دیسک های سه بعدی

دیسک هاى نورى یک تولید انقلابى در زمان خودشان بودند و تأثیر بسیارى بر قلمرو فعالیت هاى بشرى داشتند. cd ها خیلی سریع در صنعت کامپیوتر ظاهر شدند و بلافاصله یک یارى دهنده مسلم هم براى برنامه نویسان و هم براى استفاده کنند کان شناخته شدند.
کاربرد آنها براى افزایش حجم برنامه ها با افزودن عناصر صوتى و تصویرى و غیره افزایش یافت.همچنینdisk ها براى تصاویر دیجیتالى استفاده شدند.

اما تکنولوزى در حال پیشرفت است. داده ها (اطلاعات) سریع و سریعتر رشد مى کنند. یک سى دى معمولی به اندازه کافى ظرفیت ندارد (640MBYTE) بنابر اینجا تکنولوزى DVD ظاهر شد. البته ما به خاطر داشتن این حجم بالای ذخیره اطلاعات روی DVD خوشحالیم ولى این موضوع براى ما محدود کننده است.
بنابراین ما به یک روش جدید از ذخیره اطلاعات بر روى رسانه هاى اطلاعاتى قابل حمل نیاز داریم. کمپانى Constellation یک فرمت جدید به نام FMD که مخفف کلمات: (Flouresent Multy layer Disk ) ایجاد نموده که به زودى به عنوان یک پیشرو در تکنولوژى ذخیره اطلاعات شناخته خواهد شد.

رئیسو مدیر اجرایى C3D یک فیزیکدان به نام Enevy Levich است.کمپانى CDهاى سه بعدى در سال 1995 تاسیس شد. کمپانى متوجه ساختن تکنولوژى پیشرو در زمینه ذخیره اطلاعات در قلمرو مصرف و آموزش شد. کمپانى اداراتش را در نیویورک، فلوریدا، کالیفرنیا و بعضى لابراتورهایش را در روسیه باز کرد. کمپانی بیش از 60 ثبت اختراع دارد.
اولین نسل از تولیدات کمپانى نسلی از دیسکهاى چندلایه اى فلورنسى با ضخامت 120mm و با ظرفیت 140GBYTE و سرعت خواندن 1GBYTE/S است. جالب است که دیسک هاى DVD بیش ا17.4 GBYTE را ذخیره مى کنند. دیسکهاى جدید براى مثال قادر به نگهدارى 20 ساعت فیلم فشرده در فرمت HDTV خواهند بود.


قاعده عملکرد کلى : FMD-ROM
3dDisc_2.jpg

در روى عکس شما مشاهده مى کنید که یک FMD-ROM چگونه بنظر مى رسد. شما مى توانید ببینید که این دیسک شفاف است و از لایه بازتابى روى CD و DVD خبرى نیست زیرا این تکنولوژى به چنین لایه بازتابى نیاز ندارد. حال بیایید دیسک FM را با جزئیاتش نکاه کنیم.

فرایند خواندن در دیسکهاى MI ، DVD ، CD طبق این راه پیاده سازی شده است که یک پرتو لیزر را از یک نیمه رسانا به یک لایه اطلاعاتى روى سطح دیسک مى تابانند و سپس این پرتو از لایه آلمینیومی (یا دیگرر فلزهای موجود در DVD ، CD بازتاب مى شود ولى در FMD (دیسک هاى فلورانسى چند لایه اى) هیچ پرتوی لیزرى بازتاب شده اى وجود ندارد. وقتى یک پرتوی لیزرى به لایه اطلاعات مى رسد این لایه شروع به تابیدن مى کند.
3dDisc_3.gif

قاعده کلى عملکرد دیسک هاى فلورنسى چند لایه اى بر اساس اثر طبیعى فتو کرومیسم است. سالها پیش شیمیدانها روى یک فلزى پایدار را کشف کردند (یک فتو کروم پایدار ) که وقتى فعال مى شود بوسیله لیزر خاصیت فلورنسى تولید مى کند.
این ماده (فتو کروم) که یک عنصر اطلاعاتى دیسکها FM است مى تواند خاصیت فیزیکى خودش را مانند رنگ یا صفتهاى فلورنسى اش را تحت تاثیر قدرت معین لیزرى و طول موج تغییر دهد. در ابتدا فتو کروم خاصیت فلورنسى ندارد. وقتى لیزر راه انداخته شد یک واکنش شیمیایى شروع مى شود که باعث مى شود خاصیت فلورنسى بوجود بیاید. در هنگام خواندن نیز این خاصیت ماده بوجود مىآید ولى با نیروى لیزر کمترى، فلورنس بوسیله یک گیرنده نورى دریافت مى شود و مانند یک ارزش (1) مستقر مى شود.
به عقیده این کمپانى ماده فتوکرومى که در این دیسک است با گذشت زمان خراب نمى شود و حالتش را از دست نمى دهد.(خاصیت فلورنسى)
پرتو های فتو کرومی بر انگیخته شده طیف نورهای تابیده شده را به کنار رنگ قرمز (30-50)nm تغییر مى دهدکه این کار به ما امکان داشتن سیگنالهای لیزری متفاوتی از سطح دیسک را مى دهد.
توجه داشته باشید که این کار مشکل تداخل هاى چند گانه نورهای بازتاب شده از لایه ها را بهبود مى بخشد.
در این تکنولوژی نور بدون هیچ سختی از میان لایه ها مى گذرد و براحتی بوسیله گیرنده هاى نوری تعریف می شود . در دیسکهای نوری معمولی (DVD,CD) با افزایش تعداد لایه هاى اطلاعاتى یک خراب می آید. که این مسئله را می توان با این حقیقت که از تکنولوژى سیگنالهای بازتابی استفاده می کند توضیح داد. به این معنى که این مشکل در تکنولوژى (DVD,CD) به دلیل وجود سطح آیینه اى اجتناب ناپذیر است.
3dDisc_4.jpg


وقتى یک سیگنا ل از لایه بیرونی عبور می کند قسمتی از انرژی اش را از می دهد. سیگنال های هر دو لایه تداخل می کنند. (بخاطر چسبندگی اشان) این باعث از دست رفتن سیگنال های مفید است. (در تکنولوژى DVD یک لایه بیرونى نیمه شفاف ساخته مى شود تا به لیزر اجازه عبور از آن را بدهد تا به لایه درونى برسد.)
3dDisc_5.gif

با افزایش تعداد لایه های اطلاعاتی تداخل ها بیشتر می شود. این مشکل را می توان در آزمایشگاه بر طرف کرد. ولی در واقع در دیسکهای فلورنسی سرعت دریافت سیگنالهای ناقص با افزایش تعداد لایه ها آهسته تر است . بر طبق نظر تولیدکنندگان، FMD-ROM حتى با لایه هاى هزار تایى هم یک سیگنال غیر مفید قابل قبول نیست.
3dDisc_6.jpg
شما در عکس زیر می توانید قسمتی از یک دیسک چند لایه اى پلیمری متصل به یکدیگر را ببیند. یک لایه شامل ساختارهای سطحی (bit) است که از فلزهای فلورسنتی پر شده است هنگام خواندن یک پرتو لیزر روی یک لایه متمرکز مى شود و عناصر فلورسنتی آن لایه را برانگیخته می کند سپس این سیگنالها توسط گیرنده های نوری دریافت می شود.
3dDisc_7.gif

تولید کنند گان این تکنولوژی می گویند: پرتو لیزر آبی ( 480) افزایش حجم تا بالای TBYTE 10 روى دیسک هاى چند لایه ای فلورسنت را ممکن مى کند.
از طرف دیگر خواندن بصورت موازی مورد نظر است که یک رشته از بیت هایى را که در امتداد یک نیستند ولی در عمق یک لایه هستند ضبط می کند. و سرعت دستیابى داده ها را افزایش مى دهد به این دلیل است که این دیسک سه بعدى نامیده مى شود.
مزیتهاى دیسکهاى FM:
1-دیسکهاى چند لایه ای شفاف و همگنند.
2-از دست رفتن کمتر سیگنالهای مفید هنگام عبور از لایه ها.
3-فلورسنت عنصر هاى مجزا به راحتى بین لایه هاى دیسک عبور مى کنند.
4-حساسیت کمتر از DVD,CD نسبت به دستگاههاى مختلف خواندن.
5-بهبود بخشیدن به مشکل تداخلهاى چند گانه.
6-تکنولوژی FMD با فرمتهای CD وDVD سازگاری دارد و داده های سیستم های توزیع شده را در هر یک از لایه ها پشتیبانی می کند.
3dDisc_8.gif
/ 0 نظر / 4 بازدید