نحوه مبادله داده بین دو کامپیوتر

نحوه مبادله داده بین دو کامپیوتر

آیا تاکنون برای شما این سوال مطرح شده است که نحوه مبادله اطلاعات بین دو کامپیوتر موجود در یک شبکه به چه صورت است ؟ همانگونه که در مطلب "آشنائی با مدل مرجع OSI " اشاره گردید ، کامپیوترهای موجود در یک شبکه به منظور مبادله اطلاعات تابع مدل مرجع OSI می باشند . مدل فوق، همانند یک دستورالعمل اجرائی بوده و عملیات لازم در زمان ارسال و یا دریافت داده را برای یک کامپیوتر مشخص می نماید . به منظور آشنائی و آنالیز فرآیند مبادله داده بین دو کامپیوتر موجود در یک شبکه به بررسی یک نمونه مثال کاربردی خواهیم پرداخت .
زمانی که یک اتومبیل در کارخانه ای تولید می گردد ، یک نفر تمامی کارها را انجام نخواهد داد . تولید یک اتومبیل بر اساس یک خط تولید انجام شده و همزمان با حرکت اتومبیل در خط تولید هر شخص بخش های متفاوتی را به آن اضافه نموده و زمانی که به انتهای خط تولید می رسیم ، اتومبیل مورد نظر تولید و آماده استفاده خواهد بود .

وضعیت فوق در رابطه با داده ارسالی از یک کامپیوتر به کامپیوتر دیگر نیز صدق می کند . مدل OSI که توسط کمیته IEEE ایجاد شده است، قوانین لازم به منظور مبادله اطلاعات بین کامپیوترها را فراهم می نماید . بدین ترتیب و با پیروی از مجموعه رهنمودهای ارائه شده در مدل مرجع OSI ، هر کامپیوتر قادر به مبادله اطلاعات با سایر کامپیوترها ( صرفنظر از نوع کامپیوتر ) خواهد بود . حرکت داده با دو روش متفاوت در مدل مرجع OSI انجام می شود . در سمت فرستنده ( به طرف پائین ) ، داده ها کپسوله شده و برای کامپیوتر گیرنده ارسال می شوند . در سمت گیرنده ( به طرف بالا ) ، داده ها از حالت کپسوله خارج شده و در نهایت در اختیار کامپیوتر گیرنده قرار داده می شوند.

توضیحات :

کامپیوتر موجود در شبکه ، قصد ارسال داده برای کامپیوتر دیگر را دارد . در لایه Application ، رابط کاربر وجود داشته و از طریق آن کاربر با برنامه مورد نظر ارتباط برقرار می نماید .

پس از ارسال داده از لایه Application ، داده ارسالی به ترتیب لایه های Presentation و Session را طی می نماید . هر یک از لایه های فوق اطلاعات اضافه ای را به داده اولیه اضافه نموده و در نهایت داده در اختیار لایه Transport قرار داده می شود .

در لایه Transport ، داده به بخش های کوچکتری تقسیم و هدر TCP به آن اضافه می گردد . به داده موجود در لایه Transport ، "سگمنت" گفته می شود . هر سگمنت شماره گذاری شده تا امکان بازسازی مجدد آنان در مقصد وجود داشته باشد ( انتظار داریم داده دریافتی توسط گیرنده همان داده ارسالی توسط فرستنده باشد ) .

هر سگمنت در ادامه به منظور آدرس دهی شبکه ( منظور آدرس دهی منطقی است ) و روتینگ مناسب در اختیار لایه Network قرار داده می شود . به داده موجود در لایه Network ، بسته اطلاعاتی و یا Packet گفته می شود . لایه Network ، هدر IP خود را به آن اضافه نموده و آن را برای لایه DataLink ارسال می نماید .

در لایه DataLink به داده ئی که هم اینک شامل هدر لایه های Transport و Network است ، "فریم" گفته می شود . در این لایه ، هر یک از بسته های اطلاعاتی دریافتی، کپسوله شده و در یک فریم به همراه آدرس سخت افزاری ( آدرس MAC ) کامپیوترهای فرستنده و گیرنده سازماندهی می شوند . در فریم فوق اطلاعات مربوط به LLC ( نوع پروتکل ارسالی توسط لایه قبلی زمانی که به کامپیوتر مقصد می رسد )، نیز اضافه می شود . در بخش انتهائی فریم ، فیلدی با نام FCS که از کلمات Frame Check Sequence اقتباس شده است به منظور بررسی خطاء اضافه می گردد .

در صورتی که کامپیوتر مقصد بر روی یک کامپیوتر از راه دور باشد ، فریم به روتر و یا gateway به منظور مسیریابی مناسب ارسال می گردد .

به منظور استقرار فریم بر روی شبکه می بایست اطلاعات موجود به صورت سیگنال های دیجیتال تبدیل شوند . با توجه به این که یک فریم مشتمل بر مجموعه ای از صفر و یک است ، لایه Physical عملیات کپسوله نمودن ارقام موجود در فریم به یک سیگنال دیجیتال را انجام خواهد داد .

در ابتدای فریم و به منظور انجام عملیات همزمان سازی ( هماهنگ شدن دریافت کننده با فرستنده ) ، تعداد اندکی صفر و یک اضافه می گردد .


توضیحات :

کامپیوتر دریافت کننده در ابتدا به منظور هماهنگ کردن خود با کامپیوتر فرستنده در جهت خواندن سیگنال دیجیتال، تعداد محدودی از بیت ها را می خواند . پس از اتمام عملیات همزمان سازی و دریافت تمامی فریم آن را به لایه بالاتر ( لایه DataLink )، ارسال می نماید .

لایه DataLink ، در ابتدا بررسی لازم در رابطه با وجود خطاء ( CRC ) و یا همان Cyclic Redundancy Check را در خصوص اطلاعات دریافتی انجام خواهد داد . محاسبات فوق توسط کامپیوتر دریافت کننده انجام شده و ماحصل کار با مقدار موجود در فیلد FCS مقایسه شده و بر اساس آن تشخیص داده خواهد شد که آیا فریم دریافتی بدون بروز خطاء دریافت شده است ؟ در ادامه لایه DataLink ، اطلاعات اضافه و یا هدری را که توسط لایه DataLink کامپیوتر از راه دور به آن اضافه شده است را برداشته و مابقی داده را که به آن Packet اطلاق می گردد برای لایه Network ارسال می نماید .

در لایه Network ، آدرس IP موجود در بسته اطلاعاتی با آدرس IP کامپیوتر دریافت کننده مقایسه شده و در صورت مطابقت ، هدر لایه Network و یا هدر IP از بسته اطلاعاتی برداشته شده و مابقی بسته اطلاعاتی برای لایه بالاتر ( لایه Transport ) ، ارسال می گردد . به داده موجود در این لایه ، سگمنت گفته می شود .

سگمنت در لایه Transport پردازش و عملیات بازسازی مجدد داده دریافتی ، انجام خواهد شد . در زمان بازسازی مجدد داده دریافتی توسط کامپیوتر گیرنده به فرستنده اطلاع داده می شود که وی هر یک از بخش ها را دریافت نموده است تا خللی در بازسازی مجدد داده ایجاد نگردد . با توجه به ارسال یک ACK برای فرستنده ( اعلام وضعیت سگمنت دریافتی به کامپیوتر فرستنده ) ، از پروتکل TCP در مقابل UDP استفاده شده است . پس از انجام عملیات فوق ، داده دریافتی در اختیار لایه Application گذاشته می شود .

در زمان مبادله اطلاعات بین کامپیوترهای موجود در شبکه ، کاربران درگیر جزئیات مسئله نشده و تمامی فرآیندهای اشاره شده به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد .

منبع:

شرکت سخاروش

/ 0 نظر / 28 بازدید