مراقبت سوختن دوربین های دیجیتالی باشید

 
رضا صادقی
بهمن ماه 84 شماره 20

اشاره :
استفاده مکرر از دوربین دیجیتال و اتصال آن به کامپیوتر احتمال سوختن دوربین را بسیار افزایش می دهد.


این مورد بخاطر وجود الکتریسیته ساکن و ارسال شوک از طریق پورت USB بوجود می‌آید و اکثراً در ساختمان هایی که کامپیوتر را بدون استفاده از سیستم اتصال به زمین ( Earth )  مورد استفاده قرار می دهند رخ می دهد. هر وسیله الکتریکی یا الکترونیکی که از برق مستقیم استفاده می کند مانند کامپیوتر، مانیتور و وسایلی از این قبیل ، بر روی بدنه خود دارای نویز و الکتریسیته می باشند(برای مشاهده این نکته  فازمتر را به قسمت فلزی کیس بزنید) .
بدنه کامپیوتر به دلیل عدم استفاده از سیستم  ِارت ( اتصال به زمین ) در ایران ، دارای برق ضعیفی می باشند که در صورتیکه با دست خیس لمس شود کمی لرزش احساس خواهد شد . این برق روی بدنه با استفاده از کابل اتصال به زمین  حل می شود.
این باور نیز وجود دارد که با برگرداندن دوشاخه برق مشکل فوق برطرف می گردد در صورتیکه با این کار تنها جای فاز و نول تغییر کرده و برق همچنان برروی بدنه وجود دارد.
در ساخت اکثرIC  های بکار رفته در کامپیوتر از  تکنولوژی CMOS استفاده شده است. این تکنولوژی به الکتریسیته ساکن و شوک های الکتریکی بسیار حساس بوده و همین امر باعث سوختن آنها می شود.
در کشورهای پیشرفته ، جهت رفع این مشکل از چاه عمیقی استفاده می شود که درون آن میله رسانای بلندی نصب می شود و به چاه ارت معروف می باشد و کلیه وسایل برقی بوسیله پریزهای ارت دار به آن متصل می شوند و الکتریسیته ساکن به زمین انتقال یافته و مورد سوختن وسایل و یا برق گرفتگی منتفی می شود.

با توجه به این نکته که در ایران به جز در بعضی کارخانجات و شرکت های بزرگ از سیستم ارت استفاده نمی شود و با توجه به توضیحات بالا ، برای رفع این اشکال چند راه حل مفید را معرفی می کنیم :

• هر وسیله ای که بصورت جانبی به کامپیوتر متصل می شود احتمال ورود شوک و سوختن را دارد. برای تخلبه الکتریکی بدنه کیس ابتدا پیشنهاد می کنیم کابل بلند را به یکی از پیچ های پشت کیس وصل نموده و سر دیگر آن را به لوله آب ببندید این کار چیزی شبیه به چاه ارت می باشد و باعث تخلیه شدن شدن الکتریسیته از بدنه می گردد. لازم بذکر است که حتماً قبل از این کار پریز برق کامپیوتر را بکشید تا دچار برق گرفتگی نشوید و سپس بعد از نصب کابل فوق پریز برق را مجدداً وصل نمائید.

•  امروزه اکثر وسایل جانبی که به کامپیوتر نصب می شوند از پورت USB استفاده می کنند و پورت فوق نیز بدلیل اتصال به بدنه ، دارای الکتریسیته می باشد که در بسیاری از موارد این شوک باعث سوختن وسایل مورد استفاده می شود ( این مورد برای دوربین های دیجیتال بسیار زیاد  مشاهده شده است ). پیشنهاد ما برای آن دسته از کاربرانی که ازوسایل USB که قابلیت استفاده از رم های مختلف را دارد، استفاده از یک دستگاه کارت خوان(Memory Card Reader ) می باشد.امروزه اکثر دوربین های دیجیتال و یا  MP3 Playerها از حافظه های رم استفاده می کنند که بدلیل استفاده همزمان از باطری و اتصال به پورت USB احتمال سوختنشان بسیار بالاست . نکته بعدی وصل کردن پی در پی این وسایل از طریق کابل USB می باشد که به دلیل ظریف بودن پورت USB روی دوربین ها احتمال خرابی در آنها زیاد می باشد.
با توجه به قیمت مناسبMemory Card Reader  ها می توان گفت بهترین گزینه انتخاب وسیله فوق می باشد. زیرا تجهیزات جانبی بصورت مستقیم
به کامپیوتر وصل نشده و احتمال سوختن وسایل فوق به صفر می رسد.همچنین در صورت بروز اشکال در دستگاه مورد استفاده( بطور مثال دوربین ) هزینه تعمیر آن در صورت قابل تعمیر بودن بسیار بالاتر از یک کارت خوان می باشد در اینجا نمونه ای از دستگاه فوق که از لحاظ کارایی و قیمت مناسب می باشد معرفی گردد.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:٠٤ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :