DDR2 نسل جدید حافظه

 

فروردین ماه 84 شماره 11

اشاره :
همانطور که می دانید در شماره 1 ماهنامه بطور مفصل به موضوع DDR و نحوه عملکرد آن پرداختیم. با توجه به گسترش پردازنده های جدید LGA 775 اینتل و استفاده از آن در بازار ایران قصد داریم دراین شماره به مشخصه رم های DDR2 و همچنین تفاوت های آن با رم های DDR معمولی بپردازیم.


در کامپیوتر، عوامل زیادی در کاهش و یا افزایش سرعت سیستم تاثیر دارند.عواملی چون سرعت پردازنده ، سرعت دسترسی به رم ، هارد ، کارت گرافیک و قطعات دیگر.
در این بین ، سیر صعودی افزایش سرعت پردازنده بسیار بیشتر از موارد دیگر بوده است. اما یکی از مواردی که کارشناسان بر روی آن بسیار تاکید دارند افزایش سرعت رم متناسب با سرعت پردازنده می باشد زیرا پایین بودن سرعت رم تاثیر زیادی بر کارایی پردازنده و متعاقب آن بر روی کارایی کل سیستم می گذارد.بنابراین یکی از دغدغه های مهندسین طراح ، فزایش سرعت حافظه و البته کم هزینه بودن آن می باشد.
مهندسین طراح به راحتی می توانند حافظه هایی با سرعت پردازنده تولید کنند یعنی به جای استفاده از خازن در ساخت حافظه ( DRAM ) از ترانزیستوراستفاده کنند ( همانند حافظه های SRAM ) مانند همان کاری که برای ساخت حافظه نهان داخل پردازنده ( Cache Memory ) انجام می دهند .
اما هزینه تولید حافظه های SRAM بسیار گران و ابعاد آن نیز بسیار بزرگ تر( در ظرفیت های برابر ) از حافظه های DRAM است به همین دلیل کارشناسان برآن شدند تا بجای افزایش فرکانس که افزایش زیاد قیمت را در پی خواهد داشت از روش دیگری استفاده کنند و آن تکنولوژی DDR یا Double Data Rate بود .


تکنولوژی DDR 
 
طراحان سیستم برای افزایش سرعت حافظه از روش ابتکاری خاصی استفاده نمودند به ترتیب که بدون افزایش فرکانس پهنای باند گذرگاه حافظه را دو برابر کردند. البته لازم بذکر است که از این ترفند قبلا در طراحیAGP استفاده شده بود.
در DDR انتقال داده هم در لبه بالا رونده و هم در لبه پایین رونده صورت می گیرد بنابراین بدون افزایش فرکانس ، پهنای باندی به اندازه 2 برابر SDRAM ارائه می شود.  

شکل 1

تکنولوژی DDR2 :
اکنون با گذشت بیش از 5  سال از ارائه تکنولوژی DDR اینبار نوبت DDR2 است. این تکنولوژی که در سال 2004 ارائه شد سرعت انتقال را در فرکانس ثابت ( نسبت به DDR  معمولی ) 2 برابر کرده است.در این بخش به توضیح مختصری در خصوص مشخصات و تفاوت های DDR2 می پردازیم .
این ، سه مشخصه اصلی DDR2 است: سرعت بیشتر  ـ پهنای باند بیشتر ـ توان مصرفی کمتر. DDR2 در سال 2004 برای استفاده در کامپیوتر های شخصی ، سرور ، نوت بوک و تجهیزات کامپیوتری در مدل های مختلفی از قبیل موارد زیر عرضه شد :

Unbuffered DIMM, ECC or non-ECC ( عموما برای مصارف کامپیوتر های خانگی )
Registered ECC DIMM ( مورد استفاده در سرور ها ) 
SO-DIMM ( Small Outline DIMM)   ( مورد استفاده در نوت بوک )
MicroDIMM

نام گذاری DDR2 :
نام گذاری رم های DDR2 همانند رم های نسل قبل خود می باشد با این تفاوت که به نام آنها عدد 2 نیز ضافه شده است.به جدول زیر توجه نمایید. همانطور که مشاهده می کنید پهنای باند رم های DDR2 دو برابر رم های DDR است .

جدول 1


مشخصات و تفاوت ها :
DDR2 تفاوت هایی ظاهری و فنی با DDR دارد:
1ـ DDR2 دارای 240 پایه است. ( DDR معمولی 184 پایه دارد )

شکل 2


2ـ با 1.8 ولت کار می کند. ( DDR معمولی با 2.5 ولت کار می کند )
3ـ توان مصرفی آن پایین تر است.
4ـ پهنای باندی 2 برابر ارائه می کند.

جدول 2

تفاوت دیکر DDR2 با DDR معمولی در نوع چیپ های روی برد رم می باشد. در حافظه DDR این چیپ ها از نوع TSOP( Thin Small Outline Package ) است درصورتیکه در DDR2 این چیپ ها از FBGA ( Fine-pitch Ball Grid Array) می باشد که ظاهر آنها با هم نیز تفاوت دارد .

شکل 3


موارد استفاده DDR2 :
از رم های DDR2 بیشتر در مادربردهای جدید اینتل با چیپ های 915 و 925 که از پردازنده های LGA775 پشتیبای می کند استفاده می شود. همانطور که می دانید چیپ های جدید اینتل(915 و 925) قابلیت پشتیبانی از حافظه های DDR2 را دارند.با استفاده از این رم ها در حالت Dual Channel به حداکثر پهنای باند انتقال اطلاعات بین پردازنده و چیپ های پل شمالی ( North Bridge ) رسید.

برای درک بهتر به مثال زیر توجه کنید ؛
پیک پردازنده پنتیوم 4 از نوع LGA775 را در نظر بگیرید:
CPU: Pentium 4 3.2 GHz ( Intel 540) Socket 775
FSB: 800MHz
North Bridge Mainboard Chip : Intel 915X
پهنای باند اطلاعات بین پردازنده با FSB 800 مگاهرتزی با چیپ پل شمال در حدود 6.4 گیگابایت در ثانیه می باشد. در یک سیستم Dual Channel ، با استفاده از رم های DDR 400 حداکثر پهنای باند بین رم ها و چیپ 3.2 گیگابایت در ثانیه می باشد اما در همین سیتم با استفاده از رم های DDR2 حداکثر سرعت انتقال اطلاعات به 6.4  گیگابایت می یاشد یعنی حداکثر استفاده از پهنای باند.

شکل 4

شکل 5

      
  

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/٢/٢٤
تگ ها :