امنیت شبکه کامپیوتری :مراقب اسبهای تروا ( کدهای مخرب اینترنتی ) Trojan horses با

این برنامه ها تحت عنوان اسبهای تروا ( کدهای مخرب اینترنتی ) امنیت شبکه کامپیوتری :مراقب اسبهای تروا ( کدهای مخرب اینترنتی ) Trojan horses باشید!Trojan horses  یا Torjans می توانید به صورت هر نوع برنامه ای ظاهر شوند و فعالیتی کاملاً متفاوت از آن چه از آنها انتظار می رود را انجام دهند. آنها می توانند به صورت بازی،( نرم افزار محافظ صفحه نمایشگر یا اسکرین سرور Screen saver ، Update  کننده ( نرم افزارهای به روزکننده) و  نرم افزارهای مختلف، برنامه های نفوذ – هک  (hack) یا حتی برنامه های ضدویروس آنتی تروجان  Anti Torjan ظاهر شوند و حتی ممکن است به برنامه هایی که هم اکنون در دستگاه شما نصب است و به آن ها اطمینان دارید ضمیمه شوند 

تروجان یک افسانه از اسب تراوا Trojan horses

 یک افسانه قدیمی در تاریخی یونان است از شهر تراوا که در قلعه ای سنگی و مستحکم جاداشت؛ سربازن یونان هرگز نتوانستند با محاصره و فشار کمبود غذا تراوا را تسلیم کنند؛ یکی از سرداران یونان به نام میکولوس فارتوس!!!!!!  فکر عجیبی کرد؛ یک اسب چوبی بسیار بزرگ به اندازه ای که هزاران سرباز یونان درآن جا بگیرند ساختند و تمام سربازان یونان در آن مخفی شدند ؛ سردار کنار قلعه رفت و  اعلام کرد از جنگ و محاصره خسته شده و قرار است بروند و به عنوان یادبود اسب چوبی به شهر تراوا هدیه می دهند ؛ سربازان تراوا اسب عظیم را وارد تراوا کردند ؛ شب هنگام و پس از جشن ؛ سربازان تراوا در خواب بودند که سربازان یونانی از اسب تروجان بیرون آمدند و قلعه را فتح کردند.

کدهای مخربی هستند که از این کلک و حربه بهره می گیرند در قالب برنامه ها و نرم افزارهای کامپیوتری ؛ عکس یا فایل صوتی و حتی متن ساده و .... و با کمک کاربر در داخل کامپیوتر قربانی وارد می شوند؛ هیچ اتفاقی خواستی نمی افتد ؛ تنها زمانی که شما با خیال راحت در حال کاربری اینترنت و یا آفلاین با کامپیوتر کار می کنید تروجان به تخریب می پردازد که در ادامه مفصل خواهم گفت.

یک تروجان Trojan horses  چیست

 هم کلمه trojan همیشه به یاد آورنده برنامه هایی با ظاهر بسیار ساده ولی کارایی های مخفی فوق العاده است. بعنوان مثال شما ممکن است برنامه ای را به گمان اینکه یک «بازی» بیش نیست از اینترنت Download کرده باشید ولی در واقع آن برنامه ای است که مشغول جمع آوری اطلاعات درباره شما و یادر حال غیر فعال کردن عوامل امینی دستگاه شماست تا کار یک نفوذگر (hacker) را ساده تر کند.

این برنامه ها (تحت عنوان Torjans) می توانید به صورت هر نوع برنامه ای ظاهر شوند و فعالیتی کاملاً متفاوت از آن چه از آنها انتظار می رود را انجام دهند. آنها می توانند به صورت بازی، Screen saver ، Update کننده نرم افزارهای مختلف، برنامه های نفوذ (hack) یا حتی برنامه های Anti. Torjan ظاهر شوند و حتی ممکن است به برنامه هایی که هم اکنون در دستگاه شما نصب است و به آن ها اطمینان دارید ضمیمه شوند.

تروجان Trojan  از چه راهی وارد می شوند؟

تا شما اجازه ندهید تروجان وارد سیستم و کامپیوتر شما نمی شود در اصل شما با دانلود؛ بارگذاری و ذخیره یک فایل در قابل هوش ربا؛ عکس، فایل متنی ؛ صوتی و یا ..... تروجان را از اینترنت گرفته و وارد کامپیوتر خود می کنید؛ افسانه اسب چوبی و شهر تراوا را دوباره بخوانید!

Download  کردن( بارگذاری – انتقال فایل از اینترنت و ذخیره آن برروی کامپیوتر دانلود یا بارگذاری فایل اطلاق می شود) فایل های آلوده از اینترنت، معمول ترین شیوه قرار گرفتن در معرض خطر است

راههای معمول حضور تروجان Trojan

 ولی trojan ها از راههای زیادی ممکن است به سیستم شما راهیابند از جمله:

ضمیمه شدن به یک e-mail

جاسازی شدن در HTML متن یک برنامه

از طریق دیسکت ها

ضمیمه شدن به یک برنامه

در حال فرستادن یا دریافت فایلی از طریق IM

از طریق یک Hyperlink به یک URL که حاوی متن عجیبی است.

از طریق نفوذ به یک فولدر Share شده

یا اینکه یک Hacker شخصاً اقدام می کند و با وارد کردن یک دیسکت یا CD به کامپیوتر شما، آن را آلوده می کند.

عبور از سیستم دفاعی کامپیوتر قربانی

در هر یک از حالت های بالا یک چیز قطعی است و آن اینکه یک هکر Hacker  یا هرنفوذکننده بالاخره به طریقی از سیستم دفاعی کامپیوتر شما عبور خواهد کرد.

( هکر به افرادی گفته می شوند که با نرم افزارهای مختلف و ترفندهای معمول در شبکه اینترنتی و کامپیوتر قربانی نفوذ نموده و تخریب انجام می دهند در مواردی نفوذ به دلیل سرقت اطلاعات؛ مخاطره انداختن دارایی مجازی یک گروه و یا دلایل مشابه انجام می شود)

تروجان همیشه هوشیار است

شبکه های کمی به کاربران و دارندگان کامپیوترهای شخصی نیروی دفاعی لازم برای جلوگیری از حملات این چنین را می دهند. وقتی از یک برنامه آلوده استفاده می کنید، قسمت پنهان Trojan خود را در یک قسمت مخفی کپی می کند این موضوع تغییراتی در سیستم شما ایجاد می کند و باعث می شود که هر بار که دستگاهتان را روشن می کنید Trojan هم اجرا شود

روشهای مخفی شدن تروجان  Trojan در کامپیوتر قربانی

 تروجان  Trojan می تواند به یکی از روش های زیر در یک مکان مخفی شود:

ربودن یک آیکن آشنا

تغییر نام دادن یک فایل

▪Packaing

▪Binding

ربودن یک آیکن آشنا

ربودن یک ایکن آشنا یکی از مرسوم ترین شیوه هایی است که برنامه های مخرب به کار می گیرند، وقتی روی آیکن مورد نظر کلیک می کنید، Trojan برنامه را در حالت عادی اجرا می کند تا شما شک نکنید، ولی در همین حال مشغول انجام دادن عملیات خرابکارانه خود است.

تغییر نام دادن یک فایل

راه دیگر تغییر دادن نام فایل هاست، Trojam نام یکی از فایل هایی که بسیار مورد استفاده شماست می گیرد و به خود نامی آشنا چون Dir.exe یا Calc.exe می دهد، کافیست در هنگام اجرای آن Ctrl+Alt+del را فشار دهید، خواهید دید که می تواند حتی به صورت یک تایمر سیستم یا آنتی ویروس ظاهر شود

Packing

. Packing یک برنامه هم به معنای انجام مراحلی است که باعث شود آن برنامه فضای کمتری در هارد اشغال کند. این کار البته باعث می شود که ساختار برنامه به طور کلی عوض شود. که در نتیجه شناسایی آنها توسط آنتی ویروس ها و Antitrogan ها مشکل می شود.

 Binding

Binding  هم یعنی ضمیمه کردن کدهای خرابکارانه به برنامه ها در این صورت وقتی برنامه اجرا می شود، همزمان با آن Trojan هم شروع به فعالیت می کند.

صدمات یک تروجان  Trojan

صدماتی که Trojan ها می توانند به سیستم شما وارد کنند:

مهمترین فعالیت آنها این است که امکان دستیابی مستقیم به سیستم شما را فراهم می کنند (در این صورت به نام RAT شناخته می شوند) در اینترنت هزاران RAT وجود دارد که اکثر آنها مجانی هستند و کار با آنها آنقدر ساده است که حتی افرادی که اطلاع کمی در زمینه کامپیوتر دارند می توانند آنها را فعال کنند.

RAT ها می توانند کنترل سیستم شما را بدست گیرند و یک یا چند عمل زیر را انجام دهند:

فایل ها را کپی کنند، نام آنها را تغییر دهند یا آنها را پاک کنند.

نشانگر موس را پنهان کنند.

کامپیوتر شما را Reboot کنند.

کلمات عبور را فاش کنند.

ارتباط شما را به اینترنت وصل یا از آن قطع کنند.

کنترل Web cam شما را به دست گیرند.

e-mail های مختلفی را بفرستند یا دریافت کنند.

و این لیست ادامه می یابد،....

/ 0 نظر / 3 بازدید