سنجاب

سَنجاب یکی از انواع جوندگان است از خانواده سنجابان (Sciuridae) و جنس آن جنس سنجاب‌ها (Sciurus) نام دارد.

[ویرایش] سنجاب زمینی

اگر یک سنجاب زمینی با یک مار زنگی که در کمین او نشسته است مواجه شود ،سنجاب سعی می کند که از خود دفاع کند و پاسخ دفاعی اش نیز بسیار خارق العاده و شگفت انگیز است. سنجاب زمینی معمولاً با مشاهده مار، آرام و بی سر و صدا سر جای خود ایستاده و در مقابل شروع به تکان دادن دم خود می کند، با پاهای خود شروع به پرتاب سنگ کرده و حتی ممکن است گاز نیز بگیرد. دم سنجاب زمینی به هنگام نبرد با مار زنگی بسیار گرم می‌شود و از خود امواج مادون قرمزی ساطع می کند که موجب به هم خوردن تعادل مار زنگی شده و باعث لغزیدن و لیز خوردن آن می‌شود.

 

[ویرایش] سنجاب پرنده

این سنجاب ها برخلاف نامشان پرواز نمی‌کنند بلکه در واقع پرشگران بسیار ماهری هستند. آن ها از شاخه درختی به شاخه دیگر پریده و در هوا شناور می شوند.

سنجاب ایرانی
سنجاب ایرانی

سنجاب پرنده می تواند به اندازه طول یک زمین هاکی بپرد. این نوع سنجاب، روش پریدن خاص خودش را دارد که با فرم بدنش هماهنگ است. فاصله بین دست ها و پاهای حیوان، با پوست نازک و انعطاف پذیری پوشیده شده که «پاتاجیوم» (patagium) نام دارد. سنجاب پرنده هنگام پریدن، دست ها و پاهایش را از هم باز می کند و در اثر فشار باد بر پوست نازک بین دودست و پایش می تواند مثل یک کایت در هوا شناور شود. طراحان لباس چتر بازی از فرم بدن سنجاب های پرنده در طراحی لباس های مدرن پرشگران سقوط آزاد، الهام گرفته اند. سنجاب های پرنده در اکثر مناطق کانادا زندگی می کنند اما در طول روز به ندرت دیده می شوند چون در لابه لای شاخ و برگ درختان یا لانه خالی پرندگان می خوابند و شب ها برای پیدا کردن غذا بیدار می شوند. غذای این نوع سنجاب، میوه‌های کوچک و انواع دانه ها و حشرات است. چشمان تیزبین سنجاب پرنده به او کمک می کند که در شب بتواند اطراف خود را ببیند و از خطر دشمنان آگاه شود. همچنین پوشش خز مانند بدنش او را در برابر دشمنان استتار می کند. خز سفید روی شکمش هماهنگ با نور ماه است بنابراین آن دسته از دشمنانش که روی زمین زندگی می کنند- مثل روباه ها- متوجه شناور بودن او در پس زمینه آسمان مهتابی نمی‌شوند و برعکس، خزسیاهی که پشتش را پوشانده تشخیص او را از بالا برای جغدها مشکل می سازد.

سنجاب
سنجاب خاکستری شرقی (Sciurus carolinensis)
طبقه‌بندی علمی
فرمانرو: جانوران
شاخه: طنابداران
رده: پستانداران
راسته: جوندگان
خانواده: سنجابان

[ویرایش] کروموزومهای سنجاب پرنده

تعداد کروموزومهای آن ۳۶ ( ۲n ) عدد است. کروموزوم X به‌عنوان بزرگ‌ترین کروموزوم متاسنتریک و کروموزوم Y کوچکترین کروموزوم آکروسنتریک در کاریوتیپ آن می‌‌باشند.

  
نویسنده : ali gooliof ; ساعت ۱٠:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٧/۳/٢٤