرکت یکنواخت دارای حرکت مقطع و پله پله بوده که همین نوع حرکت،  دوربین را در هنگام زوم کردن دچار مشکل می ساخت.
بعد از ارا ئه این وب کم در 2 سال ، پبش اکنون Creative وب کم WebCam Live!Motion  خود را ارائه کرده که به خوبی می تواند حرکت صورت را دنبال کند و کارایی بهتری به نسبت Quickcam   داشته باشد.
این دوربین اولین بار در نمایشگاه CeBIT 2005  گذشته ارائه شد و اکنون وارد بازار شده است.

همیشه این نکته مهم را باید در نظر داشته باشید که برای به دست آوردن هدف بهتر ، باید صبر بیشتری داشت. بعد از انتظاری  دو ساله اکنون این وب کم با امکاناتی پیشرفته و نرم افزاری پیشرفته تر و پیچیده تر وارد بازار شده است.
با توجخ به اینکه این دوربین دارای حرکتی هوشمند و پیشرفته می باشد اما هنوز هم به بهترین حالت خود نرسیده است. حرکت دوربین دارای دو گونه Smart  و Continuous & ( هوشمندانه و دنباله دار) میباشد.در حالت هوشمند ، دوربین زمانی به حرکت می افتد که حرکت سر پایان یافته باشد و ثابت شده باشد اما حالت دنباله دار از شروع حرکت سر آغاز به حرکت کرده و تا حرکت سر پایان یابد به دنبال آن حرکت می کند.
انتخاب نوع حرکت ، بستگی به نوع استفاده و انتخاب کاربر دارد. با انتخاب گزینه Continuous زوم دیجیتالی نیز فعال می شود. اگر بخواهید که تصویر چهره کاربر  همواره در حال حداکثر زوم باشد این عمل به صورت دستی باید انجام گیرد که البته به مقدار زیادی از کیفیت عکس می کاهد.
WebCam Live!Motion مجهز به یک لنز با زاویه باز  ( WIDE-ANGLE ) می باشد. امکان جالبی که این دوربین دارد آن است که می تواند عکس های  پاناروما (  Panoramic ) بکیرد. برای اینکار دوربین به طرف 3 نقطه می چرخد و سه عکس تخیه می کند و هر سه عکس  را به صورت خودکار متصل می کند و یک عکس یکپارچه و عریض تولید با زاویه ای به عکس تهیه می کند و به صورت خودکار آنها را به یکدیگر متصل می کند و نمایش می دهد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:٠۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :