خط T1 چگونه کار می کند ؟

اکثر شما با یک خط مخابراتی معمولی آشنا هستید . در این نوع خطوط از یک زوج سیم مسی که مسئولیت انتقال صوت را به صورت سیگنال های آنالوگ برعهده دارد ، استفاده می گردد . زمانی که این نوع خطوط را به یک مودم معمولی متصل می نمائیم ، امکان انتقال داده تا 30  کیلو بیت در ثانیه فراهم می گردد .
با توجه به تحولات گسترده در  عرصه مخابراتی ، اکثر شرکت های مخابراتی درصدد انتقال تمامی ترافیک صوتی خود به صورت دیجیتال در مقابل آنالوگ می باشند . در این رابطه می بایست خط آنالوگ شما به یک سیگنال دیجیتال تبدیل گردد . بدین منظور در هر ثانیه 8000 الگو  و با دقت هشت بیت ، نمونه برداری می گردد  ( 64،000 بیت در ثانیه ) . در حال حاضر به منظور انتقال داده های دیجیتال عموما" از فیبرنوری استفاده می گردد . در این رابطه شرکت های مخابراتی از گزینه های متفاوتی در خصوص ظرفیت هر خط فیبر نوری ، استفاده می نمایند .
در صورتی که محل کار شما از یک خط T1 استفاده می نماید ، نشاندهنده این موضوع است که شرکت مخابرات و سایر شرکت های عرضه کننده سرویس فوق ،  یک خط فیبرنوری را تا محل اداره شما آماده نموده اند . ( یک خط T1 ممکن است به صورت مسی نیز ارائه گردد ) . یک خط T1 قادر به حمل 24 کانال صوتی دیجیتال و یا انتقال داده با میزان 544 / 1 مگابیت در هر ثانیه است . در صورتی که خط T1 به منظور مبادلات تلفنی استفاده  می گردد ، خط فوق به سیستم تلفن اداره شما متصل می گردد . در صورتی که از خط T1 به منظور انتقال داده استفاده می گردد ، خط فوق به روتر شبکه متصل می گردد .
یک خط T1 قادر به حمل حدود 192،000 بایت در هر ثانیه است (60 مرتبه بیش از یک مودم معمولی) . ضریب اعتماد به اینگونه خطوط در مقایسه با یک مودم آنالوگ بمراتب بیشتر است . یک خط T1 می تواند به صورت مشترک توسط کاربران متعددی استفاده شود (با توجه به نوع استفاده کاربران ) . مثلا" در صورت استفاده معمولی از اینترنت ، صدها کاربر قادر به استفاده مشترک از یک خط T1 می باشند . در صورتی که تمامی کاربران فایل های MP3 را Download نموده و یا فایل های ویدئوئی را بطور همزمان مشاهده نمایند ، ظرفیت و پهنای باند موجود جوابگو نخواهد بود، گرچه احتمال تحقق چنین شرایطی در یک مقطع زمانی خاص و بطور همزمان ، کم می باشد.
یک شرکت بزرگ به چیزی بیش از یک خط T1 نیاز خواهد داشت . جدول زیر برخی از  گزینه های متداول را نشان می دهد :

 معادل

 نوع خط

 64 کیلوبیت در هر ثانیه

 DS0
 معادل دو خط DS0 به اضافه سیگنالینگ ( 16 کیلوبیت در هر ثانیه ) و یا 128 کیلو بیت در ثانیه  ISDN
 544 / 1 مگابیت در هر ثانیه ( معدال 24 خط DS0 )T1
 232 / 43 مگابیت در هر ثانیه ( معادل 28 خط T1 ) T3
155 مگابیت در هر ثانیه ( معادل 84 خط T1 )OC3
 622 مگابیت در هر ثانیه ( معادل 4 خط OC3 )OC12
5 / 2 گیگابیت در هر ثانیه ( معادل 4 خط OC12 )OC48
 6 / 9 گیگابیت در هر ثانیه ( معدال 4 خط OC48 )OC192

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢
تگ ها :