دوربین های دیجیتال از سیر تا پیاز

 

آبان ماه 84 شماره 17

اشاره :
در این مقاله مطالبی جامع در خصوص انتخاب دوربین مناسب ، آشنایی با امکانات مختلف دوربین های دیجیتال و اصطلاحات آن و همچنین عکاسی با بهترین کیفیت را خواهید آموخت.


دنیای دیجیتال ، دنیای شگفت انگیز و جذابی است.تا چند سال پیش تصور اینکه در قطعه ای به اندازه یک بند انگشت بتوان بیش از صدها ساعت موسیقی کپی کرد و یا تجسم گوشی های تلفنی که هم فیلم و عکس بگیرند و هم مانند یک کامپیوتر تمام نیاز ها را برآورده سازند، بسیار سخت بود.
اما در زمان ما ، تکنولوژی به جایی رسیده است که در داخل یک پردازنده کوچک دو هسته تعبیه و هارد هایی به ظرفیت های بسیار بالا تولید می کنند که اندازه آنها از یک سکه هم کوچک تر است.
در این دنیای پر شتاپ کامپیوتر ، وسیله ای به نام دوربین دیجیتال ، چند سالی است که با ورود خود جا را برای دوربین های معمولی تنگ کرده است . عکاسی راحت ، مشاهده عکس های گرفته شده ، عدم نیاز به چاپ و از همه مهمتر گرفتن عکس به نعداد زیاد ( که البته به حجم حافظه دوربین ارتباط دارد) همگی دلایلی موجه برای انتخاب دوربین های دیجیتال می باشد.تولید سر سام آور این دوربین ها در سایز ها، مدل ها و امکانات مختلف بسیاری از کاربران را در انتخاب و کار با آنها دچار مشکل کرده است .
در این مقاله ، مطالبی نسبتا جامع در خصوص عکاسی دیجیتالی را ارائه می کنیم  بطوری که خواننده  قدم به قدم ، از خرید یک دوربین مناسب دیجیتالی، نحوه کار با دوربین و امکانات آن آشنا خواهد شد.در این نوشتار سعی خواهیم کرد موارد را بصورت خلاصه و مفید و طبقه بندی شده ارائه کنیم به همین دلیل مقاله را به سه بخش اصلی تقسیم کرده ایم : 
1 ـ راهنمای انتخاب دوربین دیجیتالی مناسب
2 ـ  شناخت و آشنایی با امکانات دوربین های  دیجیتال
3 ـ عکاسی با بهترین کیفیت
که در ادامه به هر کدام از این سه بخش می پردازیم.

انتخاب دوربین مناسب
امروزه بیش از صدها مدل دوربین دیجیتالی در بازار وجود دارد که انتخاب مناسب ترین آنها با توجه به نیاز فرد تقریباً مشکل به نظر می رسد زیرا کمتر پیش می آید که دوربینی وجود داشته باشد که نیازهای افراد مختلف را یکجا برآورده سازد. برای مثال ممکن برای شما اندازه دوربین مهمترین مسئله باشد  اما برای یک فرد دیگر کیفیت عکس و یا قیمت آن مهم باشد.
در ادامه به بیان مطالبی می پردازیم که می تواند به شما کمک کند تا بهترین تصمیم را در هنگام خرید یک دوربین دیجیتالی اتخاذ کنید.

در مورد دوربین های دیجیتالی اصطلاحات فنی فراوانی وجود دارد که در هنگام خرید توسط فروشندگان مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از مهمترین اصطلاحات، اصطلاح Mega Pixel می باشد که آشنایی با مفهوم آن قبل از خرید بسیار مهم می باشد ( در شماره قبل اشاره نسبتا کاملی به مفهوم مگا پیکس داشتیم ) .  Mega pixel به معنای تعداد پیکسل های موجود در عکس گرفته شده توسط دوربین می باشد ، در نتیجه بالاتر بودن این رقم به معنای وجود جزئیات بیشتر در هر عکس و طبیعتا عکسی با کیفیت بهتر می باشد. جدول 1 بیانگر تعداد پیکسل ها و تناسب آنها با سایز عکس ها می باشد.

جدول 1


همانطور که در جدول مشاهده می کنید در صورتیکه بخواهید عکسی بگیرید که برای چاپ حرفه ای مناسب باشد (رزولوشن در چاپ با کیفیت بسیار بالا و حرفه ای 600 dpi ( نقطه در اینچ ) می باشد ) دوربین شما باید دارای مگاپیکسلی متناسب با سایز مشخص شده در جدول باشد اما برای چاپ با پرینتر رنگی و کیفیت مناسب ( و نه خیلی عالی ) 300 dpi ( یعنی 125 نطقه در سانتی متر ) که در این صورت برای چاپ یک تصویر 10 * 15 به دوربینی با 3 مگا پیکسل نیاز است .
لازم به یادآوری است که رزولوشن مورد نیاز یک عکس برای نمایش بر روی  وب و مانیتور 72 dpi می باشد.
   
به طور کلی دوربین های دیجیتالی از نظر کارایی و موارد مصرف به سه دسته تقسیم می شوند:

• Entry – Level
• MID-Range
• Digital SLR

دوربین های Entry – Level
دوربین های با سطح ابتدایی ( Entry – Level ) که جزو دسته اول می باشند دوربین هایی هستند که با قیمتی کمتر از دو مدل دیگر و طبیعتاً با رزولوشن و کیفیتی پایین تر در اختیار خریداران قرار می گیرد و به دلیل محدود بودن امکانات این دسته از دوربین ها، عکس ها کیفیت مطلوبی نخواهند داشت به خصوص در هنگام عکاسی از محیط های وسیع و عکاسی در شب.
البته باید توجه داشت که تمامی دوربین های دیجیتالی از یک تکنولوژی برای گرفتن عکس ها استفاده می کنند یعنی تمامی این دوربین ها عکس ها را توسط یک حسگر تصویر( Image Sensor ) دریافت و آنها را به صورت دیجیتالی ثبت می کنند. همچنین بیشتر این دوربین ها دارای یک صفحه LCD هستند که برای مشاهده بهتر تصویر هنگام عکاسی و یا مشاهد عکس های گرفته شده به کار می آید.
اکثر دوربین های Entry – Level دارای حس گرهایی با رزولوشن بین 3 تا 5 مگاپیکسل بوده و همچنین دارای قدرت زوم معمولی یا در بعضی مواقع کم می باشند.  اما مهمترین ویژگی این دوربین ها قیمت کم و همچنین اندازه کوچک آنها می باشد به گونه ای که بعضی از آنها به اندازه یک کیف پول و یا حتی کوچکترند.

دوربین های MID-Range
اما دوربین های MID-Range به طور معمول دارای رزولوشن بالاتر ، قدرت کنترل دستی بیشتر ( Manual ) و توانایی ذخیره تصاویر به فرمت های مختلف ( به طور مثال RAW ) و لنزهایی بهتر می باشند.
یکی از دلایل این برتری های این دسته نسبت به دوربین Entry – Level عدم نگرانی نسبت به اندازه دوربین می باشدبه همین دلیل دوربین های MID-Range دارای رزولوشن بالاتر، کیفیت عکس بهتر ، قدرت زوم بیشتر و لنزی کاراتر و در نتیجه قیمتی گران تر هستند. رزولوشن در این دسته از دوربین ها معمولاً بین 3 تا 5 مگا پیکسل می باشد.

دوربین های Digital SLR
آخرین گروه از دوربین های دیجیتالی گروه Digital SLR می باشند. این دوربین ها در واقع شیرهای غرنده ای دربین دوربین های دیجیتالی می باشند که در بعضی موارد دارای رزولوشنی تا 14 مگا پیکسل هستند. مشتریان این دوربین ها بیشتر اشخاصی هستند که دارای قدرت خرید بالا بوده و یا بطور حرفه ای عکاسی می کنند.
مهمترین ویژگی SLR ها امکان تعویض لنز و قابلیت نصب لنز های حرفه ای بر روی آنها می باشد .تعویض لنز امکان عکاسی در حالات گوناگون اعم از Tele و Wide را فراهم می سازند.

از موارد عنوان شده در سطر های قبلی می توان به یک نتیجه نسبی در خصوص انتخاب دوربین و عوامل موثر در انتخاب آن رسید :
اولین عامل مهم در انتخاب دوربین ، قدرت خرید می باشدکه پیشنهاد می شود قبل از مراجعه برای خرید آن را برای خودتان مشخص کنید زیرا همواره می توان با بالاتر بردن قدرت خرید ، دوربین پیشرفته تر خرید کرد که خود این مسئله باعث سردرگمی می شود.
بعد از مشخص کردن بودجه ، عامل مهم  دوم  موارد استفاده از دوربین و توقعات شما از آن می باشد . شما باید بدانید دوربین را برای مصارف عمومی و خانگی می خواهید یا برای کاره ای نیمه حرفه ای و یا حرفه ای . اگر قرار است از دوربین تمام اعضای خانواده استفاده کنند پس باید دوربینی بخرید که نیاز به  تنظیمات خاص و پیچیده و کلیدهای اضافه نداشته باشد. 

در پایان این بخش به مقایسه کلی سه گروه نام برده می پردازیم:
دوربین های Entry – Level
قیمت : بین 130 تا 350 هزار تومان
Mega Pixle: بین 1 تا 4
امکانات : لنز با قدرت زوم 3 تا 5 برابر ( اپتیکال) ، حالت عکس برداری اتوماتیک. کارت های حافظه معمولاً از 16 مگا بایت تا 512 مگا بایت همچنین حافظه فلش داخلی . گرفتن عکس با فرمت JPG .باتری با سایز AA و یا باتری لیتیومی .
کنترل محدود در برابر نور زیاد همچنین بعضی از آنها دارای نرم افزارهای Edit عکس نیز می باشند.

دوربین های Mid-Range

قیمت: بین 350 تا 750 هزار تومان
مگا پیکسل بین : 3 تا 7
امکانات : لنز ثابت با قدرت زوم اپتیکال بین 3 تا 10 برابر . حالات عکس برداری اتوماتیک و دستی.  قابلیت استفاده از فلاش اضافه. امکان انتخاب تنظیمات دستی عکسبرداری با فرمت های گوناگون از جمله JPG و RAW .امکان گرفتن فیلم  و صدا .
باتری لیتیومی یا AA . بعضی مدل ها دارای امکان Anti-Shake یا لرزه گیر دست در هنگام عکاسی می باشند.

دوربین های Digital SLR

قیمت: بیشتر از 750 هزار تومان
مگا پیکسل بین :7 تا 14
امکانات : دارای امکان تعویض لنز و استفاده از لنز های مختلف. حالات عکسبرداری اتوماتیک و دستی.
قابلیت حافظه با ظرفیت های زیاد. عکسبرداری با فرمت های گوناگون از جمله JPG ،  RAW و حتی TIFF.امکان عکسبرداری در حالت های مختلف ( روز ، شب ، ورزشی ، در حال حرکت و.... ) . امکان استفاده از کلیه حالت های ISO و سرعت های مختلف Shutter .

شناخت و آشنایی با امکانات دوربین های  دیجیتال
در این بخش قصد داریم شما را با امکانات دوربین های دیجیتالی آشنا کنیم.
دوربین های دیجیتالی دارای کلید ها ، امکانات و منوهای زیادی هستند که باعث سردرگمی افراد تازه کار می شوند اگر چه که می توان دوربین را در حالت اتوماتیک قرار داد و به عکس گرفتن پرداخت اما با آشنایی هر چه بیشتر با دوربین و قابلیت های مختلف آن می توان عکس هایی با کیفیت تر و بهتر گرفت.
برای حل مسئله پیچیدگی در دوربین های دیجیتال ، تولید کنندگان این دوربین ها کارهای بسیاری انجام داده اند و اکثر آنها دوربین های خود را به دفترچه های راهنما و منو های  پیشرفته مجهز کرده اند اما  با وجود تمامی این کمک ها باز هم مسائلی باقی می مانند که باعث پیچیدگی کار با آنها شوند.
به علت وجود این مسائل قصد داریم مهمترین قابلیت های یک دوربین دیجیتالی را بیان کنیم و بتوانیم عکس هایی بگیریم که دارای زیبایی و کیفیت بالایی باشند.
در این قسمت از مقاله وارد جزئیات بیشتری شده و مسائل پیچیده تری را بیان می کنیم از جمله این مسائل می توان به عمق تصویر ، حساسیت ISO ، White Balance اشاره کرد. شناخت این به مسائل منجر به عکاسی مطمئن تر و زیبا تر می شود.
بر خلاف دوربین های عکاسی که از فیلم استفاده می کنند در دوربین های دیجیتالی به دلیل مشاهده تصاویر بر روی صفحه LCD می توان به راحتی اثر هر تنظیم جدید را بر روی عکس ها مشاهد نمود. امکان پاک کردن عکس های گرفته شده نیز باعث می شود که بدون دغدغه و با خیالی آسوده عکس گرفت و در صورت مناسب نبودن هر عکس به راحتی آن را از روی حافظه دوربین پاک کرد

بیان جزئیات
با توجه به شکل به بیان جزئیات یک دوربین نمونه که نسبتاً دارای امکانات کاملی است می پردازیم.

حساسیت  ( ISO ( ISO Sensitivity
 
عدد ISO میزان حساسیت سنسور های تصویر ( CCD ها ) را نسبت به نور را  نشان می دهد.این حساسیت همان مسئله حساسیت فیلم های عکاسی می باشد.
در فیلم های عکاسی حساسیت فیلم ها از ISO 50 ( کند ) تا  ISO 400 ( سریع ) می باشند یعنی با توجه به همین مقیاس انتخاب یک ISO سرعت پایین (  به طور مثال 100 ) برای عکاسی در نور زیاد آفتاب مناسب است و بر عکس انتخاب یک ISO سرعت بالا برای عکاسی در نور کم و شب مناسب می باشد.

White Balance
این قابلیت برای جیران زیادی و کمی روشنایی رنگ در نقاط مختلف تصویر استفاده می شود. برای مثال اگر از گربه ای سفید در زیر نور زرد عکس گرفته شود رنگ آن در عکس ، زرد یا نارنجی دیده می شود در اینجا است که White Balance برای تبدیل رنگ ها به حالت طبیعی شان به کمک آمده و تعادل رنگ ها را برای نمایی طبیعی تر حفظ می کنند.

Shutter / Aperture Priority
تنظیم شاتر دوربین برای ورود نور مناسب به داخل دوربین می باشد.
معمولاً Shutter دارای تنظیمات مختلفی می باشد که از جمله آنها حالت های اتوماتیک یا AE ( Automatic Exposuer ) می باشد . در دوربین هایی که دارای حالت تنظیم Shutter هستند می توان با تنظیم سرعت شاتر به کیفیت مطلوب دست یافت.
شاتر هنگام زدن کلید دوربین مانند یک در یچه ، باز و بسته می شود که با باز شدن آن نور به داخل دوربین راه می یابد. افزایش سرعت شاتر بیشتر برای گرفت عکس از اجسام و موضوعات متحرک استفاده می شود .به عنوان مثال عکاسان ورزشی سرعت شاتر را بسیار زیاد می کنند تا یک فوتبالیست هنگام دویدن کاملا واضح و شارپ باشد اما درصورتیکه سرعت شاتر کم و یا معمولی باشد تصویر کشیده و مبهم می شود.
Aperture Priority  مقدار باز بودن شکاف  ورود نور را تعیین می کند. هر چه این منفذ بازتر  باشد جزئیات بیشتری از تصویر را ثبت می کند. در دوربین وسیله ای به نام دیافراگم وجود دارد که کار تنظیم کردن مقدار Aperture  دارد.دیافراگم دقیقا مانند مردمک چشم عمل می کند یعنی در صورت کم بودن نور ، باز و در زمان زیاد بودن نور،  بسته می شود.Aperture  معمولا  با عدد F ( فاصله کانونی ) اندازه گیری می شود. مطابق شکل 1 هر چه مقدار F بیشتر باشد دریچه بسته تر است.

شکل 1

شکل 2 : عکس گرفته شده با یک دوربین حرفه ای دیجیتال در شب .


همانطور که در شکل 2 مشاهده می شود چراغ اتومبیل ها مانند یک خط کشیده شده است . برای گرفتن این  تصویر از تنظیمات زیر استفاده شده  است . به دلیل اینکه شاتر به مدت 15 ثانیه کاملا باز مانده ، شکاف دیافراگم بایدکوچک باشد ( F/11 )  تا تصویر مبهم نشود. 

Shutter Speed : 15 sec Aperture Value : f/11ISO Speed : 100White Balance : Auto White Balace

Manual Exposure
این حالت گرفتن عکس  امکانی را فراهم می کند که هم Shutter وهم Aperture را به صورت توامان تنظیم نمود .
با انجام این تنظیمات بر روی صفحه نمایش اطلاعات عددی ظاهر می گردد که بیان می دارد حالت انتخاب شده باعث کم نوری و یا پر نوری عکس می شود . در نتیجه تنظیمات را باید به گونه ای انجام داد که این عدد در حالت تعادل قرار گیرد. این حالت عکاسی امکانی فراهم می کند که عکاس  بهترین حالت را به فراخور شرایط، انتخاب کرده و بتواند تنظیمات را به سلیقه خود و البته با رعایت استانداردها تغییر دهد.

Auto Focus
تمامی دوربین های دیجیتالی دارای فوکوس اتوماتیک می باشند اما بعضی علاوه بر فوکوس اتوماتیک دارای فوکوس دستی نیز می باشند.
در حالت Auto Focus دوربین بصورت اتوماتیک تتظیمات مربوط به سرعت شاتر ، مقدار فاصله کانونی ( f ) و مواردی از این قبیل را انجام می دهد. حالت Servo AF باعث می شود که فوکوس بر روی اجسام متحرک قرار گیرد که برای عکاسی از صحنه های ورزشی بسیار مناسب می باشد.

Scene Modes
اکثر دوربین های دیجیتالی دارای حالات متفاوتی از عکاسی می باشند که از جمله آنها حالات عکاسی از چهره یا ( Portrait  ( icon_portrait  ، منظره ها یا Landscape (icon_sunset ) ، تصاویر ورزشی و پرتحرک ( icon_sports ) و یا عکس در غروب
( icon_nightsync ) می باشد که این حالات به گونه ای تنظیم شده اند که بهترین نتیجه را برای رسیدن به عکسی مناسب  خواهند داشت.
در این شرایط خود دوربین به صورت اتوماتیک صحیح ترین سرعت را برای شاتر و مقدار را برای Aperture انتخاب می کند که منجر به کیفیتی مطلوب برای حالت عکاسی انتخاب شده می شود.
برای مثال اگر بخواهیم از یک  شخصی عکس بگیریم بگونه ای که منظره پشت یا Background آن تقریبا مبهم و مات و فقط تصویر شخص دارای شفافیت باشد برای این منظور از  Portrait استفاده می کنیم که باعث می شود که منظره پشت از حالت فوکوس خارج شده و فقط موضوع اصلی به طور مثال صورت شخص در حالت فوکوس قرار می گیرد.
عکس گرفتن از اجسام متحرک کمی مشکل است. مثلاً اگر بخواهید از کودک خود که در حیاط در حال دویدن است و یا بازیکن فوتبالی که با سرعت می دود عکس بگیرید دوربین را باید در حالت Sport ( در بعضی از دوربین ها حالت Action )  قرار داد و سرعت Shutter را بسیار افزایش داد ( مثلاً یک دو هزارم ثانیه )  تا بتوان عکسی شفاف و واضح از جسم متحرک گرفت.

شکل 3 : عکس گرفته شده با یک دوربین حرفه ای دیجیتال از یک رودخانه خروشان .

همانطور که در شکل 3 مشاهده می شود تصویر سمت راست سرعت شاتر معمولی است و تصویر آب کشیده است اما در تصویر چپ سرعت شاتر بسیار زیاد است و همانطور که مشاهده می کنید جزئیات آب و قطره های آن نیز مشخص است . Macro and Close-Up
برای عکسبرداری از فاصله بسیار نزدیک کمتر از 20 سانت از این قابلیت استفاده می شود . بطور مثال برای عکس گرفتن از روی یک نوشته و یا حشرات روی برگ درخت باید فوکوس لنز به کمترین اندازه خود برسد که برای این کار حتما باید از امکان  Macro and Close-Up استفاده کرد.

شکل 4 : عکس گرفته شده با یک دوربین حرفه ای دیجیتال از حشرات روی درخت .

همانطور که در شکل 4 مشاهده می شود دوربین بسیار به شاخه درخت نزدیک است ( کمتر 10 سانتی متر ) .. در این حالت دیگر نمی توان از فکوس اتوماتیک استفاده کرد به همین دلیل باید از قابلیت Close-Up بهره گرفت . همانطور که مشاهده می کنید موضوعات کناری در تصویر بصورت مات و اما سوژه  اصلی کاملا شفاف و واضح می باشد.

عکاسی با بهترین کیفیت
در این قسمت از مقاله به بحث در مورد روش های گوناگون گرفتن عکس در شرایط مختلف با استفاده از روش های مختلف می پردازیم.

گرفتن عکس Portrait  ( گرفتن عکس از اشخاص )
گرفتن عکس های Portrait ، شاخه بزرگی از عکاسی می باشد که تکنیک های بسیاری را پوشش می دهد.در این سبک از عکاسی ، همکاری شخص مورد نظر و تبادل اطلاعات بین موضوع و عکاسی بسیار مهم می باشد.
از نکات پایه ای که باعش می شود یک عکس پرتره واقعی به نظر برسد ، طبیعی گرفتن عکس می باشد و این عمل مستلزم آن است که سوژه مورد عکاسی احساس ناراحتی از شرایطش نداشته و کاملاً راحت باشد یعنی حتی باید تا حدی سوژه را آزاد گذاشت تا به هر حالتی که می خواهد بنشیند و یا حالت بگیرد و به حالات طبیعی نزدیک تر باشد.
عکاسی پرتره بر خلاف عکاسی از مناظر (که در این عکس ها هم نقاط نزدیک و هم نقاط دور دارای وضوح هستند) در عکس های پرتره عمق عکس کم بوده و موضوع اصلی واضح است در نتیجه موضوع های پشت موضوع اصلی از حالت زوم خارج شده و در نتیجه شفافیتشان نیز کاهش می یابد.
در دوربین های دیجیتال برای رسیدن به کیفیت مطلوب در حالت پرتره از  Aperture به مقدار f/2.8  استفاده می کنند که نتیجه اش کاهش عمق عکس و زوم بر روی موضوع اصلی می باشد.

شکل 5 : برای گرفتن عکس های حرفه ای از طبیعت و یا عکس های ورزشی اغلب از لنز های متفاوتی اعم از لنز های Wide و Tele اسففاده می شود.این لنز ها بیشتر بر روی دوربین های SLR قابل نصب هستند و قیمت زیادی نیز دارند.


گرفتن عکس از طبیعت
اکثر عکس هایی که از طبیعت گرفته می شود دارای عناصری است که باعث زیبایی عکس می گردد .در این عکس ها کل محتوای عکس مورد نظر بوده و با همه آنها مانند یک موضوع برخورد می شود. در این گونه عکس به علت آنکه نمی توان مکان موضوع را تغییر داد باید خود عکاس جای دوربین و جهت گرفتن عکس را تغییر دهد و با استفاده از نور طبیعی عکسی با کیفیت و شفافیت مطلوب بگیرد.
در این عکس ها خطوط موجود در تصویر در بیننده تاثیر بسزایی دارد برای مثال خط افق و یا خطوط یک کوهستان که از جلوی تصویر تا عقب ترین نقطه آن کشیده شده باشد بیننده را به داخل خود می کشد، وجود همین نکات باعث زیبایی بیشتر عکس می گردد.
هرگز توصیه نمی شود که در ظهر ، زمانیکه آفتاب در وسط آسمان قرار داشته و نور بسیار زیاد می باشد عکس گرفت بلکه یکی از زمان های مناسب برای عکاسی بعد از طلوع آفتاب و در هوا مه آلود می باشد که فضایی زیبا و دل انگیزتر برای بیننده تداعی می کند.
نکته ای جالب در گرفتن عکس از طبیعت آن است که اگر صفحه تصویر را با دو خط عمودی و دو خط افقی ، به 9  قسمت مساوی تقسیم کنیم ، در هنگام گرفتن عکس از افق باید توجه داشت که خط افق در وسط صفحه قرار نگیرد بلکه بطور مثال در یک سوم پایینی صفحه قرار گیرد.این عمل باعث  می شود که عکس ظاهری زیباتر پیدا کند.
یکی از لوازمی که برای عکاسی از طبیعت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد لنز های Wide  می باشد. این وسیله بیشتر بر روی دوربین های SLR نصب می شود و قابلیت عکس گرفتن از یک منظره با میدان دید بیشتر را فراهم می کند.
نکته مهم در عکاس با دوربین های دیجیتال مصرف بسیار زیاد باتری می باشد. در نتیجه سعی کنید بیشتر از باطری های قابل شارژ با توان بالا استفاده کنید. همچنین در عکاسی از طبیعت حتما باطری یدک به همراه داشته باشید.


  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:٠٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :