ارتباط آسمانى انسان زمینى - ارتباط آسمانى انسان زمینى

ارتباط آسمانى انسان زمینى - ارتباط آسمانى انسان زمینى

سیاست‏روز، 2/4/82
این مقاله گفت‏وگویى با حجت‏الاسلام نقویان، اندیشمند حوزه و دانشگاه، در خصوص تبیین ابعاد مختلف جنبش نرم‏افزارى است . مقوله نظریه‏پردازى و تولید علم آنچنان مهم است که بایستى به دور از تقلید، کار جدیدى انجام داد و شبهات نو را بدون هیچ هراسى پاسخ‏گو بود و از میدان نقد و مناظره استقبال کرد . و اگر نتوانیم براى بشر امروز، تمدنى بزرگ و قابل ارائه، معرفى کنیم، نمى‏توانیم ادعا کنیم که فکرى بالنده، پویا و غالب بر همه افکار امروز بشر داریم و اینجاست که ضرورت جنبش نرم‏افزارى، در راس همه ضرورت‏هاى دیگر، آشکار مى‏شود .
متاسفانه با وجود صاحب نظران گوناگون در تمامى عرصه‏ها، استفاده درستى از ایشان به عمل نمى‏آید و اگر نتوانیم آنها را وارد این عرصه کنیم، قطعا در عرصه جنبش نرم‏افزارى علمى هم توفیق چندانى نخواهیم داشت . فرهنگ حاکم بر جهان امروز به گونه‏اى است که انسان کاملا زمینى شده است، ولى چون دلى آسمانى دارد، به پوچى مى‏گراید . ازاین‏رو جنبش نرم‏افزارى باید بتواند که انسان را به فرهنگ دینى برساند و ارتباط انسان زمینى با ملکوت و آسمان‏ها را به او بفهماند .
البته منظور این نیست که این جنبش در همه عرصه‏ها نوآورى به همراه داشته باشد، بلکه تمام تلاش این جنبش اسلامى باید در این باشد که جهت‏حرکت صحیح را به سایر علوم نشان دهد . مقیاس و میزان این جهت‏دهى آن بخشى از واردات است که از آن ناگزیر هستیم . ساختار دین ما، مانند ساختار علم پزشکى است که به محض ورود ویروس، واکسن آن را تولید مى‏کند . دین ما نیز انسان را در مقابل آسیب‏هاى بیگانگان مصون مى‏نماید و این انسان مى‏تواند خود دست‏به تولید بزند، جامعه را بسازد و به واردات هم جهت صحیح بدهد . پس از تعریف انسان آرمانى، مى‏توان به تولید پرداخت و آن وقت در تمدن خودمان، تولیداتى خواهیم داشت که اگر به انسان مدرن امروز ارائه دهیم، به راحتى مى‏پذیرد .

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ۱۳۸٧/۳/۱٩
تگ ها :