چگونه هارد درایو را Upgrade کنیم؟

 

شهریور ماه 84 شماره 15

اشاره :برای اضافه کردن هارد دیسک ، CD Writer و یا DVD Writer به کامپیوتر به تنظیمات خاصی احتیاج است ، کار هایی از قبیل  تنظیم کردن جامپر ،  وصل کردن کابل و نصب  آن در داخل کیس .

در حال حاضر در بازار دو نوع هارد دیسک ها  وجود دارد :
1 ـ  SATA  : هارد های جدید سریال که کانکتور کوچک و کابل باریکی دارند ( سریال ATA ) .
2 ـ  ATA معمولی : یا همان ( PATA  (  Parallel ATA  . هاردهایی معمولی که در حال حاضر در بازار بسیار یافت می شوند و دارای کانکتور 40 پینی و کابل پهنی برای انتقال اطلاعات می باشند. 
برای نصب کردن یک هارد دیسک ابتدا باید آن را داخل کیس با دقت نصب کرد. محل نصب هارد در اغلب کیس های در قسمت پایین فلاپی درایو می باشد. بعد از نصب هارد در داخل کیس مراحل زیر را به دقت انجام دهید .

راهنمای نصب هارد ATA معمولی
مهمترین نکته در نصب هارد ATA ، تنظیمات مربوط به جامپرها می باشد بخصوص اگر اینکه بخواهید  هارد را با یک وسیله دیگر مثل CD Drive و یا رایتر  Master/ Slave کنید. همانطور که می دانید هارد های سریال ، جامپری برای Master/Slave  کردن  ندارند .
برروی کابل های دیتا  ATA  ، می توان دو دستگاه ATA  ( مثل CD Drive  و  Hard Disk ) را با هم وصل کرد اما بر روی  کابل سریال ATA فقط یک هارد می توان وصل کرد .

ATA  Jumper و انتخاب Master و یا Slave
ATA Jumper برای تعیین Master و یا Slave بودن درایو به کار می رود . برای تنظیم دقیق این جامپر ها به  شکل 1 قسمت 2 توجه کنید.
یک ATA Channel روی مادربرد، پهنای باند خود را حداکثر می تواند بین دو درایو تقسیم کند ؛ یکی Master که اولویت اول و کارایی بالاتر را  دارد و دیگری Slave که در اولویت دوم قرار می گیرد.
ترتیبی که برای این تنظیمات پیشنهاد می شود اینست که هارد باید Master و CD Drive ،  رایتر و یا هر وسیله دیگر، Slave باشند.
نکته مهمی که باید به آن توجه داشت اینست که درایو هایی که به طور همزمان کار می کنند را نباید بر روی یک ATA Channel قرار داد ( مثل  هارد دیسک و رایتر) زیرا در صورت قرار گرفتن بر روی یک Channel در هنگام کار بطور همزمان ( رایت CD )  پهنای باند مورد نیاز برای فعالیت کم خواهد شد . به همین دلیل است که توصیه می شود همیشه هارد اصلی سیستم را Master و بر روی Channel 1 ( یا همان IDE 1 )  و رایتر را Master و بر روی Channel 2  ( IDE 2 )  نصب شود.
برای تعیین Master و یا Slave بودن یک درایو از جامپر هایی که در پشت هارد کنار کانکتور کابل دیتا  قرار دارد استفاده می شود که با تنظیم کردن صحیح این جامپر ها  مشخص می شود کدام درایو Master و کدام Slave می باشد.
توجه داشته باشید که اگر دو درایوی را که بر  روی یک کابل و یک Channel هستند حتما  باید یکی Master و دیگری Slave  باشد در غیر اینصورت احتمال دارد که سیستم بوت نشود و یا اینکه سیستم یکی از آنها را نشناسد  که البته در این حالت جای نگرانی نیست زیرا با تنظیم صحیح جامپر ها مشکل بر طرف خواهد شد.
بر روی هارد و هر وسیله دیگری  PATA ، جامپری  به نام( Cable Select ( CS  وجود دارد که به درایو این امکان را می دهد که خودش بتواند تصمیم گیری کند که Master  و یا  Slave باشد، البته بهتر است است که خودتان دستی این تنظیم را انجام دهید تا از پیچیدگی جلوگیری به عمل بیاید.

شکل 1


وصل کردن کابل دیتا  :
یک سر آزاد از کابلIDE  را مطابق شکل 1 قسمت 1  به هارد متصل کنید. توجه داشته باشید که جهت وصل کردن این کابل مهم می باشد به رشته قرمز رنگ کابل دقت کنید این رشته نمایانگر پایه شماره 1 کابل می باشد که که همیشه به سمت داخل می باشد.

کانکتور پاور برای هارد ATA :
همانطورکه در شکل 1 قسمت 3 مشاهده می شود کانکتور تغذیه را باید به این قسمت وصل کرد. توجه داشته باشید که این کانکتور فقط در یک حالت وصل می شود پس در هنگام اتصال آن دقت داشته باشید .
بعد از اتصال هارد جدید ، کامپیوتر را  روشن کنید . اگر سیستم هارد ، جدید را نشناخت به Setup  دستگاه وارد شوید ( یا اصطلاحا قسمت BIOS ) و در آنجا تنظیمات مربوطه را انجام دهید .

راهنمای نصب هارد SATA :
وصل کردن هارد سریال کمی راحت تر از هارد های PATA می باشد. این هارد ها نیازی به تنظیم جامپر ندارند و بر روی هر کابل فقط می توان یک هارد وصل کرد تنها نکته این هارد ها در خصوص کانکتور پاور می باشد.

وصل کردن کابل دیتای SATA :
در شکل 2 قسمت 2 ، محل نصب کابل دیتای هارد سریال مشاهده می شود. یک سر کابل سریال را به هارد و سر دیگر آن را بر روی کانتکتور هارد سریال که بر روی مادر برد تعبیه شده وصل نمایید. توجه داشته باشید که کانکتور کابل  دارای جهت بوده و تنها از یک طرف قابل نصب است .

شکل 2


کانکتور پاور برای SATA :
بسیاری از هارد های سریال  هم دارای کانکتور پاور معمولی ( Molex ) و دارای کانکتور پاور SATA هستند. این دو نمونه از کانکتور ها در شکل 2 قسمت 3 و1 نشان داده شده است.توجه داشته باشید که تنها از یکی از این کانکتور ها باید استفاده شود زیرا در صورت استفاده از هر دوی آنها در یک زمان باعث سوختن و صدمه دیدن هارد می شود.
در اکثر مادربرد های که از هارد های سریال پشتیبانی می کنند ، کابل تبدیلی  به  نام Y-adaptor  وجود دارد که کانکتور پاور معمولی را به کانکتور SATA تبدیل می کند . بعد از وصل کردن کانکتور پاور سیستم را روشن کنید . اگر سیستم هارد ، جدید را نشناخت به Setup  دستگاه وارد شوید و در آنجا تنظیمات مربوطه را انجام دهید .

شکل 3 : نمونه ای ازکابل دیتای SATA و کابل Y-adaptor

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:۱۳ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :