عقرب ، کژدم ، Scorpion

‌عقرب‌ها بیشتر در آب و هوایی گرم و شبها فعال هستند به این علت رعایت نکات ایمنی در مورد جلوگیری از عقرب گزیدگی بخصوص در مناطق گرمسیری و به هنگام تاریکی هوا اهمیت دارد مثل پوشیدن جوراب، شلوار و کفش مناسب، تکان کفش و لباس قبل از پوشیدن و غیره.
از حدود 200 گونه متفاوت عقرب که در سراسر دنیا پراکنده می‌باشند فقط حدود 20 گونه آنها سمی هستند در میان آنها نوعی عقرب قرزم هندی کشنده‌ترین گونه می‌باشد که میزان کشندگی آن در ایالت‌های هند بین 40 تا 30 درصد گزارش شده است. زهر اکثر عقرب‌های سمی باعث نابودی گلبوهای قرمز خون می‌شود و در محل گزش نیز تغییر رنگ موضعی و تورم دردناک ایجاد می‌کند. گرچه بطور متناقص سم بعضی از انواع کشنده باعث علائم موضعی و تورم زیاد نمی‌شود ولی حتما باید توسط پزشک معاینه شده و با تزریق سرم ضد عقرب درمان شود، کودکان و افراد سالمند نیز نسبت به سم عقرب آسیب پذیرتر بوده و نیازمند توجه بیشتری می‌باشند.
علاوه بر آسیب به گلبول‌های قرمز، زهر عقرب علائم عصبی نیز ایجاد می‌کند که شامل بی‌قراری، تشنج، راه رفتن نامتعادل، آبریزش از دهان، حساسیت شدید پوست به لمس، انقباضات ماهیچه‌ای، درد شکم و کاهش کارکرد سیستم تنفسی می‌باشد که در اکثر موارد این علائم در عرض 48 ساعت فروکش می‌کنند.
در مورد عقرب گزیدگی باید شستشوی محل زخم با آب و صابون، بیرون آوردن و مسائل تزئینی و جواهرات، استفاده از کمپرس سرد برای کاهش درد و تورم مورد توجه قرار گیرد بدین منظور می‌توان از یک تکه یخ استفاده کرد ولی هرگز نباید اندام گرفتار را در آب یخ غوطه ور ساخت.

برش محل زخم نیز فایده‌ای در بر ندارد و باید از آن پرهیز شود و استفاده از مکنده هم بی مورد است، برای کاهش درد نیز از قرص استامینوفن می‌توان استفاده نمود ولی از آسپرین و ایپوبروفن باید پرهیز شود،‌ آنتی بیرتیک نیز کمک کنند. نمی‌باشد و در مجموع فرد عقرب گزیده باید به آرامش و خونسردی دعوت شده و اضطراب را از وی دور کرد.
فرد مصدوم به هیچ وجه در طول مدتی که تحت نظر است نباید از مشروبات الکلی و یا داروهایی که فرد راگیج می‌کند مانند انواع خواب آورها استفاده کنند تام افراد عقرب گزیده حتی خفیف ترین انواع آن باید حداقل 24 ساعت در بیمارستان تحت نظر باشند.
هیزم، سنگ و هرگونه زباله از مجاورت محل زندگی باید زدوده شود، در هنگام تمیز کردن این مکانها باید از دستکش و وسایل حفاظتی دیگراستفاده کرد درز درها و پنجره‌ها و هرگونه شکافی در ساختمان باید مسدود شده تا از ورود عقرب به داخل خانه جلوگیری شود.
در آب و هوای خشک استفاده از کیسه و یا گونی‌های کرباس خیس در اطراف خانه سبب به دام افتادن عقربها می‌شوند، استفاده از آفت کشها و حشره‌کشها که با نابود کردن جانورانی که غذای عقرب محسوب می‌شوند می‌تواند بصورت غیر مستقیم باعث کاهش تعداد عقربها در محل زندگی شود و استفاده از مواد شیمیایی عقرب‌کش نیز مستقیما باعث نابود کردن عقربها می‌شود.

اطلاعات بیشتر: http://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B9%D9%82%D8%B1%D8%A8

/ 0 نظر / 122 بازدید